Jakie pasze dajecie swoim koniom?

horka90 Ja podaję uniwersalną z Jar Pasza i pachnie miętą. Koń zjada ją chętnie, bardzo starannie wybierając z pomiędzy trawokulek...
Julina, ale co jest nie tak ze składem? Że białko w gramach? Co za problem przeliczyć, ile to jest w procentach, skoro to są wartości na 1 kg paszy? I co za różnica w sumie, bo nie rozumiem? 😉
Oki, jak na kilogram to już wiem jak to liczyć ;-)
Karmi ktoś Besterly Olympic?? Potrzebuje poznać skład a na stronie producenta nie ma nic na ten temat, może na paszy jest?
o dzieki wielkie _Gaga jakos nie mogłam sie dokopać  🙁
Mam pytanie do osób, które karmią/karmiły sieczkami z Baileys - Light Chaff i Ultra Grass - czy polecacie? Dobra jakość? Jestem zainteresowana obiema jednocześnie, mam kilka koni, więc dopasowane by były odpowiednio do przypadków koni. Ewentualnie czy macie inne sieczki warte polecenia? Interesują mnie sieczki bardziej bogate w skład, czyli nie tylko pocięta trawa/słoma, ale właśnie olej, dodatkowe zioła, witaminy. Ewentualnie rozważam też Pavo Daily Plus? Jak myślicie lepiej iść w kierunku Pavo czy Baileys?

Plus P.S. - tak, wiem że wiele razy tu już było o Baileys i pewnie o Pavo też, czytałam kilkadziesiąt stron wstecz, tylko już tych informacji za dużo na raz, żebym teraz mogła wrócić do tego co było pisane.. I może ktoś stricte na bieżąco się wypowie 😉
smartini   fb & insta: dokłaczone
04 września 2016 17:02
gllosia, ja używałam kilku różnych dengie i jestem zadowolna 🙂
smartini, dziękuję, rozpatrzę 😉
Mam pytanie do osób, które karmią/karmiły sieczkami z Baileys - Light Chaff i Ultra Grass - czy polecacie? Dobra jakość? Jestem zainteresowana obiema jednocześnie, mam kilka koni, więc dopasowane by były odpowiednio do przypadków koni. Ewentualnie czy macie inne sieczki warte polecenia? Interesują mnie sieczki bardziej bogate w skład, czyli nie tylko pocięta trawa/słoma, ale właśnie olej, dodatkowe zioła, witaminy. Ewentualnie rozważam też Pavo Daily Plus? Jak myślicie lepiej iść w kierunku Pavo czy Baileys?

Plus P.S. - tak, wiem że wiele razy tu już było o Baileys i pewnie o Pavo też, czytałam kilkadziesiąt stron wstecz, tylko już tych informacji za dużo na raz, żebym teraz mogła wrócić do tego co było pisane.. I może ktoś stricte na bieżąco się wypowie 😉


Ja teraz daje baileysa Ultra grass - to nie jest typowa sieczka, to  skoszona trawa zalana tylko olejem , jest mięciutka, drobno posiekana bardzo , pięknie slodko pachnie i mój się o nią zabija , inne konie jak wyczują zapach też. Drogo wychodzi - 80 zł za 12,5 kg. Teraz kupiłam hi -fi z jabłkiem bo wychodzi taniej - przy tej samej cenie mam 20 kg, koń chętniej zjada ale jest to zupełnie inna sieczka od ultra grass- tu jak większość sieczek ma słomę wiec jest trochę twardsza
Light Chaff jest dobrej jakości, bardzo ładnie pachnie, nie pyli się. Natomiast akurat mam na oku konia-testera, po którym stwierdzam, że musi być lekko twardawa (w końcu większość to słoma) - koń ma lekki problem z jedzeniem twardszych rzeczy, teraz został przestawiony na Dengie Alfa Oil i widać, że mu się łatwiej ją je. Ale Baileys z kolei chyba bardziej mu smakował. 😉 Sieczki Dengie też lubię, chyba bardziej mi się podobają ze względu na większy wybór. Choć nie do końca mi się podoba, że ta aktualna jest tak drobno zmielona (ma sporo takiego miałkiego pyłu oprócz normalnych źdźbeł). Przynajmniej w kontekście bezproblemowo jedzącego konia, w naszej sytuacji to akurat zaleta. Mimo tego się nie pyli (olej robi swoje), pachnie też ładnie (co prawda mam z tym zapachem jakieś nie-trawiaste skojarzenia, ale nadal miłe :icon_razz🙂. 😉 Generalnie oprócz smakowitości sprawdza nam się lepiej niż Light Chaff, mimo, że to ten ostatni teoretycznie bardziej pasuje do diety konia-rekonwalescenta.
Przejrzałam te sieczki Dengie i muszę przyznać, że wyglądają i "brzmią" fajnie, teraz pytanie jak z dostępnością, bo ja w Belgii jestem, ale już się skontaktowałam z nimi w tej sprawie 😉


Ja teraz daje baileysa Ultra grass - to nie jest typowa sieczka, to  skoszona trawa zalana tylko olejem , jest mięciutka, drobno posiekana bardzo , pięknie slodko pachnie i mój się o nią zabija , inne konie jak wyczują zapach też. Drogo wychodzi - 80 zł za 12,5 kg.


Właśnie nie wiem jeszcze jak z cenami, czekam na odpowiedź w tej kwestii, jak będzie dużo droższa od tej co mam teraz to od razu odpada :P

sumire, dziękuję bardzo, wychodzi na to, że Dengie wychodzi na ten moment na prowadzenie  🙂

Jeszcze jakby ktoś się wypowiedział na temat Pavo Daily Plus.. Nigdy nie widziałam, nie słyszalam 👀 Nie wiem czy warto brać pod uwagę czy od razu odrzucić..
BUCK   buttermilk buckskin
04 września 2016 20:54
gllosia brać pod uwagę 🙂  bardzo mi się sprawdzała, pięknie pachniała (trzymałam w domu, mając ograniczone zaufanie do uwczesnej stajni) ma granulat, niskokaloryczna, biorąc pod uwagę wagę worka i cenę do tanich nie należy.  obecnie u mnie też Dengie wygrywa 😉
Dziewczyny a jak z musli spillersa? Ktoś dawał? Waham się między spillersem a saracenem, ktoś ma doświadczenie z tymi paszami?
Pavo zawiera melasę, więc dla mnie odpada. 😉 I z tego, co pamiętam, to jest bardzo sucha (wydaje mi się, że zawiera głównie sieczkę z siana), ten worek był wielgachny jak na 15 kg. Sieczka jak sieczka, IMO nic specjalnego, zwłaszcza w porównaniu do Dengie. Cena wg mnie taka sobie jak za tą wagę (choć może w Belgii jest inna).

W ogóle chyba sama powinnam przemyśleć sieczkę na zimę dla młodego, pewnie też padnie na Dengie.
OK, oficjalnie dostaję oczopląsu...

Od tygodnia planuję dietę konia, jednej paszy byłam pewna, a teraz przez smartini znowu nie jestem:P Błagam pomóżcie, bo nie znam się na tym tak dobrze, żeby wiedzieć która pasza jest lepsza.
Koń to AQH, więc planuję dietę bez owsa. Poprzednio, innemu AQH podawałam paszę St.Hippolyt Nutri Star, czyli musli dostosowane do rasy. A teraz wyczytałam, że Pro-Linen też wprowadza musli specjalnie dla AQH. Zaczęłam porównywać skład obu i (po wykreśleniu składników, które są w obu), wyszło mi, że:

NUTRI STAR ma:
kiełki kukurydzy, siekane siano, płatki kukurydziane, słodzik jabłkowy, otręby owsiane, skórki winogron, ziarna owsa, zioła, kiełki jęczmienne, wapno z glonów morskich, olej z kiełków kukurydzianych, olej słonecznikowy, mączka z glonów morskich, pestki słonecznika, kiełki pszenne, czosnek, ekstrakt z nasion, czarny kminek

natomiast PRO-LINEN:
lucerna granulowana, płatki kukurydziane, susz z czarnej porzeczki, olej sojowy, jęczmień ekstrudowany, otręby ryżowe Rice Boost, łuska sojowa, łuska słonecznika, drożdże piwne, susz z trawy łąkowej, mieszanina olei tłoczonych na zimno (rzepakowy, rydzowy, z ogórecznika), chelaty : miedziowy, cynkowy, manganowy, żelazowy.

Czy spośród składników obu są jakieś wyjątkowo korzystne dla koni?
W Pro-Linen podobają mi się chelaty i otręby ryżowe, natomiast w Nutri Star pierwszy raz zauważyłam że w składzie są ziarna owsa, co trochę mi burzy koncepcję... Ale może też jest w niej coś super?

I pytanie drugie - o popiół surowy. Wiem, że teoretycznie im więcej tym lepiej, z drugiej strony, że zbyt duża ilość może powodować, że pasza będzie bardziej ciężkostrawna. A tutaj pasze różnią się znacząco - Pro-Linen ma 6%, a Nutri Star aż 18,2%! Czy to znaczy, że Nutri jest o niebo lepsza, czy raczej że będzie "za ciężka"?

Głupieje🙁((
Faktycznie z tych wszystkich sieczek najlepiej wypada Dengie. Teraz tylko pytanie czy W Belgii dostanę i jak wyjdzie cenowo..  🙇 Jak się nie uda to chyba zostaje mi Baileys.. Nic innego ciekawego już mi się w oczy nie rzuciło.

BUCK, dziękuję. Potraktuję Pavo w razie "w", jak nie będę mogła dostać Dengie albo wyjdzie zbyt drogo..

sumire, hmm brzmi w sumie podobnie do tej, którą skarmiamy teraz i właśnie za nią nie przepadam, konie też średnio. Chcę skarmić ostatnie 2 worki i przejść na coś bardziej wartościowego. Cena tutaj byłaby korzystna gdyby worki były po 20kg, przy 15 to niestety wychodzi sporo drożej (od tej co mamy teraz) w ogólnym rozliczeniu..

Słuchajcie, mam jeszcze jedną ogromną prośbę - potrzebuję porady co byłoby najlepsze dla pewnego konia, bo już od jakiegoś czasu mam zagwozdkę.. Koń ma stwierdzone znaczne zwyrodnienia w stawach i od kilku miesięcy albo ma tylko spacery i padok albo wykonuje lekką, rekreacyjną pracę. Nawet jeśli chodzi 6 razy w tygodniu pod siodłem, to jest to praca lekka, stęp, kłus, galop, z czego stępa najwięcej. Ze skoków na obecną chwilę zrezygnowaliśmy całkiem. Koń z tych gorących, szybko wpadających w panikę, gotujących się, w związku z tym jedzenie zostało obcięte już na początku diagnozy. Koń stoi na sianie, sieczce (ale takiej średniej) plus marchewki, suplement na artrozę i odrobina oleju kukurydzianego rano. Na takim jedzeniu jest spokojny w boskie, na padoku i pod siodłem (choć jazda na tym koniu to zawsze inna bajka :P). Nie jestem specem w temacie, ale cały czas mnie nęka temat bilansu witaminowego, makro i mikro elementowego. Z takiego pożywienia nie ma chyba mowy o wypełnieniu zapotrzebowania na wszystko? Widzę 3 opcje jeśli chodzi o dietę:
-wprowadzić pełno porcjowo paszę typu cool, która nie będzie mu grzała w głowę ani nie doda zbytnio energii (bo koń jej nie potrzebuje), ale za to dieta będzie zbilansowana i koń będzie miał witalność
-połączyć balancer, również w wersji cool z sieczką np. Alfa-A Molasses Free (wiem, że balancery z reguły podaje się ze zbożem np. owsem, ale gdybym dawała pełno porcjowo sieczkę, to może miałoby to sens?)
-pozostać tylko na sieczce, ale porządnej, która doda niezbędnych witamin i mikro, makroelementów np. Helathy Tummy (na stronie pisze, że można skarmiać tylko tą sieczką i przy odpowiedniej ilości pokrywa ona podstawowe zapotrzebowania)

Co wybrać, co byłoby najlepsze? Nie kalkulowałam jakby co wychodziło najbardziej korzystnie cenowo, w pierwszej kolejności zastanawiam się co by było najlepsze dla konia, jego zdrowia, samopoczucia itp.. Osobiście był chciała pójść w stronę paszy, bo to koń żarłok i byłby na pewno bardziej szczęśliwy, gdyby dostał do żłobu coś więcej niż sieczkę.. A z drugiej boję się, że będzie nadmiar energii (mimo iż biorę pod uwagę tylko pasze wyciszające i dla koni rekreacyjnych..)

Ktoś coś doradzi? Będę wdzięczna za każdą sugestię  :kwiatek: :kwiatek:
Breva

może zamiast składu porównaj wartości odżywcze? Ile koń potrzebuje energii, białka, która pasza ma więcej białek egzogennych, włókna, lepsze parametry minerałów itp.
To może jeszcze raz: pasza zapewniająca dodatkową energię bez owsa i z jak najmniejszą ilością cukru  👀
Euphorycznie, olej 😉
k2arola, OK. Ale czy wiesz może jak to jest z tym popiołem? Ciul ze składem, ale ten parametr akurat różni się przeogromnie - więc albo jedna jest zła a druga dobra, albo jedna jest dobra, a druga świetna🙂 tak czy siak, to je widocznie różni.
Czy to dobra cena? Z przesyłką wychodzi 90zł http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6459886972
smartini   fb & insta: dokłaczone
05 września 2016 17:49
Frans, przede wszystkim koszt przesyłki absurdalny
Euphorycznie, Saracen Re-Leve, Brandon XP performance? Nic innego nie przychodzi mi do głowy.
Gillian   four letter word
05 września 2016 18:55
Melduję, że Panto sportowe działa jak należy - koń na padoku dostaje amby i lata niczym Pegaz. Pod siodłem nie działa ale to już nie wina żarcia 😉
smartini czy ja wiem czy absurdalny koszt: 30kg kurierem pobraniowym za 30zł. Za siodło o wadze ok 6kg jest ok 22zł.
A we Wrocku dostanę stacjonarnie lucerne w podobnej cenie?


smartini   fb & insta: dokłaczone
05 września 2016 20:47
Frans, no ja za 30kg wysłodków płacę 15 także 30 w życiu bym nie zapłaciła
A podasz na priv źródło skąd zamawiasz wysłodki, może mają lucerne? Szukam jeszcze makucha z czarnuszki najtaniej z przesyłką znalazłam 30kg za stawkę. edit za STÓWKĘ
Frans, a Agrokompleks? 50 kg za 78 zł+przesyłka 28 zł (za 50 kg, nie 30...). Jeśli koniecznie ma być 30 kg, to w Jarpaszu worek jest za 50 zł, wysyłka 15... 30 zł za przesyłkę to naprawdę cena z kosmosu.
sumire dziękuję  :kwiatek: może być większa ilość  😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się