Kurs instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością j.k.

Jeżeli  ktoś daje takie ogłoszenie i chce zatrudnić zawodnika to musi mieć już renomę na rynku. Niektórzy życzą sobie np: 1 klasy ( były takie ogłoszenia ) ale to duża kasa i ktoś musi mieć konkretną wizję np : na sport .
Kochani,
przeczytałam co nieco z wątku i nadal mam mętlik w głowie.
Kiedy przeglądam ogłoszenia o pracy w charakterze instruktora wymagane są dokumenty potwierdzające zdobyte uprawnienia...
I tu pojawia się w mojej głowie kilka pytań.
Nie mam czasu na 1 czy 2u tygodniowe szkolenia ( i chyba te są pod patronatem PZJ). W tym momencie jest to dla mnie niewykonalne.
Zaczęłam się rozglądać za kursami weekendowymi.
np:
http://szkoleniaics.pl/kalendarz-kursow/
http://kursy-sport.pl/kalendarz-kursow

Czy ktoś z Was uczestniczył? Jak to się ma do papierów instruktora wydanymi przez PZJ?
Czy orientujecie się czy gdzieś w mazowieckim jest możliwość zrobienia kursu jeszcze do końca tego roku?
Czy warto robić takie jak powyższe, czy raczej zinwestować czas w PZJtowy?
Oferują kurs na instruktora sportu i rekreacji ruchowej, a program jest ten sam..

Za wszystkie odpowiedzi dziękuję i pozdrawiam

Edit: Czytam dalej i jak porównuje otrzymane dokumenty to i tu i tu są papiery od MEN
Jak chcesz zrobić jakiekolwiek uprawnienia instruktorskie honorowane przez PZJ a nie masz zrobionych żadnych kursów organizowanych wcześniej, to teraz już musisz zacząć od złotej odznaki, a potem egzamin przed komisją PZJ.
a to się zmieniło ostatnio?
Moja córka robiła ISP to egzamin był na poziomie srebra (wstępny) i było albo odznaka albo egzamin
subaru2009   Specjalizacja: Od lady do szuflady.
06 listopada 2016 19:57
Patrzyłam na wymogi w czwartek, styka srebro.
Teraz było zebranie i są zatwierdzone nowe wymogi, info na stronie PZJ i link do dokumentu:
http://www.pzj.pl/node/14770877

poprawiłam na link do info na stronie PZJ i tam jest link do tego dokumentu. Mam nadzieję, że się teraz będzie otwierać.
Jeżeli jesstem instruktorem Rekreacji Ruchowej ze specjalnością Jazda Konna to moje uprawienia mają nadal ważność czy muszę zdać jakiś nowy egzamin? Nie rozumeim o co chodzi z okresem przejściowym do 2018 roku...
Możliwe, że jednak się nie wdroży -> http://hipologika.pl/modules/news/article.php?storyid=259
drabcio, bez jaj
Skoro pracuję dla PZJ (Żabki, Biedronki, kogokolwiek) to nie mogę domagać się, ze wynik mojej pracy jest moim prywatnym osiągnięciem i mogę się domagać za to dodatkowych korzyści.Przynajmniej tak mi się wydaje
To tak , jakby osoby tłumaczące i redagujące przepisy FEI stwierdziły: to moje przepisy i Wam ich nie dam... np bez przesady...
A że działalność PZJ (jak również coraz częściej WZJ) to tylko polityka, to już insza inszość
http://hipologika.pl/modules/news/article.php?storyid=256 jeszcze tutaj troszkę na ten temat.
subaru2009   Specjalizacja: Od lady do szuflady.
07 listopada 2016 11:18
Gosiaopti możesz wrzucić skrócony link ? Ten się nie otwiera, a mam problem znaleźć to na pzj na tel
Jak chcesz zrobić jakiekolwiek uprawnienia instruktorskie honorowane przez PZJ a nie masz zrobionych żadnych kursów organizowanych wcześniej, to teraz już musisz zacząć od złotej odznaki, a potem egzamin przed komisją PZJ.


Kochana, czyli jak to jest, jak sie zatrudniasz w stajni jako instruktor - najzwyklejszy na świecie - to jest to weryfikowane czy jesteś instruktorem na papierze od PZJ czy od MEN? Jak na razie nie zależy mi na rozwoju w ramach PZJ, bo nie zamierzam startować w zawodach czy szkolić w sporcie, bo najzwyczajniej nie mam w tym doświadczenia... chciałabym poprostu bez stresu prowadzić naukę jazdy... 🙂

Dziwnie się trochę czuję, będąc jeźdzcem od X lat w sumie, z informacją że muszę zrobic złotą odznake żeby zacząć zgodnie z prawem robić to co lubię - nauczać ludzi.

strasznie to jakoś zagmatwane  😕
Pani_D, MEN nie wydaje uprawnień instruktorskich
Nie ma czegoś takiego, jak instruktor rekreacji. Wielu pracodawców wymaga ukończenia kursu IR, przy czym kursy te nie podlegają MEN ani PZJ. Pracodawca ma prawo wymagać czego sobie chce - może wymagać też ukończenia kursu tańca na rurze, nie musi to być prawnie usankcjonowane.
Reasumując: aby legalnie nauczać jazdy konnej - co wielokrotnie  było w wątku tłumaczone - należy mieć wykształcenie min średnie , odpowiednie doświadczenie (cokolwiek to znaczy), oraz nie można być karanym za przestępstwa o podłożu seksualnym. Tyle.
Ośrodek z certyfikatem PZJ z uwagi na przepisy wewnętrzne związku - będzie wymagał uprawnień nadanych przez PZJ.
Ani za przestępstwa związane ze sportem. Złodziejem już można być.
Link poprawiłam.

Pani_D nauczać tak jak lubisz to możesz bez żadnych kursów. Póki się nie zdarzy poważny wypadek to wszystko będzie cacy. A jeśli się zdarzy to prokurator zapyta Ciebie jakie masz kwalifikacje, a wg ustawy musisz mieć "odpowiednie" cokolwiek to znaczy  🤣 A w praktyce pod uwagę nie bierze się ile lat ktoś mówi, że jeździ konno/ naucza jazdy, tylko na jakim poziomie i w jaki sposób może to udokumentować (np. kariera sportowa odznaki jeździeckie itd...)
w praktyce pod uwagę nie bierze się ile lat ktoś mówi, że jeździ konno/ naucza jazdy, tylko na jakim poziomie i w jaki sposób może to udokumentować (np. kariera sportowa odznaki jeździeckie itd...)


Znasz jakieś konkretne przypadki, jak zadecydował sąd w praktyce po zmianie przepisów?
[quote author=Pani_D link=topic=71.msg2612856#msg2612856 date=1478520722]
Jak chcesz zrobić jakiekolwiek uprawnienia instruktorskie honorowane przez PZJ a nie masz zrobionych żadnych kursów organizowanych wcześniej, to teraz już musisz zacząć od złotej odznaki, a potem egzamin przed komisją PZJ.


Kochana, czyli jak to jest, jak sie zatrudniasz w stajni jako instruktor - najzwyklejszy na świecie - to jest to weryfikowane czy jesteś instruktorem na papierze od PZJ czy od MEN? Jak na razie nie zależy mi na rozwoju w ramach PZJ, bo nie zamierzam startować w zawodach czy szkolić w sporcie, bo najzwyczajniej nie mam w tym doświadczenia... chciałabym poprostu bez stresu prowadzić naukę jazdy... 🙂

Dziwnie się trochę czuję, będąc jeźdzcem od X lat w sumie, z informacją że muszę zrobic złotą odznake żeby zacząć zgodnie z prawem robić to co lubię - nauczać ludzi.

strasznie to jakoś zagmatwane  😕
[/quote]

Nie to proste. Musisz udowodnić, że umiesz cos robić, a nie tylko że to kochasz. Raz byłam pasażerem w szybowcu i w sumie lubię to, to może zacznę nauczać podstaw szybownictwa...  🙄
Gaga po zmianie przepisów nie. Wiem jak było przed w przypadku wypadku śmiertelnego. Ale sprawa nie była w sądzie, kwestię kwalifikacji rozstrzygał prokurator i na podstawie kwalifikacji (wtedy uprawnień instruktorskich) i trzeźwości instruktora prowadzącego jazdę sprawa została określona jako nieszczęśliwy wypadek. Prokurator wtedy mówił, że w przypadku jeśli jazdę prowadzi osoba nietrzeźwa, albo bez uprawnień, sprawa trafia do sądu.
Gaga po zmianie przepisów nie. Wiem jak było przed w przypadku wypadku śmiertelnego. Ale sprawa nie była w sądzie, kwestię kwalifikacji rozstrzygał prokurator i na podstawie kwalifikacji (wtedy uprawnień instruktorskich) i trzeźwości instruktora prowadzącego jazdę sprawa została określona jako nieszczęśliwy wypadek. Prokurator wtedy mówił, że w przypadku jeśli jazdę prowadzi osoba nietrzeźwa, albo bez uprawnień, sprawa trafia do sądu.


Po zmianie prawa sytuacja zmieniła się tylko w kwestii formy uprawnień.

Przed deregulacją , trzeba było mieć uprawnienia w formie namacalnej ( licencje , legitymacje , itd. ) , a po zmianie przepisów , trzeba mieć uprawnienia realne  w formie wirtualnej . Wiedza , umiejętności i doświadczenie .  😉
Ale wiedza, umiejętności i doświadczenie muszą być jakoś zweryfikowane. Pytanie co pod uwagę weźmie np. taki prokurator... karierę zawodniczą, uprawnienia uzyskane przed deregulacją, "uprawnienia" czyli licencje nadawane przez PZJ, pewnie tak. Oświadczenie pani X, że jeździ już tyle lat i lubi to co robi, raczej nie...
Kariera zawodnicza jest najłatwiej weryfikowalna , zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Papiery sprzed lat mają wartość , co najwyżej sentymentalną . A od tego czy masz kompetencję czy nie są biegli sądowi. Żaden sąd nie opiera się na wiedzy własnej , do tego potrzebna jest opinia biegłego.  😉

Biegły z zakresu jeździectwa będzie wiedział kim jesteś i co sobą reprezentujesz. Niepotrzebny mu żaden bezwartościowy papierek.  😉
Ale uważasz, że np. wg biegłego trener z licencją PZJ to osoba z bezwartościowym papierkiem?
Ale uważasz, że np. wg biegłego trener z licencją PZJ to osoba z bezwartościowym papierkiem?


Prawo a logika to dwie różne sprawy. Ja mogę sobie uważać co chcę , ale sędzia  już nie koniecznie. Sędzia i biegły może sobie patrzeć na licencje ale przede wszystkim musi zajrzeć do Ustawy . A w ustawie co napisano ????  🤣
W ustawie (zresztą nie tylko tej  :lol🙂 zapis pozwala na dość dowolną interpretację... Bo co to znaczy "wiedza, doświadczenie i umiejętności niezbędne do wykonywania zadań trenera lub instruktora sportu"?
To jasno oznacza że trener to osoba która posiada wiedzę , doświadczenie i umiejętności praktyczne , a nie papierek.  😉

Papierki były kiedyś ( czasem otrzymywane niesłusznie ) dzisiaj wyznacznikiem tego czy ktoś może być trenerem czy nie  są umiejętności realne oparte na wiedzy i doświadczeniu. Tak stanowi prawo.  😉
Planuję zrobić IRR i przeglądam różne kursy. Może mi ktoś powiedzieć gdzie najlepiej taki kurs zrobić?

Patrzyłam na kursy:
http://www.efib.pl/kadra/kursy/16/jazda-konna
http://www.folwarktoporzysko.pl/wazne-wydarzenia/kurs-instruktorow-rekreacji-ruchowej,,60.html
http://szkolenia-gw.pl/oferta/kurs_instruktora_jazdy_konnej

Najwygodniej byłoby mi zrobić ten kurs w efib, bo organizują kurs w stajni pod miastem w którym mieszkam i do tego weekendowo.
Niepokoi mnie jednak tak niska cena w stosunku do dwóch następnych kursów.
Nie ma też tam nic o tym, że odbywa się to pod patronatem PZJ. Jak duże ma to znaczenie?

Proszę o pomoc :kwiatek:
Kursy nie dają żadnych uprawnień. Jeśli chcesz mieć licencję szkoleniowca PZJ musisz przejść drogę zdobywania kolejnych stopni od brązowej odznaki zaczynając.
Jakie to ma znaczenie?
Jeśli będę chciała zatrudnić kogoś do prowadzenia jazd, to będę szukała kogoś z umiejętnościami jeździeckimi i doświadczeniem w prowadzeniu jazd. Kursy weekendowe absolutnie nie potwierdzają takich kwalifikacji. Jeśli będę miała ośrodek certyfikowany przez PZJ będę musiała zatrudnić szkoleniowca PZJ.
Czy jest gdzieś zapisana lista tych innych uprawnień, które są brane pod uwagę?

Ale te weryfikacje uprawnień już są nieważne - już tego nie prowadzą.
To co teraz prowadzą i gdzie można to znaleźć? (o ile w ogóle można) 🤔wirek:
Czy trzeba czekać aż nowy zarząd "się ogarnie"?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się