wrzody żołądka

Czy wrzodkom mozna dawać preparaty na stawy?(Cortaflex Super Fenn) ❓
Generalnie nie. Środki i suplementy przeciw zapalne działają drażniąco dla żołądka. O ile przy krótkich kuracjach można się wspomóc omeprazolem, o tyle przy długim podawaniu bałabym się o pogorszenie stanu błony śluzowej żołądka. Ewentualnie można spróbować boswelii na stawy.
A jak koń teraz bedzie miał 2 tygodniowa kuracje Omeprazolem (zupełnie profilaktycznie ze względu na duza liczbę wyjazdów ) (Pół pasty /dzień) to czy wtedy moge "przy okazji "zrobic taka profilaktykę na stawy?
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
27 lipca 2016 15:24
Franio29 można tylko trzeba wiedzieć jakie 🙂 koniecznie bez msm i czarciego pazura. Ja wypróbowałam DROMY BOSWELLIA SERRATA i polecam. Efekt fajny i zero odbicia na żołądku.
http://dromy.pl/DROMY-BOSWELLIA-SERRATA-900-g,p,13
[/b]xequus[/b], skąd masz informację, że msm jest przy wrzodach niewskazane ? Jestem prawie pewna, że kiedyś czytałam, że msm jest przy wrzodach właśnie wskazane. Musiałabym pogrzebać żeby to gdzieś w sieci znaleźć, ale kojarzę, że coś takiego czytałam.
Ja swojemu koniowi (co prawda bez wrzodów, ale wrażliwcowi) dawałam i nie zauważyłam nic niepokojącego. Podrzucisz coś na ten temat ?  :kwiatek:
famka   hrabia Monte Kopytko
28 lipca 2016 06:44
ajstaf, wszystkie NLPZ są przeciwwskazane dla wrzodowców, msm to "siarka organiczna" która z natury jest mocno drażniąca nie tylko dopaszczowo 😉
a czarci pazur "Głównym składnikiem frakcji irydoidowej obecnej w czarcim pazurze jest herpagozyd. Wykazuje on działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne porównywalne do działania leków tego typu"

i tak na szybko za Wiki
"Leki z grupy NLPZ mają podobną gamę działań niepożądanych, choć ich natężenie jest różne w zależności od preparatu. Zahamowanie wytwarzania prostaglandyn PGE2 i PGI2, znosi ich działanie ochronne dla błony śluzowej przewodu pokarmowego, zmniejsza się wytwarzanie śluzu i uwalnianie wodorowęglanów, co ułatwia działanie czynników szkodliwych na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Powoduje to podrażnienia i zwiększa ryzyko powstania wrzodów żołądka. Konsekwencjami przewlekłego stosowania NLPZ mogą być też krwawienia z dwunastnicy, potencjalne upośledzenie funkcji nerek, słuchu czy ukrwienia mięśnia sercowego. Wpływają też na działanie innych leków - obniżają skuteczność niektórych leków obniżających ciśnienie krwi.

Pierwszymi symptomami niepożądanych są łagodne nudności, uczucie ciężaru, dyskomfortu w nadbrzuszu. Poważniejszymi objawami są krwawienie z przewodu pokarmowego i następstwa w postaci niedokrwistości mikrocytarnej. W skrajniejszej postaci owrzodzenia i perforacje wrzodów żołądka. Na takie działania niepożądane narażeni są bardziej chorzy z chorobą wrzodową w wywiadzie, z reumatoidalnym zapaleniem stawów i w podeszłym wieku."
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
28 lipca 2016 09:26
Famka mnie wyprzedziła, ale nie będę sie powtarzać, bo zawarła już wszystko. 🙂 Ja informacje o uważaniu na przeciwzapalne leki i suplementy uzyskałam od weterynarza prowadzącego chorobę wrzodową.
A jak ma się MSM do NLPZ?
Bo mam wrażenie, że stawiacie znak równości miedzy nimi
famka   hrabia Monte Kopytko
28 lipca 2016 09:46
marta__sz, nie równości, chodzi o to że drażni tak jak napisałam wyżej
U ludzi z powodzeniem stosuje się MSM również w chorobach żołądka i jelit.
Dodatkowo NLPZ ma też już grupę leków która nie wywiera tak negatywnego działania na żołądek (np. meloksykam).

Co do czarciego pazura zgadzam się w 100% że jest przeciwskazany.

famka   hrabia Monte Kopytko
28 lipca 2016 11:07
także danilon który charakteryzuje się niską zdolnością do wywoływania wrzodów
zastanawiam się w takim razie czemu weci tak ostrożnie podchodzą do podawania msm koniowatym z wrzodami
być może sugerują się środkami ostrożności "Dotychczasowe badania informują, że można doświadczyć dyskomfortu jelitowego lub rozwolnienia. Bardzo zbliżonego jak w przypadku przesycenia witaminą C. Gdy wystąpią takie objawy to należy zmniejszyć dawkę MSM."
Myślę, że jak zawsze przeważa kwestia rozsądku.
Prawda jest taka, że ostatnie lata to nadużywanie leków przeciwzapalnych, albo podawanie ich bez kontroli lek-wet.

Myślę, że więcej krzywdy KONIOM robią źle dobrane pasze i brak siana niż odpowiednio dobrane leczenie pod nadzorem lekarza.

swoją drogą czy nie znalazłaby się chętna osoba żeby zamówić pasty (AbGard) z ablera?
famka   hrabia Monte Kopytko
28 lipca 2016 11:27
[quote author=marta__sz link=topic=1307.msg2576772#msg2576772 date=1469700933]
Myślę, że więcej krzywdy KONIOM robią źle dobrane pasze i brak siana niż odpowiednio dobrane leczenie pod nadzorem lekarza.
[/quote]

to prawda tylko póki nie zmieni się mentalność właścicieli koni którzy będą walczyć o swoje to jak krew w piach a i życie często weryfikuje walka z pensjonatami o dostateczną ilość siana to ... "wieczna walka z wiatrakami"
Ja na szczęście o nic nie muszę walczyć 🙂



famka   hrabia Monte Kopytko
28 lipca 2016 11:36
ciesz się, korzystaj  😜
Ale nikt nie pytał czy lepiej podać środki przeciw zapalne czy ograniczyć siano  😉 Ja na pewno mocno bym sie zastanowiła czy tego typu leki / suple są konieczne, a jeżeli tak to na pewno zainwestowałbym we wsparcie dla brzucha.
Gillian   four letter word
29 lipca 2016 18:16
Słuchajcie, koń zrobił dwie kupy o zielonkawym kolorze, lekko rozpadające się, o intensywnym kwaśnym zapachu. W diecie bez zmian i fajerwerków. Powinnam już histeryzować? Coś niedobrze się dzieje?
Gillian Może ma biegunkę wakacyjną? 😲
Gillian   four letter word
29 lipca 2016 21:24
Nie ma chyba czegoś takiego.
A tak na serio to moze od trawy? 🤔
Gillian   four letter word
29 lipca 2016 21:33
Nie sądzę, chodzi na ten sam padok co zwykle - trawa do skubania a nie do żarcia pełną parą.
Inne siano?  U nas jest z różnych dostaw i jak dostanie inne to efekty są podobne
Gillian   four letter word
30 lipca 2016 17:07
Kilkanaście balotów z jednego źródła. Dziś już normalnie i duża zmiana w zachowaniu. No coś było...
Wracając do tematu MSM. Podaje od dwóch tygodni biotyne Officinalis z MSM. Oczywiście byłam nieświadoma złego działania. Czy według Was powinnam chłopaka wspomóc dobrzuchowo? Czy probiotyk/drożdże były by sensowne? Dostaje systematycznie gluta siemieniowego. Chciałabym jednak skończyć tę kuracje (kopyta potrzebują)..
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
31 lipca 2016 09:29
Jeśli nie widzisz pogorszenia samopoczucia zdrowia to ja bym na Twoim miejscu dokończyła opakowanie.  Mój zanim zdiagnozowano wrzody zjadl kilka butelek tej biotyny z msm i nie obserwowałam stricte po niej jakiś dolegliwości. Muszę jednak przyznać, ze ta biotyna jest rewelacyjna i strasznie ubolewam na tym, ze teraz jest produkowana tylko z msm. Kiedyś była opcja bez. Porównywalną w skutkach była dla mnie tylko equistro kerabol i koń dobrze sie po niej czuł.
marta__sz, dlaczego zależy Ci na pastach? Lepiej u Was się sprawdzają niż granulki?
U nas lepiej się sprawdzają w takim sensie, że łatwiej podać 🙂
Niestety nie znalazłam badań porównujących skureczność leczenia omeprazolem w zależności od formy podania.
Może ktoś z Was się natknął i może udostępnić?
Dziewczyny mające konie wrzodowe, mam do was pytanie. Być może ono jest totalnie bez sensu i jedyna odpowiedź to "nic nie możecie zrobić", jeśli tak, to proszę mi to napisać prosto z mostu.
Jest otóż koń, u którego wszyscy obstawiają na 100% wrzody. Marny, chudy, kiepsko wyglądający, nie do przytycia. Nie był i nie będzie badany, bo właścicieli na to nie stać, jak również na późniejsze leczenie.
Żywiony wysłodkami i otrębami w ilościach hurtowych, siano/zielonka do oporu, ale nadal można kości liczyć. Widać, że koń czuje się cały czas kiepsko.
Właściciele mają to, delikatnie rzecz biorąc, gdzieś. Konia widują raz na dwa-trzy miesiące i zwykle wtedy ładują się mu na grzbiet  😲
Czy takiemu koniowi można w jakikolwiek sposób pomóc? Dać coś innego do jedzenia, może są jakieś zioła, które mógłby dostawać?
Ja się zupełnie na tym nie znam, ale koń wygląda jak siedem nieszczęść i zastanawiałyśmy się z właścicielką stajni, czy jest coś, co można zrobić w takiej sytuacji, żeby się czuł choć trochę mniej kiepsko.
Rokitnik, siemię lniane (glut), Ulgastran przed posiłkiem. Wersja droższa suplementy na wrzody, np. Ulcosan.
A czy otreby nie sa odradzane przy wrzodach?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się