Dopasowanie siodła

izkadul, było tu coś o takich krótkich siodłach na krótkie grzbiety właśnie. Butterfly bodajże...? Może cos takiego?
izkadul mój osiołek ma podobną budowę, wielkie łopatki i króciutki grzbiecik - 17'5" na styk leży, a ja w mniej niż 18" się nie zmieszczę  😡
Problem rozwiązał Equipe  z panem Sebastianem: wykombinowali osiemnastkę na skróconym i specjalnie ukształtowanym  panelu plus skrócony panel dla uwolnienia łopatki - siodło daje radę, koń zadowolony (pod kontrolą Wet fizjoterapeuty), ja też zadowolona (bo klocek w dobrym miejscu i tybinka dobra) - ja polecam (chociaż trochę się naczekałam na moją zmutowaną Olympię)
Witajcie.
Mam małe pytanie, czy jest możliwe, że siodło mogło się rozejść od używania na grubym/okrągłym koniu?
Mam siodło Daw Maga, rozmiar łęku M i mam problem z pasowaniem tego siodła na jakiegokolwiek konia który ma chociaż trochę wystający kłąb.
Siodło jak było nowe sporo jeździło na fiordach. Teraz jeżdżę na koniach większych, o bardziej zaznaczonym kłębie i prawie każdego konia uciska.
Jest opcja, że łęk się rozszedł/ poszerzył ? Dodam, że inne osoby, które mają to samo siodło, o tym samym rozmiarze, nie mają tego problemu...
Czy jest opcja, że jeżeli okaże się, że łęk się rozszedł to idzie to jakoś naprawić ? Jeżeli tak, to możecie kogoś polecić z woj.opolskiego?
pszczolka90, a ono się czasem nie "uklepało"? Siodła mogą się rozejść, ale DM bym o to nie podejrzewała (choć nie wiem). Natomiast wypełnienie może "usiąść" bardzo znacznie, rozklepać się - i wtedy istnieje szansa, że łęk "poszedł" w dół = może dotykać kłębu u koni bardziej wkłębionych. Siodła powinno się serwisować co jakiś czas - wymienić wypełnienie, sprawdzić położenie siodła na koniu etc
A ja bym się zastanowiła i przyjrzała czy nie poszedł łęk w siodle - tzn. czy nie pękł...

Nie wiem w jakich szerokich siodłach chodzą fiordy, ale jeżeli siodło było zbyt ciasne (a daw magowskie M specjalnie duże nie jest) to pod wpływem dłuższego obciążenia materiał mógł nie wytrzymać. Nie sądzę, żeby panele tak siadły, żeby Mka AŻ TAK fatalnie leżała na wszystkich innych koniach.
pszczolka90. M - ka DM na fiorda? (czyli 29?) Nawet gdyby było za wąskie to się nie rozejdzie, może co najwyzej uklepać wypełnienie, ale nie aż tak! Wyślij do poprawy wypełnienia do DM i przy okazji sprawdzą czy łęk nie jest złamany. Wszelkie zmiany rozstawu plastikowej terlicy są możliwe, ale wraca ona do poprzednich rozmiarów. Właśnie dlatego wielu producentów wstawia metal w terlicę. Wyślij do producenta, a on po oględzinach powie Ci co zrobić.
Czyli powinnam porównać wypełnienie poduszek podbicia u mnie i u innych znajomych, którzy mają to samo siodło ?
Do DW chętnie bym wysłała, ale jak pytałam o koszt wypełnienia poduszek kolanowych to szczękę nadal zbieram.
Szkoda, że sprawa wyszła teraz, bo siodło rok temu miało jeszcze gwarancje 🙁
Witam.
Mam drobną zagwostkę co do dopasowania siodła do mojego konia. Zaznaczę tylko że dopasowanie do niego jakiegokolwiek siodła graniczy z cudem (prosty grzbiet, prawie brak kłębu, koń ogólnie dość okrągły ale w kłębie nie nazbyt szeroki)
I tu pojawia się pytanie. Mam prawie nowe siodło Euroridinga, skóra jeszcze sztywna, mało wyjeżdżone, więc panele też uklepane nie są.
Problem polega na tym, że siodło bez czapraka leży na grzbiecie praktycznie rzecz biorąc idealnie. Pod jeźdźcem minimalnie się usadza, wiadomo. Ale szerokość łęku jest idealna. Wchodzą mi 2,5 palca, prześwit jest widoczny. Problem w tym że jest za ciasne w łopatkach. Po obu stronach łopatek po jeździe pojawiają się suche plamy.
I tu właśnie mam zagwostkę, co robić? Jak dam do poszerzenia to łęk będzie osiadał na kłębie bo szerokość łęku jest w sam raz  🤔
Da się jakoś to skorygować drobnym uszczupleniem wypełnienia paneli w tym miejscu? Jednak czy zmniejszenie wypełnienia nie spowoduje też właśnie tego, że siodło osiądzie na kłębie?
Będę bardzo wdzięczna za rady  :kwiatek:
Moockingjaay Nie bardzo rozumiem: ,,wąskie w łopatkach"  Może źle zakładasz siodło? Z tego co wiem siodło nie leży na łopatkach.  Zrób proszę zdjęcia siodła na koniu bez czapraka, z przodu, z tyłu i z boku - wtedy będzie można coś podpowiedzie
Pszczolka90 Jeśli rok temu siodło było jeszcze na gwarancji to ma najprawdopodobniej metal z przodu. Wyślij siodło do DM, obejrzą i wycenią koszty dopchania czy zmiany rozstawu łęku, czy naprawy. My sobie możemy ,,gdybaC", nie znając stanu siodła.
kwagga, ja bym wysłała do Andersza
Cena 50% niższa, jakość roboty wbrew pozorom wyższa, szybkość serwisu 200% lepsza.
Czy komuś w ostatnim czasie udało się umówić z p.Kostrzewą i mógłby się podzielić wrażeniami ?
Gaga Nie korzystałam z usług Pana Andersza, więc nic na ten temat nie powiem, skoro polecasz 🙂 Korzystałam dotychczas z usług DM i siodlarza. Tak czy siak, siodło musi obejrzeć fachowiec.
[quote author=_Gaga link=topic=95.msg2603236#msg2603236 date=1476180075]
kwagga, ja bym wysłała do Andersza
Cena 50% niższa, jakość roboty wbrew pozorom wyższa, szybkość serwisu 200% lepsza.
[/quote]
Ja bym powiedziała, że nawet więcej niż 200%, klientka na dokonanie poprawek w siodle przez Daw Maga czekała od początku maja do połowy lipca... Niewiele krócej, niż jak zamawiała to siodło nowe (a odesłała do poprawek, bo jak w końcu to nowe siodło dostała, to leżało na koniu tragicznie). 😉
kwagga może źle dobrałam słowa 😉
Chodziło mi o tą przestrzeń tuż za łopatkami czyli tam gdzie leżą już panele.
Postaram się dzisiaj zrobić zdjęcia jak pogoda mi pozwoli 🙂
sumire To nie chodzi o to gdzie dziewczyna ma wysłać siodło, ważne żeby trafiło w fachowe ręce. Wypowiadam się na temat firm z których usług korzystałam. Robiłam siodło na zamówienie w DM. Jakość super, cena jak w sklepie. Czekałam 3 miesiące. Co do dopasowania to... przy przymiarce, nowe - leżało fatalnie. Dopiero po jeździe zrobiło się super 🙂
LatentPony   Pretty Little Pony :)
11 października 2016 18:02
Powracam z pytaniem o dopasowanie siodła do jeźdźca. Czy to siodło nie jest za małe?
Powiem szczerze - mi osobiście jeździ się cudownie. W końcu noga w ogóle wystaje mi zza tybinki a nie jedynie pięta. W końcu czuję konia i koń też chodzi o wiele lepiej.
Siodło - Prestige Joy Jumper 16'', wiem że na pewno muszę poszerzyć łęk o jeden rozmiar, ale poza tym na koniu wydaje mi się, że całkiem nieźle leży, nic nie odstaje, tył siedzi jak przyklejony, nacisk na panele równy.
Koń - krótki prymityw, wyraźnie potrzebuje małego siodła, w większych siodłach pokazywał dyskomfort, w tym chodzi luźno, chętnie, jakby mi ktoś konia podmienił. Siodło nie ukrywam, że bardziej pod niego niż pode mnie, bo ja to mogę i na desce jeździć, ale czego się nie robi dla kopytnych...  🤔wirek:
Ja - 156 cm wzrostu, obecnie 50 kg wagi, ale raczej z tendencją że pójdzie w dół, a nie w górę 🙂



Wygląda, że nie jest za małe. Jeśli Tobie i koniowi jest z nim dobrze to takie powinno zostać. 🙂
LatentPony   Pretty Little Pony :)
11 października 2016 18:23
kwagga, dziękuję za szybką odpowiedź  :kwiatek: siodło mega nam przypasowało, myślę że po poszerzeniu łęku będzie wszystko grało. A zawsze powtarzałam, że nigdy, absolutnie nigdy nie kupię prestige'a 🤣
Takie właśnie miałam wrażenie że łęk wąski, ale z przodu nie widzę, a Ty prosiłaś o ocenę dopasowania do jeźdźca. A jak się popręg spisuje? Ja zamówiłam dla swojej asymetryczny ale 130 🙂
sumire To nie chodzi o to gdzie dziewczyna ma wysłać siodło, ważne żeby trafiło w fachowe ręce. Wypowiadam się na temat firm z których usług korzystałam. Robiłam siodło na zamówienie w DM. Jakość super, cena jak w sklepie. Czekałam 3 miesiące. Co do dopasowania to... przy przymiarce, nowe - leżało fatalnie. Dopiero po jeździe zrobiło się super 🙂

Ale ja się tylko odniosłam do posta Gagi i czasu oczekiwania... A wspomniane przeze mnie siodło leżało źle nie tylko na początku, ja je pierwszy raz widziałam po 2 miesiącach od zakupu (to, jak się zachowywało przed moją wizytą - od początku - wiem z relacji trenera, który pracuje z tą parą). Notabene nie było to jedyne siodło robione przez Daw Maga pod konia, które widziałam w ostatnim czasie i któremu do dobrze dopasowanego sporo brakowało... Tyle w temacie fachowości, nie powiedziałabym, że tak całkiem nie ma znaczenia, gdzie to siodło zostanie wysłane. 😉
Sumire Tu chyba wiele zależy od budowy konia i człowieka, który robi pomiary. Nam się udało, ale mój koń to króciutka baczka z niskim kłębem, przebudowanym krzyżem i brzuchem wystającym zdecydowanie bardziej niż łopatka, więc nie  oczekiwałam cudów, znaczy możliwości jazdy bez podogonia. Pan na początku, przy pierwszych pomiarach, mówił że w przypadku tak zbudowanego konia każde siodło zjedzie na łopatki.  To siodło leży zdecydowanie najlepiej spośród tych, które testowałyśmy wcześniej. Fakt tanio nie jest, a okres oczekiwania bardzo długi. Co do fachowości to ja się nie zawiodłam, ale napewno jest w Polsce bardzo dużo dobrych, innych i tańszych  rymarzy.
LatentPony   Pretty Little Pony :)
12 października 2016 18:55
Takie właśnie miałam wrażenie że łęk wąski, ale z przodu nie widzę, a Ty prosiłaś o ocenę dopasowania do jeźdźca. A jak się popręg spisuje? Ja zamówiłam dla swojej asymetryczny ale 130 🙂


🚫 popręg spisuje się świetnie, bardzo dziękujemy  :kwiatek: co prawda docelowo i tak będę go zmieniać - popręg z fartuchem ze względu na większą powierzchnię nacisku odrobinę lepiej stabilizuje nam siodło, a jak się siodła okrągłą kulkę bez kłębu to szczególnie ważne 🙂
ale na takie szaleństwa pozwolę sobie dopiero jak to będzie już docelowa długość - obecnie mamy 110 cm i jest ok, ale Kucyk jak był w intensywnym treningu to chodził w popręgu 100 cm, więc... chudniemy i z czasem będziemy myśleć. Na razie jestem mega zadowolona z popręgu 🙂
LatentPony Cieszę się niezmiernie 🙂 Moja się nie zmieściła, bo nie przemyślałam zakupu. Zaczynałyśmy kiedyś od 110 jak mój koń był małopolski. Teraz się zimnokrwisty zrobił 🙂 i ledwo w 125 się dopina. Bidulka puchnie od samego patrzenia na siano.... I wierz mi, że doskonale znam problem kulki bez kłębu 🙂
Wracam ze zdjęciami siodła na grzbiecie z podpiętym popręgiem 🙂
Bardzo proszę o ocenę i ewentualne rady co można zrobić żeby było ok, bo siodła zmieniać nie chcę, wolę dopasować bo szukałam tego siodła chyba z pół roku 😀

[img]https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14642087_1284431848257850_8285933694127016171_n.jpg?oh=3fd5f55bc4cde83125bcfae23ad9d565&oe=589C802F[/img]

[img]https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14641924_1284431601591208_4237420265782580176_n.jpg?oh=3efcca813d59877a4403dec1910bcbdd&oe=589B013A[/img]

[img]https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14681705_1284431631591205_5858132155008080953_n.jpg?oh=3bc3089fa2d83e61f39ce5a5b3dbbddf&oe=586D169C[/img]

[img]https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14705685_1284431161591252_5718926552522870040_n.jpg?oh=48b29864a21a366141b93efaefa0b0c9&oe=586AF7EE[/img]

[img]https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14670843_1284431238257911_765597807886790146_n.jpg?oh=e2450f830d3fbbbb09e3da41a9c4b94b&oe=58699742[/img]

Spokojnie wchodzą 3 palce. Z czaprakiem i jeźdźcem na grzbiecie wchodzi 2-2,5 palca. Prześwit widać.
[img]https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14713594_1284431314924570_2400828628427031553_n.jpg?oh=598247af879b201fe8e975253ba7186d&oe=58A111DE[/img]

[img]https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14670829_1284431571591211_112237167361199869_n.jpg?oh=2b02f61589259ca92dac7b28cfbf13c9&oe=589FA1ED[/img]

[img]https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14705711_1284431408257894_2647952132416408359_n.jpg?oh=b3922cc5cd411ff76b45f1f5986008a0&oe=5898381E[/img]

[img]https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14695471_1284431461591222_4884099962363650201_n.jpg?oh=1cd64c2f5864154f96410ca2b7ce8d56&oe=58630F48[/img]

[img]https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14572302_1284431724924529_2602645905745013999_n.jpg?oh=db3ae9a541aed5999c6338e674b076cd&oe=58A04C8C[/img]

Problem leży właśnie w tym miejscu zaznaczonym na pomarańczowo. Po jeździe w tym miejscu zostają suche plamy po obu stronach grzbietu i pojawiły się prześwity siwych włosków. Dlatego moje zapytanie dotyczyło tego, co można zrobić, żeby to miejsce poprawić ale bez konieczności rozszerzania łęku, bo jak rozszerzę łęk, to będzie leżało na kłębie.
KLIK

W poście może być max. 10 zdjęć!
Pojawianie się siwych włosów może być wynikiem ucisku w tym miejscu, a więc łęk zbyt wąski. Z drugiej strony jak poszerzysz łęk to siodło może przestać leżeć w równowadze (przedni łęk się obniży). Przy poszerzeniu mogłabyś przesunąć siodło do tyłu o kilka cm. Nie masz jednak gwarancji, że siodło utrzyma się w tym położeniu, bo przy takiej budowie konia popręg wróci do przodu i  pociągnie siodło. Byłoby niezbędne podogonie. Sądzę, że przy takiej budowie konia najłatwiej byłoby dobrać siodło rajdowe siodlarz lub daw mag. Najbezpieczniej byłoby, jeśli upierasz się na to siodło - wezwać pasowacza, który dopasuje. Nie wiem skąd jesteś, ale tym np. w okolicach Wrocławia, zajmuje się firma https://www.facebook.com/travelingsaddler1/?fref=ts  Jeśli nawet ich nie zaprosisz na pomiary, to przynajmniej zapytaj co możesz zrobić i wyślij foty.
To właśnie wiem że w tym miejscu uciska.
I dlatego właśnie się pytałam czy da się jakoś skorygować to miejsce np. ubraniem wypełnienia albo w jakiś inny sposób? Ale tak żeby właśnie łęku nie poszerzać, bo jak poszerzę to będzie leżało na kłębie a sam tył siodła zacznie lewitować 🙄
Co do siodeł rajdowych, odpada. Bo my skoczki jesteśmy. A na te siodło polowałam długo, mega zależy mi właśnie na tym, żeby je idealnie dopasować bo jest to jedno z nielicznych siodeł, które na jego grzbiecie leży względnie dobrze i pasuje do mojego tyłka 🙂
Ja jestem z okolic Katowic, Bielska Białej. Także Wrocław nieco daleko, może ktoś zna kogoś z okolic Śląska w takim razie? Jeśli nie, to faktycznie spróbuję jeszcze do nich wysłać te zdjęcia i zapytać. To na pewno nie zaszkodzi.
Dzięki za odpowiedź  :kwiatek: Jak ktoś ma jeszcze jakieś pomysły co zrobić, to będę wdzięczna 🙂
Moockingjaay, na moje - nic nie robić. Zsunąć siodło 4 cm dalej (w kierunku zadu).
jakie sa mozliwe przyczyn przesuwania sie siodla w tyl?
Rosi Kształt kłody czy  źle dopasowane siodło. Najlepiej dopasować siodło, ale to nie daje gwarancji sukcesu. Wystarczy założyć napierśnik.
kwagga, założyć napierśnik i zapomnieć, że siodło jest niedopasowane?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się