hucuły.

🙂 Jak pisałam na Facebooku, zapomniałam o Okowicie http://www.bazakoni.pl/okowita-satelita-okazja

I jeszcze tu o Pozorze - http://huculy.phorum.pl/viewtopic.php?p=18326#18326
Może będziesz w stanie pomóc właścicielom.
Pisałam już z właścicielką Pozora z fenotypowej perspektywy jego opis to jakiś żart... Przekopałam kilka pokoleń wstecz żadnego konia myszatego czy bułanego. Pan, który go opisywał to widział, ale chyba  myszki...białe. I ten ogon? Fakt, indiański ogon zalicza się do odmian, ale biorąc pod uwagę maść matki ewidentnie wskazuje na srokatość. Poleciłam jej żeby wystąpiła o ponowny opis konia i zrobiła badania na gen tobiano, choć nie wiem czy nasze kochane PZHK z czystej przekory postanowi po prostu nie uznać ogiera "bo tak" 🙁
Indiański ogon jest mniej biały.

Nam się w pracy udało przewalczyć źle opisane palenia, ale tu sprawa była łatwiejsza, bo koń miał jeszcze paszport PZJ, który był dobrze wypełniony.
znacie jakąś paszę dla konia która nie zawiera węglowodanów i może (nie musi) zawiera coś dobrego na kopyta? tak do 100zł najlepiej 🙂
Kurczak   Huculskie (nie)szczęście
22 września 2016 14:57
Koniara246, a w jakim celu chcesz ją podawać?
głównie aby czymś karmić konia nie tylko trawą i sianem
nie może szkodzić kopytom gdyż klacz aktualnie jest na rekonwalescencji (podeszwa w kopycie musi się odbudować)
Suche podloze, duzo ruchu, malo żarcia, jesli chodzi o hucula. Skoro posypala sie podeszwa (ochwat?) to chyba nie od niedoboru jedzenia?
Kurczak   Huculskie (nie)szczęście
22 września 2016 16:15
Koniara246, ale tak po prostu chcesz podawać coś więcej czy są ku temu jakieś powody? Kon choruje, chudnie, ma jakieś niedobory, jest w ciężkim treningu? Jeśli nie, to odpuść pasze,  bo wiecej szkody może ona przynieść niż pożytku. A na same kopyta możesz kupić biotyne.
Huculska Ostoja   Fotografia Beata Gan
22 września 2016 20:39
To ja jeszcze raz proszę o wypełnianie ankiety, teraz wersja nowocześniejsza🙂
http://www.survio.com/survey/d/M6O7U1M1K3T9E9Q2X
Zdjęcia ze ścieżki w Sajzach - http://www.peckiel.pl/huculy/sajzy-22-wrzesnia-2016/
[hr]
Kl. WAGA (Lucky – Wazopresyna po Piołun), ur. 2010-06-28, hod. i wł. Wojciech Sabat (OL), jeździec: Kamila Motyka
Kl. OFI (Person – Obi po Litmirz), ur. 2008-03-24, hod. i wł. Arkadiusz Twarowski (OL), jeździec: Natalia Twarowska
A są gdzieś wyniki?
Kejti, wyniki ścieżki w Sajzach - http://blog.konie.olsztyn.pl/wp-content/uploads/2016/09/Wyniki_Porby.pdf

Zdjęcia z uznawania ogierów w Klikowej - http://www.peckiel.pl/huculy/uznawanie-ogierow-huculskich-19-pazdziernika-2016/
[hr]

Og. PRYMUS (Czerchan – Prima-O po Ważniak), ród Goral, ur. 2014-05-30, hod. Stanisław Gajewski (ŁD), wł. Konrad Pelc (RZ), wymiary: 138-178-18,5, bonitacja: 14-5-13-6-6-7-7-8-14=80
Og. JEŻYK (Len – Jaworzyna po Powiew), ród Polan, ur. 2013-04-06, hod. i wł. SKH Gładyszów (KR), wymiary: 141-191-19,5, bonitacja: 13-4-14-6-7-7-8-8-13=80
Wielkie dzięki!!!
Jakie to smutne, że dopiero we wtorek będę miała czas to pooglądać🙁
Przed wczoraj przyjechała moja pierwsza w życiu hucułka do tej pory nie miałam z nimi do czynienia na razie dam jej chwilę na zaaklimatyzowanie się i poznanie ze stadem  🙂 .

Dodatkowo mam kilka pytań zacznę od tego, że nie interesują mnie żadne dotacje. Chce miec ją dla przyjemności na spacery do lasu ale czy w przyszłości mogłabym wziąsc np: udział - "dla zabawy" w ścieżce huculskiej? Można się wpisac tak jak na inne zawody, tylko tu mając hucuła na to, czy nie  🙄 ?
Oczywiscie, ze możesz. Wymagany jest tylko 100% hucuł. Pochwal sie koniem.
Zdjęc jeszcze nie mam ale wyglądem jest podobna do konia - szum - z pierwszej strony wątku o hucułach tylko na przednich nogach ma niższe skarpety od niego. Widnieje w bazie koni:

http://www.bazakoni.pl/database,g-4,op-show_tree,horse-195342.html

rodowodowo coś sobą reprezentuje? Z tego co mówiła sprzedająca to klacz dała jednego źrebaka.

Klacz ma przerośnięte kopyta i źle ustawione kąty także z konkretną pracą z nią musze poczekac na po kowalu.
Miała super dziadka - Wabigon i bardzo wredną babcię - Grafina🙂
leosky   im więcej wiem, tym bardziej wiem, że mało wiem.
02 listopada 2016 20:19
podczytuje wątek od roku ponieważ od roku jestem właścicielką hucułka. Wiem że zdecydowanie są tu osoby w temacie pochodzenia. Czy możecie mi coś podpowiedzieć na temat jego przodków. On jest z Izb. Imię Prymus z Izb.
jegomość z lata
Jego ojciec może nie miał specjalnych osiągnięć, ale był koniem bardzo miłym, łagodnym i mądrym.
Ojj dawno nas tu nie było 😀 Przez te kilka miesięcy kucyk zmienił się o 360 stopni! Raz w miesiącu jeździmy pod doświadczonym okiem, jesteśmy po dwóch takich treningach. Jestem z nich bardzo, bardzo zadowolona 🙂
Wątek nam troszkę umarł, pora go rozruszać 😀
[img]https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14479600_650201698482760_1953099702775712554_n.jpg?oh=b554f25efae5d1b492ab575df7bb8864&oe=589E2C00[/img]
[img]https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14358887_647443412091922_5671065846242124972_n.jpg?oh=78653ac73ec202e6fea031376f6164c8&oe=58D0D983[/img]
[img]https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14469686_655434871292776_1387935738509557570_n.jpg?oh=68032794404eb37c5806fbbfb4556268&oe=58A0B5F6[/img]
leosky   im więcej wiem, tym bardziej wiem, że mało wiem.
03 listopada 2016 20:33
Jego ojciec może nie miał specjalnych osiągnięć, ale był koniem bardzo miłym, łagodnym i mądrym.

dziękuję za odpowiedź 🙂
oj mądry to on jest, nawet za bardzo. Potrafi wyczuć ułamek sekundy kiedy człowiek traci koncentracje i wykorzystuje to strasznie. W sumie to chyba najmądrzejszy koń z jakim miałam i mam do czynienia. Kombinator z niego przy tym straszny. Natomiast płochliwy nieco jest.  Jak mu coś wyskoczy (choćby motyl znienacka) to potrafi skakać czterema w górę. Tego w nim nie lubię. Ale co zrobić 🙂
Nigdy nie przepadalam za nadmiernie srokatymi huculami. Ostatnio jednak mialam taką slicznotke do jazdy i zmieniła nieco mój światopogląd.

Wasze tez są takie żarte? Moja dostaje full siana bardzo dobrej jakości , słomy prawie pod brzuch. Rano przychodzę a sam same kupy, zero słomy... Latem jak łaziła po łące tez się opychała. Ten typ tak ma?
marysia550, co to takie śliczne? 😍
armaquesse, przerazajaca wiekszosc tak ma. I lepiej ograniczać, bo potem ciezko odchudzic. Moją Paname sprzedalam w top kondycji, a po trzech tygodniach odwiedzilam jakiegos grubasa z wielkim brzuchem.
mundialowa, Polanka (Pamela-Jowal) klacz znajomego. Nie dosc, ze ladne to jeszcze mądre. Zero przekory, latwe do przekonania i chetnie wspolpracujace.
armaquesse Mam cztery hucuły i każdy nieco inaczej wyżera. Jednak generalnie rasa ma to do siebie, że jest dość "zdżarta".

Aktualizuję naszą huculską paczkę, choć trochę pomieszania i NN-ek w nich jest:

Panisko po Filutek hc. od Parada kuc po Pagat hc.
Rewelacyjny konik, jestem właśnie w trakcie zajazdki pod siodło, ale w zaprzęgu radzi sobie znakomicie. Jako, że rzadko na zawodach jest kategoria kucy walczymy z dużymi końmi i nieraz zdarzyło nam się je "objechać". W treningu dla naszego juniora.



Film z maratonu

Oliwier hc (my mówimy na niego Hipcio)po Orkan-w od Orga hc po Wilk hc
Pracuje od dwóch lat, myślałam, że będzie takim misiaczkiem do jazdy. Okazuje się, że całkiem fajnie sobie radzi, jest ulubieńcem wielu jeźdźców, teraz powoli wchodzimy w skoki.


Film z jazdy rekreacyjnej

Gwiazdka po NN (chociaż ojca znamy, hucuł, który nie dostał licencji 😉 ) od Perełka hc po Dioryt hc
Cudowny koń  do pracy, choć mamy sztorc w przodach, więc ruch pozostawia wiele do życzenia.


Film z jazdy rekreacyjnej, pierwszy koń oczywiście 😉

Nezo NN
Śliczny konieł, więc pewnie jest tam coś namieszane. Nie mam kurka dobrego zdjęcia  😲 Chodzi narazie tylko w zaprzęgu. Wyłowiony z pół dzikiego stada, mamy go rok, a nadal z rezerwą podchodzi do człowieka. Gdy Panisko zacznie chodzić pod rekreantami, biorę się za jego zajazdkę. Może trochę nam zaufa.
Na koniec wszystkie cztery w zaprzęgu:

galop

Generalnie moim zdaniem dobrze wychowane hucuły to są znakomite konie do pracy. Niemal nie chorują, a można z nimi popracować i ujeżdżeniowo i skokowo - oczywiście na poziomie rekreacyjnym. Ja tam nasze uwielbiam 🙂
Wasze tez są takie żarte? Moja dostaje full siana bardzo dobrej jakości , słomy prawie pod brzuch. Rano przychodzę a sam same kupy, zero słomy... Latem jak łaziła po łące tez się opychała. Ten typ tak ma?


Tak, one tak mają w większości  😤

armaquesse, przerazajaca wiekszosc tak ma. I lepiej ograniczać, bo potem ciezko odchudzic. Moją Paname sprzedalam w top kondycji, a po trzech tygodniach odwiedzilam jakiegos grubasa z wielkim brzuchem.


Łatwo powiedzieć ... Uważam, że dla zdrowia psychicznego koń powinien jeść właściwie na okrągło. O siatki się boję, bo mogą rozmontować, ścielić muszę, kagańca nie uznaję. Więc co? Zamknąć konia w pustym boksie? ... No nie, więc moja jest gruba, niestety.

Natomiast płochliwy nieco jest.  Jak mu coś wyskoczy (choćby motyl znienacka) to potrafi skakać czterema w górę. Tego w nim nie lubię. Ale co zrobić 🙂


Wychować???
Kurczak   Huculskie (nie)szczęście
04 listopada 2016 11:18
marysia550, wygląda jak kucyk z my little pony 😀
Haffek, fajny obrazek.
SzalonaBibi, jeśli nie udaje, a naprawdę się ploszy, to jak wychować?  Testosteron wstrzykiwac? 😉

Ciekawe co piszecie o karmieniu.  Z moich doświadczeń wynika, że jeżeli kon nie ma rano w boksie ani słomy,  ani siana, to jednak tego siana jest za mało w trakcie całej doby, nawet jeśli kon wygląda dobrze, a akurat huculowi niewiele trzeba, żeby wyglądał dobrze. Mój w dzień ma nieograniczony dostęp do siana, do boksu dostaje "normalna" porcję i starcza mu to do rana. Kiedy siana na padoku nie było full, to nadrabial w nocy jedząc słomę i siano. To samo dotyczy zresztą kobyly wlkp. I tak jak Bibi uważam,  że jednak kon powinien mieć stały dostęp do siana.
SzalonaBibi, owszem, mozna miec dostep do siana caly czas. I razem z tym powinien miec ruch wymuszony. W przeciwnym wypadku koniowi na zdrowie to nie wyjdzie.
Polanka, ktorą pokazalam na zdjeciu jest praktycznie 24h/dobę na dworze i ma nielimitowany dostęp do siana, ale pasnik ma taki, ze troche sie napracuje by zjesc. W sezonie jest na samej trawie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się