ciąża, wyźrebienie, źrebak

MiLLi   Puszo Pusz Pusz ;)
05 czerwca 2016 20:59
Klaczka, 2 tyg 🙂

MiLLi Ale wielka  😲 


Mój za 2 dni będzie miał miesiąc  😉
monia ależ cudnie umaszczony!  😀

nasza mała Uri - aktualnie ma 1,5 tygodnia, zdjęcia z drugiego dnia po narodzinach 🙂


Pięknoty ! 😀 nie mogę się napatrzeć ...
Jak się żywi takiego malucha ? 😅
Ja przychodze z pytaniem laika :kwiatek:

ile dni po inseminacji powinno byc USG? Z tego, co się dowiedziałam, to 16 dni po inseminacji już będzie widać, czy zarodek jest zagnieźdzony. Ma ktoś może większe doświadczenie? 😡
USG planuje dopiero 3 tygodnie po inseminacji, aby spasować termin z inna potencjalna przysłą mamą 🙂
Gillian   four letter word
21 czerwca 2016 21:59
martina13, jak to jak się żywi? źrebak pije mleko matki  😲
Badanie USG ma za zadanie nie tylko potwierdzić ew. ciążę, ciążę mnogą , ale także w przypadku jej braku - pomóc w zaplanowaniu kolejnej inseminacji.
Cykl u klaczy trwa zwykle 19-22dni (przy czym im cieplej i dłuższe dni - cykl wykazuje tendencje do skracania się).
Także o ile po 3 tyg (21dniach) ciążę stwierdzisz - to w przypadku jej braku może okazać się, że stracisz ruje (przegapisz owulacje ), lub nie zdążysz ściągnąć nasienia.
Badanie USG robi się ok 15 dnia od inseminacji, następne po 40 dniach i można jeszcze po 90-100 dniach. Pierwsze jest po to aby ewentualnie zdążyć zamówić nasienie na powtórną inseminację, żeby nie stracić ruji. Na kolejnym widać bijące serce, a ostatnie jest po terminie najwyższego odsetka resorpcji płodu.
martina13 tak jak pisze Gilian - taki mały źrebak pije tylko mleko matki. Dopiero po pół roku można go odstawić.
Ale na mleku oczywiści ejego świat się nei kończy😉 Bardzo krótko po urodzeniu maluch zaczyna naśladować mamę i próbuje jeść to co ona. Dlatego powinien mieć nieograniczony dostęp do siana, a najlepiej i siana i trawy. A już w drugim miesiącu można mu podawać paszę dla źrebaków🙂
Losia
Najlepiej pierwsze badanie zrobić między 14 a 17 dniem. U nas badamy jeszcze na 30 dzień, a potem w okolicach 100. A najwięcej resorbcji jest chyba jednak do tego 60 dnia. U nas niestety jedna kobyła w okolicach 30 dnia raczyła zresorbować  😵
dzięki dziewczyny za odpowiedzi :kwiatek:
wiem, że jest po 16 dniach, żeby zdążyć na kolejną ruje 😉 ja zdecydowałam, że tak czy inaczej bede próbować tylko 1 raz w tym roku, bo jest już zwyczajnie dośc późno, a wolałaym, że ewentualny źrebak urodził się jak najbliżej początku roku (kwiecień/maj) zamist dopiero na przelomie czerwca i lipca. Jak wyjdzie to super, jak nie to też ok, sprobojemy w przyszlym roku 😉 poźno sie zdecydowałam, troche "rzutem na tasme". CO ma być to bedzie 😉
Źrebak przyjeżdża do mnie w wieku 5,5 miesiąca. Hodowca twierdzi, że na nic nie szczepił bo dopiero po 6 miesiacu zycia szczepi się źrebaki. Jestem totalnym laikiem w kwestii szczepienia, a zwlaszcza źrebaków, nigdy nie było potrzeby żebym musiała o to się martwić.... Stąd moje pytanie na co szczepić młodego i kiedy? Pomożecie mi kochani? Liczę na was i dziękuję z góry!
zimnokrwista125 żrebaki najlepiej szczepić po raz pierwszy około 6stego miesiąca właśnie. Gdyby matka nie była szczepiona regularnie mozna szczepienia rozpocząć wcześńiej. Bardzo ważne jest terminowe podawanie kolejnych szczepień, żeby zrobić tzw. bazę.
Koniecznie zapytaj poprzedniego właściciela też o odrobaczanie. U takiego malucha to może być sprawa życia i śmierci 👀
zimnokrwista125

Takiego malca można już zaszczepić. Najlepiej grypa + tężęc po przyjeździe, tylko najlepiej jak się zaadoptuje do nowych warunków. Po miesiącu od szczepienia - powtórka, a potem po pół roku. Odrobaczony powinien już być przynajmniej raz w tym wieku.
galopada_   małoPolskie ;)
26 czerwca 2016 11:06
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
26 czerwca 2016 11:49
galopada_, ten ostatni 😍
Mam takie bardzo laickie pytanie - w jakim wieku źrebak powinien już zupełnie nie mieć źrebięcej sierści nigdzie?
Murat-Gazon,

moje 3 (urodzone w różnych latach od różnych rodziców) były już całkiem "łyse" pod koniec 4 miesiąca 😉
ancyk poważnie? To jak ośmiomiesięczny maluch ma jeszcze placki źrebięcej sierści na zadzie i pod brzuchem, to mam się zacząć przejmować? Czy to może być kwestia indywidualna?
mój ma prawie równe 3 miesiące i zostały tylko jakieś resztki , pewnie jakbym codziennie szczotkowała to juz i tego by nie było 🙂

Z obserwacji maluchów znajomych śmiem twierdzić, że na zmianę futra ma wpływ nie tylko indywidualne predyspozycje ale także ogólna kondycja dzieciaków i sposób ich utrzymania.
Czy powinnaś się martwić? Myślę, że należałoby zadać takowe pytanie osobom z większym doświadczeniem.
Te młodziaki, które ja widziałam nawet jeśli zmieniały sierść późno to bez jakichś widocznych negatywnych skutków.
8-miesięcy to kiepsko, ale może to dlatego, że urodził się zimą? U nas tak do 5-miesiąca futro gubią, dłużej się chyba nie zdarzyło.
Młody ogólnie zdrowy, silny, biega jak wariat, je za dwóch, rośnie jak na drożdżach, żadnych negatywnych objawów nie widać. Odrobaczany oczywiście. Tylko ta sierść cały czas jeszcze nie wszędzie zmieniona. Przyjechał do nas mając niecałe sześć miesięcy, wtedy był jeszcze całkowicie w źrebięcej sierści, tylko na głowie i przedniej części szyi miał dorosłą.
Trzymany wolnowybiegowo, może to ma znaczenie.
Czym karmicie wasze odsady? W listopadzie przyjezdza do mnie moja niunia , nie mam doswiadczenia ze zrebakami...
borkowa.   silesian team
05 lipca 2016 14:46
my mamy prawie pięciomiesięcznego chłopaka i już zgubił całą sierść źrebięcą, dziewczyna nieco ponad dwa miesiące jeszcze troszkę 😉
rox   ogony trzy
05 lipca 2016 15:44
To ja przedstawiam moje pierwsze, wyczekane dziecko  💘







Ircia   Olsztyn Różnowo
05 lipca 2016 22:45
U mnie Kori skończy  16 lipca 5 m-c i już nie ma zrebiecej sierści, chodzi cala dobę na pastwisku  🙂
Urodził się u mnie zrebak 25 czerwca,ciezki poród, klacz chuda zazrebiona i chuda do mnie przyjechala,od września odkarmilam,ale chyba nie karmiła zrebaka jak się sama odkarmiala, bo urodził się strasznie chudy i na miękkich pecinach,ale powoli dajemy radę  😉 zdjęcia wstawie jak dostanę zgodę od właścicielki, ciężko było ale teraz to trochę grubszy kawał gowniarza mimo że nie ma jeszcze dwóch tygodni i na dodatek zaczyna rozrabiać  : Z
rox
Piekne, gratulacje - niech zdrowo rośnie  😅

naovika
Ależ ten czas leci!
Może ktoś poleci jakąś paszę dla 3 miesięcznego źrebaka? Zależy mi by wspomagała rozwój kości i stawów.

Jak na razie dostaje St. Hippolyta, jeden worek to koszt ok 130 zł i zastanawiam się czy jest coś dobrego jakościowo i tańszego :P
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się