Styl western (dawniej kącik)

.
Tak, ale na razie mało w nim jeździ, żeby się nie niszczyło.. 😵
.
ktoś jakiś czas temu (nie mogę znaleźć kto i kiedy)pisał, że nie rozumie łączenia jazdy west i klasycznej. no to ja przyszłam z filmikami naszego konia chodzącego skoki i CR, jako dowód na to, że da się.
skoki bez uzdy


i jakiś CR

tu idzie w pierwszej parze czyli na początku filmu, potem 4:40 i finał 9:15

koń jest generalnie pracowany do skoków, elementy westernowe robi tak dodatkowo ale robi. Nawet spin zrobi :-)
Magda chyba nie do końca o jazdę chodziło, bo wydaje mi się, że dyskusja bardziej stanęła na sprzęcie klasycznym, gdzie jeździ się west i odwrotnie. Jednakże może mi umknęło coś jeszcze.



no właśnie ktoś napisał coś takiego, że nie rozumie łączenia stylów a nie tylko o sprzęcie

jeśli chodzi o sam sprzęt to dowolność jest na TREC i ET
MAgda Abstrahując od wspomnianej dyskusji, b nie bardzo wiem o którą chodzi, a tylko nawiązując do filmików i wypowiedzi- należałoby się zastanowić co uważamy za "west"- czy CR to taki typowy west? Bo w sumie podobne to do working equitation, która to dyscyplina jest raczej klasyczna. "Raczej" bo dla mnie wszystkie sprawnościówki (baaaardzo mi się podobają!) to tak pomiędzy stylami trochę, po prostu jazda robocza. Co o tym myślisz?
.
Ja nie kupuję jeżdżenia konkurencji westowych w klasycznym sprzęcie, sorry.
Jak swego czasu miałam dla funu pojechać jakieś paraLL_ujeżdżenie to kombinowałam sobie klasyczny rząd od znajomej, żeby nie wyglądać jak pajac. Bo choćbym się najpiękniej 'technicznie' odwaliła, to i tak wyglądałabym jak gruszka na wierzbie i tworzyła raczej przykry obrazek z brakiem szacunku do zawodów przyklejonym do czoła :/
Także towarzyskie zawody jak najbardziej, 'uproszczone' zasady owszem (aqha ma wręcz gotowca, można zerżnąć) ale minimum adekwatności (rząd i ubiór) wypadałoby zachować. No i jakiegoś sędziego, co to chociaż raz takie zawody sędziował...

Magda mam.

kasia dyskusja toczy się od strony 378, ostatnia wypowiedź szalonej.
I potem strona 379, odpowiedź smartini. I dalej luźna wymiana zdań.

Tak mi się skojarzyło, odnośnie posta bazyla, bo chwalił się właśnie zawodami na własnym podwórku. Dobry trop.

Muchozol, ale cała dyskusja toczyła się wówczas o podłoże zawodów dla laików, na próbę. Tutaj na raz (dla smaku, może się ktoś w kręci) ja konieczności sprzętu nie widzę. Oczywiście należy dodać, że to nie miałoby miejsca na mega imprezie, bo to już wstyd.

MAgda Abstrahując od wspomnianej dyskusji, b nie bardzo wiem o którą chodzi, a tylko nawiązując do filmików i wypowiedzi- należałoby się zastanowić co uważamy za "west"- czy CR to taki typowy west? Bo w sumie podobne to do working equitation, która to dyscyplina jest raczej klasyczna. "Raczej" bo dla mnie wszystkie sprawnościówki (baaaardzo mi się podobają!) to tak pomiędzy stylami trochę, po prostu jazda robocza. Co o tym myślisz?


w sumie CR to jest rodeo a nie western, bo to konkurencja sędziowana na czas. Ale jednak jest techniczna, kilka razy już było tak, że się ludzie przekonali, że to wcale nie takie łatwe jest, jakby się pozornie wydawało.
Z jazdą roboczą ma dużo wspólnego, jak ci się podobają to popatrz na więcej filmów z tych zawodów (wejdź na tego użytkownika od którego linkowałam filmy)
To jest POZORNIE łatwe, można sobie popatrzec na różny poziom przejazdów. No i kilka razy było tak, że nie zamiszczaliśmy filmów, żeby ludziom wstydfu nie robić, bo komuś się wydawało, że to łatwe będzie!

PS wynalazłam film, gdzie właśnie sąklasycy i westernowcy razem (akurat klasycy moi :-)

Nawiazujac do sprzetu, kupilam sobie sama jako prezent urodzinowy ostrogi typu bumper spurs. Nie maja kolca, nie rania, nie wymagaja przekrecania stopy w kostce.
A wszystko przez Shy i jej odmawianie ruchu naprzod. Ostatnim razem skonczylam kopiac ja doslownie w boki, chociaz mialam z soba na uwiazie Babe, odwazna w terenie. Shy stawala i koniec. Na sciskanie nogami nie reagowala, musialam jednoczesnie klepac ja po zadzie wolna reka i kopac w boki.
Ostrogi wygladaja tak. Do tego paski do ostrog z identycznymi klamrami Jermiaha Watta, jak mam przy wodzach  💃

Dla ciekawych: czym sie roznia bumper /sidewind spurs od typowych westowych:
http://myhorseforum.com/threads/difference-spurs-vs-bumper-spurs.85531/

Drugie foto przeogromne.
smartini   fb & insta: dokłaczone
04 listopada 2016 22:58
Planta, proooszę, od tego jest wątek rewiowy 🙂
.
I pewnie się powtórzę, ale chyba tylko dobry trener może Wam pomóc.


Amen…

Szybki update - jesteśmy świeżo po sobotnim 5 godzinnym terenie po górach - pierwszym takim w życiu Jacka 🙂 Jechaliśmy z dwoma innymi końmi - weteranem rajdów który prowadzi się jak quad i hiper-reaktywną kobyłą, chodzącą jednak takie tereny regularnie od roku. Szczerze mówiąc spodziewałam się lekkich buntów, strachów i tego typu końskich histerii, ale… nie mogłam się milej rozczarować! Jacek przeszedł całą trasę jakby tylko to robił całe życie. Łatwo nie było - ostre podejścia, strome zejścia, błoto, ślisko, rzeka głęboka po brzuch, kamienie - wszystko wzorowo, bez zająknięcia i z pilnowaniem własnej równowagi, na luźnej wodzy ze stu procentową sterownością i kontrolą tempa (poza standardowym wolnym stępem i podkłusowywaniem żeby nadrobić - muszę nad tym pracować, bo mnie to wkurza :P). Jednym słowem - jestem z konia dumna i wiem że będę mogła na nim polegać w takich wypadach  😅
Podczas popasu stał uwiązany do drzewa grzecznie. Nie kombinował, nie szarpał się. Najpierw był lekko zestresowany - patrzył w dal lasu, nasłuchiwał. Ale później przemyślał temat i zajął się odpoczynkiem oraz wykopywaniem korzonków 😀. Urodzony koń rajdowo - terenowy (po rodzicach reiningowych  🤔wirek🙂.

Edit: Żałuję, ale nie mam zdjęć żadnych. Zapomniałam też włączyć endomondo więc nie wiem ile pokonaliśmy…

Aaaaaaaaaaa! Został nam też sprezentowany napierśnik z okazji przyszłych wyjazdów terenowych 🙂 Ale to pochwalę się w wątku modowym!
Od jutra Italian Futurity - jedne z największych europejskich zawodów reiningowych:

livestream: http://www.andreabonaga.it/live_it

livescore: http://showmanager.info/Eventliste.aspx?turnierID=490


Z kolei Fiera Cavalli Verona już trwa - z tego co wiem, tam też pojechali Polacy - szybkościowcy

https://www.facebook.com/fieracavalli/?fref=ts


Nique widziałam Was jak wyjeżdżaliście bo akurat też w terenie byłam  🙂 Zazdroszczę , z chęcią bym się wybrała z wami , ale nie wiem czy Gordon dałby radę teraz  🙂
Generalnie od tygodnia trwa AQHA World Show 😉

Tu można znaleźć program: https://aqha.com/media/14524/2016-tentative-world-show-schedule-31.pdf
A tu livestreem: https://www.aqha.com/shows/world-show/stream/performance-arena/

Można pooglądać nie tylko Reining. Np. teraz trwa amatorski Ranch Riding a potem (aczkolwiek nie wiem dokładnie o której) seniorski Western Riding 😉
Livia   ...z innego świata
11 listopada 2016 18:14
Włączyłam sobie ten Ranch Riding właśnie i rozbawiło mnie trochę, jak w kłusie (chyba ma być wyciągnięty w pewnym momencie schematu) jeźdźcy albo jadą półsiadem i trzymają się rożka, albo anglezują i trzymają się rożka 🙂
Livia tak jest w przepisach 😉 Że dosiad ma być anglezowany lub ma zostać zastosowany półsiad oraz że trzymanie za rożek (w półsiadzie) jest dopuszczalne 😉

...aczkolwiek dałabym sobie paluszek obciąć że i widziałam wysiadywany w wydłużeniu. Może zatem dosiad jest całkowicie dowolny? 😉

Poziom jest... strasznie różny. Czasem jest fajno, czasem jest straszno. Czasem naprawdę ładny obrazek jest nisko oceniony (zazwyczaj gdy koń jest mocno "broken"😉 a taka siwa "świnka malwinka" na sztywnych nóżkach biegnąca na szczupaczym kontakcie chyba aktualnie prowadzi. Może i dobrze, że Czeczek jednak nie chce biegać ala "ranch"  🤔wirek: 😉 🍴
Livia   ...z innego świata
11 listopada 2016 18:23
Sierra, w sumie najbardziej chodziło mi o to trzymanie się rożka - jakoś gryzie mi się to z międzynarodowymi zawodami 😀 Ale jeśli jest dozwolone, to oczywiście niech się trzymają 😉

Sierra, no masz racje hahaha o linkach do World Show zapomiałam. A mój facebook wygląda mniej więcej tak: zdjęcia z Italian Futurity, zdjecia z World Show, zdjęcia z Verony i nawet NCHA of Italy się przewija 😀 później jeszcze tylko NRHA Futurity i koniec sezonu...

Livia, w ranch riding często tak jeżdżą chyba. Zresztą na treningach taki horn to wygodna sprawa.
Livia nie no, rozumiem 😉 Wspomniałam o przepisach, bo sama byłam zaskoczona jak je czytałam. Aż poszłam do sędziny się upewnić, czy dobrze je interpretuje. Na chwilę obecną obejrzałam kilkadziesiąt przejazdów i już mi "musk" paruje, mam dość RR na dziś 😉 Zwłaszcza, że niektóre obrazki są naprawdę... jak to ładnie ujęłaś... zaskakujące jak na zawody tej rangi  😁
Livia   ...z innego świata
11 listopada 2016 18:38
Sierra, ja oglądam od kilkunastu minut i nawet swoim laickim okiem widzę dużą różnicę w poziomach poszczególnych zawodników. I trochę się pocieszyłam widząc, że nie tylko mój koń twardo nosi 😁
i jeszcze Norick Arena: https://www.aqha.com/shows/world-show/stream/norick-arena/

w rozkładzie jazdy jest tam później WP - aż się boję haha
pati widzieliśmy jeźdźca na horyzoncie i zastanawiałam się czy to Ty, bo zdawało mi się że koń jest biały 🙂 Miałaś dać znać jak w teren się wybierzesz!  🤬

Ad. ranch riding - mnie też zdziwiły takie formy dosiadu które są dozwolone, aczkolwiek nie powiem żeby mi to przeszkadzało :P Jacek ma średnio wygodny kłus, a tak przynajmniej mogę czuć się chociaż troszkę lepiej psychicznie anglezując xD
Nique tak to ja , jechałam na Sabinie , Gordon był wcześniej  🙂 Wiem , wiem ,ale akurat wtedy musiałam się wyrobić do południa bo wyjeżdżałam na rajd  🙂
Mam pytanie - znacie może w Polsce hodowle /stajnie/ ośrodki gdzie mają  APH (odsadki i takie do 3 lat )? Wszędzie tylko quotry  😉 ...
Znam miejsce, gdzie mają mieszanki (50/50), ale osobiście nie byłam. Na wiosnę mam plany jechać.
Maluda - ja 100 % szukam .  No chyba ze te mieszanki to z AQH  😉
Niestety nie, ale jak jesteś ciekawa jak wyglądają to parę fot mogę wysłać.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się