wrzody żołądka

famka   hrabia Monte Kopytko
23 listopada 2016 07:49
kaloe, ludzkim polprazolem ? ile dajesz jak długo ?
Nie , nie ludzkim końskim ( ab prazole) . Jeśli chodzi o długość i ilość w jakiej podaje to zależy jak mi weterynarz zaleci.
Ja mogę zrobić zamówienie jeżeli jest taka potrzeba.
Przez mały wypadek zeszło mi jesienią więcej niż planowałam  😤


A będziesz robiła może zamówienie po Nowym Roku?  Byłabym bardziej chętna jakoś na przełomie stycznia i lutego.  :kwiatek:
Jaki koszt gastroskopii?
My na Sluzewcu płacilismy ok 500 zl 😉
kaloe, kolki ma jak jest na abprazole? Czy wtedy jak jest odstawiony?

Z Twoich postów wywnioskowałam, że ma kolkę, dajesz ranigast który pomaga, i potem zaczynasz podawać omeoprazol. Dobrze zrozumiałam? Czy ma kolki w trakcie podawania abprazole?
Napisz mimo wszytsko jak dawkujesz i jak długo, wiem że nie jesteśmy wetami ale może coś uda się zasugerować.

Latem też kolkuje czy tylko w okresie jesień-wiosna?

I z ciekawości- ranigast podajesz dożylnie czy w tabletkach? Jak szybko pomaga?
Chiquita tak dobrze zrozumiałaś w momencie pojawienia się bólu/kolki dostaje ranigast do pyska potem podaje polprazol. Po podaniu ranigastu w zasadzie ból przechodzi po kilku minutach. Po ostatniej kolce wet kazał podawać polprazol przez cztery tygodnie po jednej saszetce.
Na szczęście jak jest na lekach to nie ma kolek ale obawiam się że mogą pojawić się mimo podawania leków. Latem również kolkuje z tym ,że dwie kolki były po czterech dniach od puszczenia koni na nowe pastwisko z duża ilością trawy natomiast jedna na " starym " pastwisku i o ile w dwóch przypadkach kolka mogła być spowodowana objedzeniem się trawą tak w tym jednym przypadku nie mam pojęcia co mogło ją spowodować.
Odkąd skończyła się trawa i kobyła jest na sianie to chudnie. Jak była na trawie dawała się dotykać po brzuchu a teraz jak jest na sianie to się złości tak jak by jej to siano drażniło wrzody.
Na początku tygodnia ma być weterynarz i będziemy jej zaglądać w zęby .
kaloe, ile koń waży? Leczniczo tylko jedna saszetka, to koń musi być niewielki wagowo.
Około 650 kg , teraz może trochę mniej bo schudła.
Hmm, 1mg na 1kg konia to dawka tzw. podtrzymująca. U nas, z zalecenia różnych wetów taką dawkę dostają konie, co do których wiadomo, że wrzody były, były zaleczone ale jest okres "wrzodowy" i to jest dla nich dawka profilaktyczna. Ja dawkę dwukrotnie większą podaję w okresie "trudnym" jak mi koń cokolwiek zaczyna pokazywać.
W przypadku leczenia silnych wrzodów to nawet spotkałam się z dawką 4mg/1kg konia, czyli ok. 4 saszetki na konia ok. 700kg. Ja przyjmuje, że koń 650 kg to prawie jak 700.
epk dziękuję za odpowiedz. Będzie u mnie inny wet kontrolować ,zęby to z nim pogadam czy dawka jest ok i ile czasu podawać, zobaczymy co on powie. Ten wet który tak zalecał podawać pewnie nie chciał bez gastroskopi zalecać większej dawki.
Udało mi się zajrzeć kobyle w zęby i wydaje mi się że zęby za dobrze nie wyglądają. Oglądałam tez jej kupy i nie widzę aby były jakieś nie pogryzione kawałki paszy ale być może nie żuje za dobrze i podrażnia żołądek.
Czy w momencie zauważenia objawów bólowych (nie mówię tu o silnych objawach, ale raczej o takich, przy których właściciel/pracownik wie, że coś jest już nie tak, jak np. kładzenie się, brak apetytu itp.) można podać Ulgastran w zawiesinie?

I drugie pytanko, czy ma ktoś zbędny Abprazol? poratowałoby mnie chociaż 20, 30 sztuk 🙂
kaloe, spójrz na ulotkę abprazole (firmową), tam przewiduje się w dawce leczniczej 4mg/1kg (czyli 4 saszetki w przypadku twojego konia), a prewencyjne 2mg/1kg (2 saszetki).
Skoro przy objawach bólowych / kolce pomaga doraźnie ranigast to wrzody są niewyleczone raczej. Stąd dawka poniżej prewencyjnej nawet po prostu nic nie daje.

Tu link do ulotki producenta: https://www.abler.com/media/downloadable/abprazole-plus-product-fact-sheet.pdf
kaloe, ale robiłaś kiedykolwiek przeleczenie trwające co najmniej 4 tygodnie ciągłego podawania abprazole czy nigdy nie było takiej kuracji?


rico, ja właśnie w takich sytuacjach daję Ulgastran, u nas pomaga.
Gillian   four letter word
26 listopada 2016 22:14
Ile dajecie Ulgastranu?
kaloe, ale robiłaś kiedykolwiek przeleczenie trwające co najmniej 4 tygodnie ciągłego podawania abprazole czy nigdy nie było takiej kuracji?


rico, ja właśnie w takich sytuacjach daję Ulgastran, u nas pomaga.

Tak , ostatnio była leczona 4 tygodnie ( leczenie skończyłam 3 listopada) ale podawałam tylko jedną saszetkę bo tak kazał weterynarz. Na początku tez miała kurację 6 tygodniową ( to było wiosną) . Pisząc na początku mam na myśli pierwszy raz kiedy odezwały się wrzody.
A czy są jakieś przeciwwskazania do podawania suplementów podczas leczenia ab prazole ?
Z tego co wiem nie ma przeciwwskazań, mój ma dość duży wrzodowy problem (zdarzają nam się bóle nawet na lekach, latem spokój ale w zeszłym sezonie wrzodowym średnio co miesiąc lekka kolka), i właśnie oprócz omeprazolu dostaje jednocześnie rokitnik i w tym roku jeszcze GastroFormula.
A to pierwsze 6 tygodniowe leczenie było po 1 saszetce czy więcej?
Ja mam konia ważącego 570kg, i  z polecenia weta leczniczo daję 4 saszetki, profilaktycznie 2.  Ale my mamy wrzody nie tylko na bezgruczołowej części żołądka, na gruczołowej przy odźwierniku też- one się trudniej goją.

Ulgastranu 60ml.
Z tego co wiem nie ma przeciwwskazań, mój ma dość duży wrzodowy problem (zdarzają nam się bóle nawet na lekach, latem spokój ale w zeszłym sezonie wrzodowym średnio co miesiąc lekka kolka), i właśnie oprócz omeprazolu dostaje jednocześnie rokitnik i w tym roku jeszcze GastroFormula.
A to pierwsze 6 tygodniowe leczenie było po 1 saszetce czy więcej?
Ja mam konia ważącego 570kg, i  z polecenia weta leczniczo daję 4 saszetki, profilaktycznie 2.  Ale my mamy wrzody nie tylko na bezgruczołowej części żołądka, na gruczołowej przy odźwierniku też- one się trudniej goją.

Ulgastranu 60ml.

Tak, przez te 6 tygodni tez dostawała jedną saszetkę.
Jeśli chodzi o suplementację to mi chodzi głównie o magnez i inne pierwiastki oraz witaminy ponieważ bardzo ją one uspakajają. Zioła również dostaje.
A czy będzie ktoś w najbliższym czasie robił zamówienia na ab prazole bo jak będzie trzeba zwiększyć dawkę to będę musiała dokupić?
Ja robię zamówienie.

Co do suplementów magnez na pewno nie zaszkodzi - a jak wycisza konia to może pomóc
Ja robię zamówienie.

Co do suplementów magnez na pewno nie zaszkodzi - a jak wycisza konia to może pomóc

Kiedy składasz zamówienie? Bo na razie nie wiem ile mi będzie trzeba. We wtorek będzie weterynarz robić zęby to bym z nim ustaliła dalszy plan leczenia i wtedy będę wiedzieć ile potrzebuje.
Gillian   four letter word
27 listopada 2016 08:06
Dołączam się do zamówienia w takim razie 🙂
PW chwilowo nie działają 🙁 Kto może niech się zgłasza do mnie na fb
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
27 listopada 2016 09:34
kaloe niestety leczniczo 1 saszetka nic nie zdziała, a skoro są częste kolki to można się domyślać, że sytuacja w żołądku nie wygląda zbyt ciekawie. Nie obrażając żadnego weterynarza, Ci którzy nie zajmują się sprawami żołądkowymi nie do końca wiedzą jak wygląda leczenie i dawki i mają oczywiście do tego prawo. Leczniczo zawsze 3-4 saszetki (w zależności od wagi konia) przez miesiąc, a potem najczęściej przedłużenie kuracji drugi miesiąc połową dawki. Ja miałam jeszcze zalecenie, żeby po tych 2 miesiącach leczenie trzeci pociągnąć na dobrym suplemencie na wrzody. Ja na Twoim miejscu, jeśli finansowo gastroskopia+leczenie nie wchodzi w grę przeleczyłabym konia "w ciemno", ale decyzja należy do Ciebie. 
kaloe niestety leczniczo 1 saszetka nic nie zdziała, a skoro są częste kolki to można się domyślać, że sytuacja w żołądku nie wygląda zbyt ciekawie. Nie obrażając żadnego weterynarza, Ci którzy nie zajmują się sprawami żołądkowymi nie do końca wiedzą jak wygląda leczenie i dawki i mają oczywiście do tego prawo. Leczniczo zawsze 3-4 saszetki (w zależności od wagi konia) przez miesiąc, a potem najczęściej przedłużenie kuracji drugi miesiąc połową dawki. Ja miałam jeszcze zalecenie, żeby po tych 2 miesiącach leczenie trzeci pociągnąć na dobrym suplemencie na wrzody. Ja na Twoim miejscu, jeśli finansowo gastroskopia+leczenie nie wchodzi w grę przeleczyłabym konia "w ciemno", ale decyzja należy do Ciebie.  

Dawkę trzeba będzie zwiększyć bo ewidentnie widać,że wrzody się nie goją. Czekam do wtorku , zaglądamy z wetem w zęby i będę z nim rozmawiać co do dawki i czasu podawania. Zobaczymy co ten weterynarz powie, na pewno dam wam znać.
Bardzo dziękuję wszystkim za rady.
U mnie kuracja lecznicza (4 saszetki) to 6-8 tygodni, po tym zwykle 6 tyg. na połowie dawki i potem suplement na wrzody. Ale jak pisałam u nas ciężkie te wrzody są, u większości koni 4 tyg. na pełnej dawce wystarczają.

Jeśli chodzi o magnez to warto zwrócić uwagę w jakiej formie jest- np. tlenek magnezu potrzebuje kwaśnego środowiska w żołądku, inaczej jest niewykorzystywany przez konia, więc podając jednocześnie omeprazol który hamuje wydzielanie kwasu i tlenek magnezu wyrzucamy kasę w błoto, bo z tego magnezu koń nie skorzysta.

Edit- dopisuję żeby nie było postu pod postem. Kaloe, jeszcze jedno mi do głowy przyszło. Mówisz, że ma siano 24h, ale czy JE to siano 24h? W boksie pewnie tak, ale może coś na wybiegu nie gra? Może jakiś inny koń odgania od żarcia, albo może woli robić coś innego niż jeść (np. mój często woli pójść łykać niż jeść siano...), a może jak się zbliża godzina sprowadzania do stajni czeka pod bramką zamiast jeść, a może siano jest w trochę strasznym miejscu na wybiegu i jak np. wieje to się boi przy nim stać?
ma ktoś "poratować" chociaż 10, 15, 20 saszetkami? w sumie chocaż nawet parę sztuk nas poratuje.  będziemy bardzo wdzięczni...  :kwiatek: sprawa bardzo pilna 🙁

i druga kwestia, jeśli nie uda mi się skombinować omeprazolu to czy kurację abprazole mogę kontynuować ludzkim omeprazolem? wcześniej kopytny dostawał Emanerę... oczywiście wszystko będzie konsultowane z vet, ale czy jest w ogóle taka opcja? 🙁
Rico możesz kontynuować ludzkim omeprazolem ale dawka lecznicza Cię zrujnuje finansowo. Polprazol 20mg dawka dzienna dla konia 500kg to 100tbl.
Wiem niestety, przez kilka tygodni tak dostawał juz...
rico, dzwoń po aptekach - polprazol jest w różnych nazwach handlowych - i są takie, które są tańsze. Szukaj też 40mg, one wychodzą taniej. Ja mam taką aptekę, że babeczka jak dzwonie (pamięta już od 2 lat mnie) to siada i dzwoni po hurtowniach -czasem wyszukuje jakieś promocje. Ostatnio polprazol 40mg (nie pamietam nazwy handlowej) 56 tabletek kupiłam po 19zł - tylko 10 opakowań takich hurtownia miała, ale było i to sporo obniżyło koszty.
famka   hrabia Monte Kopytko
29 listopada 2016 08:10
epk, 40 mg tabletki są na receptę, nie wprowadzaj w błąd, chyba że macie lekarza który takie ilości wypisze
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się