Wszystko o wspinaniu: skałki, taternictwo, sprzęt, topo, ludzie, kursy etc.

amnestria, co macie w planach?

Czekam na zdjęcia ze skał i nie mogę się doczekać... Znajoma ma mi wysłać ale kompa ma w serwisie więc jeszcze poczekam 🙁
Fajnego bloga dziś znajomy podlinkował: http://cruxcrush.com/ czytałam o pracy nad lękiem przed lotami 😉 trzeba będzie poczytać resztę i popracować nad lękami 😉
Magda, jeszcze będziemy ustalać, ale wstępnie masyw Monte Rosa 🙂
Podbijam, dziewczęta czy macie w necie jakieś fajne opracowania (filmiki) odnośnie wyciągania ze szczelin?

Wytyczne PZA mam, coś tam od niezawodnego Piotra Sztaby, jakichś parę krótkich, ale sensownych instrukcji Petzla. Ale chcę więcej! Jednak jak się nie używa to człowiek szybko zapomina. Ideę i istotę pamiętam, ale szczegółów średnio. A na filmikach w necie to czasem nie widać co oni tam mają pokonstruowane 🤔

Ze szpejowizny aktualnie mam:
- taśmy 2x 60cm, 2x 120 cm, 1x 240 cm
- 2 repy (krótki + długi)
- 2 śruby lodowe
- 1 szablę śnieżną
- bloczek
- 3 HMSy, kilka zwykłych karabinków
- czekan
- raki
- kask
- linę 60 m (4 członków w zespole)

Brak przyrządu zaciskowego, więc będę polegać na prusikach 😉

Coś jeszcze? Lotnaa? 😉
OMG gadam sama ze sobą :/ za chwilę dostanę ostrzeżenie.

Ale muszę! Pozdrawiam laseczki z najwyższego schroniska w Europie na wysokości 4559 m n.p.m. Zaliczone już 4 czterotysieczniki w masywie Monte Rosa jutro czaimy się na jeszcze jeden i wracamy na dół. Ale łeb pęka niemiłosiernie więc na nic się nie nastawiam. Zresztą pierwszego dnia zaliczyłam chorobę wysokościową ze wszystkimi jej atrakcjami i kiblowałam na 3600 przez cały dzień
zdjęcia, zdjęcia, zdjęcia  😍 jestem głodna zdjęć 😀
no i proszę o długi opis 🙂


co do choroby to współczuję przeżyć
amnestria, OPOWIADAJ! 😀
Lotnaa   I'm lovin it! :)
15 września 2016 07:14
amnestia, no właśnie!!! Na fb widziałam ciut cudnych zdjęć, chcę więcej! I opis też! Chyba, że ruszyłaś z blogiem?
Będzie blog w weekend 🙂 "Zblokował" mi się dostęp do serwera 🙄 Brawo ja... W każdym razie tam będzie szczegółowa relacja.


Było pięknie i ekscytująco. Mieliśmy szczęście, bo trafiliśmy na okno pogodowe i mieliśmy 3 dni lampy.
Pierwszy dzień to w zasadzie był wjazd kolejką (aż 2 km przewyższenia w jakieś 15 minut), który skończył się u mnie chorobą wysokogórską. Po nocy w schronisku na 3600 obudziłam się z dzikim bólem głowy, potem zaczęły się nudności, wymioty, ogólne osłabienie, dreszcze i majaki. Nie pamiętam kilku rozmów, które rzekomo prowadziłam 😲 A w schronisku położyłam się we WSZYSTKICH ciuchach jakie miałam (spodnie membranowe, getry, puchówka, membrana, polartec itp.) i na to położyłam 3 (!!!) kołdry puchowe. Rozgrzałam się mooooże po 4 godzinach. Masakra. Prócz mnie chorowało kilka osób z innych grup. Zresztą 2 dni później, jeden Polak którego spotkaliśmy na 4K dostał obrzęku płuc i śmigło zabrało go do Zermatt (koledzy spuszczali go na linach, bo gościu nie kontaktował). Więc poważne rzeczy się dzieją na tych wysokościach.

Generalnie udało nam się zdobyć 5 czterotysieczników, w kolejności: Balmenhorn (i tam też spędziliśmy noc), Piramide Vincent, Ludwigshohe, Signalkuppe (i tam również spędziliśmy noc - znajduje się tam najwyżej położone schronisko w Europie Margherita) i na koniec Zumsteinspitze.

Zasadniczo największym zagrożeniem okazały się: choroby wysokogórskie i sam lodowiec. Monte Rosa jest uszczeliniona aż do 4K, więc cały czas trzeba być związanym i czujnym. Szczeliny były odkryte, ale pod wpływem temperatury (myślę, że 3 dnia było nawet 1-2 stopnie w plusie) i słońca mosty się roztapiały. Więc było trochę skakania i raz robiliśmy pełną asekurację (wykorzystaliśmy okoliczne skały) przy przekraczaniu co głębszych szczelin.

Fotki fejsowe:










I Matterhorn:
Hejka dziewczyny!

amnestria ty łobuziaro!!!! Noga mnie boli, depresje mam, nie mogę w góry( twoje słowa) :P Zobacz co nawywijałaś!!!!!!!! Gratulacje i następnym razem bierz mnie w góry błagam!!!!
Amnestria - proszę o więcej, jestem zakochana w tych zdjęciach i szczerze zazdroszczę. Tym sposobem zarezerwowałam za 3 tyg, trzydniowy wyjazd w Tatry do Zakopca 🙂  😅
amnestria, ale szał, nie zazdroszczę przypadłości zdrowotnych, dlatego wolę czytać twoje historie, a śmigać na mniejszych wysokościach ;P Jak dobrze pójdzie, to od przyszłego roku będę eksplorować Szkockie góry - też fajnie 🙂
Ojaaa takiego gorolazenia to zazdroszcze 🙂!
Ja nie zazdroszczę, to nie moja bajka totalnie 😀 ale podziwiam i gratuluję 🙂

Miałam jechać na weekend w skały ale prognozy są takie że zostałam w domu... Jutro panel. Dostałam jakiś czas temu kilka fociszy:

Pierwszego dnia zwiedzałam skały Rudaw Janowickich, tu ławka na piecu - polecam, piękne miejsce!

Skalny most tuż obok - piękna skała, ale na najprostszej drodze przeloty są jak dla mnie mega psychiczne, pierwszy chyba na 5 metrach, drugi też daleko i to za cruxem...

Wojtek z Rocodromo szkoli nas ze sprzętu do tradów

Początek drogi Czołg... pierwszy wyciąg spoko, drugi trudny...

Drugi wyciąg szłam na szczęście na wędkę

cała ekipa kursowa - 3 instruktorów i 8 kursantów 🙂

Amnestria omg! Gratulacje, jestes wielka! 🙂

My wrocilismy ze Stolowych, jestesmy teraz totalna rekreacja  😁 ale bylo super i ciesze sie, ze dziecko dzielnie znosi gorolazenie 🙂 Polecam, swietne miejsce zeby wypoczac i popodziwiac widoki, a dla wspinaczy niezla obczaja co by (w teorii  😁 ) mozna bylo polazic. Szal, nie dalabym rady pewnie nawet 2 metry wejsc 😀 Szkoda, ze nikt sie nie wspinal, moze sa jakies ukryte miejscowy...
magda - wow ta ławka, zakochałam się  😍 cudowne miejsce
Lotnaa   I'm lovin it! :)
17 września 2016 16:04
magda, ale wypas! Szacun, wygląda to mega!

ner, kiedyś będąc na Szczelincu, widziałam tam ludzi wspinającuch się, chyba wielowyciągówka od samego dołu. Ale to jeszcze zanim skały macałam, więc się nie interesowała. Masz jakieś fotki? Bardzo lubię Góry Stołowe. A jak Iga, w nosidle podróżuje?  🙂
to jest mega hardcore w piachu sie wspinac, plus trzeba placic za mozliwosc wiec pewnie dlatego malo ludzi. Zdjecia mam raczej rodzinne, wiec nie bede "straszyc" 😉 Iga w nosidle smiga, czesto podespi nawet godzine wiec czasem i 3 h daje rade, chociaz co 1,5-2 z reguly i tak robimy przerwe. A Hania ile daje rade w chuscie?
Lotnaa, dzięki, choć ja leszcz jestem, żadnej drogi sama nie zrobiłam na własnej a na sportowych też słabo póki co 🙂 Kolega mnie dziś pocieszył że też długo nad głową pracował i się da. Co ciekawe na panelu robi VI+ a w skałach VI.2 🙂 Ja się cieszę bo ostatnio kondycja mi się z powietrza wzięła, więc nic tylko łoić 😀

W Stołowych to asekuracja tylko na węzełkach, zakaz wspinu na wędkę i zakaz używania magnezji. Trzeba mieć psychę ze stali 😀 natomiast nie słyszałam by trzeba było płacić za wspin.
trzeba wykupic zezwolenie, albo na rok albo jednorazowe w siedzibie Parku. W Adrspach tak samo.
Ciekawe. Nie słyszałam o tym.

Ktoś wie jakie topo jury jest najlepsze i czym się różnią? Nie miałam w rękach żadnego a się zastanawiam czy sobie nie sprawić.
Wspinanie na węzęłkach jest tak hardcorowe, że nawet nie chcę o tym myśleć 😁

magda, przemegaczad! 😅 😜

Dobra laski, trochę prywaty, ale w sumie w tym wątku to i tak tylko my się kisimy 😂 Ruszył mój blo(k czekoladowy).Niedorobiony i połowa rzeczy nie działa, ale tam 😀 Na razie 2 wpisy: liczę, że co parę dni będę wrzucać posta. Póki co Kaukaz na tapecie, następne będą Alpy. Potem pewnie trochę staroci, coś wspinaczkowego... no i czekam (razem z moimi nowymi śrubami :kocham🙂 na sezon na lodospady.

Zapraszam, bo aż głupio tak pisać do samej siebie 😉 😀
http://gorajestkobieta.pl/

Super! Bardzo się cieszę, że w końcu postanowiłaś założyć. No i tytuł super 🙂 Podoba mi się
Ja się potnę  😵 znów mam kontuzję. ZNOWU!!! tym razem podejrzenie stanu zapalnego kości trójkątnej stawu skokowego albo jej okolic. Nietypowe, nie wiadomo skąd  😵 Śmiech przez łzy, RTG w czwartek, USG na początku października. Póki co mam się oszczędzać, chłodzić i czekać...  :emot4:
Jeszcze wczoraj byłam na wspinie, świetną drogę odkryłam 😀 Na filarze, prawie sama rzeźba, bardzo przypomina mi skalne wspinanie 😀 Ale od paru dni pobolewało, a po wczoraj znów się pogorszyło więc wybrałam się do ortopedy...
magda, oł noł 🙁 strasznie Ci współczuję, dobrze wiem jak to jest - "zawsze coś"
magda, o kuraczki, Ty to masz pecha  🙁 kuruj się!
amnestria, piszpiszpisz! Mega fajny blog! A zdjęcia przecudne  😍
Buyaka :kwiatek: :kwiatek: Jednak będzie pomieszanie z poplątaniem, będę pisać i o Gruzji, i o Alpach jednocześnie (już jest pierwszy wpis z Monte Rosy), bo boję się że zaraz zapomnę 🙄

Sanndy   „Czy dajesz siłę koniowi…”
03 października 2016 19:18
o rany 🙂
nie sądziłam, że się uda, a jednak! 😀
Re - voltowicze!!! czy znajdzie się ktoś chętny pomóc mi wybrać sprzęt na urodziny?
wiem co chce kupić, ale wybór przerasta...
Co kupujesz?
Ja mam w miarę wybrany sprzęt tylko finansów jeszcze nie mam i póki co sensu kupować nie ma.
Mały update zdrowotny. Oprócz zepsutej nogi mam szwy w paszczy (powikłania po rwaniu 8...) i całkowity zakaz wysiłku fizycznego na 2 tygodnie  😵 I tak jest dobrze już bo zaczynam jeść coś prócz papek.
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
03 października 2016 20:27
Mój brat po dwóch kilkudniowych wycieczkach w Bieszczady był w zeszłym tygodniu na Zugspitze. Badum tssss...
Sanndy   „Czy dajesz siłę koniowi…”
03 października 2016 20:44
magda
ponoć zawsze trafionym prezentem są ekspresy, a chłopak wspominał, że musi wymienić... ale ja nie wiem czym się kierować przy wyborze.
poza ograniczeniem finansowym i tym, że zamki mają być druciane 😀 zakres cen przeróżny i nie wiem, czy gra to istotną rolę w jakości, czy jednak nie do końca... podrzucę linki, będę wdzięczna, jak ktoś się wypowie na temat.
a może ktoś ma pomysł na prezent dla chłopaka co w skałach wisi non stop? 🙂

te mi się podobają ze względu na cenę 😀
http://www.skalnik.pl/wspinaczka-ekspresy,zestaw-ekspresow-orbit-wire-set,95-k-11125-17199-p


i pozostałe
http://www.skalnik.pl/wspinaczka-ekspresy,zestaw-ekspresow-kestrel-5-1,95-k-9051-12141-p

http://www.skalnik.pl/wspinaczka-ekspresy,zestaw-ekspresow-freewire-ii-12cm-6-pack,95-k-15835-30711-p

http://www.skalnik.pl/wspinaczka-ekspresy,zestaw-ekspresow-freewire-ii-18cm-6-pack,95-k-16353-33398-p

czy lepiej nie brać w zestawie, tylko mniej a jakieś trochę droższe?

http://www.skalnik.pl/wspinaczka-ekspresy,ekspres-fly-weight-pro-dyneema-12cm,95-k-173-19858-p

http://www.skalnik.pl/wspinaczka-ekspresy,ekspres-fly-weight-pro-dyneema-22cm,95-k-174-19859-p

http://www.skalnik.pl/wspinaczka-ekspresy,ekspres-freewire-18cm,95-k-3890-19433-p

Jeszcze jedno pytanie - one są w różnych rozmiarach. czym się kierować przy wyborze??
z góry dziękuję za wszelką pomoc <3
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się