Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Marszylka dzięki za info, nie wiem czy mam na to gdzieś paragon, ale sprawdzę trop. Gorzej jak się okaże, że teraz wszystkie sieczki takie i taki mają teraz standard produkcji.  😁
I zdjęcia ,,glutów" jakby kto nie wierzył. Najgorsze jest to, nie na zasadzie ,,zdarzyło się", tylko codziennie wyciągam sporą porcję jak przygotowuje żarcie i codziennie wywalam przynajmniej 2-3 takie ,,cosie".


No wlasnie jest chudy ale mam go dopiero 2 tygodnie ,wiec konia nie znam.
Nie wiem czy dodać jeszcze np kg owsa i kg wysłodków czy same wyslodki narazie próbować a wiem ze macie dużo większe doświadczenie jeśli chodzi o tycie koni 🙂

Kilka podstawowych pytań:
a) czy koń miał ostatnio sprawdzane zęby?
b) czy był odrobaczany wieloskładnikową pastą? Jaką? Kiedy?
c) czy jest zdrowy?
d) co robi konkretnie?
e) ile siana dostaje aktualnie?
f) jak był wcześniej karmiony?
Ślązaki raczej dobrze przyswajają paszę, zatem chudy ślązak to raczej powód do niepokoju
I najważniejsze: owsem się konia nie utuczy.
Gaga, nie na temat tego wątku ale krótko: napisz co u Byśki i zdjęcia wrzuć z teraz.
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2614486#msg2614486 date=1478936841]
No wlasnie jest chudy ale mam go dopiero 2 tygodnie ,wiec konia nie znam.
Nie wiem czy dodać jeszcze np kg owsa i kg wysłodków czy same wyslodki narazie próbować a wiem ze macie dużo większe doświadczenie jeśli chodzi o tycie koni 🙂

Kilka podstawowych pytań:
a) czy koń miał ostatnio sprawdzane zęby?
b) czy był odrobaczany wieloskładnikową pastą? Jaką? Kiedy?
c) czy jest zdrowy?
d) co robi konkretnie?
e) ile siana dostaje aktualnie?
f) jak był wcześniej karmiony?
Ślązaki raczej dobrze przyswajają paszę, zatem chudy ślązak to raczej powód do niepokoju
I najważniejsze: owsem się konia nie utuczy.
[/quote]

A) zeby ma w porządku
B) był odrobaczony 3 msc temu i pod koniec miesiąca znowu bo mamy taki narzut w stajni
C) ogólnie zdrowy, tylko albo aż nie pasują mi jego plecy. Chodzi z ogonem lekko u góry i w prawo. Jest sztywny sądem. Była u nas wet ale nie miała sprzętu i czekamy na weta innego.
D) jeździmy sobie dosc lekko,troche skoków raz w tygodniu do 1m mam go dopiero od 2 tygodni a wcześniej chodził w rekreacji ale max godzinę dziennie i to tez nie codziennie.
E)niestety dużo nie dostają u nas konie siana,muszę dokładać ale w poprzedniej ataki miały bardzo dużo i dobrej jakości.
F)karmiony tak samo dodatkowo miał czarny owies w menu który skończył mi sie kilka dni temu i mam w zamian wyslodki i nie wiem co jeszcze mu dokupić.
[img]http://zmniejszacz.pl/galeria/5826e8885f5b4/bez-nazwy[/img]
Co do sieczki pro -linen ,to jak jedna kulke rozerwałam to poprostu smierdziało w srodku ,skoro zlepione dosc mocno lezało w tym worku nie wiadomo ile , rozumiem 1 czy 2 kulki to cos tam mogło sie zdazyc  ale nie co chwile jakis syf posklejany ,nie liczyłam ile tego wyciagłam i wywalałam ,ale juz nie mogłam sie doczekac jak ta sieczka sie skonczy
Dava   kiss kiss bang bang
12 listopada 2016 11:50
Ja bym pisała do producenta, bo to trochę dziwne  😲
Dla mnie kilka pasz pro-linen, które kupiłam skuszona ceną i różnymi opiniami, to niestety pomyłka. Mój koń, który myślałam, że zeżre wszystko, niestety pro-linen nie tknie. Muszę przemycać z inną paszą, a jeszcze i tak wybrzydza. Do tego sieczka tak jak mówicie posklejana i o kwaskowatych zapachu, trawokulki też dziwnie pachną i są obrzydliwe (sama spróbowałam z desperacji, czemu koń nie je :p próbowałam innych i były ok). Zastanawiam się, czy po prostu nie wyrzucić tego wszystkiego do lasu...
Za to wielki plus dla Nuby! Koń wylizuje żłób po każdym karmieniu - mamy slimmer musli.
Jaga2015, podstawą żywienia konia jest siano. Jeśli koń będzie dostawał za mało siana to choćbyś kupiła paszę z najwyższej półki - będzie chudy. Chyba, że podasz trawokulki, duuużo trawokulek 😉
Sprawdź ile dokładnie koń dostaje tego siana, bo "mało" to pojęcie względne 😉
Tez niestety mialam niefajna przgode z pro linen. Sieczka byla mega splesniala w srodku, napisalam do producenta, przyslali nowa. Ale takie zbite kulki tez byly.
A ja właśnie mega polecam Pro linen najbardziej chyba ta z olejem, pierwszy raz była z długimi łodygami co trochę zniechęcało i nie kupowałam więcej. Ostatnio jak kupiłam była mega, miękka pachnąca i koń sie obżerał.
Dla mnie kilka pasz pro-linen, które kupiłam skuszona ceną i różnymi opiniami, to niestety pomyłka. (...) trawokulki też dziwnie pachną i są obrzydliwe (sama spróbowałam z desperacji, czemu koń nie je :p próbowałam innych i były ok)

Mój wszystkożerny koń też trawokulek z pro-linen nie ruszył  🙄
Na szczęście to była tylko darmowa próbka.
Cariotka   płomienna pasja
12 listopada 2016 18:31
Ja jestem wierna Dengie Alfa Oil  😍 warta swojej ceny i bardzo wydajna.
Ja słyszałam sporo opinii że konie nie jedza pro linen. Ja miałam wysłodki i otręby i koń jadł, ale zawsze dostawał z czymś zmieszane.
Dava   kiss kiss bang bang
12 listopada 2016 19:07
Ja jestem wierna Dengie Alfa Oil  😍 warta swojej ceny i bardzo wydajna.


Ja też i jeszcze Healthy Tummy  😍 mój koń uwielbia, choć nie ma problemów z brzuchem.

Co do takich przebojów z paszami/sieczkami -> ja bym od razu pisała do producenta. Może nie wiem, że tak się dzieję i raz ma do tego prawo, ale nie może to być powtarzalne.
Ja miałam tylko jedne takie przeboje z sieczką Sukcesu dawno temu i jakąś Pre Alpin. Sam pył -> kury zjadły  😁
Ja skarmiam już kolejny (4.5?) worek sieczki Pro-linen Alfibre Regular i nie zdarzyły mi się takie "kulki". Chociaż aktualny worek jest gorszej jakości, trochę pyli, ale i tak żarcie koń dostaje moczone, więc dajemy radę, a kobyła nie wybrzydza 😉
Dziś przelała się moja czara goryczy... do producenta na pewno wypiszę jakaś skargę i wyraz niezadowolenia.
Wydobyłam dziś z worka znowu zlepkę wielkości 10- złotowego banknotu.  😵
Ktoś próbował te musli:
klik

Dostałam tylko informacje ogólną, że podobno dobre.
maluda miałam próbki. Mnie się te pasze nie podobają, dużo granulatu, koń odmówił  🤔
Coś za duzo tych negatywnych opini o pro linen ,ja juz sie nie skusze na zadna pasze ich produkcji czy to sieczka czy musli  ,miałam tez wysłodki kon jadł ale bez entuzjazmu a nawet zostawiał w złobie troche ,nie zjadał do konca ,a to kon który jak by mógł to by wpierdzielił sam siebie ,wysłodki baileysa tak smakowły ze złob wylizany do czysta
Też miałam w poprzedniej pro linen takie zlepy... W obecnej nie ma ale sieczka jest jakby z innej partii lucerny,  sucha, nie pachnie, koń nie chce jeść. Rekreanty dostały bo mój potraktował to raczej jako zbędne siano w żłobie. Pozostajemy przy healthy tummy ktora sie zajada. 
Nosze sie  z zamiarem kupna tej sieczki
Baileys Ultra Grass sieczka z traw z olejem sojowym 12.5kg
i pytanie jak z wydajnościa dla małego konia?( arabek)ktos podawał ,na jak długo starcza worek?
ja  na zimę wrzucam mojego na wysłodki,sieczkę i dodatek otrębów ryżowych.
Dava   kiss kiss bang bang
13 listopada 2016 12:17
To chyba zależy ile jej dajesz na karmienie 😀iabeł:
Dla mnie sieczka fajna ale w ogole nie opłacalna...
Gaga odpowiadam na pytanie sprzed dwóch stron (dlaczego doba taka krótka, kto mi wytłumaczy??  :offtopic🙂 jak objawia się po latach zaburzona gospodarka ca:P - wtórną nadczynnością przytarczyc, demineralizacją kości, zmiennymi kulawiznami, złamaniami. Weterynarz pewnie dokładniej opisałby objawy.
Badania poziomu wapnia z krwi nie jest miarodajne z uwagi na homeostazę. Kości służą organizmowi ni etylko jako szkielet, ale także jako magazyn wapnia. Jeśli we krwi brakuje wapnia do podstawowego funkcjonowania (praca mięśni, przemiany komórkowe, enzymy itp), organizm pobiera wapń z kości. Jak sprawdzić czy koń ma niedobory? Nie ma jednego super miarodajnego badania (chyba, ze skład kości), które to pokaże. Mogę jedynie podrzucić tropy, bo sama nei mam czasu zająć się researchem. Badanie wapnia zjonizowanego (ma dużo mniejsze widełki niż wapń ogólny, ale tu tez działa homeostaza), fosfor nieorganiczny (górne granice  mogą świadczyć o aktywnym "poborze" wapnia z kości), badania moczu i kału, badania składu mineralnego i gęstości kości nadpęcia. Tu rozmowa z wetem też pewnie sporo wyjaśni.
Też nie odpowiedziałaś na moje pytanie, czy znasz dietetyka specjalizującego się w diecie koni, który nie uwzględnia w dziennej dawce pasz objętościowych? Chętnie przejmę jego dane na pw, żeby się nie naciąć.
k2arola, pisałam, że z krwi fosfor mamy bliżej dolnej granicy. Klacz niespełna 19 letnia, w całym życiu (mam ją od 3 roku życia) jedna kulawizna na krzyż (ropa w kopycie)... nie wiem jak się objawia wtórna nadczynność przytarczyc. Całe życie karmiona podobnie, chociaż - jak pisałam- wcześniej bilansowana wysłodkami. Lucerną w tym roku dopiero z uwagi an brak innego pomysłu. Przy czym rzeczywiście przemyślę podanie wapnia.
Nie znam żadnego dietetyka końskiego. Nie pisałam nigdzie o dietetykach 🤔
Pytanie w temacie karmienia koni starszych.
Czy ktoś w momencie gdy koń nieco gorzej pobiera siano/sianokiszonkę próbował zastępować je sieczką z traw, a jeśli tak to z jakimi rezultatami?
Od razu zaznaczam - koń zęby ma kontrolowane przez weta, regularnie tarnikowane, ale problem ma dość specyficzny i na 100% nie da się go skorygować, więc w sezonie zimowym nieco spada z wagi. Latem na trawie super, z właściwym "przmieleniem" siana/sianokiszonki ma nieco problemów. Nie  chcę od razu podać granulatu z traw, bo jednak robi się z tego "papka", chciałabym spróbować najpierw z sieczką z trawy stąd moje pytanie.
Pytanie drugie. Jeśli podajecie na mokro tzn. wysłodki zmieszane z treściwym (piszę treściwym, bo jeden da otręby pszenne, drugi ryżowe a trzeci śrutę 😉) i do tego dajecie sieczkę to bełtacie to razem? Zawsze jak dawałam sieczkę to dawałam ją na sucho (do zboża całego lub paszy) i zastanawiam się jak to ma wyglądać na mokro.
 
zielona_stajnia, dodaję sieczkę z lucerny m.in. do meszu. O karmieniu starszych koni z problemami zębowymi niedawno była dyskusja w wątku seniorskim 🙂
[quote author=zielona_stajnia link=topic=25.msg2615009#msg2615009 date=1479117893]
Pytanie drugie. Jeśli podajecie na mokro tzn. wysłodki zmieszane z treściwym (piszę treściwym, bo jeden da otręby pszenne, drugi ryżowe a trzeci śrutę 😉) i do tego dajecie sieczkę to bełtacie to razem? Zawsze jak dawałam sieczkę to dawałam ją na sucho (do zboża całego lub paszy) i zastanawiam się jak to ma wyglądać na mokro.
[/quote]
Ja nie mieszam (dodaję lucernę). Raz, że nie widzę takiej potrzeby, a dwa, że moim zdaniem to trochę "zabije" zapach lucerny.
BUCK   buttermilk buckskin
14 listopada 2016 10:45
zielona_stajnia  🙂 "zaryzykuj"  produkt wiesenflakes (sklep st.hippolyt) to cos w rodzaju trawo-płatków - GENIALNE 🙂  krótkie włókno, smakowite, nie trzeba moczyć.  Wysłodki po dodaniu otrąb, ja zawsze wzbogacam sieczką, dopełniam wiadro do osiągnięcia konsystencji powiedzmy takiej nieomal sypkiej ale jednak wilgotnej masy - mój UWIELBIA  🙂
BUCK - ale to jakby odmiana "trawokulek", więc jakby nie o to mi chodzi, no i cena... a sieczkę mogę zrobić sama i ma zastąpić część siana, a nie tylko urozmaicić dietę.
Gaga pisałam ogólnie o objawach niedoboru Ca / P, a nie o Twoim rumaku. Tylko gratulować takiej krótkiej historii chorób!
O dietetykach wspominałaś tu:
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2614048#msg2614048 date=1478784228]
(...) Wielu żywieniowców nie bierze tego pod uwagę - nie wiadomo dlaczego. Przecież objętościowo tych pasz jest w diecie najwięcej.
[/quote]
stąd było moje pytanie🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się