kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

smartini   fb & insta: dokłaczone
07 września 2016 20:24
zembria, najprawdopodobniej w końcu tyłek zaczął pracować 😉
Help, wczoraj robiłam zastrzyk domięśniowy i musialam chyba po drodze przebić naczynko. Przy wyciąganiu igły poleciała krew a to miejsce od razu sie wybrzuszyło i stało tkliwe  🤔 Dodam ze oczywiscie przed podaniem leku odciągnełam tłoczek i w miejscu dolecowym nie było krwi. Robiłam duzo zastrzyków wczesniej, teraz tez wczesniejsze normalnie mi sie udały, a ten jeden zepsułam.
Cos zastosowac na tego krwiaczka czy zostawic? Wet bedzie jutro.
Evson, duży ten krwiak?
Zawsze w takich sytuacjach można chłodzić (woda, altacet w żelu, glinka, wcierka)
Przy sporych warto stosować maść z heparyną (np Lioton 1000), przy małych warto zdać się na Dr Czasa 😉
Help, wczoraj robiłam zastrzyk domięśniowy i musialam chyba po drodze przebić naczynko. Przy wyciąganiu igły poleciała krew a to miejsce od razu sie wybrzuszyło i stało tkliwe  🤔 Dodam ze oczywiscie przed podaniem leku odciągnełam tłoczek i w miejscu dolecowym nie było krwi. Robiłam duzo zastrzyków wczesniej, teraz tez wczesniejsze normalnie mi sie udały, a ten jeden zepsułam.
Cos zastosowac na tego krwiaczka czy zostawic? Wet bedzie jutro.


Evson, nie smaruj niczym póki jest otwarta ranka. Jak duży jest wylew? I czy dziś nadal jest?

A ja mam pytanko "zawodowe". Mógłby mi ktoś powiedzieć, jak wygląda startowanie w zawodach niższej rangi w przepisach PZJ i FEI? Nie mogę wynaleźć tego na stronie. Można startować niżej na zagranym koniu? A jeśli tak, to jak nisko? : )

EDIT: Pisałam równo z Gagą. Ja stosowałam właśnie Altacet, ale z tym racze poczekać ze dwie doby, żeby rana już się zasklepiła i maść/żel się do niej nie dostały.
Sivrite, ale po zastrzyku to rany raczej nie ma

Co do Twojego pytania - to niespecjalnie rozumiem 🙁 Przydałoby się określić dyscyplinę i zawody, bo na na MOB w moim okręgu nie można startować na koniu chodzącym w danym roku CSI... (nie pamiętam czy są określone gwiazdki, czy tylko rodzaj zawodów) ale na koniu startującym na codzień w C na CSNnach nawet - można jechać serię juniorską.
Gaga, dlatego za pierwszym razem napisałam "ranka", za drugim razem gorzej to to ujęłam. : P

Chodzi mi o to, czy istnieje przepis na starty w dyscyplinach mających klasyczny podział na klasy, który mówi,  jak daleko można się cofnąć. Np, że koń,  który ukończył x razy klasę N nie może już w niej startować lub jeśli koń jest zagrany do danej klasy,  to może startować tylko jedną klasę niżej. Lub w ogóle jest dowolność w startach niżej. Oczywiście wiem, że na pewno są jakieś wyjątki od reguły,  chciałabym tylko wiedzieć,  czy jest reguła. : )
Nie ma.
Jeździec nie może się cofać. Senior nie może brać udziału w konkursach mistrzowskich dla juniorów lub młodych jeźdźców. Ale koń może chodzić L i GP na zmianę.
Znaczy jest, ale jedynie w mistrzostwach w B, np.:
W Mistrzostwach Polski Juniorów, nie mają prawa startu konie, które w bieżącym roku startowały pod innym zawodnikiem w konkursie Pucharu Narodów seniorów

tulipan piszesz o mistrzostwach - rozgrywanych raz w roku. Na codzień można przecież jechać tym samym koniem mini LL i CC na tych samych zawodach nawet.
Że senior nie może być juniorem to zrozumiałe,  chodziło mi o klasy zawodów i zagrywki koni.
Dziękuję pięknie za odpowiedzi. ^^

EDIT: Jeździec nie może się cofać... Ale nie może się cofnąć do Juniorów czy z CS na L?
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
08 września 2016 12:21
Sivrite, moze. Mozesz byc mistrzem swiata i mistrzem olimpijskim i pojechac L na ZR
Generalnie w konkursach mistrzowskich jeździec nie może się cofać, natomiast może startować w klasach wyższych. Na zawodach regionalnych i ogólnopolskich ta zasada nie panuje. To znaczy senior może jechać konkursy juniorskie. Mówię o ujeżdżeniu.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
08 września 2016 12:35
Smartini Dzięki, tak po cichu liczyłam, że to o to chodzi 🙂
_Gaga, w ujeżdżeniu L I CC tego samego dnia nie pojedzie 🙂 Ale to dlatego, że od CC jest jeden start dziennie. C i L już można.

Sivrite, w Polsce nie ma takich przepisów - zapobiegających "dziwnym" regresom (oprócz przypadków mistrzostw itp.). W innych krajach bywają.
Generalnie w konkursach mistrzowskich jeździec nie może się cofać, natomiast może startować w klasach wyższych. Na zawodach regionalnych i ogólnopolskich ta zasada nie panuje. To znaczy senior może jechać konkursy juniorskie. Mówię o ujeżdżeniu.
Jeździec nie może się cofać. Senior nie może brać udziału w konkursach mistrzowskich dla juniorów lub młodych jeźdźców. Ale koń może chodzić L i GP na zmianę.


Jak Senior może jechać juniorskie? Jeszcze rozumiem, że Junior/Młody Jeździec może jechać z Seniorami, ale na odwrót? Jeździec 22+ może wystartować w regionalnych, gdy są zastrzeżone dla Juniorów/Młodych Jeźdźców?
Już wiem, jak z klasami L-CS, ale nie rozumiem tego podziału jeźdźców. Chyba nie można przeskoczyć tego, w jakiej grupie wiekowej się jest?
halo, napisałam o mini LL i CC - raczej jasno z tego wynika, ze piszę o skokach, nie ujeżdżeniu czy WKKW
Mam często wrażenie że czepiasz się mnie dla samej przyjemności czepiania się 🙁

Sivrite podział na kategorie jest zasadniczo jedynie w zawodach mistrzowskich (MP/ MR/ OOM)
Osobiście nie spotkałam się z konkursami dla juniorów / seniorów na ZR . Wydaje mi sie również że i przepisy nie określają takich kategorii ZR...
_Gaga, ale tulipan pisała o ujeżdżeniu.
Ja się spotkałam na ZO z rozróżnieniem konkursów CC na młodzieżowy i małą rundę. Np. w ten weekend odbędą się ZO i ZR w Mosznej, a w propozycjach widnieje właśnie takie nazewnictwo dla konkursów.

Z ZR faktycznie się zagalopowałam. Ale chodziło mi to, że na ZR i ZO można startować w konkursach bez względu na wiek. Czyli żadnego rozróżnienia nie ma. Cały czas mówię o ujeżdżeniu. 

W ujeżdżeniu w konkursach mistrzowskich nie można startować w niższych klasach, poza tym można dowolnie (wiadomo - klasy, licencje, etc. obowiązują) startować bo nie ma kategorii wiekowych z rozróżnieniem na wiek jeźdźca.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
08 września 2016 19:50
Jak zwyke przychodze z pytaniem, kupiłam kucyka szetlandzkiego do towarzystwa dla Seniorki. Kucynka ma 1,5 roku i w ogóle nie mam pomysłu czym ją karmić. Od początku dostaje siano i troche owsa ale jak już do mnie przyjedzie to nie chce jej karmić owsem. Nie jest zapasiona, moim zdaniem wygląda w sam raz ale chciałabym ją troche "dowitaminować" 😉 moja Seniorka dostaje wysłodki, otręby, jęczmień, musli dla Seniorów, i Flower Beet i Flower Musli z Magii jako obiad na ciepło. Na zime jeszcze bedzie sieczka. Czy z jej jadłospisu moge coś dawać kucynce? Oczywiście w rozsądnych, małych porcjach 🙂 chyba, że jakieś kucykowe musli? A witaminy? Celować w jakieś zwykle ( Chevinal podaje od jesieni zawsze ) czy jakieś dla dzieciaków rosnących? Dodam jeszcze, że siano będzie cały czas w siatkach, a i trawy jeszcze troche mam 🙂
Z góry dziekuje za pomoc 🙂
Mój kuc tył z powietrza i nie było mowy o podrzucaniu mu czegokolwiek do żłobu, samo siano starczyło. Jeżeli chcesz podawać witaminy itd. to najpierw sprawdź czy jest taka potrzeba, czy zwierzak nie ma niedoborów. Osobiście nic bym nie pchała w tego młodziaka póki nie pracuje.

Robaczek M., To szetland, także uwaga na "dobroci". 😉 Jak masz dobre siano, to ja bym nic więcej nie dawała - jeśli jest gorsze, to ewentualnie trochę witamin w granulacie (np. Hippolyt ma, Eggersmann ma) + siemię z otrębami w okresie zimowym (troszkę, taki "niebogaty" mesz) i tyle. W sezonie pastwiskowym nie dawałabym niczego więcej (i obserwowałabym, bo kuce lubią tyć z powietrza, a to się prosi o kłopoty = żeby nie było tak, że będziesz musiała inwestować w kaganiec 😉 🙂 ).
Czy mógłby mnie ktoś miły odesłać do instrukcji poprawnej rotacji nogi? :kwiatek:
Wątek poprawny dosiad strona bodajże 5, post Julie ze zdjęciami.
Mam pytanie odnośnie pracy mięśni u konia 🙂 po treningu ujeżdżeniowym wyraźnie gorętszy od innych mięśni na zadzie był u konia mięsień pośladkowy średni (gluteus medius). Tam też koń był najbardziej spocony (jeśli chodzi o zad). Spocony był także intensywnie pod brzuchem, na szyi i na łopatce. I teraz pytanie - czy spora różnica w temperaturze pomiędzy tym mięśniem a innymi na zadzie świadczy o prawidłowej pracy zadu czy wręcz przeciwnie, np. o jakimś dyskomforcie i tym samym innej biomechanice? 🙂 Załączam fotki, żeby było wiadomo o co dokładnie pytam. Zdjęcia ze stron equineremedialservices.com oraz biosphera.com.br


polecam kontrolę u weta oraz dobrego masażystę...
mój niedawno startował w MPMK-B - 3 dni na czysto, ale skoki nie były w jego stylu. Dosiadający go J. Skrzyczyński mówił, że koń wydaje się słaby, ale zrzucaliśmy to na zamianę jeźdżca i dodatkowe treningi tuż przed Mistrzostwami.
Po Mistrzostwach wrócił do mnie, lonżowałam go i niby wszytko ok, ale koń niechętnie schodził głową w dół (co było też widoczne w skokach)
Na lonży pocił się "dziwnie" - tzn najpierw na słabiznach, potem dalej
Pojechaliśmy do kliniki i co? Przewlekłe zapalenie KOLAN oraz woda w kolanach, prawdopodobnie od conajmniej 2 miesięcy! Wet się dziwił jakim cudem on skakał na czysto i jak to się stało, że O. Lusina, która z nim pracuje na codzień tego nie zauważyła...
Teraz jesteśmy w trakcie leczenia, koń codziennie lonżowany, ale znów poci się "dziwnie". Pocenie się ze słabizn zniknęło. Teraz najpierw poci się pod popręgiem, a potem pot idzie w kierunku łopatki, więc podejrzewam, że jeszcze coś jest nie tak z przodem. W przyszłym tyg znów jedziemy do kliniki (doktor mówił - wyleczmy kolana, a potem będziemy diagnozować dalej, bo przód też nie jest "czysty" - może od kolan, a może coś jeszcze!).
W każdym razie wet bardzo mnie uczulił na fakt pocenia się, bo to właśnie pokazuje nam miejsce gdzie coś może być nie tak.

Dodam, że wg mojej oceny koń nie kulał. Przegląd wet na Mistrzostwach przeszedł bez zarzutów.
analop
jak koń powinien "prawidłowo" się pocić? od czego?  👀
nie wpadłabym na to, że pocenie się w taki czy inny sposób ma jakieś znaczenie..
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
10 września 2016 21:29
analop- tego nie wiedziałam. Podpytam weterynarzy, jak będą na kontrolę u konia.
Czy znacie moze jakies artykuły/jest gdzieś wątek dotyczący tętniaków u koni? 🙂
analop
jak koń powinien "prawidłowo" się pocić? od czego?  👀
nie wpadłabym na to, że pocenie się w taki czy inny sposób ma jakieś znaczenie..



Każde nie prawidłowe pocenie powinno zwrócić uwagę,
mnie na to bardzo uczulił dr Maciej Przewoźny, który powiedział, ze koń może pocić się najpierw tam gdzie czuje dyskomfort...
jak wspomniałam, mój koń nie kulał, MPMK przeszedł na czysto, ale skoki były "jak nie jego" - super zad, ale sztywny przodem i grzbietem
pocenie się na słabiznach - tutaj oznaczało wodę w kolanach (choć wciąż nie wiem co jeszcze...), mimo, ze koń przegląd wet przeszedł bez zarzutów

Jak prawidłowo powinien pocić się koń? Nie wiem, może to zależy od cech osobniczych...
Ja najczęściej zauważam pocenie się na szyji, a POTEM klatka i słabizny itd, nie odwrotnie (tzn oczywiście siodło i neoprenowy popręg)

Quentin pocił się NAJPIERW na słabiznach, a dopiero dłuższa lonża powodowała pot pod popręgiem i dalej szło na łopatkę...
Obecnie jest w trakcie leczenia kolan, ale uważam, że wciąż jest coś nie tak, ponieważ obecnie koń poci się najpierw pod popręgiem, a potem łopatki i klatka piersiowa (pocenie ze słabizn zniknęło)
Podejrzewam, że dłuższa lonża spowodowałaby pocenie się również na szyji, ale koń w trakcie rehabilitacji - lonżujemy 15-20 min... A jednak u zdrowego konia, zaraz po pocie pod popręgiem widzimy najpierw pot na szyji...

Każde nie prawidłowe pocenie powinno zwrócić uwagę.

........

Jak prawidłowo powinien pocić się koń? Nie wiem, może to zależy od cech osobniczych...



Ale jak ocenić, czy koń poci się nieprawidłowo, jeśli nie wiadomo, jakie pocenie jest prawidłowe?

Edit:
Bo to jest bardzo cenna informacja, tylko jak z niej skorzystać nie wiedząc, do czego porównywać. 
Jakiś czas temu koń miał ropę w kopycie, dość mocno się podbił, wet zdecydował zrobić dziurę by ropa uszła. Było lepiej może z 3 dni, potem znów kulawizna. To ogólnie trwa już z 3 tygodnie. Dziś patrzę do kopytka a dziura jest głęboka i w ogóle nie zasklepiona. Nie chcę by się tam syf dostawał, ale też obawiam się, że jak nie będzie oddychać będzie jeszcze gorzej.
Dobrym pomysłem będzie tu wata, rivanol i objechać bandażem by się nie brudziło i jednocześnie jak tam ropa jest to jeszcze wyciągnęło?
Jak dlugo mogę robić takie "buty"? Aż się nie zamknie dziura i trochę podeszwy tam nie narośnie?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się