elektrolity

aroniasty, pofatygowałaś się, żeby przeczytać chociaż 2-3 ostatnie strony wątku? 😵 Na jedno i drugie pytanie znajdziesz odpowiedzi, ba, na to o podawanie jest w poście nad Twoim...


Pytanie nad moim dotyczyło jedynie konkretnej marki elektrolitów, wiem że są różne jako dodatek w granulacie, proszek, czy płyn. Dodatkowo większość postów jest sprzed roku - składy, dostepność poszczególnych marek się na pewno zmieniły, a moze wyszlo coś nowego 🙂
aroniasty ja podaje te Baileys Aqua-Aide Electrolyte i moim zdaniem są dobre, (sa w proszku), pachną ładnie słodkawo i są słodko-słone w smaku. mój koń je lubi
aroniasty, tu w kółko królują 2-3 firmy. Poczytaj 🙂
aroniasty ja podaje te Baileys Aqua-Aide Electrolyte i moim zdaniem są dobre, (sa w proszku), pachną ładnie słodkawo i są słodko-słone w smaku. mój koń je lubi


no własnie mój nie znosi wszystkiego co słone  - jak dostawal musli takie lekko słonawe to nawet nie tknoł... 😎
aroniasty, wszystkie elektrolity Muszą być słone. Baileys jest chyba najsmaczniejszy. Jeśli twój koń nie tyka soli, to zaburzenia gospodarki jonowej wręcz musi mieć.
aroniasty, na marginesie: korzystaj ze sprawdzania pisowni. Bo orty robisz paskudne 🙁
aroniaty ja przy problemach z jedzeniem supli podawałam je wymieszane ze startym jabłkiem.
aroniasty, wszystkie elektrolity Muszą być słone. Baileys jest chyba najsmaczniejszy. Jeśli twój koń nie tyka soli, to zaburzenia gospodarki jonowej wręcz musi mieć.



No wcześniej miał musli Hippolyta i ono było słone - jak mu wrzuciłam do żłoba luzem samo, nie jadł w ogóle - ewentualnie pomieszane z owsem zjadł tylko. Ja już jestem pewna że on ma problem , bo pisałam w drugim wątku jak koń się zachowuje po 3 dniach doraźnej dawki , jest film. Dodatkowo pije mega dużo , poci się . Idę szukać jakiś elektrolitów.

Czy proszek mogę na sucho wymieszać mu z musli i lekko mokrym owsem ?  Czy trzeba rozpuścić w wodzie i dopiero zalać?
aroniasty, ja daję elektrolity do poidła. Najlepiej tak, żeby czekało już na powrót do boksu po jeździe. Ale powiem ci, że "mój" (nie mam pojęcia czemu mnie samej problem elektrolitów ostatnio wyleciał z głowy  😡, pewnie dlatego, że drugi niemal w ogóle się nie poci) tak był widocznie spragniony tychże, że jak zazwyczaj konie nie przepadają, tak łaził mi za butelką, i rzucił się do poidła, mimo że chwilę wcześniej solidnie się napił. Dziękuję ci, że przypomniałaś mi o elektrolitach 😀
aroniasty, ja daję elektrolity do poidła. Najlepiej tak, żeby czekało już na powrót do boksu po jeździe. Ale powiem ci, że "mój" (nie mam pojęcia czemu mnie samej problem elektrolitów ostatnio wyleciał z głowy  😡, pewnie dlatego, że drugi niemal w ogóle się nie poci) tak był widocznie spragniony tychże, że jak zazwyczaj konie nie przepadają, tak łaził mi za butelką, i rzucił się do poidła, mimo że chwilę wcześniej solidnie się napił. Dziękuję ci, że przypomniałaś mi o elektrolitach 😀


No właśnie boje się że jak nasypie tam to w ogóle nie ruszy i pić nie będzie  🙄 Może spróbuje z paszą, zamówiłam już forana. A podajesz codziennie czy tylko po treningu? Teraz ma być cały tydzień w okolicach 30 stopni  więc zastanawiam się czy w dni wolne jak ma tylko karuzele też dawać? Nigdy nie podawałam takich elektrolitów, zawsze tylko doraźnie dawaliśmy koniom po mocnym wysiłku , wiec nie wiem jaki czas to podawać  😡
A po co podawać elektrolity, jeśli koń się nie poci i nie straci ich z organizmu? Po to, żeby je wysikał?
quantanamera, a to na jaki temat? Kto pisał o podawaniu elektrolitów koniowi, który się nie poci (ani ostatnio się nie pocił intensywnie)?
edit: I ogólnie, upraszczając, elektrolity daje się Właśnie po to, żeby koń je wysikał.
halo, no aroniasty zapytała, czy podawać elektrolity koniowi w te dni, kiedy ten nic nie robi.
czy elektrolity w proszku trzeba przed podaniem rozpuścić ? czy można jakoś z pasżą na sucho przemycić ?
halo, a przeczytaj powyżej, czy w dni wolne, jak koń tylko idzie na karuzelę dawać elektrolity. No chyba, że ta karuzela to diabelski młyn, a koń wraca po niej w pianie 😉

blucha, nie trzeba rozpuszczać, można spokojnie dawać z paszą, tylko najlepiej w ciągu godziny od wysiłku, wtedy organizm z nich najefektywniej korzysta. Jak mi w tym czasie wypada karmienie, to daję do żłobu, w poidłach czy wiaderkach zawsze trochę proszku opada na dół i koń nie skorzysta.
a możesz quanta polecić jakiej w proszku w małym pojemniku, nie chcę brać dużego pojemniczka bo nie wiem czy to zjedzą .
halo, a przeczytaj powyżej, czy w dni wolne, jak koń tylko idzie na karuzelę dawać elektrolity. No chyba, że ta karuzela to diabelski młyn, a koń wraca po niej w pianie 😉

blucha, nie trzeba rozpuszczać, można spokojnie dawać z paszą, tylko najlepiej w ciągu godziny od wysiłku, wtedy organizm z nich najefektywniej korzysta. Jak mi w tym czasie wypada karmienie, to daję do żłobu, w poidłach czy wiaderkach zawsze trochę proszku opada na dół i koń nie skorzysta.


Pisałam że koń ma niedobory elektrolitów. Koń po 30 minutach kłusa owszem jest mokry już 🙂 Nawet jak tylko stoi w boksie to potrafi być lekko wilgotny mimo że w stajni jest chłodno, na dodatek zbliżają się upały a on jest na padoku całymi dniami. Wczoraj po 30 minutach stępu i kłusa w hali już się spocił. Właśnie w celu uzupełnienia elektrolitów pytałam czy podać regularnie przez kilka dni nawet jak koń nie będzie pracował.
Sądząc z opisu (z innych wątków) koń potrzebuje wyrównania poziomu elektrolitów, i trzeba to jakoś zrobić, jeśli nie kroplówką.
Czym innym jest podawanie profilaktyczne. Radziłam wcześniej aroniasty, żeby poradziła się weta jak dawkować elektrolity w przypadku jej konia.
Sądząc z opisu (z innych wątków) koń potrzebuje wyrównania poziomu elektrolitów, i trzeba to jakoś zrobić, jeśli nie kroplówką.
Czym innym jest podawanie profilaktyczne. Radziłam wcześniej aroniasty, żeby poradziła się weta jak dawkować elektrolity w przypadku jej konia.


No właśnie w tym rzecz🙂 Czekam jeszcze na szczegółowe wyniki poziomu wszystkich związków i na tej podstawie będziemy ustalać co , jak i kiedy 🙂 Dziekuje bardzo za pomoc.
Czy ktoś daje samą sól na uzupełnienie sodu? Jakie dawki dzienne dajecie? Chodzi mi o przypadek, że potasu nie trzeba uzupełniać, a on jest w większości gotowych suplementów.
Z literatury wyszło mi, że 30g dla średnio pracującego konia jest bezpiecznie?
A nie lepiej jest wyłożyć zwykłą lizawkę ? Ona ma tylko w swoim składzie chlor i sód.
U nas sprawdza się Marstall  force: https://animalia.pl/marstall-force-10kg/szczegoly/20488/
plus dodatkowo lizawka w złobie np. z Decathlonu http://www.decathlon.pl/lizawka-solna-himalaya-id_8218799.html

Koń w pracy przede wszystkim ujężdżeniowej - ambitna rekreacja. Badania krwi bdb. I polecam je robić co jakiś czas kontrolnie.
A nie lepiej jest wyłożyć zwykłą lizawkę ? Ona ma tylko w swoim składzie chlor i sód.


Teoretycznie tak - ale kon musiałby zjadać jedną miesięcznie, a mało który sam tak szybko sól zliże.
Stosował ktoś elektrolity Nattex BCAA ?? Warte uwagi?
O takie chodzi: http://arcus-konie.pl/nettex-electrolyte-maintenance-powder-p-11877.html
Potwierdzam, że elektrolity baileys'a pani koń wciąga jakbym jej wlewała do żłoba cukierki w płynie! Szok i niedowierzanie.
Zainteresowałam się elektrolitami Foran, które były tu polecane. Znalazłam jednak 2 rodzaje, które używacie i polecacie, które lepiej wybrać? W składzie róznią się tym, że te drugie mają dodatkowo wit. z gr B, ale mniej potasu, mniej chlorków, mniej magnezu i wapnia. Więc jeśli potrzebuję elektrolitów, to lepiej wybrać te pierwsze? A może je łączyć np. podczas zawodów dla wzmocnienia?

1. http://www.tofivet.pl/pl/o/foran-equi-lyte-g-sole-elektrolity-niedobor-dla-koni-1-kg

2. http://www.tofivet.pl/pl/o/foran-refuel-liquid-elektrolity-niedobor-dla-koni-w-plynie
Ktoś coś? 👀
Używałam tych w proszku . u nas się sprawdziły.
gllosia, te pierwsze chyba Burza dawała, możesz podpytać 😉
ushia   It's a kind o'magic
11 kwietnia 2017 13:11
generalnie elektrolity w proszku sa "mocniejsze" 🙂

jakie typy w tym roku?
ja dokonczylam dromy - elektrolity jak elektrolity, zbrylaja sie dosc konkretnie, czyli dobrze, malo konserwantow maja 😉

poprzedni sezon st hippolyt - bardzo fajnie

mysle jeszcze nad foranem

albo baileys tylko one takei "gole"
hippolyt i foran cos tam jeszcze maja - pytanie tylko czy przy takim dawkowaniu to w ogole te dodatki witaminowe maja znaczenie 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się