Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?

Do Agrokompleksu mam 20km. osobiście będę brała.

Dziękuję wszystkim za podpowiedź  :kwiatek:
Wstawie za kilka miesięcy róznice w klaczy jak przytyje 🙂
Jaką sieczkę najlepiej podawać w okresie jesienno-zimowym klaczy w stałym treningu, która zdecydowanie wymaga nabrania kilku kg? Chciałabym jej dostarzyć dodatkowych witamin, ale kompletnie nie wiem, co i w jakich proporcjach podawać.
Oczywiście sieczka nie ma być remedium na przytycie, a zdrowym dodatkiem  😉
Zastanawiam się również, czy w JarPaszu można kupić małe ilości (np. 1-2kg) ziarna, czy trzeba kupić cały worek (w przypadku jęczmienia 30kg) ?


Losse czyli sieczka jako dodatek uzupełniający dietę...
Ja jak zawsze odradzam melasowane. I mogę polecić Ci to: http://nubaequi.pl/pl/glowna/45-nuba-slimmer-musli.html
To jest z kategorii sieczkowatych😉 opisane jako pasza dla koni kwalifikujących się do odchudzania, bo wystarczy tego trochę sypnąć i zapewnisz (razem z sianem) zbilansowaną dawkę pokarmową. Taki jakby koncentrat. Spokojnie można to stosować jako uzupełnienie diety siano + owies. Skład bogaty, z lucerną, różnymi otrębami, siemieniem i ze sporym dodatkiem cynku i miedzi, czego często brakuje koniom w żywieniu jesienno-zimowym. Do tego ma drożdże i probiotyki. Dla standardowego konia worek wystarczy prawie na miesiąc.
A na przytycie co planujesz? Może otręby ryżowe?
A jęczmień jaki chcesz kupić? W całości nie można podawać a gnieciony nie jest zbyt dobrze strawny...

konikaraa jeśli masz blisko do Agokompleksu to też do Magii. Zobacz sobie ich ofertę, bo tak jak wspomniała _Gaga co za dużo to nie zdrowo. Lepiej zainwestować w jedną paszę plus jakiś dodatek niż mieszać kilka różnych składników. Szczególnie, że koń miał problemy z trawieniem. Florę bakteryjną po takich biegunkach ustabilizuje stała, niezmienna dieta i probiotyki. Czasem probiotyki są dodawane w paszach. Jeśli nie ma w składzie kup osobno.
Jak kupisz jedną paszę dobrej jakości to nic nie będziesz musiała więcej dodawać (dokupować). Ekonomicznie wyjdzie ok i koń Ci przybierze i dojdzie od siebie (o ile nie jest nadal chory).
k2arola o jakiej Magii mówisz? Zainteresuje się.  🙂
Rozmawiałam z Gagą na privie, pomogła mi ustalić proporcje jak i co mam jej dać. 🙂
[quote author=_Gaga link=topic=727.msg2606403#msg2606403 date=1476905618]
konikaraa, morfologię na początek i biochemię. Jak wyjdzie coś niepokojącego to już niech lek wet decyduje gdzie szukać problemów. Pasza, którą podlinkowałaś ma sporo białka. Nie ryzykowałabym w tym kierunku. Szłabym w kierunku otrąb ryżowych i wysłodków i to melasowanych (o ile koń nigdy nie miał problemów metabolicznych - vide kopytowych) plus siano do woli i... trochę pracy (tyle, ile koń może). Koszt takiego żywienia nie jest wygórowany, a efekt powinien być widoczny dość szybko 🙂 o ile oczywiście wyeliminuje się ewentualne kłopoty ze zdrowiem 🙂
Trzymam kciuki za zdrówko kobyłki 🙂
[/quote]

Gaga - powiedź mi jaki cel ma wg Ciebie podawanie melasy (tu jak radzisz w wysłodkach) ???
A co podawać koniowi na podtrzymanie wagi? Koń to 4-letnia klacz młp z bardzo dużym dolewem folbluta, nerwus i adhd 😉

Tu koń z kwietnia, bardzo stracił na masie przy wymianie sierści, dodatkowo mało pracował więc treściwe obcięte częściowo. Przy czym każde obcięcie treściwego, nawet pół miarki momentalnie skutkowało spadek masy...


Koń odkarmiany na masie różnych pasz, testowane były otręby ryżowe, pasze hippolyta, prolinen, agrokompleks, wysłodki i koń dość szybko doszedł do stanu ze zdjęć po lewej stronie. I taki stan utrzymywał się całe lato mimo kombinacji z różnymi paszami w różnej ilości. Po prawej koń z końca września po 3-4 tyg odkarmiania saracenem bio life.


Po skarmieniu worka saracena koń obecnie wygląda tak 🙂


I teraz pytanie. Kobyła na saracenie bardzo ładnie przytyła, w końcu wygląda satysfakcjonująco dla mnie. Dodatkowo dostaje owies (2 razy dziennie po 1 miarce - standardowa pavo, bodajże 1,5 litra) i wysłodki z pszenicą. Taki zestaw ładnie ją zaokrąglił i co istotne, nie zwiększył nerwowości i elektryczności o co u niej bardzo łatwo :P Garść owsa więcej i koń jest pegazem  🏇 Ale niestety koniowi pod koniec worka saracena zaczęły trochę puchnąć nogi. Saracen odstawiony, pęciny znów suchutkie, ale już po 2 tyg widać że koń zaczyna powolutku tracić na wadze. Czym utrzymać wagę konia bez przebiałkowania go?
Dava   kiss kiss bang bang
23 października 2016 16:24
Zostaw balancera, a obetnij owies.
Po co podajesz pszenice?  Ile kon pracuje?
Im mniej kombinacji alpejskich z mieszaniem przeroznych skladnikow, tym lepiej dla konia  :kwiatek:
Ja bym zabrała pszenicę - ma najwięcej białka z całego zestawu
I standardowo sprawdziła: zęby, zrobiła badania na obecność pasożytów i prostą morfologię z biochemią
Ale ja tak mam, że zamiast eksperymentować - szukam niedoborów i je uzupełniam
Nie ogarniam tylu eksperymentów paszowych. Nie lepiej wybrać jedną drogę i się jej trzymać?
Pisząc "pszenica" masz na myśli otręby? Czy ziarno?
Też nie ogarniam takich częstych zmian w żywieniu, jak to ma dać efekty? Jak po miesiącu-półtora nie widać po koniu ŻADNYCH zmian, to można ewentualnie myśleć o kombinowaniu z dawką (dołożeniu czegoś np.), i to pod warunkiem, że wykluczyliśmy inne przyczyny (zęby, pasożyty). Ale zmienianie pasz parę razy w ciągu pół roku jest dla mnie bez sensu...
Wg mnie ten koń potrzebuje jeszcze na siebie ciut wrzucić, na pewno mógłby mieć więcej mięśni. Jeśli puchną nogi - wywal pszenicę. Jeśli dajesz ją w roli bilansowania wysłodków - przekalkuluj tą dawkę pod względem Ca:P jeszcze raz, bo skoro koń dostaje owies, to możliwe, że uzupełnianie fosforu już nie jest potrzebne (owsem też można bilansować; zestaw wysłodki+otręby nie jest nierozłączny 😉). Zdarzały mi się konie, które po otrębach pszennych miały nabrane nogi, a po innym, podobnie białkowym zestawie, już nie, więc zaczęłabym od tego.
HorseTeam2001   Trenując konia, trenujesz siebie//
19 listopada 2016 19:14
Mój Koń nie trawi Totalnie Owsa,, a raczej jego łuski, , jak tylko dochodzi do próby wdrożenia owsa dochodzi do wzdęc i kolek.
Dlatego byłam zmuszona odstawić owies na amen bynajmniej w formie łuskowej, i jest wyłacznie na Wysłodkach, kukurydzy ( na dzien dwie garśći dosłownie ) płatki owsiane, łuska słonecznika , lucerna i olej z ryżu.. i musze przyznać ze efekty rewelacja uśmiech no i 3x na tydzien siemie..
dzieki temu również fajnie utrzymuje swoja wage.. wiec polecam osoba ktore chca utrzymac prawidłowa wage u swojego konia badz poprostu aby przytył
Tutaj się Was radziłam, więc tutaj wstawiam zdjecia .: )
Różnica 2 tygodnie. Pierwszy tydzień to było wprowadzanie do paszy, drugi tydzień po 1 kg paszy dziennie.
Zdjęcia pierwsze z 1.11, a kolejne z 14.11 .
Zęby zrobione, badania podstawowe w porządku. Pasza pochodzi ze sklepu Magia, tam Pani mi odpowiednio doradziła i pomogła. Na worki z agrokompleksu niestety nie miałam miejsca oraz kto by je odpowiednio dawkował. Siano do oporu, dodatkowo ześrutowany owies, pasza, marchew i czasami witaminy się sypną mik1.
Cieszę się z tych małych postępów, chyba pierwszy raz widzę jak ten koń przybiera tak szybko na wadze. I myślałam, że kobyła dalej wygląda jak w wakacje, to znaczy kręgosłup i kości biodrowe na wierzchu .( widuje ją jakoś co około 2 miesiące) Przyjechałam i stwierdziłam, ze w porównaniu do tego jak wróciła z dzierżawy wygląda nie najgorzej już.
konikaraa, rzeczywiście widać efekt, szczególnie jak na tak krotki czas pasienia
Gratulacje i powodzenia!!
Pytałam już w wątku kopytowym i cushingowym, ale właścicielom grubasów też się może przydać 🙂 Czy ktoś z Was byłby zainteresowany suplementowaniem chromu? Możliwe, że da się zdobyć drożdże chromowe, ale potrzeba chętnych na min. 25kg. Daje się tego mało, około 5g dziennie.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
31 grudnia 2016 11:17
Zapowiada się do kilku miesięcy aresztu boksowego. Klacz, źle znosi zamknięcie i chudnie mimo siana ma po kokardkę.
W domu dostawała litr mokrych wysłodków i garść lucerny i sieczki 2 x dziennie. Plus kubek musli elite robust, maluch lniany, z czarnuszki i aronii rano, wieczorem kubek agrokompleks hoof complete. Miała stały dostęp do siana i pastwiska na terenach bogatych w miedź. Utrzymywała stałą wagę.
Wysłodki na razie odpadają z diety.
Czy otręby ryżowe nadają się tez do podtuczenia konia czy daję efekty tylko z treningiem? Zastanawiam się jeszcze nad olejem rzepakowym/lnianym i zwiększeniem ilości makucha lnianego, granulatu, ewentualnie musli. Zmiany nie mogą się odbijać na kopytach. Hilight Improver z tego co pamiętam był dość mocno melasowany?
To ja w sumie też pochwalę się pewnym koniem, którego miałam okazję utuczyć - do szkółki trafił niby jako 3 letni ogier, okazało się, że (wyglądając gorzej niż na 1 zdjęciu) był zajeżdżonym 2.5 letnim koniem. Pół roku na łąki, potem powoli wracał z powrotem do pracy(oczywiście tylko na lonży) + zaczął dostawać owies, z tego co udało mu się na łąkach przytyć zrzucił w kilka tygodni. Koń został przebadany, a następnie zajęłam się nim ja( z pomocą właścicieli) karmiony był owsem+otręby pszenne, dodatkowo dostawał olej ryżowy, po przytyciu został ponownie zajeżdżony, na lato znowu schudł ale po odkarmieniu paszą show improver mix zaczął wyglądać bardzo dobrze i efekt utrzymuje się do dziś 😀
Ten owies i otręby pszenne to bez żadnych innych dodatków, uzupełnienia minerałów? Strasznie dużo fosforu... I co koń takiego robił intensywnego, że akurat Show Improver?
Sumire podawałam z otrębami mączkę wapienną, koń miał stały dostęp do lizawek, a później dostawał mieszankę mineralno-witaminową, nie pamiętam z jakiej firmy, ale kupiłam chyba w animalii. A show improver podawałam zgodnie z zaleceniem weta i dało to naprawdę dobry efekt, choć dostawał mniej, niż jest to zalecane 😀
KoniaraHors   Pamiętaj ,będę z tobą galopować do końca
31 grudnia 2016 21:52
Jaką karmę a właściwie firme polecacie dla konia sportowego troszkę z niedowagą ?
KoniaraHors, siano, wysłodki zbilansowane otrębami, otręby ryżowe, balancery... Ciężko doradzić coś konkretnego, nie znając budżetu ani nie wiedząc co koń je i robi aktualnie...
KoniaraHors   Pamiętaj ,będę z tobą galopować do końca
01 stycznia 2017 13:28
Budżet do 150 zł za worek . Koń skacze przeszkody 100 na tą chwilę . Je witaminy dla sportowców siano i owies
KoniaraHors, co robi, czyli jak często chodzi, jak długo, co robi. Pytanie co je dotyczyło również ilości. Jakie witaminy dla sportowców?
KoniaraHors   Pamiętaj ,będę z tobą galopować do końca
01 stycznia 2017 16:37
Skacze przez przeszkody , 5-6 razy w tygodniu . Skacze od 2 lat . 4 razy dziennie  1/3 belika siana , a owies 1 miarka . Dokładnie jakie to witaminy nw . Sprawdzę jutro to napisze .
Skacze 5-6 razy w tygodniu? To się nazywa racjonalny trening. 😵
Nie dało się napisać normalnie "nie wiem"? Tylko jakieś durne skróty rodem z gimnazjum?
Budżet to nie na worek, tylko na miesiąc, wtedy można ułożyć dietę. Worek balancera za 190 zł może wystarczyć na 1,5 miesiąca, a można kupić worek musli za 70 zł i skarmić na miesiąc trzy takie worki. W pierwszym wypadku wyda się na konia ok. 120 zł, w drugim 210 zł, mimo, że pasza tańsza "za worek".

Owies miarka? Nawet jak dostaje 3 razy dziennie, to jest bardzo mało dla pracującego konia - a szczególnie takiego codziennie skaczącego  🙄
Coś chyba mało precyzyjne te informacje.
Może to taka 3-litrowa miarka. Albo 5-litrowe wiaderko. 😉
A może belik i miarka to są jakieś nowe jednostki masy? Może trzeba by było przeliczyć wagę konia na miarki i beliki 🤣 Mój koń waży 720 miarek, to będzie z 65 belików 😀iabeł:

Ale tak bardziej serio to niestety brak świadomości o tym, ile koń je jest naprawdę często spotykany. Niedawno stojący w mojej stajni skoczek (dorosły facet, jeżdżący duże konkursy, konie ma dłużej niż ja się w nie bawię) zważył miarkę gniecionego owsa i nie mógł uwierzyć, że wyszło mu 600 gramów. Każdej napotkanej w stajni osobie obwieszczał tę nowinę - swoją drogą też mi niespodzianka... mógł zapytać 🙂 A potem oczywiście przeprojektował swoim koniom żywienie.
Z ilością zjadanego siana nie jest chyba tak łatwo jak z tresciwym. U nas np. konie dostają siano z dużego balotu. Nawet,  gdybym zważyła jedną porcję nie mam żadnej gwarancji,  że na następny posiłek stajenny poda koniowi dokładnie tyle samo.  Do tego siano jest różne, mamy co najmniej 4 różne rodzaje. Muszę przyznać, że za każdym razem, kiedy wysyłam formularz do dietyka mam ogromny problem z podaniem wagi zjadanego siana.
KoniaraHors, niestety przy takich danych trudno cokolwiek doradzić. Miarka nie jest żadną miarą owsa. Miarka może mieć pojemność 1 , 2 , 3 , 5 , i 10 litrów... Owies gnieciony w tej samej objętości waży sporo mniej, niż owies pełny , itd itp. Koń dostaje owies 4 razy dziennie?
Skoki 6 razy w tygodniu to również ciekawostka. Takim trybem w sumie nie zmieniałabym diety, tylko odkłądała środki na weta... 😉

A całkiem serio KoniaraHors, proponuję zacząć koniarstwo od przeczytania kilku książek o chowie i hodowli koni....
Moim zdaniem (wolałabym się nie mylić, ale niech autorka ostatecznie wątpliwości rozwieje), ten koń nie skacze 6 razy w tygodniu 😉
Jak zauważyłyście  Koniara pisze mocno skrótowo. Czytając ten post:

[quote author=_Gaga link=topic=727.msg2631629#msg2631629 date=1483287929]
KoniaraHors, co robi, czyli jak często chodzi, jak długo, co robi. Pytanie co je dotyczyło również ilości. Jakie witaminy dla sportowców?
[/quote]

mam wrażenie, że odpowiedź Koniary jest odpowiedzią kropka w kropkę, przecinek w przecinek:

Skacze przez przeszkody , 5-6 razy w tygodniu . Skacze od 2 lat . 4 razy dziennie  1/3 belika siana , a owies 1 miarka . Dokładnie jakie to witaminy nw . Sprawdzę jutro to napisze .


Co robi? - skacze przez przeszkody.
Jak często chodzi? - 5-6 razy w tygodniu.
Jak długo? - od 2 lat.
Co je i w jakiej ilości? - 4xdziennie siano1/3belika, owies 1miarka.
Jakie witaminy? - sprawdzę i napiszę

Oczywiście nie zmienia to faktu, że odpowiedź jest mocno chaotyczna i w dalszym ciągu bez konkretnych informacji dotyczących np. wagi zadawanej paszy 😉
ancyk0991  😍 jakie fajne podejście. Zamiast jechać z koksem, rozszyfrowujesz interpunkcyjne enigmatyczności🙂
Czy otręby ryżowe wystarczą żeby bilansować wysłodki? Czy trzeba podawać jeszcze pszenne?
Zawsze podawałam z pszennymi, teraz myślę, żeby się na ryżowe przerzucić.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się