Jakie pasze dajecie swoim koniom?

k2arola hahaha ok 😀 mnie ta nuba cały dzień męczy... ale w sumie nic nie zdecydowałam... pierwszy raz mam problem z doborem paszy dla konia  🙁
Dava   kiss kiss bang bang
25 października 2016 21:44
Tylko dla mnie taki balancer do dopelniana owsa mija sie z celem, bo to duzo duzo tresciwej. Chcac zeby moj kon dostawal owies, a nie pasze, nie dowalam na maxa paszy, ktora ma zbalansowac ten owies. Wole dac super witaminy, bo i cenowo to wychodzi fajnie i objetosciowo tez.
Bio Life mozna dawac do sieczki albo samego jesli kon nic specjalnego nie robi. Moj cos tam robi, wiec stad owies.

Od paszy nie wymagam 'naturalnosci' tak jak nie wymagam jej od witamin, odzywek, preparatow do pielegnacji. Czytam sklad i jestem jego swiadoma ale przede wszystkim oceniam je na podstawie dzialania np. na podstawie badan krwi, zachowania i wygladu konia itd. itp 😁
gllosia u mnie w okolicach Krakowa pszenica tańsza niż owies lub w cenie owsa 😉 Pszenica powinna mieć ograniczone zastosowanie w żywieniu koni. Z powodu niskiej zawartości włókna surowego i występującego w bielmie glutenu- istnieje niebezpieczeństwo zlepiania się cząstek pokarmu w żołądku.
Cariotka, piszesz o pszenicy - całym ziarnie?
Bo jakoś nie specjalnie chce mi się w to uwierzyć. Chyba, ze macie strasznie drogi owies
Wg notowań z 20 10 2016 , średnie ceny zbóż w kraju:
Pszenica konsumpcyjna: 580 zł/t , paszowa: 550 zł/t
Owies: 440 zł/t
Mamy drogi owies i pisze o całej pszenicy.
Ja kupowałam owies za 600 zł. Ale znam osoby które kupują za 700/750 ☺
Dava święta racja,


Ale logika wg mnie jest taka, że koncentrat + owies (lub jęczmień) powinien wychodzić najtaniej na karmienie, Balancer (który moim zdaniem jest "pół koncentratem"😉 powinien po dodaniu owsa wyjść taniej na 1 karmienie niż pasza podawana jako jedyna. A jak są balancery które kosztują 150-200 zł to o wiele lepiej stosować pasze za 70 zł (oczywiście zakładając, że bilans składów paszy podstawowej jest taki sam jak tego balancera z owsem).




Kiedyś to sobie wyliczałam i wyszło mi, że karmienie Bio-Lifem jest tańsze niż musli. Bez rozpisywania się o potrzebach energetycznych mojego konia: Improvera musiałam dawać 2,4 kg dziennie plus owies; przy Bio-Life podaje 0,6 kg plus owies. Prosta matematyka co się bardziej opłaca-> worek musli starczy mi na 8 dni, Bio-life na ponad 30. Oszczędzam 120 zł.
Pomijam kwestię co czego ile mają te pasze na metkach bo poprostu przetestowałam w praktyce ile muszę danej paszy podawać żeby mieć oczekiwane efekty.
gllosiaPszenica powinna mieć ograniczone zastosowanie w żywieniu koni. Z powodu niskiej zawartości włókna surowego i występującego w bielmie glutenu- istnieje niebezpieczeństwo zlepiania się cząstek pokarmu w żołądku.


Wiec skad takie szerokie zastosowanie? Wiele wiadacych marek dodaje ja do pasz na peczki, stad moje zainteresowanie. Ma to jakies pozytywne wlasciwosci dla konia? Ludzie zaczeli pszenice ograniczac wlasnie ze wgledu na gluten, wciaz szuka i wymysla sie nowych zamiennikow, ale jak jest z konmi to nie wiem. Przeszukujac internet nie znalazlam zadnych konkretnych informacji procz ze jej "strawnosc i wartosc pdzywcza jest wysoka". Tylko co to oznacza wysoka wartosc odzywcza? Jaka? W przypadku bodajze kukurydzy powszechnie wiadomo, ze dodaje energii i moze byc tuczaca. Jak dziala pszenica? Natknelam sie na info, ze jest bardziej energetyczna od kukurydzy, ale czy to prawda?
gllosia, w których paszach powszechna jest pszenica - bo szczerze nie spotkałam się z jej dużym dodatkiem (poza formą otrąb). Pszenica ma porównywalną do kukurydzy wartość energii strawnej (ok 13,5 - 13,6 MJ/kg), ma za to sporo więcej białka. Pszenicę jako taką dodaje się zatem do pasz hodowlanych oraz budujących masę - ale nie wydaje mi się że jest to jakiś bardzo duży dodatek ("na pęczki"😉

A ludziom to akurat odbija i co chwila coś z diety wyrzucają "bo szkodzi"...
Ja mam pytanie jezeli dla zbilansowania wysłodków podajemy otręby pszenne to przy wprowadzeniu ryżowych usunąć pszenne/zmniejszyć czy zostawić jak jest?  :kwiatek:
No na pewno musisz przeliczyć od nowa, bo otręby ryżowe też mają sporo więcej fosforu niż wapnia. Chyba, że masz już zbilansowane (niektóre firmy dodają węglan wapnia albo mają takie z lucerną np.). Jeśli nie ma na opakowaniu zawartości wapnia i fosforu, to napisz do producenta.

gllosia, pszenica w paszach jest przetworzona (mikronizowana najczęściej), więc jest znacznie lepiej strawna.
Gaga, Havens (mialam do czynienia ze wszystkimi rodzajami i w kazdym worku bylo duzo pszenicy), Pavo (za konkret podam mesz, jak sie wezmie garsc do reki to 3/4 to dmuchane ziarna pszenicy), na ostatnim miejscu podam pasze, ktora zakupilam tu w Belgii i ta, ktora jest dla koni sportowych i bardziej energetyczna tez ma 3/4 jak nie wiecej pszenicy. Moge porobic zdjecia wszystkich tych pasz.

sumire, ja zuwazylam ze jest czesto w postaci dmuchanej. Takie cos jak platki Kangusy tylko bez miodu  😁 Sama lubie sobie podjesc z konskiego worka, bo smaczne to to, ale skoro dla czlowieka to malo polecane ( w sensie, ze mozna zjesc na to miejsce cos duzo bardziej odzywczego i wartosciowego), to sie zastanawialam czy dla konia ma jakas wartosc..


gllosia, konie mają inny układ pokarmowy i potrzeby niż człowiek

Co do meszu - generalnie mesz to pszenica + len... każdy mesz.
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2608986#msg2608986 date=1477503024]
gllosia, konie mają inny układ pokarmowy i potrzeby niż człowiek

Co do meszu - generalnie mesz to pszenica + len... każdy mesz.
[/quote]

Dobry mesz to len + pszenica ...

...  oczywiscie pszenica w formie otrebow a nie ziarna.

Edit: literowka
Gaga, DLATEGO wlasnie pytam, bo nie wiem jak to jest z pszenica w przypadku koni. I naprawde nie jest latwo znalezc jakies konkretne informacje na ten temat, bo jak bym sie zainteresowala ludzka dieta, to bym mogla czyta\c przez tydzien i konca by nie bylo 🙄

gllosia odpowiem Ci na te pytania ale na fb jak będę miała dostęp do komputera 🙂
Bardzo ważna jest postać w jakiej występuję ziarno.
Mesz to otręby pszenne plus siemie lniane a nie pszenica i siemie lniane więc proszę wypowiadajmy się dokładniej bo to ma duże znaczenie 🙂
drabcio musisz to sobie przeliczyć od początku. Otręby ryżowe mają dużo gorszy stosunek Ca:P niż pszenne.
Otręby pszenne maja stosunek wapnia do fosforu około  0,11, otręby ryżowe 0,04 (czasem nawet 0,02).
sumire Już to wcześniej pisałam gdzieś, że nie da się otrębów ryżowych zbilansować lucerną (no chyba, że byłaby to lucerna z domieszką otrębów😉 )

gllosia chętnie zobaczę zdjęcia tej paszy🙂 Użycie pszenicy wynika pewnie ze względów ekonomicznych danego regionu / kraju. Jak sama zauważyłaś trudno jest nawet o informacje o jej skarmianiu. W paszach występuje rzadko. Skład aminokwasowy ma zbliżony do owsa.
W Meyer&Coenen jest tylko tyle: "Pszenica i żyto. Mają ograniczone zastosowanie w żywieniu koni. Z powodu niskiej zawartości włókna surowego i występującego w bielmie glutenu - przy jednostronnym żywieniu tymi zbożami - istnieje niebezpieczeństwo zlepiania się cząstek pokarmu w żołądku i w konsekwencji poważnych zaburzeń pokarmowych..."
Ech tyle że układał mi to ktoś inny kto nie chce się tego podjąć znowu. Takie z pro linen ostatnio kupiłam, teraz chce intensywniej polonżować i dopiero siodło dopasowac bo mam wrażenie od dluższego czasu że dopasowane było chyba tydzień od kupienia..
k2arola, trochę za duży skrót myślowy, chodziło mi o to, że te z lucerną mają mniej niekorzystny stosunek niż same ryżowe. Powinnam tą lucernę już wyrzucić poza nawias. 😉

drabcio, Prolineny chyba akurat tego nie mają na opakowaniu (wysłodki też zresztą nie, w ogóle za składem jakimkolwiek musiałam grzebać po stronie producenta, bo na worku mało co jest :icon_rolleyes🙂.
wysłodki biorę z jar-pasza, są zdecydowanie najlepsiejsze  😍 😍
gllosia
Mesz to otręby pszenne plus siemie lniane a nie pszenica i siemie lniane więc proszę wypowiadajmy się dokładniej bo to ma duże znaczenie 🙂



Ja nie opisywalam nigdzie czym jest mesz, opisalam jak wyglada zawartosc worka z meszem firmy Pavo. I o ile otreby tez tam chyba sa, to najwiecej widac pszenicy w postaci dmuchanych ziarenek..
Bede czekala na wiadomosc na fb, dzieki 😉

k2arola, zrobie dzis zdjecia i wstawie wieczorem do watku, to wszyscy zobacza 😉
gllosia, to dmuchane to na pewno pszenica, nie kukurydza (która też jest w składzie?)
Ok, przyznaje się, że na zbożach sie za bardzo nie znam, no ale bez przesady, żebym nie odróżnila pszenicy od kukurydzy, przecież to nawet podobne do siebie nie jest 😁 😎 Obiecuje zdjecia pozniej. Najwyzej sie okaze, ze to nie pszenica, a ja jestem blondynka..
Jakie polecacie pasze niskocukrowe , lekkostrawne dla kuca w treningu skokowym ? 😉
Oczywiście bezowsowe

Ktoś coś? 😉
Cookies12 moze brandon xp performens hippolyta?
No to jestem, ze zdjeciami:
1. Havens (prawdopodobnie cool-mix, ale nie jestem pewna, bo nie bylo worka, ale wydaje mi sie ze widzialam wczesniej niebieski..)



2. Havens slobber mash



3. Pavo sportsfit


4. Pavo slobber mash


5. Aveve balance



6. Aveve cpntrol mix



Jesli to nie pszenica, to co? Pomyslalam przez chwile, ze moze jeczmien, ale czy on nie ma dluzszych ziaren? A moze przy dmuchaniu robi sie takie okragle.. Jednak wystepuje ta pszenica w skladach.. Najwiecej zdecydowanie ma control mix - na drugim miejscu w skladzie. Tak naprawde to wlasnie ta pasza skierowala mnie do przemyslen - na co tyle tej pszenicy? Przy oddzielaniu ziarenek do zdjecia nie wiedzialam, ktore chwycic pierwsze tak duzo tego 🤣 W reszcie pasz pszenica jest troche dalej w skladach, ale jest. Istnieje w Pavo slobber mash oraz sporsfit. Havens cool mix podaje rodzaj - pszenica orkisz. Jedynie sloober mash Havensa nie ma w skladzie pszenicy (ma otreby) za to podaje platki jeczmiennie. No, ale ja bym dala sobie reke uciac, ze to wyglada jak dmuchana pszenica.. Ale jak wspominalam, nie znam sie 😉
gllosia, to pszenica, takie "Kangusy"  😁
Wojenka   on the desert you can't remember your name
29 października 2016 11:48
Pszenica to taki zapychacz, wypełniacz. Niezbyt zdrowe dla koni. W większości tańszych pasz występuje w składzie w największej ilości.
Niech moi ktoś proszę wytłumaczy dlaczego producenci pasz wrzucają najdroższe zboże (pszenicę) jako zapychacz w tanich paszach?? 🤔
Jak policzysz cenę poszczególnych składników, to wyjdzie że są tańsze niż w owsie lub jęczmieniu.
zna ktoś/ stosuje pasze red mills? 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się