kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

smartini   fb & insta: dokłaczone
27 sierpnia 2016 15:04
No nie wiem, sporo tyłka wytłukłam choćby na dwulatkach, które z założenia ani wygodne ani przyjemne do jazdy nie są, a że wszystko w pełnym siadzie jeździmy to jakoś nie czuję, żeby dobrze na mnie te jazdy wpływały. Jak więcej ich jeździłam to zbawieniem był mój koń-fotel, na którym mogłam sobie porządnie wsiąść w siodło, 'naprawić' odruchy i reanimować dosiad
A mi pomogła właśnie twarda klacz w zrozumieniu o co chodzi z tą pracą biodrami i w ćwiczebnym i w anglezowanym.  A dzięki wałachowi który ma bardzo wysoką i wydatną akcje zadu nauczyłam się wysiadywać bryki.
Ale ja tak mam, że jak jest za łatwo to rezygnuję  😀
Właśnie tego żeby siłowo nie siedzieć a żeby na tyle pracować biodrami żeby amortyzować wszystko.
Bez strzemion z nogami założonymi za siodłem nie dasz rady siłowo sie trzymać

Z nogami ZA (:ke🙂 siodłem nie dasz rady usiąść i będziesz koniowi plecy obijać (w nosie że sobie różne części ciała, wszak Twój wybór).
I kompletnie, ale to kompletnie niczego Cię to nie nauczy, bo biodra nie zamortyzują końskiego ruchu działając w tył...
Ale co ja tam wiem. Nie jeżdżę na sztywnych koniach  😉
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
27 sierpnia 2016 19:36
przeca wiadomo, że trudne konie, młode konie, szalone konie psują dosiad. nawet KaNie to opisywała jakoś niedawno. Jak ciężko jej było potem jeździć na dobrze zrobionym koniu wymagając od niego więcej niż tylko utrzymanie się. Niestety dosiad się różni. I jak jest ok dla koni surowych, to jak się potem chce dalej pracować, to niestety dosiad trzeba przestawić. Skupienie się na przetrwaniu nie służy poprawie dosiadu.

Ja ostatnio odkryłam jak porządnie działać głębokimi mięśniami brzucha w galopie. Bo mój koń dopiero zaczął porządnie galopować. i dopiero jak puścił, ja mogłam stabilniej usiąść. Co oczywiście zmotywowało ją do dalszego angażowania pleców, bo w końcu ktoś przestał podskakiwać na górze i koń też mógł się skupić na sobie.
smartini   fb & insta: dokłaczone
27 sierpnia 2016 19:49
może tak
jeżdżenie na młodych, sztywnych koniach zapewne poprawia skuteczność dosiadu - tak, po takich rewelacjach pod tyłkiem trudniej zlecieć przy byle bryknięciu i generalnie człowiek się utrzyma nawet na chabecie idącej tyłem do przodu
ale skuteczność /= jakość
jakość dosiadu można poprawić na dobrze ruszającym się koniu albo przynajmniej przyzwoicie
Orientuje się ktoś jak to jest w świetle prawa, gdy wypijemy sobie trochę np. W lesie i wracamy do domu.  Zabierają prawko za jazdę pod wpływem alkoholu czy jak. Miał ktoś może doświadczenie w cy sprawach?
Słyszałam, że konia jak i samochód nie można prowadzić po alkoholu.

Mam pytanie jeźdżę teraz w ujeżdżeniowym stubbenie i nie wiem czym spowodowane może być, że kolana mam na równi z poduszkami ? Parwie wystają. To może byc przez siodło czy raczej za krótkie strzemiona? Nie mam niestety zdjęcia.
Nokia6002 Ja to  mam nawet spore doświadczenie . Jeżeli jedziesz drogą publiczną po  kielichu mogą Ci zabrać prawko czy będziesz  rowerem , czy wierzchem  , czy bryczką . Jesteś uczestnikiem ruchu i stwarzasz zagrożenie  koniec kropka . Każda droga gruntowa dopuszczona do ruchu jest drogą publiczną , drogi należące do Lasów państwowych i nie dopuszczone do ruchu ,są drogami wewnętrznymi i możesz być  pociągnięta do odpowiedzialności  na wniosek lasów , więc z czystym sumieniem po kielichu możesz jeździć tylko u siebie .  🙄  A podobno w wolnym kraju żyjemy
Żyjesz w wolnym. Pij. Ale jak pijesz to nie jedź. Proste.
Za jazde po alkoholu rowerem mandat do 500 zl, a noze byc sprawa do sadu.
Kon nie jest pojazdem, wiec nie stosuje sie tego paragrafu. Ale zawsze mozna podciagnac pod paragraf 86 KW
Jakie ochraniacze najlepiej chronią staw pecinowy?
Czy ktoś spotkał się z koniem, ktòry chodząc podnosi bardzo wysoko tylnie nogi? Ja sie spotkałam z takim czymś pierwszy raz. Jedna osoba powiedziała mi, że to kurzy chód ale nic nie mogę znaleźć na ten temat. Ktoś mi może wytłumaczyć, co to za choroba? :kwiatek:
Roudzielec, koguci chód, a nie kurzy. O kogucim to już sobie sama możesz wygooglać 🙂
kenna czyli ktoś się pomylił. Dziękuje, już szukam  😉
mówi się, że jest to jeden z objawów szpata
zielonaroza właśnie na początku pomyślałam o mega szpacie ale później zostałam doinformowana, że to koguci chód
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
01 września 2016 10:40
czy tatarak jest szkodliwy dla koni? tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tatarak_zwyczajny znalazłam informacje, że pozytywnie wpływa na układ trawienny i ma właściwości lecznicze w innych dziedzinach, ale zawiera również substancje trujące i psychotropowe.

Ostatnio przyłapałam konie (całe stado) jak zajadało się liśćmi tataraku. Mają do dyspozycji 25ha pastwisk z solidną jeszcze trawą, a sterczały po uszy w tataraku dobrą godzinę. Chciały się nawalić? Tatarakowa imprezka na zakończenie sezonu?

a teraz serio, spotkałyście się z taką sytuacją? mam się martwić?
LatentPony   Pretty Little Pony :)
01 września 2016 10:59
Pytanie na cito - w jakim czasie po zjedzeniu splesnialego/swiezego chleba moze dojsc do kolki?
Jakis kretyn wrzucil na padok do mojego konia taki chleb, nie wiem ile zjadl zanim go zabralam. Kiedy moge spokojnie isc do domu? Jak dlugo obserwowac konia? Jakies dzialanie zapobiegawcze? Normalnie karmic?

Urwe łeb przy samej d****...  🤬 🙁
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
01 września 2016 11:01
LatentPony, a po jakim czasie od zjedzenia czegoś niedobrego człowieka zacznie bolec brzuch? Nie wiadomo 🙁
LatentPony   Pretty Little Pony :)
01 września 2016 12:16
Moge mu jakos pomoc? Podac siemie lniane, cokolwiek? 🙁
Karmic normalnie czy zostawic na sianie?
Rudzik, pięć lat pracowałam z dwoma końmi, które miały tatarak przy pastwisku i regularnie się nim objadały. Nie zauważyłam nigdy żadnych negatywnych objawów.
BASZNIA   mleczna i deserowa
01 września 2016 13:18
Rudzik, nie, nie martw się. LatentPony, możesz zamiast normalnego posiłku dać mesz. Szansa, że w takiej sytuacji coś będzie koniowi PRAWIDŁOWO ŻYWIONEMU I CHOWANEMU, jest mikroskopijna. 
Ostatnio znalazłam w pace moje owijki elastyczne, ale niestety nie mam podkladek. Wie ktoś może z czego można zrobić podkładki ?
Siwa239
widziałam tutaj na rewolcie tanie podkładki ( nie reklamuje tylko informuje)  😀 po co kombinować

Edit: Nie doczytałam, że elastyczne owijki.
Czy szerokość kroku świadczy o zangażowaniu zadu? Czy koń robiący mniejszy krok, może bardziej angażować zad, niz koń robiący większy krok?
Coś za zobrazowanie tego? 🤔 🤔
MalinaZGryzina A widziałaś kiedyś konia robiącego piaff? Koń robi minimalne kroki, a to jedno z najbardziej angażujących zad ćwiczeń...
MalinaZGryzina Angażowanie zadu to wkraczanie tylnymi nogami pod kłodę. Można bardziej zaangażować, można mniej- zależy od umiejętności i konkretnych koni.

[img]http://re-volta.pl/galeria/img/84775[/img]
(zdjęcie zapożyczone poprzez google grafika)

Chodzi o to, żeby zadnie nogi przekraczały ślad przednich. Lub gdy nogi pracują bardziej w pionie, czyli piaff lub drążki.
Wtedy mięśnie pracują najefektywniej i buduje się cała muskulatura.
smartini   fb & insta: dokłaczone
02 września 2016 21:29
nie żeby coś, ale ten ko to mi bardziej wygląda na lecącego na łopatkę niż pracującego zadem...
To inaczej, czy koń który nie przekracza zadnimi nogami, śladu przednich to znaczy od razu, ze nie pracuje zadem?
Zastanawia mnie ta kwestia, a na google nie ma odpowiedzi.
MalinaZGryzina Nie nie znaczy od razu, że nie pracuje. Zależy od choćby rasy konia i jego naturalnego chodu. Niektóre konie same z siebie chodzą tak, że przekraczają ślady nie angażując przy tym zadu jak należy (zazwyczaj mają strasznie długie nogi).
Zaangażowany zad to pracujący zad. To po prostu widać, gdy mięśnie pracują kiedy nie. Trzeba ćwiczyć oko na różnych koniach, w różnych sytuacjach.


smartini Faktycznie, szukałam zadu - nie popatrzyłam na całość  😵 Sory
Tutaj jest lepiej, również google grafika.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się