kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

... Ale poinformowany i jak na razie wszystko dobrze się kończyło 😉

Raz miałam stracha jak kobyła uczulenia w nocy/nad ranem dostała. Spuchła jak purchawka, cała w bąblach, ganasze jak u krokodyla...
Wet kazał siedzieć i mierzyć oddechy, ciśnienie... mógł być za dwie godziny... no i tak siedziałam, obserwowałam i zastanawiałam sie co zrobić, jak zacznie się dusić?
Wtedy miałam stracha, bo tego zadną nospą nie dałoby się rozpędzić :/
Nic byś nie zrobiła, jedyne co to można podac sterdydy ale pewnie być ich nie miała - no bo skąd ?. Ja bym wzieła konia an zewnątrz i dostarczyła mu świeżego powietrza.
Ale to jedyne, co...
Megane , Martina , pierwsza pomoc dla konia uczuleniowego po pogryzieniu to podać wapno  , a to akurat można zrobić przed przyjazdem weta .
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
25 października 2016 10:30
pierwsza pomoc jak koń się dusi: ludzki inhalator/nebulizator, leki rozszerzające oskrzela: atrovent, ventolin (matki małych dzieci na pewno mają w apteczce) do inhalacji z solą fizjologiczną i steryd domięśniowo. Można tym uratować życie.
Drodzy Forumowicze, czy ktoś z Was spotkał się kiedyś z odpłatnym zaźrebianiem klaczy przez klienta wybranym przez niego ogierem? Chodzi mi o sytuacje w której, klient sam wybiera ogiera, opłaca cały proces + płaci za 'wynajęcie' klaczy a do tego ponosi ryzyko. Czy ktoś z Was spotkał się z czymś takim i wie dlaczego jest to dobre/złe rozwiązanie? Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedzi  :kwiatek:
Dzierżawa klaczy do hodowli nie jest niczym nowym . A zalety  nie trzeba kupować klaczy  ,  mając ogiera można dobrać sobie  pasujące matki  itp .
Mam nadzieję,że wybrałam dobry wątek.  🙄
Czy możecie podpowiedzieć mi jakieś ćwiczenia na niestabilną rękę? Dłonie latają na wszystkie strony,co uniemożliwia trzymanie wodzy na kontakcie. Jakie ćwiczenia można wykonywać w takim przypadku?
niesobia a jak podać takie wapno? W jakiej proporcji/ile/w jaki sposób wlać to w konia?
Moonica, lonża z porządnym instruktorem powinna pomóc 🙂

malem, zwykłe, ludzkie, rozpuszczalne wapno. Ogólnie przyjmuje się. że ilość podawanego wapnia powinna wynosić 5-20 mg/kg mc. Wlać w konia strzykawką do pyska.
Malem  G aga już ci  odpowiedziała , a wapna tak łatwo nie przedawkujesz  .
Tak, tylko w nagłym przypadku wapno szybko nie pomoże. Szczególnie w tabletkach.
Moonica - jest trochę różnych ćwiczeń ale tak jak Gaga napisała, najlepiej na lonży je praktykować 🙂 Przede wszystkim musisz się skupić na uniezależnieniu tego co robią ręce od reszty ciała starając się pozostać w rozluźnieniu. W tym powinien Ci instruktor pomóc.
Na samodzielnej jeździe można zrobić sobie petelkę z wodzy albo po prostu złapać jedną dłonią resztę wodzy z drugiej ręki. Można też wziąć bata i trzymac pod kciukami jak tacę🙂 Można też założyć koniowi coś w rodzaju cordeo na szyję i oprócz wodzy trzymać sznurek.
Poszukaj sobie na YT filmików Jane Savoie (contact) - bardzo fajnie wyjaśnia "pracę" rąk a konkretnie stawów łokciowych w różnych rodzajach chodów 🙂
Moonica mozna tez pocwiczyc w domu !
Kubki z woda w obie rece i tancz rob przysiady, opuszczaj i podnos ramiona, zginaj rece w lokciach 😀
To sa cwiczenia na niezaleznosc rak od reszty ciala🙂
Mam takie pytanie, czy są jakieś konsekwencje z braku zmiany właściciela w paszporcie po upływie 7 dni? 👀

Nie 😉
Komentarze Pani w WZHK 😉
Czy ktoś z Was jest wstanie mi powiedzieć gdzie dokupię paski do kaloszków segmentowych full? Koń mi zerwał i nie mam pomysłu gdzie można je znależć. Kombinowałam z paskami do ostróg, ale są za szerokie 🙁.
Pomadka, nie łatwiej i kupić nowe kaloszki? 🙂 Z paskami może być raczej kłopot. Ewentualnie zapytałabym bezpośrednio u producenta.
Przeszukałam masę sklepów i w ich ofercie nie ma segmentówek - stąd pomysł z wymianą pasków.
Pomadka, tu nie szukałaś 😉
ooo dziękuję! 🙇 🙇 🙇
Gaga dzięki za odpowiedź.

Mam jeszcze pytanie o derkowanie niegolonego konia, który nie zarasta za bardzo. Myślę o wypuszczaniu go na padok przy chłodniejszej pogodzie (powiedzmy około 0 st. lub trochę poniżej 0 st. lub gdy jest np. wiatr) w derce nieprzemakalnej na polarze lub przy większych mrozach (powiedzmy około -10) w derce 150 g. W stajni stałby bez derki. Koń młody, zdrowy, w treningu. Chciałabym go wrzucić w Bucasa - czyli takie derki o luźniejszym kroju, nieuklepujące sierści za bardzo 🙂 Czy ma to sens?
malem, jeśli koń nie marznie to nie widzę sensu derkowania. Chyba ze chcesz powstrzymać przybywanie futra, ale to juz by trzeba było zacząć ubierać np. plandekę. 
Zero stopni to dla konia żaden chłód🙂 Szczególnie, że na pewno ma zimową sierść.
Derka uniemożliwi mu tylko jej nastroszenie (a to właśnie stroszenie daje termoizolację).

Ja bym zakładała cienką derkę tylko w pogodę wietrzną i deszczową.  🙂
k2arola, cienka derka nie pozwoli nastroszyć sierści i właśnie wychłodzi...
Derka podszyta polarem to akurat niezły pomysł. Lepszy derka o wypełnieniu 100 - 150 gr.
Gaga 150g dla nieogolonego konia w temp 0 stopni nie będzie za ciepło?
k2arola, moje nie są golone i chodzą aktualnie w derkach z grubym polarem, poniżej 5 st ubieram je w 150 gr. Koń opisany przez malem,
nie zarasta za bardzo.
Ja teraz swojego niegolonego puszczam codziennie w samej plandece ze względu na to, że u nas padoki mocno obłocone a położenie stajni takie, że zawsze wieje. Mam jeszcze plandekę na polarze i plandekę 150g, zastanawiam się czy ubierać go w te derki jak temperatura poszybuje w dół (i wtedy będzie potrzebne też coś do stajni, dobrze myślę  😡 ?) Czy zostać tylko przy tym 0g skoro on jest niegolony?

Masz odpowiedź nad swoim postem. Nie można konia (nieważne czy golonego czy nie) puszczać w niskich temperaturach w samej plandece. Jeżeli już decydujesz się na derkowanie trzeba dostosować wypełnienie do ofutrzenia konia i aktualnej temperatury.

Plandeka to derka na deszcz, błoto i temperatury powyżej 10 stopni.
Mój koń jest łysy-łysy i chodzi w grubym polarze (a la 100g) + derka plandeka na to. Założyłam 150g i prawie konia zagotowałam. On nie był cieplutki tylko wrzący 😉 Teraz jest chyba optymalnie. Jestem też zdania, że gorsze dla organizmu jest przegrzanie niż wychłodzenie. Przy czym, wychodzi na to, że to sprawa bardzo osobnicza i jedyną chyba dobra radą jest obserwować zwierzaka (i mieć na podorędziu odpowiednie derki).
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się