wrzody żołądka

EQUI BUCK jest w płynie i jest w opti feed 😉

Czy ktoś wie jak wrzodki znoszą operacje w pełnej narkozie ?
Czy robiliście już zbiorowe zamówienie na ab prazol , które miało być robione jakoś teraz 🙄  ? Była bym chętna aby się przyłączyć do zamówienia.
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
02 października 2016 14:00
Louisa robi w tym tygodniu
Czy ab prazol ma skutki uboczne w postaci bólu brzucha. Moja kobyła dostała dziś 4 dzień polprazol i brzuch ma napięty aż mięśnie widać , jak ją dotykam z obu stron to kuli uszy na mnie.
famka   hrabia Monte Kopytko
06 października 2016 07:25
kaloe, ja nie słyszałam aczkolwiek to lek, a każdy lek ma skutki uboczne, po to są te broszury na 3 kartki A4
a może to wrzodowo ją boli brzuch ???

ja akcje wrzody miałam w poniedziałek jak zmieniły się fronty na tą cudowną pogodę
U mnie cisza. Pogoda beznadziejna, koń czuję się dobrze. Omeprazol zabieram na zawody i spróbuję przemycić bo słabo z jedzeniem na wyjazdach.
kaloe u ludzi może, to może u konia też może? nie wiem.
Noszę się z zamiarem kupna preparatu wiążącego toksyny z pasz, tego: http://www.alltech.com/product/mycosorb-a
! kg starcza na 2-3 miesiące dla jednego konia, za kg jakieś 30-40zł wyjdzie. Ale sprzedają w ogromnych workach, po 25kg. Może znajdą się chętni do wspólnego zakupu? 🙂
Mam do leczenia jednego wrzodka, jako leczenie omeprazol 3 saszetki dziennie. Stąd moje pytanie: Czy wszystkie saszetki można podać a raz, czy lepiej w odstępach czasowych po jednej 3 razy dziennie?
Nie znalazłam odpowiedzi w wątku, więc proszę o przekierowanie lub odpowiedź  :kwiatek:
bazzylia Podaje się jednorazowo.
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
17 października 2016 11:28
Louisa w sensie 3 do jednego karmienia?

Ja podaję/podawałam jedną saszetkę do każdego karmienia.
u nas zalecenie było aby dawać całą dawkę do jednego posiłku.

wklejam też ściągę- tabelkę z http://www.vetpol.org.pl/www_old/ZW2007/2007_04_zespol_wrzodow.pdf

Louisa w sensie 3 do jednego karmienia?

Ja podaję/podawałam jedną saszetkę do każdego karmienia.


Tak, 3 saszetki np. na kolacje. Nie bardzo rozumiem jaki sens może mieć podawanie omeprazolu 3 razy dziennie skoro dział przez 24 godziny.
Dodatkowo tylko jak się poda jednozarowo stężenie faktycznie jest 3-4 mg/100kg

Rozumiem podawanie ulgastranu i ranigastu co 8 godzin, ale przy omeprazolu jest to dla mnie całkowita nowość.

Jeżeli ktoś zna uzasadnienie takiej decyzji weta proszę żeby sie nią podzielił  :kwiatek:
famka   hrabia Monte Kopytko
17 października 2016 13:39
to tak jak podawanie bardzooo dużemu koniowatemu w momencie wrzodowym 1 saszetki tak na raz doraźnie żeby przeszło  😁  🤔wirek:
Czy mogę konia wrzodowego normalnie odpiaszczać tym preparatem: [[a]]http://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Sand-Off-odpiaszczacz%2C-1-KG/350[[a]] (zapobiegawczo) czy są jakieś przeciwwskazania?
Dzięki za pomoc  :kwiatek:
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
17 października 2016 22:21
Sugerowałam się właśnie tym, że ranitydynę podawałam 3 razy dziennie 😉. I tak samo omeprazol później jak dawałam 2 saszetki profilaktycznie to 1 rano 1 wieczorem 😉 ale w sumie macie rację bez sensu to  😉
famka   hrabia Monte Kopytko
18 października 2016 06:59
xequus, dajesz całą dawkę na raz, lek działa 24 godziny
Czy zauważyliście pogorszenie samopoczucia u Waszych wrzodków?

Bo ja u swojego tak i szczerze zaczynam się bardziej niepokoić :/ Koń 15 letni, ok 2 tygodnie temu zaczął jesienną kurację abprazolem (3 saszetki), poza tym reszta bez zmian - jedzenie 5x dziennie (owies, sieczka) + olej kukurydziany + len, co parę dni siemie, siano do oporu, pomiędzy kuracjami abprazolem suplement dla wrzodków,  codzienne padokowanie, odpiaszczany ok 1,5 mc temu Cortaflexem, raczej bezstresowo chowany😉 I w ciągu paru dni mial dwa lekkie objawy bólowe (kladzenie sie, chwilowy brak apetytu) z czym oba przeszly po kilku/kilkunastu minutach... Z czego to może wynikać? Jak można jeszcze mu pomóc 🙁?
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
27 października 2016 22:52
U nas była identyczna sytuacja tydzień temu. Koń wrócił z jazdy, na której zachowywał się normalnie i od razu się położył, nie chciał jeść. Vet powiedział, że teraz taka pogoda dla wrzodowców (nie ma zdiagnozowanych wrzodów) i mimo, że koń jest typem "nic mnie nie rusza", to jednak mógł to być objaw wrzodowy.
famka   hrabia Monte Kopytko
28 października 2016 07:22
rico, z pogody, ale o tym już pisałam tu z milion razy 😉
jeśli ktoś nie wierzy niech zapisuje na kartce gorsze dni konia i porówna z ciśnieniem które się mieli dzień lub kilka dni przed bólem
A można coś na to zaradzić jeszcze? Oprócz abprazolu i tych innych rzeczy? Czy po prostu trzeba przeczekać do wiosny i mieć nadzieję, że nie bedą to poważne bóle...??
Może odstaw owies zupełnie ? 😉
Czy konie wrzodowe mogą jeść otręby ryżowe?
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
28 października 2016 13:37
Mogą.

U nas też było pogorszenie przez tą pogodę, a koń generalnie nigdy nie pokazywał jakoś bardzo, że go boli. To od razu w sumie widać, że coś się dzieje. Ziewanie, memlanie pyskiem, otwieranie pyska, niespokojność. Wtedy przygotowuję dużo gluta i daje wolne od roboty. Póki co od tygodnia jest na omeprazolu 1 saszetka dziennie i wszystko super.
W temacie wrzodów dostałam takie info z Opti Feed:

Z przyjemnością informuję, że oferowana przez nas pasza Dengie Healthy Tummy została wyróżniona odznaczeniem BETA (British Equestrian Trade Association) jako rekomendowana dla koni w chorobie wrzodowej (EGUS -equine gastric ulcer syndrom). Odznaczenie gwarantuje jakość i działanie zatwierdzone przez British Veterinary Medicines Directorate tj organizacją, która w Wielkiej Brytanii zajmuje się ochroną zdrowia zwierząt, ludzi i ochroną środowiska. Znak BETA-EGUS na produktach żywieniowych dla koni pozwala właścicielom odróżnić pasze i/lub suplementy, które nie tylko są dedykowane dla koni w tym schorzeniu ale przetestowane i sprawdzone pod kątem działania i jakości.
Dla wnikliwych szczegóły pod linkami:
http://dengie.com/news/healthy-tummy-approved-by-beta-/
http://www.beta-uk.org/


🙂

Ja w czasie objawów bólowych doraźnie podaję 60ml Ulgastranu, zazwyczaj od razu koń się ożywia i bierze za siano.
A u nas na razie cisza. Koń w treningu, kipi energią, wygląda dobrze - nawet bardzo. Rzeczywiście ostatnio trochę mniej je (siano ma 24 na dobę i na kamerce widzę, ile tego siana "schodzi"😉, ale ze żłobu treściwe zawsze do końca i poza jednym dziwnym epizodem z pokładaniem się - nic nie wskazuje na sprawy wrzodowe. Omeprazolu nie dostaje tej jesieni jak na razie - tylko Gastrointestinal.
Trzymajcie kciuki, żebyśmy tak do końca newralgicznej pory dociągnęły...  🙄
xxmalinaxx a jak karmisz swojego wrzodowca ? Masz specjalny żłób ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się