Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia

Rozumiem twoje uwagi, pelet ma to do siebie, że nie wiesz co kryje w środku. Nie zamierzam odwiedzić cię od stosowania, ale pokazuję, że jak słoma zbierana po deszczu to czy w błocie czy w pelecie gówniane jest. Tyle,że w błocie widać to iczuć z odległości, a w pelecie dopiero jak leży w boksie i trochę przeschnie. Ogólnie nie kupuję pasz, ściółki ani opału w pelecie bo nie wiadomo co jest w środku.
kitty ciekawe z czego to jest zrobione i jak schodzi
Rozmawiałam dziś z Panią od nich, to może być fajne. Jest to jeden z nielicznych peletów, których nie trzeba moczyć, a wręcz nie należy. Cena też całkiem spoko, szkoda tylko że przesyłka aż tyle... Myślę mocno czy nie przetestować, ja się rozbestwiłam dość tanimi trotami z transportem gratis  😉
kitty, cena jest dość atrakcyjna - fakt, ale tylko bigbagów. Bo worki po 20 kg są droższe, zbliżone do Equistraw.
Natomiast nie bardzo wiem jak używać kompletnie bez moczenia? Po pierwsze  podłoże będzie twarde, po drugie bardzo duże zużycie.
a z czego to jest? ze słomy?

cyt: "Średnie zużycie w zastosowaniu ściółki dla koni to 10-16 kg na m2." myślisz że miesięczne? tygodniowe? 👀

zaczynam się zastanawiać nad kupieniem czegoś tańszego niż obecne trociny i sypanie więcej żeby była grubsza warstwa,a jakimiś matami, tylko czy przy tym da się w ogóle jakąś czystość zachować?
Oni sugerują nie dościelać przez pierwsze dwa tygodnie, niestety sugerują również nie sprzątanie moczu, co mnie wręcz razi... Maty mnie przerażają, bo ich waga uniemożliwia zachowanie higieny, chyba że masz herkulesa na stanie... Ja sypię duuuużo trocin i nie widzę wpływu na ilość zużycia, sikają tyle samo więc tyle samo w kubeł. Aktualnie lepszego pomysłu nie mam... u siebie w stajni chcę mieć w boksach tą kostkę gumową, niby wiem, że ona nie do tego, że się zniszczy i bla bla bla, ale jednak to dość ciepłe i nieśliskie  🙂
U nas jest sprzatane dwa razy dziennie, a nie po to wstawiam  na coś innego niż słoma żeby nagle mieć brudno, tym bardziej że i oddechowo i kopytowo jest lepiej, niestety koń rano ma zmielone całkiem siano z trocinami (mimo że ciągle je to siano po prostu jak idzie się napić to ciągnie je za sobą..) a znowu nie chce żeby jadł tylko z siatki, sporo trocin się wyrzuca przez co trzeba dosypywac i jest o pooonad moje fundusze  😵

kitty, moja znajoma scieli pelletem kukurydzianym, ktory dziala na podobnej zasadzie, czyli bez koniecznosci moczenia. Suchy pellet wsypuje sie do boksu, a konskie kopyta rozbijaja go na drobna maczke.
Majorowa, nie pyli ta mączka?
A nie jedzą konie tego pelletu kukurydzianego? 🤔 Mój by to wcinał jak chrupki...
Co ciekawe, nie pyli. Dobrze wiaze wilgoc i latwo sie sprzata. Niestety minusem jest to, ze konie lubia go podjadac.
https://www.olx.pl/oferta/pellet-drzewny-wysoka-jakosc-100-naturalny-promocja-cenowa-pelet-CID628-IDhfTct.html znalazłam taki i chyba wezmę na próbę, jeżeli schodzi wam 10-15 worków na boks to zakładam ze na miesiąc? czyli na boks około 3,5x 3,5 to z piec workow powinno mi wystarczyć? Czyli zawsze moczycie taki pellet czy też tylko rozdeptujecie? Czy lepiej wziąć jeden worek i zrobić testy w misce?  👀
Moim zdaniem jest to ilość potrzebna na pierwsze wsypanie
Nie no 225 kg do boksu to chyba trochę dużo na raz
Nie korzystałam z pelletu, więc mogłam coś pomieszać, ale kołacze mi się w głowie że tam się bardzo dużo pakowało na pierwszy raz
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
09 października 2016 12:58
na boks 3x4 spokojnie wystarczy 4-5 worków. Po zmoczeniu mocno puchnie
Ja na 13m2 daję na dzień dobry 12 worków po 15kg pelletu.
I moim zdaniem przy takiej powierzchni 9 - 10 worków to minimum - jeśli konie mają mieć komfortową grubość ściółki  😉
Zresztą nawet producenci podają, że na start należy dać ~12-16kg pelletu/m2.
dobra na początek zmiksuje z obecnymi trocinami więc biorę 8 worków na próbę, później najwyżej wezmę tonę jak będą okej. Czyli co do 14 worków na start i raz w tyg dorzucacie po 3/4?
na boks 3x4 spokojnie wystarczy 4-5 worków. Po zmoczeniu mocno puchnie
  to na pewno dużo za mało. Pierwsze ścielenie musi być spore , na taki boks ja daję 12 worków, sam producent zaleca 1 worek na m. I mocze tak, aby było trochę granulek.
Głupie pytanie, ale czy Wasze konie nie zabierają się za jedzenie słomianego pelletu? Zamówiłam na próbę tonę na sześć boksów ale właśnie mnie naszło, że może hucułka i żarłok będą próbowały dokonać konsumpcji takiej ściółki. Siana mają dużo, u większości do rana wystarcza ale te dwa żarłoki rano drą japy jakby tydzień nie jadły i jak stoją na słomie to wyjadają słomę...
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
09 października 2016 20:03
Grace, ja scielilam na pierwsze scielenie  5 worków 20 kg. W boksie po namoczeniu była taka warstwa jak zalecał producent ok 15-20 cm, które potem ubilo sie na zwarty materac.
czyli generalnie nie sprząta się tego codziennie? czy jak się wybiera mokre i kupy to się też robi materac?
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
10 października 2016 07:24
czyli generalnie nie sprząta się tego codziennie? czy jak się wybiera mokre i kupy to się też robi materac?

sprząta się codziennie. Moje konie stały od świtu do zmierzchu na dworze, wybierałam (tylko) kupy codziennie, mokre raz w tygodniu. Wszystko specjalnymi grabiami do pelletu, żeby usunąć wyłącznie zabrudzenia, a czysty pellet zostawić.

Jeśli koń dużo stoi w boksie można wybierać częściej, pomaga to w ekonomicznym gospodarowaniu ściółką- usuwasz brudy, zanim koń zafajda całą czystą powierzchnię. Ponadto pellet też ma jakieś granice chłonności, jak zbyt długo nie wybierzesz, to po prostu będzie czuć amoniak.
Puste miejsca po wybranej ściółce uzupełniasz nową. Ubije się na materac, spokojnie. Raz na jakiś czas trzeba ten materac napowietrzyć nakłuwając widłami, zbyt mocno ubity też chyba nie jest zdrowy i wygodny dla koni.
Słuchajcie, testował ktoś pelet na koniach gnojarzach? Jakoś nie wydaje mi się, żeby u mnie było co wybierać. Ścielę słomą a rano wszystko jest totalnie przemielone. Dokładnie wszystko tzn słoma, kupy mokra słoma, niedojedzone siano i piasek z klepiska. Muszę wywalić całość. Jak tak rozgrzebuje to podejrzewam, że z inną ściółką byłoby tak samo. A może jednak się mylę? Wiem, że powinnam wylać beton na podłogę, ale to  🚫  Może się kiedyś uda.
SzalonaBibi, mam porównanie trzymania konia o podobnych zachowaniach na trocinach i słomie
Trociny o wiele łatwiej było utrzymać w czystości. Słoma codziennie do wymiany w 90%, trociny w 40%.
Raz na jakiś czas trzeba ten materac napowietrzyć nakłuwając widłami, zbyt mocno ubity też chyba nie jest zdrowy i wygodny dla koni.


I to tak ma być? Mnie ten "materac" wkurzał strasznie i codziennie go przerzucałam, żeby się nie ubijało :P Jakieś takie przyjemniejsze mi się to wydawało w formie sypkiej, nieubitej.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
10 października 2016 11:19
Sivens pan z Equi Straw tłumaczył, że ma się zrobić materac. Z resztą taki materac nie pylił absolutnie.
U mnie pelet słomiany sprawdza się świetnie, a koń z tych gnojących. Przy słomie nie było opcji żeby miała sucho. Im więcej się ścieliło tym większy "wałek" był pod ścianą. Kręci się to po boksie szurając nogami 😉
Przy pelecie też część jej się udaje przesunąć ale i tak zostaje jeszcze spora warstwa. Przede wszystkim cały czas jest sucho i miękko. Rozdeptane kupy też łatwo się sprząta.

Rudzik przerzucane też nie pyli. Ja z konieczności robię tak jak Sivens i też mi się bardziej podoba jak jest podłoże luźne i mięciutkie
Spróbujcie torf wysoki.


Próbowałam znaleźć odpowiedź, ale nie widzę
Gdzie kupić torf wysoki ?? to to samo co torf kwaśny ?
Poszukaj na Allegro , więcej później....
Najlepiej kupować torf wysoki bez innych określeń, bo trafiają się podróbki. Torf wysoki jest brązowy, nie brudzi rąk poroztarciu w dłoniach. Oczywiście jest kwaśny.Byłoby fajnie, gdyby był w postaci włóknistej, ale w Europie już się takiego nie pozyskuje(chyba). Obecnie torf jest pozyskiwany metodą frezowania złoża, czyli jest mniej lub bardziej pomielony. Wydaje mi się że to co sprzedaje Eco Terra powinno być ok. Oferta użytkownika knoplant też ok. Taki w opakowaniach z Litwy będzie najwygodniejszy w użyciu.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się