literatura końska

Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
05 października 2016 07:43
czy warto kupić "Hodowlę" Prawocheńskiego? Nie będzie lekko nieaktualna?
Polecam!! Trzeba zachować pewien dystans, ale większość rozdziałów nie straciło na aktualności, jak wychów, warunki utrzymania, pastwiska, pasze oczywiście podstawowe, część rozrodu, ocena pokroju. Polecam komentarz dotyczący "numerologii" w hodowli folblutów, który wprost dotyczy też obecnej "numerologii" stammów a dokładnie braku podstaw naukowych do takiego podejścia do hodowli koni.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
05 października 2016 07:49
melechowicz, dzięki
a Pruski?
Podobnie, ale dzieło obszerniejsze.
Mam ogromną prośbę do tych, którzy mają książkę książkę Gerda Heuschmanna "Gdyby konie mogły krzyczeć" . Chodzi o sprawdzenie jednego cytatu.
Koleżanka coś pisze czy tłumaczy i potrzebuje dokładnego cytatu z tej książki, wskazania strony pochodzenia tego cytatu w polskim wydaniu oraz nazwisko tłumacza.
W niem. wydaniu to ok. 38 str.
W wolnym tłumaczeniu z niem. brzmi:
"Ujeżdżenie […] ma na celu wytrenowanie konia, by osiągnął maksimum
swoich możliwości, by stał się posłuszny. Taki cel można osiągnąć,
tylko jeśli forma i zachowanie konia kształtowane są tak,
by mógł w pełni okazać swoje talenty przy zachowaniu i wspieraniu
jego naturalnych skłonności. Konia nie da się wyszkolić bez bólu,
[…] więc jego szkolenie nabiera wymiaru etycznego, bo odpowiada sztucznym,
a więc w tym względzie zbędnym interesom człowieka."
Gdybyście mogli pomóc, byłabym ogromnie wdzięczna!!!
Z góry dziękuję!
"Cel i podstawowe zasady ujeżdżenia: (...)głównym zadaniem jest wyszkolenie sprawnego i posłusznego konia. Cel ten będzie tylko wtedy osiągnięty, jeśli koń zostanie doprowadzony do formy i odpowiedniej postawy zgodnie z jego naturalnymi predyspozycjami. Wtedy tylko będzie mógł w pełni wykorzystać swoje siły. W takiej formie i utrzymaniu koń będzie mógł na długo sprostać wymogom swej służby".
To tłumaczenie jest jednym cytatem? Tzn. ciągiem? To powyżej to jest cytat z przepisów wojskowych z 1912 r., na podstawie których było prowadzone szkolenie w Szkole Kawalerii w Hanowerze. Dalej już jest o treningu konia w zgodzie z jego anatomią, fizjologią i psychiką (i to już pisze Gerd). Mogę Ci zrobić zdjęcie dwóch kolejnych stron, ale wg mnie to już jest niezbyt zbieżne z treścią ostatniego zdania przytoczonego przez Ciebie cytatu (tzn. jest, ale jest zdecydowanie bardziej rozwinięte - i nie jest częścią cytatu). W Polskim tłumaczeniu jest to strona 36. Tłumaczenie: Joanna Persona.
Sumire, bardzo dziękuję!!! 
Jeśli możesz, wyślij mi na priv zdjęcie tych stron - prześlę do koleżanki, ona już będzie widziała, co i jak.
Bo ja kompletnie nie znam niemieckiego...
:kwiatek: Wiedziałam, że mogę na Was liczyć!  🏇

PS. Już uzupełniam info - ten drugi cytat jest Meyera, z materiałów konferencyjnych, więc nie Gerda - jeszcze raz dziękuję! Koleżanka jest szczęśliwa, źródła cytatów znalezione  😅
Czy ktoś z Was posiada książkę Wstęp do psychologii koni???? Będę bardzo wdzięczna za wersję pdf🙂🙂🙂🙂🙂
Uważam, że moderator nie powinien tolerować takich próśb.
A możecie polecić coś co mogę zaproponować 13-latce, jeżdżącej 2gi rok do poczytania?


Polecam Uniwersytet Młodego Jeźdźca
Jak porusza się Twój koń Gillian Higgins ...ktoś się wypowie na jej temat ? Słyszałam o błędach w tej książce, jeśli ktoś takie wyhaczył to jakiego one są rodzaju ? I czy warta przeczytania ?
A możecie polecić coś co mogę zaproponować 13-latce, jeżdżącej 2gi rok do poczytania?

Nos do przodu
Gerda Heuschmana
http://www.akademiajezdziecka.pl/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=17&virtuemart_category_id=9
Jak porusza się Twój koń Gillian Higgins ...ktoś się wypowie na jej temat ? Słyszałam o błędach w tej książce, jeśli ktoś takie wyhaczył to jakiego one są rodzaju ? I czy warta przeczytania ?

Książka jest bardzo podobna do tej, o której rozmawiałam z Tobą na PW. Na pierwszy raz fajna, ale odnośnie poruszania się konia to ja każdemu będę polecała Biomechanikę ruchu konia Karin Blignault.
Chainsy dzieki 🙂
Ma ktoś może w wersji elektronicznej?
"Trening uzupełniający i odnowa biologiczna jeźdźca", Mirosław Mrozkowiak.
Szukam książek o żywieniu koni. Dokładnie szukam informacji jak żywić konie nie pracujące, w sporcie itd. Jak samemu komponować paszę z dostępnych surowców jak i coś o gotowych mieszankach. Od razu zaznaczę, że tabele żywienia zwierząt nie zaspokajają mojej ciekawości.  😉 Przeglądałam książki z paszoznawstwa, lecz informacje są w nich bardzo ogólne.  W pozycji "Kopyta doskonałe"odnoszę wrażenie, że autor najchętniej wypasałby konie na dzikich preriach, oczywiście nie użytkując ich w żaden sposób ( to oczywiście moje odczucia)  Czy miał ktoś do czynienia z książką: Żywienie koni, Szczepan Chrzanowski bądź Hodowla koni. Organizacja stajni i żywienie? która z nich lepsza?
Ostatni post na poprzedniej stronie.
Nie wiem czy w dobrym wątku pytam... ale czy są jakieś końskie audiobooki? Czasu na słuchanie sporo, łatwiej wygospodarować niż na "namacalną" książkę. Zależy mi na bardziej ambitnych pozycjach niż "Jazda konna w weekend" ale nic nie znalazłam. Będę wdzięczna za namiary, tytuły dostępnych  :kwiatek:
Audiobooki to widziałam jakieś ale w j.angielskim 😉
no właaaaaaśnie, a nie ukrywam, że wolałabym polską wersję językową 🙂
Nigdy się nie spotkałam z żadnym polskim, końskim audiobookiem
Gdzieś w głębi inernetów dokopałam się do jednego, właśnie coś w stylu "jazda konna w weekend", czy "jazda konna dla bystrzaków" ale nie o to mi niestety albo stety chodzi 🙂
''Ujeżdżenie.Klasyczna sztuka jeździecka'' ktoś czytał ? Jakie odczucia ?
Kochani wymienię się PDF! Mam "101 ćwiczeń z ziemi", zamienię na "101 ćwiczeń na ujeżdżalni" 🙂 Lub "Western - jazda konna, ćwiczenia praktyczne"
Hej,
A jak wypada porownanie "Masaż koni - poradnik dla właścicieli" Sue Palmer z "Metodą Mastersona - terapia manualna koni"? O "Metodzie..." znalazłam pozytywne opinie. "Masaż..." też gdzieś byl polecany. A jak jedno z drugim? Któraś zde ydowanie lepsza czy jako uzupełniające się?
Jedno jest o masażu a drugie o metodzie mastersona więc ciężko jednak porównywać
Myślę bardziej o masażu rozluźniajacym pospinanego konia, niż o leczniczym.
To w obu cos znajdziesz. Chociaz ja bym polecala mastersona konie fajnie sie rozluzniaja po technikach tam opisanych. W Masazu koni znajdziesz informacje co.robic na jakim miesniu, nie musisz wtedy masowac calego konia ale okreslone partie ciala ktore uwazasz ze trzeba rozluznic 🙂
I obie fajnie opisane z dużą ilością zdjęć 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się