Derki

drabcio, moje konie derkowane ,zatem i nie zarośnięte chodzą bez kapturów od kilkunastu lat. Łby im póki co nie poodpadały 😉
Przecież wiele koni chodzi w deszczu bez derek i też nic im nie jest... Derka to tylko nasz (ludzki) wymysł.

Osobiście unikałabym jednak plandeki bez podszycia, bo koniowi będzie w niej zwyczjanie zimno :/
No dobra to mnie przekonało  🤣

No właśnie też miałam nad tym zagwozdkę natomiast wymacałam skrupulatnie konia który tez jest trzymany w czasie mżawek w tej derce, a też niegolony i temperature miał zupełnie normalną. Startuje normalnie w zawodach więc powikłań chyba też ni ma..
Z jednej strony nie chcę żeby go przewiało po deszczu (wiaty żadnej nie ma, a raczej u nas zawiewa intensywnie pomiędzy budynkami blisko pól).
W polarze ze sztuczna warstwą na górze nie będzie mu znowu za gorąco? A jak wróci do stajni i się ściągnie derkę to za zimno?
aaa 👿
drabcio, nie wiem. Każdy koń jest inny. Ale przy temperaturze 5 st i w dół - ja bym się bała w samej plandece trzymać. Sztuczne warstwy wierzchnie są przecież oddychające. Moje konie chodzą do 5 st w plandekach na polarze, potem w 150 gr... nie są przegrzane. Ale - jak pisałam - co koń to obyczaj :/
a zakladam, że założenie pod plandekę ewentualnie drugiej derki polarowej to raczej głupi pomysł? Czy można
? Czy tylko wypełnienie wchodzi w grę? Zasadniczo kij wie jaka będzie zima w tym roku.. jak są zimniejsze dni a nie pada to i tak będzie szedł bez, zasadniczo zawsze jak będzie ze stadem to będzie szedł bez bo bym chyba codziennie nową musiała zakładać  😂
drabcio, można oczywiście. Ale z doświadczenia wiem, ze ta spodnia warstwa wręcz uwielbia się przemieścić przy tarzaniu (nawet z pasami) i zamoknać, zabłocić się i w ogóle 😉
Chyba, żeby przyfastrygować do konia, ew przybić gwoździem 😁
Ale u wielu osób się toto sprawdza (może ja mam po prostu za bardzo ruchliwe konie?).
Cariotka   płomienna pasja
03 listopada 2016 14:54
Ejjj laski jaką kupić dere PE dla konia który chodzi w derkach 130cm. Decathlonowe 125cm ciut za krótkie a 135cm ciut za długie. Mam i 125 i 135 i obydwie nie leżą idealnie. 135cm Villa horse za duża. Nie wiem czy brać 5'9 czy 6.
No i potrzebuje 0g i 100g. I czy ten buster zero 840 D jest spoko?
Cariotka

Jeśli chodzi o rozmiarówkę to idealnie powinna pasować 5'9 właśnie, bo to dokładnie 130 cm
Bustery to fajne derki, mogę polecić, bo używam już kolejny sezon.


Cariotka   płomienna pasja
03 listopada 2016 15:46
Dzięki🙂 bo z kolekcji letniej były derki bez wypełnienia 1200d ale myślę że dla mojego nie psuja styknie buster.
Teraz jest za 103f z kapturem. To dobra cena za taką derke 🙂
W polarze ze sztuczna warstwą na górze nie będzie mu znowu za gorąco? A jak wróci do stajni i się ściągnie derkę to za zimno?


Mój teraz stoi w boksie, gdzie panuje temperatura taka jak na zewnątrz. Niegolony, ale nie zbyt zarośnięty. Ma teraz plandekę na polarze i jest w sam raz na aktualne temperatury (przyjemnie ciepły pod derką, ale nie gorący).
Sluchajcie, czy jest sens zaderkowac konia niegolonego teraz? Zawsze derkowałam od wrzesnia zeby nie zarósł, i tak zarastał ale mniej. A teraz jakąs tą siersc ma, nie mamucią no ale ma. Chciałabym go całą zimę trzymać przy otwartej górze (boks angielski) ze względu na rao, w zeszłym roku tak robiłam ale był derkowany.
Evson, jest, tylko sprawdzaj na bieżąco, czy nie przegrzewasz i tyle 🙂
A czy któraś z Was używa dopinanego ocieplenia do derek PE? Biję się z myślami czy nie kupić Bustera Zero, który na ten moment byłby idealny i ew. uzupełnić go później dociepleniem. Obawiam się jednak, że to raczej przypomina używanie derki polarowej pod plandekę i zdecydowanie nie jest to dobre rozwiązanie.
Agu,
Ja używam i bardzo sobie chwalę. Dokupiłam do Buster 70 setkę pod spód.
Jest dopinana z przodu na rzepy do derki "matki" a z tyłu są karabinczyki
Wszystko razem super zdaje egzamin i oblatuję w tym zestawie od 70 g do 170 g prawie całą zimę.
W razie mrozów uruchamiam 300 g
mikstura, a jak sobie radzisz z praniem? Nie pierzesz w ciągu sezonu derki wierzchniej? Jeśli rzczywiscie nie - da się ją później doprać? Nie śmierdzi dramatycznie? 🙂
Piorę wszystkie swoje derki conajmniej dwa razy w sezonie 😉
O czystość konia i sprzętu dbam wyjątkowo- kto mnie zna ten wie 😉
Mam wiele derek poza zestawem o którym pisze i na czas prania tj. max 3 dni stosuje opcje plandeka plus polar lub 50 g plus polar
Ktos pyta ja odpowiadam, bo moze sie komuś ta informacja przyda
Nie wiem po co te złośliwości z Twojej strony 😉
EDIT:
Kon ma derki zmieniane na stajenne, stoi na torf/ mixie, sprzątane codziennie - mega czysto
Na padokavh kupy wybierane codziennie
Nie tarza sie we własnych odchodach
mikstura, ale jakie złośliwości?  😲 😲 😲
Pytam, bo sama niejednokrotnie rozważałam kupno zestawu derka wierzchnia padokowa + dopinane różne wypełnienia, tylko wiedząc jak brudne potrafią być moje padokówki i jak potrafią "waniać" (konie w boksach angielskich, chodzą w padokówkach 24 h) mocno zastanawiałam się nad funkcjonowaniem takich zestawów właśnie w kwestii prania zewnętrznej warstwy (przy założeniu pojedynczej derki zewnętrznej na konia)
Ale widzę, ze na re-volcie to lepiej nie pytać  😵 przepraszam  🤔
Jeśli zle zinterpretowałam przepraszam  :kwiatek:
Nie obrażaj sie bo nie ma o co 😉
Wracając do sedna to ja polecam takie zestawy, u mnie zdają egzamin
[quote author=_Gaga link=topic=43.msg2611785#msg2611785 date=1478264643]
mikstura, a jak sobie radzisz z praniem? Nie pierzesz w ciągu sezonu derki wierzchniej? Jeśli rzczywiscie nie - da się ją później doprać? Nie śmierdzi dramatycznie? 🙂
[/quote]
Ja piorę derki po sezonie, używam jednej derki padokowej (plandeka na polarze) i w przypadku ciężkiej zimy (co na przykład w zeszłym roku nie miało miejsca) - drugiej 300g. Derka po sezonie nie śmierdzi, jest brudna, wytarzana w błocie, ale nie śmierdzi. Koń jest czysty pod derką, derka jest czyszczona z wierzchu i od spodu tak często jak koń. Koń nie leży w kupie, ma obficie wyścielone i codziennie sprzątane. Nie gania w derce, nie zapaca się, nie mam potrzeby prania w trakcie sezonu.
Ja mam teraz konie w chowie prawie wolno wybiegowym i piorę co jakieś 2 tyg... jak widzę przez sezon konia w jednej derce to mnie telepie... fuuuj ... ale każdy po swojemu robi. Mam co najmniej po dwie derki z tej samej grubości, żeby móc jedną zabrać do prania.
mikstura, u mnie mega brudno i bez opcji zmiany derek niestety. Padok torfowo - błotnisty, boksy co prawda oganiam codziennie (sama), ale słoma więc super czysto nie jest. Jeden z koni uwielbia spać w kupie (ciepło jej?) dlatego właśnie obawiam się kurcze jak to zda egzamin. Zwłaszcza że zwierzaki się tarzają, czasem zdrzemną w wiacie, no i zawsze śpią "na płasko"
Zastanawiałam się nad zamówieniem takiego zestawu u naszych rodzimych producentów (Jarpol / Caball). Ale póki co ten sezon postaram się przeżyć na tym co mam (czyli Avalanche w wersjach 0 - polar - 150 - 350).
Mam jeszcze wątpliwości co do mobilności podpinek - nie migrują po koniu niezależnie od wierzchniej warstwy? Bo konie mam mocno mobilne: biegają, brykają, tarzają się i dotychczasowe próby np. docieplenia dodatkowym polarem kończyły się jego dowolną migracją po koniu :/

espana zazdroszczę. Ja również derki czyszczę na tyle, na ile się da (zanim zdejmę z konia), jednak śmierdzą po jakimś czasie - szczególnie te śpiącej w kupie Byśki  🙁 No i konie - jak pisałam - chodzą w nich 24 h, bywa że się zapocą fruwając jednak. Sądzę, że to też nie jest bez wpływu na zapach 😉

kitty przy praniu co 2 tygodnie bałabym się opcji przemakania znowu. Nie masz z tym problemu? Edit ja niby piorę w specjalnych super środkach a i tak co jakiś czas któraś z padokówek przestaje być padokówką 😉
Przez dwa sezony stosowałam patent z podpinkami Caball. Pomysł sam w sobie jest bardzo dobry. Mając po dwie plandeki i dwie plandeki z polarem plus podpinkę 100g i 200g można tworzyć różne zestawy i jednocześnie utrzymywać w czystości wierzchnią warstwę.
Ja już po dwóch tygodniach mam potrzebę prania derki. Max trzy tygodnie. Nie wierzę, że nie "pachnie". Nie jest fajnie przebierać w taką derkę.
W zeszłym sezonie był u nas taki koń, który prawie cały sezon w jednej derce chodził. Smród okropny. Stajenny strasznie narzekał  🤔

Wracając do podpinek. Niestety po pierwszym praniu wierzchnich derek, te spod spodu zaczęły wystawać znacznie - chyba kwestia skurczenia materiału.
Jest więc ryzyko, że ten spód zamoknie w błocie, śniegu, deszczu. Choć szczerze nie miałam zbyt często takiego problemu.
Potem stosowałam też to rozwiązanie z derkami wierzchnimi Avalanche PRO.

W tym sezonie już odeszłam od tego wynalazku, ale chce jednak nabyć podpinkę choć jedną z PE, bo na zdjęciach widać, że one kuse są, więc pewnie lepiej się będą chować pod wierzchnią warstwa.
Mam pytanko, jaki rozmiar plandeki Avalanche PRO brać na kobyłę noszącą Yorka i Busse 155? 145 czy 155? Tak, żeby za ciasna nie była, bo chciałabym w razie co polar wcisnąć pod derę 👀
_Gaga nie mam, piorę w środkach do derek ściąganych z niemcowni i raz w sezonie impregnuję  😉
I znam tego samego konia co edyta śmierdziało na kilometr, a stajenny faktycznie odmówił przebierania. Nie wierzę w pachnącą derkę noszoną przez kilka miesięcy, nawet jeśli koń ma inną do stajni i na dwór. Będę zaparta-  nie i koniec. Że nawet nie wspomnę co w tej derce zamieszkało po takim czasie... feeeeee
DJtka ja mam konia noszącego normalnie 150/155 ale avalanche wzięłam 145 i jest ok, 155 jest już straszną sukienką, tyle że kobyłka jest ogólnie nieduża ale długa.
Jak koń takiej mocnej budowy (duża klata, wysoki) to brałabym 155  😉
Młoda będzie pierwszy raz golona (wzór w załączniku, ale ogolimy kilka cm wyżej). Polarków mam sporo, do tego jedna plandeka (zimą wychodzi na padok na jakieś 2 godziny). Nie wiem tylko jak ze stajennymi. W stajni jest cieplej jakieś 2-3 stopnie niż na dworzu. W jakie derki się zaopatrzyć?
Dramuta 150 i 300g powinny wstrarczyć
Dziękuję, somebody. :kwiatek:

edit. jeszcze żółtodziobowe pytanie - czy koń może w stajni stać w padokowej derce?
Dramuta12, tak, powiedziałabym że większość padokowanych koni stoi w tych samych derach co w stajni.
Mikstura  :kwiatek:, skusiłam się.
Plandeka z polarem pod spodem = derce z wypełnieniem 100g?

A propos stania w tej samej derce w stajni i na padoku, wg mnie w stajni zawsze jest chociaz trochę cieplej niż na padoku, nie ma wiatru. Jesli koniowi jest ciepło w danej derce na dworze, to czy w stajni nie będzie mu za gorąco? 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się