Konie czystej krwi arabskiej

To na pewno osoba z doświadczeniem,  jeśli będzie miała czas za jakieś 1,5 roku, też brałam Ją pod uwagę jakoze podoba mi się Jej praca z Jej konmi i osiągnięcia w treningu
Widia sądząc po jej ostatnim ogłoszeniu, które zamieściła na fb wydaje mi się, że zajęłaby się również zajazdką ale najlepiej zapytać u źródła.
Widia larabarson Zajmuje się również zajeżdżaniem. Obecnie układa od zera 5 letniego ogiera.
I się nie chwali 😉?
Murat masz zdrowie 👍 ile km wykręcacie w 4 godziny?  👀
marlin tym razem nie było dużo, bo głównie jechałyśmy stępem i trochę kłusem - endomondo stwierdziło, że 15,5 km. Normalnie sporo więcej.
Załączam obrazek, słonecznie tak, że aż nierealnie  😎
sporo młodych arabów robi nadal Marek Suliga, i w klasyce, i w weście. Wiem, że mają właśnie teraz kilka debiutujących arabków w treningu 🙂
Murat ja wczoraj zrobiłam podobny dystans tylko w niecałe dwie godzinki  😉 też lubię takie długie leniwe tereny tylko towarzystwa niestety brak, a mój biedny koń ma już dosyć moich monologów 😂
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
04 lipca 2016 21:37
Murat-Gazon dziewczyny to co napisałam o gumkach to tylko CYTAT z netu ,osoba która mi zajeżdzała Dimer ma długoletnie doświadczenie w jeżdziectwie , czemu założyła gumy nie umiem odpowiedzieć ,ja czasem zakładam na kucyka ale kucyk ma czasem fochy i potrzebuje czegos co go ściąga w dół bo robi żyrafe . Bo tak robi mi gdy sie grzeje ,nie wiem szuka kandydata na ojca czy co  🙄
Ale to dzień ,dwa i jest po sprawie jakoś stara sie ogarnia :-) Murat piekne tereny na zdjeciu  wrzuciłaś ,piękna ścieżka .

Kaja Dębińska też była brana pod uwage u Dimusi, ale była zajęta i nie mogła ( tak myśle bo nie odpisywała )
Dimer jest już od soboty w domu i sobie powoli pracujemy


Bronze praca do 40 minut czyli w sobote to była krótka lonża 15 minut rozstępowanie i troszke kłusa (troche nieufna byłam czy nie wyleci ze mną z boksu jak dawniej )
Wczoraj mała lonża ok 20 minut przed jazdą i 20 minut stępo kłusa po okolicy z czego kłus to ok 2 minut .
Dziś lonża 20 minut i 10 minut stępa w lesie sama grzecznie poszła i ja pierwszy raz wsiadłam . Arab to inny koń niż kucyk hmm wyższy i ten ruch pod siodłem taki inny troche niż kucyka .

Dcelowo myśle o 3-4 dniach pod siodłem na krótkie spacery i lonże  między tymi dniami i dzień wolny . I tak do końca wakacji .
Jak myślicie to dobry pomysł ? Potem wydłużać spacery pod siodłem i z ziemi i mniej lonżowania .

Na zdjeciu wczorajszy spacer ,a w sumie końcówka już na lużniejszej wodzy i do domu :-)

gajara sorry, że tak co napiszesz, to się zaraz ktoś doczepia, ale... weź coś zrób z kopytami tego konia, bo żal patrzeć.
Ja się na pracy z młodymi końmi za specjalnie nie znam, ale chyba bym nie rezygnowała z pracy na lonży - mało mięśni ona jeszcze ma, przydałoby się rozbudować przed większym obciążeniem pracą pod jeźdźcem.

Tereny faktycznie mamy fajne, ta ścieżka to rezerwat przyrody (można koniem wjechać 😉)
Miał ktoś może ochraniacze Veredusa na araba, mam dylemat czy rozmiar pony będzie dobry? Rozwaliłyśmy nasze poprzednie, na szczęście udało się zareklamować i dostałam zwrot gotówki i rozglądam się za czymś co wytrzyma dłużej niż kilka miesięcy  🤔  co ciekawe ruda nie niszczy jakoś mocno ochraniaczy, bo nasze poprzednie mają już ze 3 lata i nadal wyglądają dobrze, musiałyśmy trafić na jakąś wadliwą partię  😤
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
05 lipca 2016 22:55
Murat-Gazon luzik :-) Ona jest akurat przed rozczyszczeniem... a ja czekam na kowala . Będą zrobione kopytka to wstawie fotke ;-)
No właśnie ta rozbudowa mięśni grzbietu , wiem ze na rozbudowe tych mięśni jest dobra linka przez grzbiet , gumy ? ,czambon , Pessoa chyba tak ogólnie przez zachęcenie do ruchu naprzód koń bardziej sie podstawia i lepiej pracuje grzbietem ale i innymi mięsniami .

Ja mam linke przez grzbiet ,moge dodać owijke za zad by ten zachęcić do bardziej efektywnej pracy .
Moge drążki jakeis na kłus dodać .
Lub czambon .
To są rzeczy które mam co w jej przypadku moze sie sprawdzić ?
Możecie coś doradzić    :kwiatek:
Gorki na stepa w reku i zapieprzac zamiast wypinac.
gajara zdecydowanie tak jak pisze faith, górki w ręku, zresztą w ogóle dużo spacerów w ręku. Przy okazji sama sobie kondycję wyrobisz  😉
Jeżeli jakiś patent na lonżę, to sugerowałabym czambon (ale czambon, nie gumy - to nie jest to samo!). Ale sugerować można, ostateczna opinia należy do konia, na każdym patencie jeden koń dobrze pracuje, inny nie. Np. o lince przez grzbiet słyszałam wiele dobrych opinii, a jak założyłam to na próbę mojej, która ogólnie jest koniem łatwo współpracującym i niemającym problemu z tym, że coś na nią zakładam, to zdębiała i wrosła w ziemię, totalnie odmawiając choćby kroku do przodu, póki tego nie zdjęłam. Także opinie opiniami, a koń ci powie.
Pessoa absolutnie, to nie jest patent dla młodych koni, które jeszcze same siebie nie ogarniają.

Jeżeli chodzi o kopyta - na fotce widać zdecydowanie ruch od palca i to mocno. Taka mechanika ruchu jest niepoprawna i szkodliwa, i obawiam się, że nie zmieni się od jednego strugania, jak również nie powstaje na skutek za długiego czekania na kowala. Wiesz, jak rozpoznać, czy koń porusza się prawidłowo, czy stawia kopyta od piętki, jak powinien?
W ogóle wg mnie ta kobyłka obecnie nie nadaje się do pracy pod siodłem, bo jest totalnie bez mięśni. Wygląda jakby się miała zaraz przewrócić.
iwona9208   Konie to choroba, z której nie da się wyleczyć.
06 lipca 2016 08:11
A co jeżeli w pobliżu nie ma żadnych górek?
Swoje przed wsiadaniem lonżowałam 3x w tygodniu na czambonie albo wypinaczach, teraz lonżowane są 1x, czasami dokładam drągi, pilnuje tempa i zadu.
Gajara a ile i co ona je?
A co jeżeli w pobliżu nie ma żadnych górek?
Swoje przed wsiadaniem lonżowałam 3x w tygodniu na czambonie albo wypinaczach, teraz lonżowane są 1x, czasami dokładam drągi, pilnuje tempa i zadu.



jak nie ma większych górek, ale jest chocby troche pofaldowany teren (taki zawsze gdzies znajdziesz), to jak pisał Paalman - dłuższe, ale wolne galopy. A już w ogóle małe górki+wolny galop = miodzio 😉
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
06 lipca 2016 22:06
faith mam górke jedną z dwoam podjazdami oszałamiająca nie jest ale pare razy wejść i zejść można :-)
Murat-Gazon wiem co to czambon :-P nakładka pod potylice +linka od kółeczek do "wypinacza "( Budowa podobna )
Mam kiedyś stosowałam u folblutki .

RatinaZ Je póltorej miarki owsa + musli na mięśnie dla młodych koni + 20 ml oleju sojowego + siana góre + troche zielonego co jest na padoku obecnie + troche marchwi , buraków, jabłek  czy suszonego pieczywa co akurat mam to wrzucam do żłobu .

Ja widze teraz jak wróciła że urosła , może dlatego posypała sie mięśniowo bo lepiej wyglądała .

Obecne jazdy są lajtowe sporo stepa i ok 2-3 minut kłusa . Póki co nie galopujemy tylko wydłużamy czas spacerów ,czasem jakieś przypadkowe zagalopowanie wychodzi ,ale póki co starams ie by na lonży galopowała a pod siodłem nie bo na to przyjdzie czas .
Dimer ma 3 lata i 7 miesiacy

2 czy 3 razy dziennie...??? Cos chuda na taka ilosc...a gdzie z nia stoisz?
Ps. Błagam,nie dawaj koniom pieczywa!!!! Proponowalabym Ci jednak poszukac pomocy kogos sensownego...mieszkasz w Kobyłce...Kaja, Zuza i Tuch stacjonuja w Groteska Arabians w Markach...
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
07 lipca 2016 13:28
Murat-Gazon na tym czy chodzi od palca czy piętki nie znam sie zupełnie postaram sie o filmik jakis z ruchu na twardym to może lepiej mi powiedziecie . Bo zupełnie nie mam pojęcia . Skąd to się bierze ?

RatinaZ Ja karmie 2 razy dziennie ( półtorej miarki owsa miarki pavo ) kolacja musli/ śniadanie granulat i ten olej .
Od soboty u mnie stoi ,bo wróciła z treningu , ona jest troche nerwuskiem przy jedzeniu ,u mnie zamykam ja w boksie i nikt jej nie zaczepia i zjada wszystko ,jak grymasi bo miarke od oleju gdzieś przełoże i za dużo wleje . To ratuje sytuacje dolewam wode , zrywa trawke i taką sałatke zjada ...
Ale w domu dbam oto by zjadała wszystko co dostaje , spełniajać każde życzenie ,a to sianko się nie spodoba to zamieniam z sianem które kucyk dostaje .

Myśle że troche czasu i będzie lepiej wyglądać ,co do pieczywa jak dostanie raz czy dwa w miesiącu to chyba jej nie zaszkodzi ?
Ja mam śmiesznie w domu kucyka odchudzam a arabke tucze ;/ mogły by sie podzielić i wyrównać wagowo .
Gajara, to niestety nie jest dawka tucząca. Dla żadnego konia. Mój jest aktualnie chudy (złapał pasożyta, który nie jest zabijalny normalnymi preparatami odrobaczającymi, w dodatku ciężko go u konia stwierdzić. Pomijając już fakt, że po badaniach 3 weterynarzy pytało mnie, kto tak stwierdził, jakie badania robiłam etc. bo nie mogli uwierzyć, że koń to w ogóle złapał) i dostaje 4 litrowe miarki na posiłek. Takie Pavo właśnie. Jest w treningu, więc mogłabyś odjąć swojej miarkę, ale dopiero ta ilość to jest ilość "tucząca". Mamy też trakena, którego trzeba było utuczyć i również dostawał 4 litry na posiłek. 1,5 miarki to jest ilość dla konia normalnie wyglądającego, niechodzącego pod siodłem. Daj jej 3 miarki na posiłek, po tej ilości nie powinno jej jeszcze roznosić, a zacznie tyć, a nie wegetować. Bo teraz rzeczywiście wygląda źle.
I nie uważam, że jest to Twoja wina oczywiście, widać nikt Cię nie uświadomił. Mój Bąbel też robi za królika doświadczalnego, bo jest moim pierwszym koniem i wiele rzeczy nie wiem. Też długo dochodziłam do tego, ile powinien dostawać, a milion propozycji z wielu stron nie pomagało.
Co za paszę jej dajesz?
Sivrite, radzisz na przytycie 3 miarki owsa dawać na posiłek? Serio? Koniowi 150cm w kłębie (około) i 400kg wagi?
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
07 lipca 2016 14:00
Możę zwiększe owies ale do maksymalnie 2 miarek na posiłek bo większa ilość może jej w głowie buczeć .
A teraz naprawde jest fajna , moge sama obie kobyłki wyprowadzać na padok i sprowadzać co wcześniej nie było możliwe a nawet prowadzenie Dimer było trudne.
Daje pasze i granulat co do nazwy potem podam :-)
Zaczne jeszcze siano nosić na padok w siatce może sie skusi . I faktycznie moze podzielic jej dawke jedzenia na 3 razy by leprze efekty uzyskać .

Serio. Jeśli ma siano do oporu (a myślę, że ma, skoro właścicielka widzi, że koń jest szczupły), olej, musli i granulat i nadal tak wygląda, to znaczy, że dostaje za mało. I tyle. Oczywiście można zastąpić owies jakąś inną paszą treściwą, piszę o owsie, bo używa się go najczęściej. Ciekawi mnie, czym innym chciałabyś podpaść konia, który ma siano i suplementy i nadal jest chudy. Bo żeby koń wyglądał dobrze na samej paszy objętościowej, to powinien ją jeść non stop, tak jest zbudowany. W innym wypadku potrzebuje paszy treściwej - owsa lub czym kto karmi.
Serio ciekawi mnie, co mi poradzisz dla mojego konia - również araba. W paszporcie... 156, skoro ma to takie znaczenie. Również około 400 kilo. Siano wpierdziela hurtowo, cały dzień stoi na trawie (lichej, ale zawsze), dostaje witaminy, siemię i granulat. Czym miałabym go podpaść, jeśli nie owsem, modlitwami?

Gajara, rzeczywiście, trochę łatwiej jest, jak karmi się 3 razy dziennie. Dołóż chociaż te pół w takim razie i zobacz, czy będzie lepiej. 🙂
Sivrite, na przytycie nigdy nie polecę owsa w takiej ilości. I tyle. I jest spora różnica między owsem a inną (jak to mówisz) paszą treściwą. Pasze kondycjonujące to pasze oparte na jęczmieniu, olejach, otrębach ryżowych, wysłodkach. A nie ma owsie. I koń będzie wyglądał dobrze na DOBREJ objętościówce.

Dodatkowo ze względu na mały objętościowo żołądek nie poleca się skarmiania jednorazowo dużą ilością treściwej jednorazowo - 4 miarki treściwej to chyba konie w wysokim wyczynie żrą. A i to nie, bo to średnio zdrowe i dostają dobrą pasze w mniejszej ilości.
Mój koń 170cm w kłębie i 600kg wagi  (50% xx więc ciężki do utuczenia) - dostaje po 2 miarki PAVO (czyli ok. 800-850 gram) owsa na posiłek. W treningu ujeżdżeniowym N/C.
gajara koń ma poruszać się od piętki - czyli przy każdym postawieniu kopyta na ziemi najpierw ląduje tył kopyta. Ostatecznie jako etap przejściowy na płasko, nigdy na przodzie - jak to wyraźnie widać na Twoim zdjęciu. Taka mechanika ruchu niszczy kopyta, obciąża stawy i ścięgna i prowadzi do usztywnień w mięśniach praktycznie w całym ciele. Jeżeli koń porusza się w taki sposób, to oznacza, że kopyta bolą.
Z czego to się bierze? Z niepoprawnego kształtu i proporcji kopyta, niewłaściwego strugania, złego odżywiania i warunków utrzymania, za małej ilości ruchu...

Na przytycie polecam wysłodki, otręby ryżowe, jęczmień. Dowalenie owsa może zaowocować odwrotnym efektem - głowa jej się zagotuje, zacznie latać i jeszcze schudnie, bo się spali.
Sprawdziłabym też, czy nie ma jakichś niedoborów - zrób badania krwi.
Też sugerowałabym wprowadzenie trzeciego posiłku, jeżeli masz taką możliwość.
Mój w treningu rajdowym - jego wymiary wypisałam powyżej, nie startuje tylko dlatego, że zabradziażyłam zdawanie odznaki, a nie widzę sensu zagrywania go pod kimś innym, żeby potem i tak musieć się z nim zagrywać mimo, że koń już nie będzie musiał - dostaje, jak już pisałam 4, i dopiero od czasu dołożenia tej czwartej zaczyna przybierać. Ok, chodzi 6 razy w tygodniu, raz lżej raz mocniej, ale nie nazwałabym tego treningiem konia w wysokim sporcie, bo MOŻE dociąga do N klasy. Trzeba brać pod uwagę, że to, jak koń wygląda w dużej mierze zależy od przyswajalności paszy, którą on nie grzeszy. Dostaje 4, wrzodów nie ma i wygląda coraz lepiej. Plus suplementy.
W swojej aktualnej kondycji na Służewcu dostawałby 5-6. Jasne, tam 90% koni ma wrzody, ale 4 to według mnie jeszcze granica rozsądku. Szczególnie na 2 posiłki, bo te 5-6 konie wyścigowe dostają 3 razy dziennie. Tak, araby. Tak, 400 kilo. Tyle samo dostają konie trenowane poza Służewcem, wychodzące normalnie na padoki i jedzące siano - bo konie na Torze jedzą dosłownie kłaczek siana dziennie. Bo nie chcą, nie dlatego, że nie dostają. Konie w ciężkim treningu często nie mają ochoty jeść paszy objętościowej, nie ważne w jakiej dyscyplinie. Więc moje 8 litrów gniecionego dziennie w porównaniu do 15 litrów niegniecionego u konia sportowego to raczej nie jest aż takie przegięcie. 🙂

Dziewczyny dobrze radzą, wysłodki też są w porządku, jeśli masz czas je codziennie robić. Wysłodki nie rzucą jej się na głowę. Ja niestety nie mam możliwości robienia ich codziennie. Aktualnie i tak ja i współdzierżawczyni mamy sporo więcej roboty ze względu na leczenie wątroby po ww. pasożytach. Poza tym, nie będę mu robić miksera w żołądku - owsa, suplementów, siemienia, witamin, granulatu, suplementów na wątrobę i jeszcze wysłodków. Wtedy z pomocą przychodzi owies, toż nie każę kobicie paść konia na samym owsie. Ale pasza treściwa jest po to, żeby zapełnić braki w objętościowej, jeśli braki są duże - trzeba jej dołożyć.
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
07 lipca 2016 16:09
Sivrite ja moge mówić ile ona u mnie od soboty je ,wcześniej była poza domem .Na padoku ma drzewa , trawe i inną zielenine co chcą to jedza jest tam też siano może nie super jakości ale zawsze coś .Kucka to gardzi sianem nawet najleprzej jakości na padoku ... wiec przestałam wieszać siatki .
A wyjmuje siano które tam mam złożone ale i też zainteresowania nie ma .
Konie mam u Siebie za domem wiec moge dożucić trzeci posiłek i tak zrobie od jutra .

Murat-Gazonod jutra zaczne dawać 3 razy dziennie jeść , odrobacze je za pare dni bo są już razem .
A mam shize na tym punkcie gdy odrobaczam to dezynfekuje całą stajnie po 2 dniach i jeszcze 3 ponawiam i dopiero mam pewność żę konie sa dobrze odrobaczone :-) Pielęgniarski nawyk by być dokładną .

Co do jej ruchu to mnie zmartwiłaś , jutro nagram filmik i pokaże ja w dwóch chodach może to tylko kiepskie zdjecie :-)
Co w takim razie robić z jej nogami ?

gajara:
- zrobić zdjęcia po struganiu (poprawne zdjęcia - w wątku o struganiu naturalnym masz instrukcję) i pokazać do oceny
- skonsultować z kowalem wnioski i opinie, jakie będziesz miała po pokazaniu zdjęć, i w razie jakichś fochów albo niezrozumienia tematu zmienić kowala
- zweryfikować żywienie konia pod kątem ilości cukrów i skrobi w diecie, co może zaowocować koniecznością ograniczenia owsa, jabłek i marchewek 😉
- zdobyć podstawową wiedzę na temat funkcjonowania i wyglądu poprawnych kopyt, aby móc samemu oceniać, czy jest dobrze, czy nie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się