Wady budowy, ocena eksterieru

okunka Nawet w stepie wyglada to strasznie,taki chód wynika z "wadliwej" miednicy. Wyglada jakby jedna kończyna była skrócona. Ten galop to jest masakra  😵
tak piszecie o miednicy tej gniadej klaczki, a mnie to na początek szpata wygląda raczej, koń inaczej niesie tą nogę, niż drugą, ale to moje zdanie

Przez internet to można gdybac, może to mięśnie, może skrocenie jakieś.
anil22 święta racja 🙂, ale czysta na pewno nie jest
Hej 🙂, jak oceniacie tego wałacha?  Lat 14, nie mój,  zdjęcia zapozyczone z ogłoszenia
Brak mięśni zakrawający na patologię (serio, 19, 20-letnie konie na bakier ze zdrowiem wyglądają lepiej), TRAGICZNE kopyta: lewy przód katastrofa i sztorc, prawy się kładzie, tyły straszne... Jeśli ten koń chodzi pod siodłem, to bardzo mu współczuję, a z paszczy taki miły zwierz.
Tez mi cos z tymi kopytami nie pasowalo :/. quantanamera a co sadzisz o tym? Tez coś około 14 lat, właściciel ten sam.
Ładne boksy, ale czemu konie takie  zabiedzone?
Bo oprócz kasy na boksy trzeba mieć pojęcie o żywieniu.
To konie jednejz forumowiczek i chodzą w szkòłce..
To konie jednejz forumowiczek i chodzą w szkòłce..

Tak i oba są na sprzedaż, dlatego pytam jak oceniacie ich budowę
Koń ten jaki jest, niech mówi każdy kto widzi. :kwiatek:
Jest to kandydat na konia tej oto dziewczyny, ma go w tej chwili w miesięcznej dzierżawie, na okres próbny przed ewentualnym kupnem. 8-mio letni wałach sp. Przeznaczenie: ambitna rekreacja, tereny, czasem (a raczej Z czasem) może jakieś małe amatorskie zawody w skokach for fun... i żeby słabiej jeżdżąca mama też czasem wsiadła.











Z przodu i z tyłu w linkach:

http://imgur.com/kZ6QmJU

http://imgur.com/si9pbyQ

http://imgur.com/8JaqpVU

Filmy z jazdy:



Bardzo proszę o pomoc w ocenie. :kwiatek:
Nic nie mówię na razie o tym co myślę, żeby niczego nie sugerować.

Ps. Wcale nie tak łatwo zrobić zdjęcia w postawie zootechnicznej na szybko. 😵
Do d. .. wyszły, więc wrzucam różne, wszystkie z dziś. Niesamowite jak bardzo inaczej może koń wyglądać, w zależności od różnych czynników. Odrobina innego kąta nachylenia w stosunku do osoby robiącej zdjęcie i jest przekłamanie.
Ja tak nie o budowie tylko z innej paki - dziewczyna rośnie dalej? Jeśli tak to imo trochę może z niego wyrosnąć, ale co kto lubi przecież 😉
Raczej nie rośnie. Chyba się już nie rośnie w wieku 21 lat...? 🙂
Julie, faktycznie na każdym zdjęciu ten koń wygląda trochę inaczej...

Ma nieszczególnie szczęśliwą szyję, za długą potylicę, ale ogólnie szyja jest gorsza dołem, niż linią górną i wygląda na dość ciasną przy śliniankach. Trzeba jednak zwierzakowi przyznać, że pod siodłem daje z niej bardzo dużo i chce prawidło pracować, oby wszystkie konie o książkowej wręcz budowie były takie chętne.

Nie jest raczej przebudowany zadem (to właśnie na każdym zdjęciu wygląda inaczej), ale na pewno od zadu kłoda / grzbiet do łopatki biegnie w dół.

Przody są rozstawne, ale dość symetrycznie, więc to nie będzie problemem. Mniej podobają mi się tyły - prawy zad jest od pęciny asymetryczny, wewnętrzna strona jest wyższa, kopyto krzywe. Przyjrzałabym się od tylu, jak koń stawia nogę w stępie - może to tylko kwestia źle wyprowadzonego kopyta, ale nawet jeśli tylko to, to trzeba mieć mądrą osobę do korekty.

Łopatka stroma, ale znowu to samo co z potylicą - jak na taką łopatkę bardzo fajne chody.

Całość urodą faktycznie nie grzeszy, ale przed urodą powinien i tak się liczyć zawsze charakter.
Julie haha, wygląda mi na młodszą, stąd pytanie  😁
Julie ja bym jeszcze dodała, że przez tą dolną linię szyi jest dość duże spięcie w nasadzie. Przydałby się regularny masażyk. Co do zadu to IMO jak pójdzie w dobry trening to to wrażenie przebudowania zniknie. Za to nie zgodzę się z tym, że koń nie grzeszy urodą 🙂 Bardzo sympatyczny z mordy i całkiem miły dla oka pączuszek.
Edit* Quancie się nie podoba bo to nie kasztan  💃
Dziękuję za opinie. :kwiatek:
Jak jeszcze ktoś coś by dodał, to będę bardzo wdzięczna. :kwiatek:

To fakt, więcej mięśnia ma u dołu szyi niż na wierzchu, zapewne przez nieprawidłową jazdę. Ta osoba jeździ bardzo przyzwoicie na rekreację i czasem jeździ ze mną, więc jestem pewna, że ten koń z czasem ma duże szanse wyglądać dużo lepiej.
U mnie pierwsze wrażenie było takie se, bo średnio zachwyca wizualnie... ale przecież to kwestia gustu, czasu i zadbania o konia. Budowa w miarę poprawna, wad mogących znacząco utrudniać użytkowania chyba nie ma. No... poza kopytami w tragicznym stanie, w trzech podejrzenie rzekomego raka strzałki. (Ps. podlinkuje mi ktoś wątek o tym, bo nie mogę znleźć :kwiatek: )
Bardzo nadrabia charakterem. Jest miły, posłuszny, ufny, wsłuchany w jeźdźca.
No cóż, zobaczymy. Fajnie, że jest na okres próbny.
desire   Druhu nieoceniony...
27 września 2016 09:38
desire, Dzięki. A nie było jakiegoś konkretnie o raku rzekomym kopyt/strzałek...?
Livia   ...z innego świata
27 września 2016 10:03
Mam nadzieję, że nie zostanie to potraktowane jako ogłoszenie i nikt tego posta nie usunie.

Polecam dla wszystkich, których interesuje ocena eksterieru - książka jest świetna.



"Książka  sta­nowi kom­pen­dium wie­dzy na te­mat oceny eks­te­rieru koni spor­to­wych w po­łą­cze­niu z ich użyt­ko­wo­ścią. Szczegółowo opi­sane są w niej kry­te­ria bu­dowy, oceny cho­dów oraz sko­ków lu­zem.  W pu­bli­ka­cji tej dro­bia­zgowo zo­stały przed­sta­wione ko­nie wierz­chowe KWPN (ze skró­tem RP) oraz ko­nie Tuigpaarden (TP), które sta­no­wią od­dzielny dział w księ­dze. Bardzo waż­nym ele­men­tem książki są  szcze­gó­łowe ry­sunki po­ma­ga­jące zro­zu­mieć i zwi­zu­ali­zo­wać dany roz­dział, jed­nak to czym wy­róż­nia się ta książka są filmy po­ka­zu­jące i oma­wia­jące każdy z cho­dów oraz ele­men­tów oceny sko­ków lu­zem (do­stępne po­przez kody QR)."

http://pzhk.pl/blog/2016/08/23/juz-nabycia-polska-wersja-ksiazki-kon-kwpn-selekcja-wyczynu/#more-33610
faraa

Bardzo interesująca pozycja, jaka jest orientacyjna cena ?
Książka bę­dzie dys­try­bu­owana TYLKO przez PZHK i OZHK/​WZHK. Cena 75 zł. Dla człon­ków OZHK/​WZHK i Związków Rasowych z ure­gu­lo­waną, bie­żącą składką człon­kow­ską cena 55 zł. W przy­padku wy­syłki pocztą na­leży do­li­czyć koszty w wy­so­ko­ści 5 zł/​egz.
faraa

Dziękuję za odpowiedź, dopiszę do listy prezentów pod choinkę 😉
...
 Całkowita edycja posta


Wystarczyło skreślić treść posta.
desire   Druhu nieoceniony...
06 października 2016 09:16
KatarzynaM, nie masz odpowiednich zdjęć, poza tym wątek nie ten.. jest taki "kupno konia" i chyba Twoje pytanie bardziej będzie tam odpowiadać.  Młody koń, chcesz go do prac w polu, ciągnięcia bryczki czy do jazdy? Jeśli do jazdy to masz doświadczenie w układaniu młodych koni, czy ma to być tylko kosiarka (znaczy sie chyba wiadomo, że nim nie skończy tych 3 lat to kosiarka)? A no i koń potrzebuje towarzystwa konia, mój np. koze gonił i nie bardzo lubił..
dziękuję za odpowiedz - przeniosłam zapytanie do wątku z kupnem konia 🙂
Szkoda, że nie ma zdjęcia w postawie zootechnicznej. Mi się podoba, ale chyba mało na tych zdjęciach widać, żeby trafnie ocenić budowę.
Maść kara? Ja bym powiedziała, że skarogniada.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się