Jakie pasze dajecie swoim koniom?

martina13, klacz napuchłaby pewnie po każdej lucernie - są konie, które po prostu puchną po lucernie. Mojemu wystarczy garść dziennie - nie musi być chińska hahah.
Jaki owies dajecie swoim koniom...gnieciony czy caly?  Czy mozna zastapic owies czyms innym np musli jesli kon jest tylko rekreacyjny i chodzi po godzine pod siodlem?
Cały. A czemu chcesz zastąpić owies paszą?
martina13, klacz napuchłaby pewnie po każdej lucernie - są konie, które po prostu puchną po lucernie. Mojemu wystarczy garść dziennie - nie musi być chińska hahah.

Ale to była reakcja alergiczna na jakiś jej składnik a nie przebiałkowanie
Cały. A czemu chcesz zastąpić owies paszą?
  znalam konie,ktore jadly tylko siano,marchew,kapuste trawe...zero owsa  i jakos zyly i nie kolkowaly
A jaki to ma związek z Twoim pytaniem? Zapytałaś czy można zastąpić owies paszą, pewnie że można, ale w jakim celu?
A jaki to ma związek z Twoim pytaniem? Zapytałaś czy można zastąpić owies paszą, pewnie że można, ale w jakim celu?
  a w jakim celu daje sie owies?
hahaha, nie mogę  😵
Monic, znałam konie, które jadły stary, spleśniały chleb - no i?
A odpowiadając na Twoje pytanie
moje konie jadły owies cały, aktualnie w pensjonacie dostają gnieciony (prawa pensjonatu) w ilości praktycznie pomijalnej (ok 0,5 kg dziennie).
Owies można zastąpić np musli - najrozsądniej gdy to ma jakiś cel. Np w przypadku moich koni celem jest ograniczenie ilości energii z pasz treściwych oraz wpływu owsa na ich potrzebę bycia pegazami.

Owies jak daje się w celu zwiększenia możliwości energetycznych konia, potrzebnego przy wykonywanej dla nas (ludzi) pracy.

tulipan cos ci sie stalo.... 😲
Monic, zadajesz dziwne pytania...
Nic mi się nie stało. To Ty zadajesz pytanie, a potem sama na nie sobie odpowiadasz  🤣
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2608367#msg2608367 date=1477387420]
Monic, zadajesz dziwne pytania...

[/quote]  czemu uwazasz,ze pytanie jest dziwne? 

Cały. A czemu chcesz zastąpić owies paszą?
  czytaj dokladniej  🙂  nie napisalam,ze CHCE tylko czy MOZNA 😵

[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] ZNOWU brak edycji postów + za długie linki
Można. Gdzie Ty żyjesz że nie słyszałaś o karmieniu pełnoporcjowo?
KLIK   znalazlam cos takiego...co na ten temat sadzicie?
Monic, skracaj linki, bo rozjechałaś całe forum!!!

Sądzimy to  samo , co o pozostałych tekstach JNBT
A ja chcialam zapytac o pszenicę w paszach. W wielu paszach jest ona sporym dodatkiem (zawzyczaj dmuchana), a w niektorych wrecz baza, lecz jak z wartoscia odzywcza tego zboza? Czy to nie jest po prostu tani zapychacz? Warto, zeby ten skladnik znalazl sie w diecie konia czy niekoniecznie?
gllosia, pszenica jest najdroższym ze zbóż, czyli to raczej nie jest tani zapychacz 🤔
Najtańszy jest owies.
Wpadam z problemem  🤔 bardzo proszę o objaśnienie:
http://nubaequi.pl/pl/pasze-kompletne/46-nuba-7herbs-musli.html
http://nubaequi.pl/pl/pasze-balancer/47-nuba-7herbs-musli-balancer.html

Popatrzcie na skład, zalecone dawkowanie i cenę. Ja nie kumam... Ktoś mi może objaśnić?
Pierwszy link to musli zwykłe - do podawania 2 kg dziennie, drugie to balancer do podawania 1,25 kg dziennie.
Inny skład w sensie kolejności składników i inna ilość energii.
Balancer jest do stosowania razem z owsem, natomiast musli zwykłe jako pasza pełnoporcjowa. Zatem w efekcie podając zgodnie z zaleceniem producenta balancera użyjesz o połowę mniej niż zwykłego musli w ciągu miesiąca. Skład prawie  ten sam bo to musli i odpowiadający mu balancer. Nuba do każdej swojej paszy ma alternatywny balancer.
Ale ja to wszystko rozumiem. Natomiast wartosci odzywcze podaje sie dla podstawowej jednostki wagi lub objetosci, a nie dla szacunkowej dawki, chyba ze jest to wyraznie zaznaczone. Czyli  w tym wypadku sa to wartosci dla kg.teoretycznie...
Kitty, może po prostu zadaj precyzyjnie pytanie, bo ja np. nie wiem z czym masz problem  🙂
A nie lepiej napisać do producenta i zadać mu pytanie bezpśrednio w końcu to polska firma?
Moona, a ja wiem. Balancer to zazwyczaj coś skoncentrowanego podawanego w małej ilości, co uzupełnia owies. Tutaj są dwie pasze o praktycznie identycznych wartościach ilościowych składników na 1kg paszy (uznaję, skoro producent nie napisał inaczej, to oznacza, że wartości te są na podstawową jednostkę). Czym więc to się różni? Przecież można by zwykłą paszę podawać po prostu w mniejszej ilości niż dedykowane. Wyjdzie na to samo - w kilogramie jednej i drugiej paszy koń dostanie tą samą ilość składników (praktycznie). Czemu więc nie kupić tańszej i podawać ją w mniejszej ilości jako balancer. Różnice między tymi wersjami są dość niewielkie - chyba, że czegoś nie widzę to proszę o uświadomienie.
Epk - dokladnie! Kolezanka dzwonila do producenta i niestety Pan nie odpowiedzial  🤣
Dava   kiss kiss bang bang
25 października 2016 19:03
Hitowy balancer, choc ja bym to bardziej nazwala koncentrat to Bio Life -> dwa mini kubeczki dziennie i owies. Full witamin, konie puchna i wygladaja super.
Dla mnie takie balancery, ktorych podajesz po kilka miarek dziennie mijaja sie z celem, bo tak to moge podawax zwykle musli, w cenie np. 80zl za worek, a nie 150-200zl  😉
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2608433#msg2608433 date=1477395202]
gllosia, pszenica jest najdroższym ze zbóż, czyli to raczej nie jest tani zapychacz 🤔
Najtańszy jest owies.
[/quote]

Nie orientuje sie w cenach zboz wiec to byla przenosnia, a nie doslownie. Wiesz cos moze wiecej na temat pszenicy oprocz jej ceny?
Dava święta racja,

Bio Life 100g/100kg mc - i to jest prawdziwy koncentrat, co prawda nic nie piszą żeby dodawać do tego owies, a wydaje mi się, że trzeba bo przy wadze 600kg wychodzi 600g paszy w czym jest 8,52 MJ i 108g białka a to dla konia za mało jak "coś" robi więcej niż stoi....

Ale logika wg mnie jest taka, że koncentrat + owies (lub jęczmień) powinien wychodzić najtaniej na karmienie, Balancer (który moim zdaniem jest "pół koncentratem"😉 powinien po dodaniu owsa wyjść taniej na 1 karmienie niż pasza podawana jako jedyna. A jak są balancery które kosztują 150-200 zł to o wiele lepiej stosować pasze za 70 zł (oczywiście zakładając, że bilans składów paszy podstawowej jest taki sam jak tego balancera z owsem).


Tak jak wspomniała Dava i Luckugda, koncentrat i balancer to dwie różne rzeczy.
Balancer ma na celu zbilansowanie składnika, który uzupełnia. W przypadku pasz NE jest to owies i siano. Używając naturalnych składników trudno byłoby wyprodukować „paszy bilansującej” mieszczącej się w 2ch kubeczkach, bo np. jak uzyskać naturalne białko, które ma być dobrze przyswajalne (i nie jest syntetycznym) w 500 czy 600 gramach paszy? Dodatkowo balancery Nuba Equi są tak skomponowane, by były podawane 50:50 z owsem, stąd też takie składy ilościowe.
Mamy paszę, która jest „koncentratem” - podaje jej się ok 700 g - Nuba Slimmer Musli - ale jest to wyjątek bo jest to pasza „na odchudzanie”.

Moona, Przecież można by zwykłą paszę podawać po prostu w mniejszej ilości niż dedykowane. Wyjdzie na to samo - w kilogramie jednej i drugiej paszy koń dostanie tą samą ilość składników (praktycznie).
Niestety nie wyjdzie na to samo🙁

kitty - koleżanka dzwoniła i zwróciła uwagę na błąd na stronie www - wszystkie wartości oprócz energii i białka były identyczne dla obu pasz. Juz wszystko jest poprawione. (to nie prawda, że Pan nie odpowiedział tylko podziękował i powiedział, że jak tylko sprawdzi w firmie o co chodzi to oddzwoni do niej. Dodatkowo możesz przekazać jej, że próbował się kontaktować z podziękowaniami za fatygę i przekazać kody rabatowe na zakupy za czujność.  😉 Niestety już nie odbierała)
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się