Aparaty fotograficzne i inne sprzęty foto

potrzebuje porównania od strony użytkownika między obiektywami sigma 70-200 ze stabilizacja i z brakiem jej

czy duza jest rzeczywiscie różnica na fot w ruchu ,jasności itp  :kwiatek:
Naciau

Nie jestem użytkownikiem, ale posiadam obiektyw innej firmy, ze stabilizacją, której przez 90% czasu... nie używam. Jej obecność nie wpływa w żaden sposób na jasność czy jakość zdjęcia w ruchu - do zamrożenia ruchu jest potrzebny krótki czas. Stabilizacja ma w założeniu zapobiegać poruszeniom w momencie gdy czas jest długi (przy krótkich czasach nawet włączona - nie działa).
Inna ważna sprawa przy obiektywach Sigmy to ich stan i zużycie. Są to sprzęty klasy niższej (m.in. materiałowo), które dość szybko się zużywają - rozkalibrowują itd. Jeśli używka to może jednak obiektyw systemowy?
O prosze jaka rozmowa 😀   
natomiast Ty, przemar, nie rozumiesz podstawowych zagadnień o jakich mówię, a chodzi o: JAKOŚĆ, MATRYCA, i rola body w robieniu zdjęcia. bo sorry, nic Ci obiektyw nie pomoże, jeśli body będzie mało ergonomiczne, miało kiepskie parametry czy nie odpowiadającą nam matrycę. a z tych aparatów które wymieniłam- 6D ma bezapelacyjnie najlepszą i to widać w jakości tych zdjęć ogromnie. i że mając tak dobrą bazę, to mam ją na kilka dobrych lat i mogę sobie na ich przestrzeni, wedle potrzeb, dobrać do niej dobre słoiki. jak już poznam zestaw wyjściowy i zobaczę czego mi brakuje.
nie wiesz też, że dobry zoom kosztuje 8tys i na pewno nie kupisz go za tysiąc, jak stałkę.


zgadza sie jakosc i matryca - takze oprogramowanie jej - tu niestety trzeba pamietac ze jednak konkurencja ktora bierze matryce od np. Sony ma lepsze - choc czekam bo Canon cos nowego wymyslil i mozliwe ze nadrobi ta zaleglosc.
co do zdjec ja (i nie tylko) uwazam ze aby zrobic dobre zdjecie jest inna kolejnosc..najpierw fotograf, pozniej szklo i na koncu body.

Co do szkiel...nie przesadzajmy dobry zoom juz w okolicach 5tys. mozemy kupic nowy 🙂 tak samo jak dobra stalke..jednak tysiac to troche malo....


Wracając do meritum, nawet nie wiesz co ashtray chce focić tym aparatem, a twierdzisz że 50mm wystarczy, ja twierdzę że nie wystarczy🙂 i mam takie prawo poparte ponad 35 latami doświadczeń świadomej fotografii.  Dlatego też radzę jej, aby wyszła od początku, czyli co chce focić i co  z tym potem zrobić !!. Chcesz mi powiedzieć, że ogniskowa 50mm jest jako jedyne szkło dobra?


Zgadza sie ze warto bylo by posluchac osoby jakie szklo na start wystarczyloby....co chce fotografowac najczesciej...
ale z drugiej strony...jezeli sama powiedziala juz ze 50....coz...pofoci i bedzie wiedzial co jej potrzeba...czy cos szerszego..np30/35 czy cos dluzszego  😉


Ja tez jestem amatorem laikiem i cały czas się uczę, ale widze wielką różnicę miedzy APS-C a FF


Chetnie posluchalbym jaka roznice widzisz- i nie zartuje - serio chcialbym uslyszec Twoje odczucia  😉


Naciau
Inna ważna sprawa przy obiektywach Sigmy to ich stan i zużycie. Są to sprzęty klasy niższej (m.in. materiałowo), które dość szybko się zużywają - rozkalibrowują itd. Jeśli używka to może jednak obiektyw systemowy?


Raczej mowisz o starszych modelach firm trzecich - bo nowe modele S i T raczej jakosciowo nie odbiegaja od firmowych C,N,P itp.


[quote author=konia44 link=topic=52.msg2583411#msg2583411 date=1471157231]
Ja tez jestem amatorem laikiem i cały czas się uczę, ale widze wielką różnicę miedzy APS-C a FF


Chetnie posluchalbym jaka roznice widzisz- i nie zartuje - serio chcialbym uslyszec Twoje odczucia  😉
[/quote]
Nie chciałem zadać tego pytania, żeby znowu nie obudzić "znafców". Co do przytoczonej przez Ciebie kolejności powstawania dobrego zdjęcia to jest oczywista, oczywistość. Dlatego też pisałem, że nie body robi zdjęcie, akurat udział tego jest najmniejszy 🙂. Co do matryc i oprogramowania aparatu, nie pomoże żadna matryca, ani żaden algorytm jak obraz do niej docierający przepuszczony przez marny obiektyw będzie mydłem z którym nic nie da się zrobić.
Facella   Dawna re-volto wróć!
20 sierpnia 2016 20:37
Co do przytoczonej przez Ciebie kolejności powstawania dobrego zdjęcia to jest oczywista, oczywistość. Dlatego też pisałem, że nie body robi zdjęcie, akurat udział tego jest najmniejszy 🙂.

Ale niektórzy wiedzą swoje i nie przegadasz 🙂 dyskusje sprzętowe są zazwyczaj bezcelowe, szczególnie jeśli pytający już ma wyrobioną opinię i podjął decyzję, a pyta tylko w celu potwierdzenia jej słuszności.
Dlaczego wybrałam FF, a nie APS-c?
Dlatego, że robiąc zdjęcia nocnego nieba typu zorza czy droga mleczna ogniskowa obiektywów jest dla mnie ważna i jak chcę użyć 12 czy 20 mm to takie mam. Nie muszę się też martwić, że przy świetle f/4 czy nawet f/5 nie wyjdzie mi zdjęcie, a przy aps-ie niestety wychodziła d...a
Jak rownież w dzień można bardziej poszaleć nad głębią.....
asds   Life goes on...
23 sierpnia 2016 15:34
Prośba o fachową poradę dla amatora!  😀

Za ok. miesiąc wyjeżdżam wyprawę do Gruzji/ Armenii i Iranu (jak czasu starczy) i z tej okazji chce kupić nowy aparat foto.

Czy możecie polecić mi jakiś dobry i sprawdzony sprzęt do 1000zł??? Będę bardzo wdzięczna za sugestie!!!!  :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:

Dlaczego wybrałam FF, a nie APS-c?
Dlatego, że robiąc zdjęcia nocnego nieba typu zorza czy droga mleczna ogniskowa obiektywów jest dla mnie ważna i jak chcę użyć 12 czy 20 mm to takie mam. Nie muszę się też martwić, że przy świetle f/4 czy nawet f/5 nie wyjdzie mi zdjęcie, a przy aps-ie niestety wychodziła d...a
Jak rownież w dzień można bardziej poszaleć nad głębią.....


Okey jak najbardziej sie zgodze co do szerokosci szkiel - to nie podwazalny plus puszki FF jezeli komus zalezy na szerszym kadrze 😉
ale ze zdjecie nocne wyjdzie na APS-C  do d...? no tu lekka przesada
rozumiem ze chodzi Ci np.takie zdjecia? :
-> https://www.flickr.com/photos/skymatthews/23560100582/sizes/l/ 
-> https://www.flickr.com/photos/noaceulemans/27962470382/sizes/l/ 
-> https://www.flickr.com/photos/danye23/19823125531/sizes/c/ 
-> https://www.flickr.com/photos/bluegecko/15793385023/sizes/c/
-> https://www.flickr.com/photos/skymatthews/14218767493/
-> https://www.flickr.com/photos/sso11/27723155682/in/pool-2829512@N23/
czy takze np. moje w tle na FB z Norwegii:
-> https://web.facebook.com/photo.php?fbid=10203283541396080&set=a.4505081591894.2182679.1436157839&type=3&theater 
Wszystkie zrobione na APS-C  😉


Prośba o fachową poradę dla amatora!  😀
Za ok. miesiąc wyjeżdżam wyprawę do Gruzji/ Armenii i Iranu (jak czasu starczy) i z tej okazji chce kupić nowy aparat foto.
Czy możecie polecić mi jakiś dobry i sprawdzony sprzęt do 1000zł??? Będę bardzo wdzięczna za sugestie!!!!  :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:


Nowy / uzywany?
Kompakt / bezlusterkowiec?
asds   Life goes on...
23 sierpnia 2016 19:15
Preferowany nowy, ale może byc i używany o ile z sprawdzonego źródła - tak jak pisałam wcześniej jestem amatorem jeśli chodzi o fotografie.

Najchętniej kompakt. Co to znaczy bezlusterkowiec?
madmaddie   Życie to jednak strata jest
23 sierpnia 2016 19:56
to jest taki aparat, który jest mały jak kompakt, ale wymienną optykę. moim zdaniem bez sensu impreza, i dość droga. chyba wolałabym kupić maleńką lustrzankę typu Canon 100D 😉
z kompaktów Panasoniki są super i mają dobrą optykę.
Musti, chodziło mi o światło obiektywu....nie ma szans, żeby przy f/5 na aps-c wyszło dobre zdjęcie....mam w domu tez taki aparat i na tych obiektywach jest lipa, a ten sam podpięty do FF daje inny obraz.
Ta zorza robiona przez Ciebie jest co prawda aps, ale światło to juz 2.8 wiec nie ma co porównywać 😉
Swoją drogą fajne
to jest taki aparat, który jest mały jak kompakt, ale wymienną optykę. moim zdaniem bez sensu impreza, i dość droga. chyba wolałabym kupić maleńką lustrzankę typu Canon 100D 😉
z kompaktów Panasoniki są super i mają dobrą optykę.


Wydaje mi sie ze wszystko zalezy kto co oczekuje....100D i np. taki EPL5 (niestety w tej cenie uzywany) to jednak roznica w wielkosci jest :/
jezeli ktos nic nie ma zamiaru dokupic to fakt...ale jezeli ma zamiar dokupic np. 20/1.7(szczegolnie Panasa) czy 45/1.8(Olympusa) - to ten sam system micro4/3 -  (a w fajnej cenie uzywke mozna dorwac i naprawde faje szkla)  to czemu nie
z malych uzywanych jest jeszcze Panas GM5 z wizjrem i bez GF1,tu krotka dyskusja -> http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=45605&start=60 
a gdybym mial wybierac mala lustrzanke to jednak od 100D wolalbym KS-1
[img]https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14100390_10210772261809410_1707002937491860959_n.jpg?oh=ea8e45c7e2e3f918a92886d895e23a9b&oe=5841FA9C[/img]
-> http://snapsort.com/compare/Canon-EOS-100D-vs-Pentax-K-S1/detailed

Problem w tym ze od dluzszego czasu w tej cenie nie ma ciekawych kompakcikow z matryca 1/1.7 :/ ostatni to chyba Panas LX7 ale cena sie jeszcze trzyma (wrecz do gory poszla) - moze przez to ze ostatnie sztuki... kiedys byl Olympus XZ-2,  z mniejsza matryca 1/2.3 to tak srednio...mozna gdybac czy sie oplaca..czy moze lepiej dolozyc to porzadnego telefonu z lepszym aparatem  🙄 choc na komunie w tym roku kupilem siostrzenicy jakiesgos podwodnego Panasa i  musze przyznac ze fajne zdjecia robi 🙂 teraz kosztuje chyba w okolicach 600zł
Na pewno fajne zdjecia (dobre algorytmy zdjec JPG) ma Olympus a takze FUJI, Panas takze zle nie wypada.
Jak uzywke to warto wejsc na forum http://forum.olympusclub.pl/forums/47-System-micro-4-3 - czasem w perfekt stanie mozna cos wyrwac i dobrej cenie od jakiegos stalego forumowicza  😉

Musti, chodziło mi o światło obiektywu....nie ma szans, żeby przy f/5 na aps-c wyszło dobre zdjęcie....mam w domu tez taki aparat i na tych obiektywach jest lipa, a ten sam podpięty do FF daje inny obraz.
Ta zorza robiona przez Ciebie jest co prawda aps, ale światło to juz 2.8 wiec nie ma co porównywać 😉
Swoją drogą fajne


zgadza sie 🙂  - ale wszystko zalezy od obiektywu - niektore szkla trzema przymknac aby byly ostrzejsze - wiekszosc zdjec co podalem jako przykladowe sa pomiedzy F7 a F11  😉 2 chyba z tego co pamietam sa robione nawet dluzszym kitem 55-300mm - tylko czas dobrany dluzszy  😉
np. zobacz jak kolega z forum pentaxa Wiktor dobieral przeslone do niektorych zdjec u siebie:
-> https://www.flickr.com/photos/126745304@N05/
Becia23   Permanent verbal diarrhoea
14 września 2016 10:09
Help! :kwiatek:

Potrzebuje porady jaki obiektyw bedzie najlepszy do zadania. Mam Canona 650D.
Obiecalam mojej siostrze, ze bede fotografka na chrzcinach. Nie mam do tego odpowiednio krotkiego obiektywu do zdjec w pomieszczeniach (moj najkrotszy to 50mm). Oczywiscie trzeba pamietac ze ten Canon to nie jest full frame, wiec szkla w praktyce sa oczywiscie dluzsze.
Wiec potrzebuje czegos wystarczajaco krotkiego, jasnego i nadajacego sie do ludzi.

Ktos cos? :kwiatek:
Becia23, jakiś standard typu T 17-50 czy S 24-70? Kupujesz szkło tylko z powodu chrzcin czy bedziesz z niego cześciej korzystać?
Becia23
a cena...CENA...budzet?  😉

uniwersalnie Sigma17-50/2.8, jasniej Sigma 18-35/1.8...jeszcze jasniej Sigma A 35/1.4 lub szerzej A 24/1.4 lub jeszcze lepiej A 20/1.4  😉
Becia23   Permanent verbal diarrhoea
14 września 2016 15:00
Bardzo przepraszam, że faktycznie nie wspomniałam o budżecie. :kwiatek: w zasadzie nie gra roli tak naprawdę, nie jestem w żaden sposób ograniczona.
(ale też nie ma sensu, żebym jako amatorka kupowała jakieś cholernie drogie szkło)
Podane przez Was obiektywy tak akurat się mieszczą bezżalową cenę 🙂

abre - na pewno będę z niego częściej korzystać, bo fakt, że przy ogólnym użytku jednak brakowało mi krótszych. Chrzciny tylko mnie popchnęły, żeby w końcu kupić.
Ale na późniejsze użycie nie mam jakichś szczególnych celów, bo fotografuję ogólnie, czysto hobbistycznie (chociaż wnioskując kiedy "brakowało mi" krótszego szkła - pewnie głównie fotografia podróżnicza, krajobrazy, budynki, itd. - ale też ludzie w pomieszczeniach)

Z podanych przez Was obiektywów: domyślam się, że im jaśniejszy tym lepszy do fotografii w środku (konsultuję z siostrą warunki świetlne w lokalu jeszcze), zresztą jestem przyzwyczajona do 1.8. Z drugiej strony domyślam się też, że lepiej zmienna ogniskowa niż stałka (choć do stałek jestem bardziej przyzwyczajona), i że im większa rozpiętość ogniskowej tym mniej będę ograniczona?
Jak najlepiej pójść na kompromis?
Trudno mi polecić konkret. Musisz niestety sama wybrać. Ja zdecydowałam się na N 24-70. To szkło, którym jestem w stanie sfotografować całą uroczystość jeśli mam do dyspozycji tylko jeden aparat. Żonglowanie szkłami w kościele za bardzo mnie rozprasza. Lubię stałki ale podczas mszy staram się być niewidoczna (co innego pózniej 😉 ).
Ale jeśli miałabym wybrać szkło do zabrania w podróż i okazjonalnego fotografowania uroczystości szukałbym czegoś szerszego. Dla mnie Sigma 10-20 na kropie czasami była za ciasna na szerokim i za szeroka na długim końcu. Rozgladalabym się za czymś w okolicach 16-35 lub 17-50 wybierając budżetowy kompromis.
Zdecydowałam się na zakup bardziej profesjonalnego sprzętu, od 10 lat miałam nikona d90. Jako, że przyzwyczaiłam się do nikona i mam 2 obiektywy chciałabym kupić aparat takiej marki. Budżet raczej nieograniczony, choć jako że jest to aparat tylko do mojego amatorskiego użytku nie chciałabym przekroczyć 6-7 tys. Coś polecacie ? Z góry dziękuje za pomoc  :kwiatek:
Becia23   Permanent verbal diarrhoea
18 września 2016 15:59
abre, Musti, dzięki za porady :kwiatek: :kwiatek: po dłuższym namyśle zdecydowałam się w końcu na Sigme 17-35 🙂
Ja melduję że jednak zakupiłam używanego Pentaxa k-r z obiektywem 18-55 mm i bawię się nim doskonale 😉 Tzn czuję że mam się czego uczyć (podstaw  😁 )
Zaczęłam się wgłębiać w te wszystkie parametry i zdziwiło mnie że: ISO zaczyna się od 400, przysłona od 5.6 Czy mam przez to rozumieć że jest to dość ciemny obiektyw?
Kompletnie jeszcze nie czuję czasu naświetlania więc pozwalam aparatowi mierzyć automatycznie

Zaczęłam też myśleć o filtrach na obiektyw. Mogłabym prosić o jakiegoś linka gdzie mogłabym poczytać na ten temat? 🙂
madmaddie   Życie to jednak strata jest
18 września 2016 18:34
kajpo, do wszelkich nauk polecam szerokikadr 😉
tak, obiektyw 5.6 to bardzo ciemna sprawa. jasny to tak do 2.8 😉
kajpo, jutro o godz. 18. (o ile dobrze liczę) ciekawie o podstawach będzie tutaj. Trzeba się zarejestrować. To co aktualnie leci jest za darmo, jeśli chce się mieć dostęp do materiałów archiwalnych, jakichś dodatkowych gadżetów, skryptów itp. płaci się za poszczególne kursy.
Ja melduję że jednak zakupiłam używanego Pentaxa k-r z obiektywem 18-55 mm i bawię się nim doskonale 😉 Tzn czuję że mam się czego uczyć (podstaw  😁 )
Zaczęłam się wgłębiać w te wszystkie parametry i zdziwiło mnie że: ISO zaczyna się od 400, przysłona od 5.6 Czy mam przez to rozumieć że jest to dość ciemny obiektyw?
Kompletnie jeszcze nie czuję czasu naświetlania więc pozwalam aparatowi mierzyć automatycznie

Zaczęłam też myśleć o filtrach na obiektyw. Mogłabym prosić o jakiegoś linka gdzie mogłabym poczytać na ten temat? 🙂


Pentax to świadomy wybór, czy przypadek?. Kitowe szkło do k-r miało chyba największą przysłonę 3,5 na krótkim końcu, w miarę wydłużania ogniskowej przysłona maleje, aż do 5,6 jako największej na długim końcu. Pentax i tak miał najlepszy obiektyw 18-35 w zestawie z takich aparatów budżetowych. ISO ma od 200, musisz mieć coś poustawiane, najlepiej go zresetuj do ustawień fabrycznych. Posiadanie tego aparatu, który bagnet ma niezmieniony od średniowiecza 🙂 i stabilizację obrazu na matrycy, a nie w obiektywie umożliwia w pełni z długimi czasami używanie za pomocą banalnej i taniej przejściówki choćby wszystkich na gwincie od starych zenitów, practic itp. Można wyłowić super stałki za grosze. Oczywiście automatyka w nich nie działa do końca, ale pentax ma magiczny "zielony guzik". Witaj w świecie pentaxian 🙂, jeśli kiedykolwiek będę wymieniał moją k-5 to tylko na FF Pentaxa. Pewnie znasz forum Pentaxa, gdzie znajdziesz masę wiedzy ogólnej, ale i dotyczącej tego mdelu. Samych wspaniałych ujęć, bo puszka to jedynie zapisze to, co Ty skadrujesz 🙂.
Dziękuję za odzew!  :kwiatek:
Przemar przyznaję że to taki trochę zbieg okoliczności. Był w moim zasięgu cenowym, miał mały przebieg i miałam możliwość dostać go na tydzień na próbę. Dobrze leżał w ręku, zrobiłam kilka udanych portrecików, potem poczytałam dobre opinie w necie no i apetyt rósł w miarę jedzenia 🙂 Po tygodniu się zdecydowałam i na razie nie żałuję.
Mówisz że trafiło się ślepej kurze ziarno?  😁
Muszę chyba ściągnąć instrukcję obsługi i rzeczywiście zmienić na ustawienia fabryczne. Gdy ustawiam sobie na opcje P, Sv, Tv, (wiecie o co mi chodzi  😡 ) to kolory są bardzo stłumione. Ok, bardzo klimatyczne, ale potrzebuję jednak realnie oddawać kolory np. błękit nieba.
Wchodzisz menu, pierwsza zakładka /czerwona/z serii fotografowanie  w pierwszej pozycji masz Zdjęcia Niestandardowe - włazisz tam i wybierasz – ustawienia nasycenia, odcienia, tonów, kontrastu i ostrości dla trybów: jasne, naturalne, portret, pejzaż, żywe, blady, pomijanie wybielania, film odwracalny, monochromatyczny. Być może masz ustawione np "portret" skoro masz miękkie barwy. Sprawdź, ale najlepiej zresetuj go. Chyba w trzeciej zakładce /tej z symbolem klucza/ w menu masz reset aparatu, tak to się chyba nazywa, powinno Ci podpowiedzieć czy chcesz wrócić do ustawień fabrycznych. Jak ktoś go poustawiał pod siebie to możesz nie wiedzieć dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej. Instrukcja to podstawa, to nie Ami/ciekawe kto z Was tym robił zdjęcia? 🙂/, ani smiena - tu trzeba zacząć od instrukcji, na forum pentaxa - http://pentax.org.pl/ na pewno ją znajdziesz, a jak nie, to ktoś Ci jej użyczy. Pytasz czy ślepej kurze ziarno? hmmmm nie będę tu wywoływał wojny systemów, sama się przekonasz . . . 🙂.  Miłej zabawy.
Jaki polecacie teleobiektyw do Canona D700?
Musi być sprawny AF (zaczynam mieć problem z ostrością własną) fajnie jakby posiadał stabilizację ale nie wymagam ze względu na różnice cenowe.

http://allegro.pl/interfoto-sigma-120-400-4-5-5-6-apo-dg-os-canon-i6503116411.html
Co sądzicie o tym obiektywie?
Facella   Dawna re-volto wróć!
20 września 2016 12:26
Napisz, do czego Ci potrzebny ten obiektyw i jaki masz budżet. Inny obiektyw będzie przydatny na weselach, inny na zawodach jeździeckich, jeszcze inny do streeta i jeszcze inny do krajobrazów... Nie ma jednego uniwersalnego do wszystkiego.
Ten który wstawiłaś jest ciemny. Nie powiem nic więcej, bo nie wiem, co chcesz nim robić.
I mała dygresja: D700 to Nikon. 700D to Canon.
Facella, głównie do fotografowania przyrody (światło dzienne i "wczesnodzienne" 🙂 )
Mam teraz uniwersalny Sigmy 18-250 (3,5-5,6) i jasną stałkę 85. Sigma jest super wakacyjnie i makro, stałka to stałka 😉 brakuje mi zoomu 😉
Na jasny zoom mnie nie stać, jesli bede szukała, to jakiejś używki.
Myślałam o 70-200 + telekonwerter x2, ale na jasną L tez mnie nie stać 😉 a przy ciemniejszym bedzie juz problem.
Koszt tak w okolicach 2tys.
Facella   Dawna re-volto wróć!
20 września 2016 12:42
A Canon 70-200/4? Ja Nikon, ale słyszałam, że to dobre Canonowskie szkło w przyjaznej cenie. Telekonwerter to też fajna opcja, w razie czego zdejmujesz i już masz mniej mm 🙂
A 70-200/4 nie będzie ciemniejszy niż ten 4,5 z linku bez konwentera?

Info ze strony
Po zastosowniu konwertera jasność obiektywu spada o 2 wartości EV. Tak więc obiektyw o jasności 2.8 będzie miał jasność 5.6. Należy też pamiętać, że w większości aparatów automatyczne ustawianie ostrości AF działa tylko z obiektywami o jasności min. 5.6

L 2,8 do 2.000 za cholere nie kupie, nie ma takiej opcji 😉
Wiecej nie chce dla swojej amatorki wydawac, nie zwróci mi sie to nigdy 😉


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się