żel, żele, podkładka, podkładki, futerko pod siodło

Doloru,mattes jest na pewno jakościowo lepszy, w dotyku jest różnica ale tej z parforce też niczego nie brakuje, jest b.dobrej jakości.ubila mi się trochę na klębie. na razie trzepie po jeździe i czasami lekko przejade szczotką i wygląda super.spełnia swoją rolę tak samo jak mattes. słyszałam, że dobrze jest je myć wiórkami z szarego jelenia ale nie wiem tylko czy z grubsza moczyć np wilgotną szczotką z włosiem.całej bym nie moczyla to jednak futro 😉
andzia1, a do siodła 18" będzie pasować ta podkładka? Zastanawiam się, czy nie warto uzbierać na Mattesa, ale jak piszesz, że jest fajna, to czemu nie...
Doloruu, ja mam 18' i wygląda tak, zdjęcie robione telefonem ale widać proporcje.Ja miałam wtedy sporo innych wydatków związanych z oporządzeniem konika od zera, ale stosunek ceny do jakości jest naprawdę OK.Moim zdaniem  🙂 Wiadomo mattes to mattes ale nie wymagam od niej jakiś super magicznych właściwości 🙂 Dopasowane siodło to podstawa liczę się z tym, że niedługo będę musiała zrezygnować  z podkładki bo mięśni przybywa 🙂
andzia1, no to fajnie, chyba mnie przekonałaś, bo jednak Mattes to duży wydatek, a taka podkładka z Allegro jak mi się uklepie, to bez problemu kupię nową, bo nie jest droga. Powiedz mi jeszcze, ile już ją masz?
Pół roku jezdzona z 4 x w tygodniu,w kurzu, deszczu i śniegu.czasami wytrzepię,przejadę lekko szczotką z włosiem.ubiła się tylko pod kłębem.przez pierwszy tydzień wypadło troszke pojedynczych włosów ale myślę, że to luźne z produkcji.Zastanawiałam się nad taką z kanałem ale miałam trochę luzu nad klebem i taka bardziej pasowała.Ogólnie powinnaś być zadowolona.Nie zdziw się jak przyjdzie w poduszce zaszyta. 😉
Tydzień temu zauważyłam lekkie przetarcie sierści na kłębie (nie sam szczyt, tylko niżej w stronę grzbietu), wczoraj po zdjęciu siodła lekko starta skóra 🙁 Początkowo byłam pewna, że to wina niedoczyszczenia albo, że może grzywa jej się tam zawinęła i od tego jej delikatnie sierść wytarło. Niestety po wczorajszym wykluczyłam to, musi być od siodła/czapraka. Poradźcie mi czy jakaś podkładka chroniąca kłąb pomoże ? Moge jakoś to siodło uratować czy nic nie da się zrobić ?

Jagoda zastanów się nad przepchaniem siodła,  ja zrobiłem takie manewr po namowie koleżanek i jestem im mega wdzieczny za podpowiedź. Po latach użytkowania szmaty (sam widziałem w markowym siodle) zbijają się i siodło siada. Po wymianie, nie ma na siodle śladu, że coś było robione, a ono leży idealnie. Sa dwie opcje.... jesli wiesz, że w wersji oryginalnej (takie jak było nowe) bedzie Ci pasowało to wysyłasz i za tydzień masz. Jak chcesz by było dopasowane do konia, dzwonisz, Pan wpisuje Cię w kalendarz, pózniej układa trasę dla kilku-nastu koni, robi pomiary, zabiera siodło 🙂 Myślę, że to lepsze niż podkładki i inne kombinacje 🙂 Oczywiście jesli siodlo masz dla konkretnego konia.
A jak z Mattesem? Jaki rozmiar do 18" tak, żeby futerko całe wystawało i nie chowało się pod siodłem?
andzia1, a do siodła 18" będzie pasować ta podkładka? Zastanawiam się, czy nie warto uzbierać na Mattesa, ale jak piszesz, że jest fajna, to czemu nie...


One są dosyć krótkie, zależy od siodła i tego jakie ma panele. Ja pod swoją 17 brałam chyba z 2 cm dłuższą niż standardowa. Dla wszystkiego proponowałabym zmierzyć po prostu i podać im konkretny wymiar ile cm ma być między futrem. Podkładki na miarę są w tej samej cenie co standard i szyją bez problemów jaką chcesz.
nagana do Fair Play Pro Light.
Poleci mi ktoś jakieś żele? I oświećcie mnie błagam, od czego zależy, że żel kładzie się na czaprak, albo pod?
Moon   #kulistyzajebisty
08 lipca 2016 09:22
Zależy do czego ów żel potrzebujesz - cały ten wątek to polecanie/nie polecanie konkretnych żeli.
Żel można kłaść bezpośrednio na plecy (ale nie każdy, musi być z materiału, który nie odparzy pleców) albo na czaprak (w zasadzie każdy).
Są jeszcze ludzie, którzy mają awersje do kładzenia żeli bezpośrednio na plecy - np. ja :P I Aktona, którego można kłaść pod czaprak, kładę na, w pokrowcu w dodatku. Dodatkowo, żele kładzione pod czaprak, ze względów higienicznych ofc, wypada częściej myć.
Czy wie ktoś gdzie można zamówić najlepiej podkładke oglivy? Ewentualnie jakiś odpowiednik tej samej jakości?  Nie wiem czy jest sens dopłacać tyle za oryginał.
Są tu jacyś użytkownicy hexagonu Acavallo? Dalej macie pozytywne zdanie? On jest faktycznie taki gruby i "pracujący"?  Można go kłaść bezpośrednio na plecy?
xxagaxx, wydaje mi się, że hexagon jest u nas w siodlarni. Wg mnie gruby.  Wpadnij pomacać 😉 😉
anai, o dobrze wiedzieć, przybędę sprawdzić.
Czy na ujeżdżeniowym mattesie można jeździć w siodle skokowym/wszechstronnym?
Tak, różnią się tylko wycięciem przodu.
A nie będzie to powodowało złego ułożenia siodła? Tak jak się dzieje gdy siodło jest za duże i leży na futerku?
czy ktoś może korzysta z tego padu ?? http://www.premierequine.co.uk/wool-gp-jumping-numnah-c2x13238712
mogłabym prosić o opinie 🙂  :kwiatek:
Czy futrzana  L Yorka będzie pasować pod Rimini Pro Light 18"?
Zbieram się do kupna podkładki żelowej podnoszącej tył siodła. Dostępne są dwa rodzaje z mniejszą ilością żelu przy kręgosłupie i z taką samą ilością żelu na całej szerokości tyłu siodła. Która z nich jest bardziej komfortowa dla konia?
mila410, mam taką podkładkę jak wrzuciłaś na zdjęciu i sprawdza się rewelacyjnie. Profilowanie wysokości tyłu jest łagodne i płynne, a nad kręgosłupem zostaje otwarty kanał, co nie tylko znacznie lepiej rozkłada ciężar jeźdźca z siodłem, ale daje też lepszą wentylację. Naprawdę dobry produkt i u nas rozwiązał problem zbudowanego bardzo do góry konia, u którego siodło miało tendencję do przesuwania się w trakcie pracy do tyłu.
quantanamera, właśnie kwestia rozkładania ciężaru mnie najbardziej nęka, w moim przypadku kanał siodła jest węższy niż kanał żelu, więc poduszki nie leżą całą powierzchnią na żelu. Zastanawia mnie czy ciężar jeźdźca z siodłem nie kumuluje się na tym fragmencie w którym poduszki leżą na żelu i czy nie będzie powodować to dyskomfortu? Czy nie lepiej ciężar rozkładałby się na żelu bez kanału, chociaż z drugiej strony, czy taki żel nie był by niewygodny dla końskiego kręgosłupa?
Dava   kiss kiss bang bang
23 sierpnia 2016 16:56
Potwierdzam, ta z 'przerwą' w 'podnoszonej' części jest lepsza.
Jaki masz ten kanał w siodle, że Ci nie pasuje? Ja mam żel z dość wąskim tym kanałek, te 'poduszki' podnoszące tył są tak zrobione, że zawsze trochę gdzieś będzie odstawać 😉

Znacie może żel zrobiony na podobnej zasadzie, tylko klasyczny, nie podnoszący niczego, z 'kanałem' po środku?
Dava, dziękuję bardzo za opinię. Kanał mam szerokości około 5cm.
Z klasycznych żeli z kanałem znalazłam jedynie żel HKM Grip i Acavallo Air-relese
Zamierzam się do zakupu podkładki i żelu, ale wpadło mi na oko coś takiego:
http://www.decathlon.pl/amortyzator-lena-el-wena-id_8237176.html

Czy ktoś już z Was może korzystał?
Martwię się, że żel przykleiłby się do siodła i myślałabym, żeby raczej podkładkę zakładać odwrotnie. Ma to jakiś sens?  🙄

Możecie mi ewentualnie zaproponować coś innego ale właśnie takiego połączonego?

dar, te żele przyklejają się do siodła, ale da się je normalnie po każdym użyciu odkleić. One właśnie po to mają te właściwości klejące, żeby się nie przesuwały. Odwrotnie nie założysz, bo profilowanie nie będzie pasować raczej.
kenna, myślałam, że aby się nie przesuwały futerka mamy szlufki ale możesz mieć rację. Tylko mały minus widzę w tym wszystkim, że taki żel przyklei się do siodła a potem może się przerwać przy odklejaniu..
Nie widziałam jednak za dużo tego typu udogodnień "dwa w jednym". A jeżdżę na koniu który ma czaprak z kieszonką na żel, który tam faktycznie jest a do tego jeszcze pod siodłem futerko więc kombinuję, że jakbyśmy mieli to w jednym to byłoby fajniej.
Też pytanie czy to ma znaczenie czy żel jest pod czy nad futerkiem..  👀
dar, żel się przyklei do siodła podczas jazdy. On tak ma. Ale przykleja się lekko i zdejmując siodło zdejmujemy je z konia razem z żelem i dopiero unosimy siodło i odklejamy żel od spodu (nie zsuwamy nigdy siodła po żelu, zostawiając go na koniu). Najlepiej zdejmować z konia cały zestaw siodło-żel-czaprak i rozbroić go na koziołku czy tam wieszaku. To, w jakiej kolejności pomiędzy siodłem a czaprakiem będzie ten zestaw, żel-futerko, czy też futerko-żel, jest w sumie bez znaczenia. Pytanie tylko, czy masz aż tak za szerokie siodło, bo futro plus żel bardzo mocno je zwęży.
Dar, jeśli ją odwrócisz, to zamiast równomiernie rozłożonego ciężaru na żelu otrzymasz ciężar tylko na futrze dookoła. A chyba dążysz to chronienia swojemu koniowi pleców, a nie ich zabicia?
No po prostu się nie da. Ja stosuję żel pod czaprak (jak już w ogóle stosuję), więc po prostu popytaj ludzi, czy ciężko jest z odklejaniem takich. Poza tym, jeśli się szybko zniszczy, to Decathlon uznaje reklamacje.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się