Dopasowanie siodła

Jak bym znalazła siodło np. 19" to już mam za długą tybinkę.
doloruu, w tym też masz. Kolano ci wypada za wysoko. Możliwe, że jakbyś miała taką samą tybinkę a większe siedzisko to paradoksalnie tybinka okazałaby się dobra. Z mojego doświadczenia wynika, że zbyt ciasne siedziska trzymają "nad siodłem" i nie pozwalają na porządne "puszczenie nogi w dół" - siedzimy pokurczeni i połamani w biodrach.
To co mam teraz zrobić?
Podepnę się,skoro już mowa o rozmiarach FP Rimini.
Tu mój tyłek w 17,5 cala. Ja mam ok.165cm wzrostu i waże 50kg. Wcześniej nie zwracałam uwagi,czy pasuje do mnie, bo kupiłam je ze względu na dopasowanie do konia, a teraz konia nie mam i zaczęłam się zastanawiać czy zostawić,czy puścić w ludzi.
Najchętniej wymieniłabym na mniejsze - tylko w jaki rozmiar celować?
doloruu,  Szukać innego, większego siodła.

kaszana, mniejsze, krótsza tybinka, inny klocek. Zobacz gdzie masz kolano - na klocku. Przez to całą nogę masz odstawioną od konia i nie masz szans poprawnie ustawić nogi - zawsze tak będziesz działać tyłem łydki a nie bokiem, bo masz odwiedzioną sztucznie nogę.
doloruu Poszukac czegos innego co pasuje?
Ale w każdym siodle co pasuje siedziskiem mam za długą tybinkę. Znacie jakieś tanie siodła, w których da się wybrać długość tybinki i z wymiennymi łękani?
doloruu, wg mnie tybinka jest najmniejszym problemem, jeśli klocek nie jest za długi, czyli pozwala na poprawne ułożenie nogi. Jeśli mieści się udo, kolano leży pod klockiem (albo tak, że go nie blokuje) to długa tybinka to tylko płat skóry. Już nie przesadzajmy jeśli chodzi o siodła typu Fair Play (i podobne). W nich czucie konia jest tak mierne, że już ta za długa tybinka nie robi różnicy.
Czyli po pierwsze siedzisko odpowiednio duże po drugie klocek siodła tak, żeby udo się mieściło a kolano nie leżało NA klocku.
epk a znasz może siodło, które powinno pasować?
Nie znam modeli siodeł wszechstronnych / skokowych
doloruu Dlaczego zależy Ci na siodle z wymiennymi łękami? I czy maja być wymienne przez Ciebie czy rymarza?

epk Dziękuję, potwierdziłaś moje domniemania  😉 czyli celować w 16-16,5 na przyszłość?
kaszana, ja bym się nie przywiązywała do rozmiarów 😉. No ale siodło takiej wielkości jak na zdjęciu to dla ciebie pomyłka.
kwagga celuje w siodła  z wymiennymi łękami przez siebie, bo nie chcę pozbywać się szybko siodła, a jak koń się rozbuduje to wymieniam łęk, a nie sprzedaje całe siodło.
Wiesz, ja bym przemyślała temat. Jest na rynku wiele firm, choćby daw mag czy kentaur, których terlica ma metalowy, błyskawicznie wymienny przez producenta łęk, w sumie za grosze. Tanio można kupić używki tych firm, nowego typu, nieporównywalnie lepszej jakości niż nowe winteci itp.
A FP czasem nie ma dopinanego rzepem klocka?
doloruu, poza tym jeśli koń się rozbuduje, to poszerzenie samego łęku często nie załatwia sprawy. W wielu wypadkach trzeba siodło też dodatkowo przepchać, jeśli ma leżeć w równowadze. Więc dobrze przy zakupie siodła kierować się też tym, co ono ma w środku i czy będzie można z tym wypełnieniem potem coś zrobić. Paradoksalnie (wbrew opisom producentów) wymienny łęk nie sprawia, że siodło będzie zawsze dopasowywalne, bywa, że to jest jedyna rzecz, którą można w tych siodłach zmienić. 😉 A zmiana rozstawu łęku u rymarza nie jest nie wiadomo jak drogą imprezą - tylko upatrując jakiś model trzeba się zorientować, czy w razie czego ktoś się nim zajmie (niektóre siodła wymagają wysłania za granicę, choć większość używek z niższej półki cenowej - czyli zwykle po prostu starszych - spokojnie da się poszerzyć u rymarzy w Polsce).
Sęk w tym, że ja konia dzierżawię i to siodło ma być na tego konia, kto wie czy nie kupię własnego. Jak kupię to kupię też siodło, bo nie chcę kupować drogiego siodła na nie swojego konia.
Jeśli to jest tymczasowy koń to poprostu kup jakąś pasującą na niego  tanią używkę lepszej firmy, np. kieffer, stubben czy lematex, którą potem spokojnie sprzedasz.
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
20 czerwca 2016 09:57
A FP czasem nie ma dopinanego rzepem klocka?


Ma 😉 Akurat ułożenie klocka w tym siodle to najmniejszy kłopot. Z reszta klocki z Winteca również do niego spasują 😉
doloruu na moje oko to masz za krótkie strzemiona totez siedzisz jak na krześle. spróbuj zrobic sobie foto jeszcze raz - z dłuższymi, może usiądziesz lepiej.
Mam problem, wszystkie siodła przymierzane na Siwego lecą do tyłu, jedne mniej, drugie bardziej. Chodzi głównie o skokówki. Macie może jakieś porady dotyczące dopasowania siodła do takiego konia, w jakie rozmiary/modele/budowę siodła celować?
PrimaRovale Przyczyny takiego stanu rzeczy są najczęściej trzy: zbyt wąski przedni łęk, siodło założone na łopatkę lub zbyt niskie tylne panele. Wrzuć foty gołego grzbietu konia i potem z siodłem (samym bez podkładek czy czapraka) z boku i z przodu i wtedy ocenimy sytuację.
Gillian   four letter word
30 czerwca 2016 09:39
Jakiej ceny mogę się spodziewać za dopchanie Prestige'a na wełnie u p.Sebastiana z X-horse? Mniej więcej? Może być na pw.
A może nie być na pw? Bo też bym chciała ewentualnie wiedzieć 😉
Gillian, Ja jakoś 2 miesiące temu dzwoniłam do Xhorse do P. Beaty o ile dobrze pamiętam i powiedziała że może jedynie powiedzieć czy siodło dobrze leży czy nie, ale nie zajmują się serwisowaniem Prestige'y 🙁
Wiem, że gdzieś było, ale za nic w świecie nie mogę się dokopać - jak mam zrobiony odrys szerokości konia (odrysowany krzywik) - w którym miejscu mierzy się tą szerokość?

:kwiatek:
Na youtube jest dokładna instrukcja pomiaru konia. Prościej się nie da.
Roman AG  :kwiatek: to znam🙂
Natomiast mam nowego konia, na którego moje żadne siodło nie pasuje (i to tak na oko o kilka rozmiarów łęku) i chciałabym jakoś wstępnie oszacować rozmiar łęku jakiego powinnam szukać.
Była kiedyś gdzieś instrukcja - mierzymy konia krzywikiem, robimy odrys na papierze, rysujemy jakieś trójkąty i wychodzi nam szerokość łęku, tylko nie pamiętam jak się rysowało te trójkąty😉

Ktoś coś? 👀
Tutaj ściągawka od Daw Maga, może pomoże  😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się