kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić

Gdzie zrobić w Szczecinie limfografie kończyn dolnych i jaki jest koszt takiego badania?
Jakiś czas temu pisałam tutaj o guzku na żebrze.
Otóż....mam złamane żebro. Złamało się w trakcie kaszlu  🙇

Teraz mam milion badań w kierunku osteoporozy  🙄
O matko, a nie bolało Cię?

Ja z kolei mam guzek na kości skroniowej (na czymś co się nazywa wyrostek sutkowaty) - i nie bardzo wiem co robić, bo jedna lekarka zasiała lekką panikę, że twardy, niebolesny guzek, to trzeba jak najszybciej tomograf, morfologię, że na pewno będzie trzeba biopsje itd, z kolei dzisiaj rodzinna co miała mi dać skierowanie stwierdziła, że to raczej węzeł chłonny i żeby się nie przejmować, bo widocznie jakaś lekka infekcja w organizmie (chociaż nigdy akurat tam węzła nie mialam powiększonego, muszę sprawdzić zęby czy wszystko gra). No i sama nie wiem, chyba morfologię zrobię pro forma, ale nie bardzo wiem której słuchać. Jak to węzeł to po jakim czasie powinien maleć? Minęły ze 2 tyg odkąd to się pojawiło.
Branka no bolało kilka dni strasznie, nie mogłam leżeć na tym boku i oddychałam na pół gwizdka 😉 potem jakoś mniej, do lekarza nie poszłam, bo miałam szkolenie we Francji zaplanowane. Jakoś się rozeszło, ale bolało po wysiłku fizycznym - jak się na nosiłam w pracy to lekka masakra była. No i tradycyjnie przy wstawaniu, zmianie pozycji jak leżałam...

Miałam pęknięte żebro tak z 10 lat temu i objawy takie same  😂
A idź. Po to go masz i bierze na Ciebie kasiutę.


Dzieki za odpowiedź. Oczywiscie- jak to ja- nie poszłam. Ale od tego czasu kiedy mam tego siniaka dziwne rzeczy dzieją się z moim ciałem. Aha, pod siniakiem jest zgrubiałe naczynie.
Na poczatku bolał mnie lekko dół podkolanowy, tam gdzie siniak, kiedy jechalam samochodem. Pozniej lekkie dretwienie tej nogi. Pozniej ogolnie jakies dziwne uczucie na całej tej stronie. Wczoraj i dzisiaj mam dyskomfort na przeciwnej nodze i rece. Uczucie jak przy obrzeku limfatycznym tylko ze nigdy ich nie mialam. To wrazenie wędruje mi od roznych miejsc na nodze do reki i powoduje np męczliwosc reki czy to ze robi się zimna. Jestem w grupie ryzyka zakrzepicy, ale nie mam pojecia czy takie moga byc objawy. Było mi tez słabo dzisiaj, ale nie wiem czy to nie z nerwów.
Nie wiem co teraz zrobic, bo dzisiaj jest sobota. A w szpitalu to mnie chyba wyśmieja..
Gillian   four letter word
11 czerwca 2016 16:53
Zakrzepica jest całkiem realna. Czy wyśmieją to nie wiem, najwyżej odeślą 😉
busch   Mad god's blessing.
11 czerwca 2016 17:19
Evson, jak tak się cykasz uderzeniem do lekarza z siniakiem, to może najpierw zrób sobie panel zakrzepowy? Nie jest drogi, możesz zrobić prywatnie i nikt nawet jednego pytania nie zada. Jak wyjdzie coś niepokojącego, to wg mnie powinnaś w te pędy iść do lekarza.

Pomyśl o tym tak - jeśli to faktycznie jest zakrzepica (tfu tfu), to znajdujesz się w stanie ZAGROŻENIA ŻYCIA. Myślisz, że warto ryzykować i czekać, bo boisz się że krzywo na Ciebie spojrzą?
Evson, ewentualnie możesz skorzystać ze świątecznej i nocnej pomocy lekarskiej. W Twoim mieście na bank jakaś palcówka ma dyżur i przyjmuje lekarz w godzinach nocnych, dni świąteczne i weekend.

Kiedyś byłam w podobnej sytuacji, miałam reakcję alergiczną i zastanawiałam się czy jechać na SOR czy przeczekać. Kumpela zadzwoniła pod 112 i dyspozytorka udzieliła nam rady - tak, miałam lecieć na SOR 😉
Dziekuje Wam za rady  :kwiatek: Byłam w całodobowej przychodni. Siniak wziął się z uszkodzenia pochewki scięgna i krwiaka natomiast dalej nie wiem co z moją drugą nogą która jest jak z ołowiu i jak nie moja. Podobo to wcale nie krązenie tylko mam nerwice wegetatywną. Ale mysle jednak że nie.
Jak powiedzialam ze biore anty i popalam to jednak juz zrobiło sie bardziej ostroznie. W pon ide do mojej przychodni umówic sie na Dopplera.
busha ten panel to są d dimery? Bo jesli tak to podobno i tak mi wyjdzie zawyżony wynik teraz ze wzgledu na stan zapalny wokół sciegna
Gillian   four letter word
12 czerwca 2016 01:03
D-dimery to bardzo czułe badanie, reagujące na wiele czynników. Ja bym zrobiła pełne badanie układu krzepnięcia - PT, APTT, dimery D, fibrynogen, antytrombina.
busch   Mad god's blessing.
12 czerwca 2016 10:45
Evson, to samo bym napisała, co Gillian, więc nie będę się powtarzać - dokładnie to miałam na myśli, pisząc o "panelu krzepnięcia". D-dimery faktycznie może wywalić w kosmos z różnych przyczyn. Poza tym jeśli poza d-dimerami coś wyjdzie nie tak, to powinno się to i tak moim zdaniem skończyć u lekarza. Zwłaszcza jak bierzesz tabletki anty i palisz papierosy - jak jeszcze do tego masz jakieś inne czynniki z grupy ryzyka zakrzepicy, to tym bardziej powinnaś natychmiast się tym zająć. Naprawdę to nie są przelewki, poczytaj sobie trochę o oderwanych skrzepach przy zakrzepicy, ja bym na Twoim miejscu była w stanie "full panic mode" 😉
bush no własnie jestem  😉
bush, GillanDzieki za odpowiedzi. Zdaje sobie sprawe z ryzyka, wczoraj dostalam jakies leki pomocne przy zakrzepicy, ale nie zmienia to faktu ze jutro ide do lekarza po skierowanie na usg żył i bede dalej sie badac. Nie wiem tylko czy od razu sie udac rano do laba i zrobic badania na swój koszt czy prosic o nie lekarza. Zyczajnie nie chce mi sie nikomu nic udowaniac, ze faktycznie mam objawy, z drugiej strony płace za to a praktycznie w ogole nie korzystam z usług nfz.
busch   Mad god's blessing.
12 czerwca 2016 15:52
Evson, ja bym na Twoim miejscu poszła z samego rana i zrobiła badania prywatnie, ponieważ jeśli pójdziesz do odpowiedniego laboratorium, to możesz mieć wyniki jeszcze tego samego dnia wieczorem, a najpóźniej następnego dnia rano. To nie są ogromne koszty, ja chyba płaciłam coś w granicach 60zł razem z morfologią? A prawda jest taka, że lekarz nie jest jasnowidzem i pewnie tak czy siak wyśle Cię na te badania, żeby ocenić ryzyko i ewentualnie potem skierować na dopplera. Doppler jest droższym badaniem, więc raczej zlecą dopiero jak coś wyjdzie niepokojącego z krwi, a nie tak od razu. Więc idąc z wynikami w ręce przyspieszysz cały proces.

Na dopplera za to bym poczekała na skierowanie z NFZ, po pierwsze dlatego że prywatnie to są już dużo większe koszty (zwłaszcza jak chcesz zrobić więcej niż jedną kończynę), a po drugie prywatnie i tak są kolejki i terminy, więc niczego nie przyspieszysz 😉
Super, dziekuje bardzo za ogarniecie tematu, doklanie tak zrobie  :kwiatek:
CK - kinaza kreatynowa - luty 109 jednostek (zakres 26-192), maj 347 jednostek (zakres 0-145). Mam zawał czy jak?
busch   Mad god's blessing.
13 czerwca 2016 15:48
espana, wg internetu wartości zawałowe to dopiero 2850-9250 U/l, więc "troszeczkę" Ci brakuje jednak do zawału 😉. Plus podobno intensywny wysiłek fizyczny i choroby stawów też mogą spowodować wzrost CK. Pytanie dlaczego w ogóle było robione badanie, bo wiadomo że leczy się człowieka, a nie jego wyniki. Przy takich specjalistycznych badaniach krwi* chyba jednak zapytać lekarza prowadzącego, zwłaszcza że skoro w lutym też robiłaś to badanie, to pewnie na coś chorujesz przewlekle... 😉

*tak naprawdę głupia morfologia jest już trudna do interpretacji dla zwykłego zjadacza chleba. Ja np. notorycznie mam przekroczone pewne parametry z krwi i jak pierwszy raz szukałam je w googlu, to wyszło na to że mój rak ma raka co najmniej, a jak poszłam spanikowana do lekarza, to mi wyjaśnił dlaczego tak mam i że po prostu mam olać i tyle.
Reumatologia - byłam na oddziale. Nieokreślone układowe zajęcie tkanki łacznej, podejrzenie zespołu antyfosfolipidowego.
busch   Mad god's blessing.
13 czerwca 2016 16:46
espana, no to chyba niestety pozostaje tylko wrócić do lekarza prowadzącego - albo sobie takiego znaleźć. Niestety schorzenia reumatologiczne są trudne do diagnozy i wymagają kumatego lekarza prowadzącego. Bo tak naprawdę jeśli masz schorzenie reumatyczne, to pewnie po prostu CK podskoczyło bo akurat toczy się proces zapalny w którymś stawie... może być tak że to nie jest żadna wskazówka diagnostyczna, poza taką że potrzebujesz reumatologa...

Poleciłabym kumatego, ale niestety przyjmuje w Warszawie 🙁 No ale jest Pendolino Wrocław-Warszawa, jak jesteś bardzo zdesperowana, to wal na PW 😉
Co, to może być: Dziś obudziłam się z bólem w klatce piersiowej, boli dokładnie po środku,na wysokości mostka. W zasadzie nie jest to ból a bardziej uczucie ciężkości i ucisku. Temu odczuciu towarzyszy też jakby ogromny głód, po zjedzeniu maleńkiej kromeczki ciemnego pieczywa ból jest nieco mniejszy. Ten ucisk jest do zniesienia, jestem w pracy i normalnie funkcjonuję ale jest to dyskomfort na pewno.
Bulana, moze byc wszystko. Od zawalu ( co oczywiscie jest najmniej prawdopodobne, ale zawsze ryzyko istnieje ) po niestrawność, nerwobóle i inne.
Miałam podobnie, musiałam jeść co trzy godziny nawet w nocy bo inaczej ból. Pomogły leki przeciewrzodowe.
Dziś ból był okropny, więc poszłam do lekarza. EKG zrobione na miejscu nie wykazało nic nieprawidłowego. Dostałam skierowanie na gastroskopię i leki. Lekarka podejrzewa wrzody, ale wszystko wykaże badanie. Prywatnie idę pojutrze.
Gillian   four letter word
21 czerwca 2016 21:45
Masz refluksik jak ta lala.
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
23 czerwca 2016 14:21
Jęczmień- co zrobić? Macie jakieś sposoby? Iść do lekarza czy można sobie z tym spokojnie w domu poradzić?
CzarownicaSa, w domu powinnas dac rade.  Wazne zeby ta " biala kulka " sobie pękła.
Dla mnie najlepszy sposob to pocieranie oka ciepłym jajkiem.
Ugotuj jajo, takie cale ugotowane cieple przykladaj do oka i pocieraj od zewnatrz do wewnatrz. Pod wplywem ciepla syfek pęknie i po klopocie
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
23 czerwca 2016 14:45
Tylko młoda tę białą kulkę ma raczej od wewnętrznej strony powieki... :/ Więc nie jestem pewna czy sobie w domu poradzę...
CzarownicaSa, sprobuj, czasami bywa tak ze od lekkiego nacisku i ciepła kulka peka prawie od razu
desire   Druhu nieoceniony...
29 czerwca 2016 10:50
CzarownicaSa, jest to na pewno jęczmień?  mój chłopina miał niby jęczmień, ale bolało go ponoć fest i ani się schylić w pracy, ani nic.  okazało się, że to gradówka i musiał z tym iść do okulisty, zaś ten orzekł, że jakby próbował domowymi sposobami to za jakieś dwa tygodnie miałby usuwaną operacyjnie.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
08 lipca 2016 12:29
czy ktoś szedł do lekarza bo go boli głowa?
już kończą mi się pomysły co robić: wykluczyłam jedzenie, które mi to wzmagało, ruszam się, staram wysypiać, noszę okulary, etc.
to nie są migreny, chociaż zdarzają się takie kilkudniowe ostre bóle, które kładą mnie w łóżku i zostawiają po sobie taką aurę bólu, ale bardzo rzadko.
ale częściej po prostu wstaję z łóżka z bólem głowy i siedzę rano otępiała zanim zaczną działać tabletki. a potem cały dzień czuję się słabo.
mam w porządku ciśnienie, serce.

poszłabym do lekarza, może by coś pomógł, ale mi głupio nawet kolejkę zajmować, bo to tylko głowa  😡
Lotnaa   I'm lovin it! :)
08 lipca 2016 12:37
wykluczyłam jedzenie, które mi to wzmagało, ruszam się, staram wysypiać, noszę okulary, etc.


Jesteś pewna? Robiłaś może badania IgG?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się