literatura końska

drabcio, bera - zgadzam się z Wami!
„Zasady jazdy konnej” to książka, która bardzo pobieżnie opisuje poszczególne zagadnienia, tam jest wszystkiego po trochu, a jak książka jest o wszystkim to... 😉  Nie powiem, że jest o niczym 😉 bo jakąś wartość ma, no ale... nie ma szans, żeby w takiej małej, chudej książce znalazło się miejsce na opisy na innym poziomie niż „żółtodziobowy”. Zgoda, może i jest to dobre w roli „moja pierwsza książka o koniach” albo dla kogoś, kto sobie chce coś doczytać do odznaki (choć Müseler także moim zdaniem jest lepszy), ale jak już tu napisano - jeśli ktoś potrzebuje sobie usystematyzować taką wiedzę, jaka jest w "Zasadach..." to także moim zdaniem jest żółtodziobem.
Lepiej zainwestować inne, wymienione tutaj książki niż tę niebieską. Nie ma cudów - gdyby ktoś chciał napisać jeden, nieżółtodziobowy podręcznik obejmujący wszystkie ważne zagadnienia to taka książka musiałaby chyba mieć 1000 stron i ważyć tonę  🤔wirek: Dlatego jak ktoś chce „zrozumieć” kopyta, szuka książki o kopytach. Ktoś chce zrozumieć ruch - bierze Biomechanikę. Dosiad...? Na to też są stosowne, wymienione tutaj książki. I tyle.

Nie będę się natomiast licytować, czy jest "na świecie" jakiś lepszy podręcznik, bo fakt, że czytam biegle po angielsku i wystarczająco dobrze po niemiecku nie znaczy, że daje mi to prawo do oceniania "reszty świata" (na przykład Rosjanie też ponoć mają dobre książki a ja nie jestem tego w stanie ocenić, bo czytanie cyrylicy póki co zajmuje mi lata...świetlne... 😀 ). To że PZJ coś "zaleca" to nie znaczy, że automatycznie czyni to książkę "lepszą".


na przykład Rosjanie też ponoć mają dobre książki a ja nie jestem tego w stanie ocenić, bo czytanie cyrylicy póki co zajmuje mi lata...świetlne... 😀


osobiście jak przygotowywałam słownik do pracy lic. to miałam niezły polew z niektórych książek, napaliłam się na serię "encyklopedia jeźdźca" z genialnie brzmiącymi tytułami, a jak przyszły to były jeszcze sprzed ostatniej reformy cyrlicy, z twardymi jerami o ogólnie to niektóre były jeszcze sprzed XX wieku 😀
Ja cię... Nie pojmuję (cały czas o "Zasadach",konkretnie o II(!) części, bo pytająca pytała o Wszystkie części) jak można uważać za książkę dla żółtodziobów w zasadzie Jedyną książkę (wszystkie wymienione odpadają) gdzie można znaleźć Realne wskazówki do elementów GP  🙇
[osobiście jak przygotowywałam słownik do pracy lic. to miałam niezły polew z niektórych książek, napaliłam się na serię "encyklopedia jeźdźca" z genialnie brzmiącymi tytułami, a jak przyszły to były jeszcze sprzed ostatniej reformy cyrlicy, z twardymi jerami o ogólnie to niektóre były jeszcze sprzed XX wieku 😀

Widać osoba, z którą rozmawiałam potrafiła czytać cyrylicę sprzed reformy lub miała w ręce te "inne niektóre"  😀 Dlatego jestem ostrożna z wyrażaniem opinii póki sama nie sprawdzę 🙂
Halo widzę że ujeżdzenia na XXI wiek jednak NIE czytałaś  🙄
jest jakiś MILIARD razy bardziej przydatne niż II część, o wiele bardziej obszerna, przystępna dla czytelnika etc.
Ujeżdżenie na XXI wiek jest aż takie dobre ? Słyszałam pozytywne opinie ale nadal coś mnie nie przekonuje to , no i dochodzi do tego cena dość wysoka.
Jak dla mnie "must have" i warte każdej złotówki.  Czyta sie praktycznie z zapartym tchem (ok moze tylko ja tam mam :p)
Pierwszy rozdzial o lonżowaniu o równowadze lonzowaniu korekcyjnym pracy w ręku.  Potem o dosiadzie i to naprawde jak dla mnie wytlumaczone baaardzo dokładnie i porzadnie mimo ze wcale nieduzo stron.  Potem po kolei wszystkie chody i figury. Jak poszczegolne poeinny eygladac i jak do tego dojść (oczywiście nie jakos skrajnie obszernie). Klpotem przechodzi do wyzszej szkoly tj wszystkich seriach piafdach opisuje błędy etc (za szeroko nogi chwiejny piaff). Kończy na figurach w powietrzu - opiay bez "nauczania" bo to nie temat na ksiazke. 
Plus powplatane madre wiadomości z historii i mnóstwo zdjęć 🙂
Jeszcze jest kilka świetnych artykułów w ksiazce " best of piaffe" jako uzupełnienie + dla znajacych j.ang successful schooling - wszystko do pasazu (włącznie z bledami i z czego one wynikają) + skoki
drabcio, nie czytałam Wszystkich książek na świecie, wiesz? Dlatego pytałam, co byś polecała, bo chłamu to jest cała masa.
Ale opisem Ujeżdżenia na XXI wiek mnie nie zachęciłaś. Mimo że dotyczy wyłącznie ujeżdżenia, a Zasady 3 dyscyplin (choć ujeżdżenie w nich najlepsze). Choć niewykluczone, że jest jedną z lepszych książek o ujeżdżeniu. Po polsku - może najlepszą.

Successful scholing... ech.

Urodę i faktyczną zawartość Zaawansowanego wyszkolenia (II część Zasad) nie tak łatwo zrozumieć. Co kilka lat rozumie się ją inaczej. Owszem, jest to podręcznik dla Bardzo dokładnie czytających. Bardzo. Dopiero wtedy (plus spora praktyka) docenia się wiele niuansów. Mimo garści błędów jest to rzetelne kompendium. Wiele książek warto przeczytać, tylko nieliczne - mieć - bo nigdy nie tracą na wartości. To nie jest książka dla żółtodziobów, na pewno nie. Wręcz przeciwnie - żółtodziób odniesie z niej mizerny pożytek.
Przeczytałam gdzieś na fb, że wyszła nowa polska część Heartlandu. Czy to prawda, bo nie mogę trafić w żadnej księgarni internetowej?
Tak to prawda. Widzialam ją na bonito.pl w empiku tez.Tytuly to Świateczny czas i Niezapomniane lato.
W Zielonogórskim Empiku był jeden egzemplarz, zgarnęłam go 😉 Niby przy ostatniej już miałam dość tej serii, ale byłam ciekawa, co będzie dalej.
Pilnie poszukuje "Psychologia treningu koni" Skorupskiego w pdf, w zamian mogę wysłać "Wstęp do psychologi konia" Blendinger
Poszukuje DOBRYCH książek o hipoterapii. Metodyce szkoleń, ćwiczeniach wykonywanych przy konkretnych przypadkach czy to fizycznych czy psychicznych.
Co polecacie?
Jakby gdzieś było w PDFie to już w ogóle byłaby bajka 🙂
Jedyna książka o hippoterapii jaka przychodzi mi na myśl to : Psychopedagogiczne aspekty hipoterapii dzieci i młodzieży niepełnosprawnych
Ją już widziałam w sprzedaży, zastanawia mnie czy jest warta uwagi czy inną ktoś lepszą dorwał?
Kiedyś ktoś wspominał o tej "Hipoterapia. Fizjoterapia na koniu i przy koniu" Ingrid Strauß ale tej na oczy nie widziałam więc nie powiem dużo.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
24 lipca 2016 07:19
Kiedyś ktoś wspominał o tej "Hipoterapia. Fizjoterapia na koniu i przy koniu" Ingrid Strauß ale tej na oczy nie widziałam więc nie powiem dużo.


Tu nic ciekawego i wnoszącego do hipoterapii nie ma. Piszą o prowadzeniu koniana dwóch lonżach lub wypinaczach. I pasy biodrowe do stabilizacji pacjenta. A cena zbyt wygórowana.

Myślę, że do hipoterapii bardziej przydają się książki z ćwiczeniami korekcyjnymi, bo wiele z nich można wykorzystać przy hipoterapii.
Ja mam ze tezy czy cztery na półce później sprawdzę tytuły. Wiem ze koleżanki z pracy kserowaly sobie jakieś gazety o hipoterapii,  ja dorwalam jeszcze jakieś stare nagrania vhs o hipoterapii + na fejsie jest grupa hipoterapia w polsce ktorej założycielka tez napisala jakas ksiazke a koszt tyle co łaska ale fajnie gdyby zwrócił się wydruk. Jak przeglądałam inne jej artykuły w pdf to były dosyć ciekawe 🙂
Szukam opinii o :
Urazy u koni, ich terapia i rehabilitacja
W poszukiwaniu równowagi In dubio pro equo
🙂
Pierwsza wg mnie to taka bardziej do poszerzenia wiedzy teoretycznej- jest opis róznych metod leczenia, przyczyn urazów etc, raczej teoria niż coś co można od razu zastosować - lepsza jest pierwsza pomoc dla koni andrew meyners - głownie praktyka co zrobić jak si enie można do weta dodzwonić 😉
ale zależy do czego jest potrzebna oczywiście książka 🙂

natomiast druga bardzo fajna do poczytania, trochę poszerza spojrzenie i skłania do przemyśleń, jest ot zbiór osobnych artykułów w obrębie różnych tematów,
A ta pierwsza pomoc mozna jeszcze gdzies dostac ?
hmm a to nie wiem, ja dorwałam na allegro 🙂
No to bede szukac 😉 dzieki
NatElena In dubio pro equo jest bardzo ciekawa, mam i polecam 🙂
Jako całkowicie początkujacy poszukuję książek, artykułów o tym jak odczytywać zachowanie konia kiedy siedzi się w siodle.
Znalazłem sporo o tym, co widać z ziemi i jak to zinterpretować, ale z góry widać w zasadzie tylko uszy.
Kto już kupił : "Koń KWPN. Selekcja do wy­czynu”
Mam nadzieję, że ostatecznie poprawili tłumaczenie.
Hej 🙂
Drabcio czy mogłabyś się podzielić książką "Ujeżdżenie na XXI wiek " ?
Czy ktoś zna jakąś pozycję o woltyżerce  :kwiatek:
chętnie przygarnę pdf 
Hejka  potrzebuje informacji / opini o ksiazce " kottas o ujezdzeniu " 🙂
Polecacie jakies inne ksiazki na temat ujezdzenia / hiszpanskiej szkole jazdy ?
NatElena książka "Kottas o ujeżdżeniu" bardzo przyjemnie złożona, treść miejscami dość nowatorska (oczywiście nie musi być dla wszystkich), sporo napisane o podstawach.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się