Kącik Seniora - czyli koń na emeryturze

el_infierno nagła zmiana diety nie jest dobra, owies możesz moczyć albo zalewać gorącą wodą i podawać jak ostygnie albo gnieść.
Ja jeżdżę na Waderze na ogłowiu bezwędzidłowym.
Do tej pory derkowałam tylko zimą przy dużych mrozach. W nocy też, bo stajnia angielska i tz. zimny wychów.  😉 Stawiam na prawidłowe ofutrzenie się i dobre żywienie łącznie z podawaniem oleju. A senior sam podpowie czy derka jest potrzebna w danym momencie.
desire dziekuję dobry rocznik, dobre geny  :kwiatek:
Cześć, słuchajcie kupiłam w Masters Polska paszę dla seniora ( granulat) i lucernę - tak zalecali w ich sklepie. Myślicie, że mogę tą paszę podawać w formie meszu czyli z wodą ? Mój koń nie ma już prawie zębów  🙁 😕 😕
ja podawalabym w formie meszu.
bera7, konie wychodzą póki co z rana, wracają po południu, czasem ściąga właścicielka, czasem stajenny, który chyba nigdy derek na oczy nie widział. Także dlatego totalnie nie wiem jak to będzie wyglądać. Sama mam możliwość wpadać tam raz w tygodniu, no ale wiadomo, nie trafisz zawsze w złą pogodę 😉
el_infierno właśnie mój koń (ur. w 1989) w ogóle nie je siana od marca 😉 Dostaje zamiast tego trawokulki pełnoporcjowo, w sezonie ma również trawiasty padok. Treściwe w formie papki je od prawie 3 lat. Karmię otrębami ryżowymi, śrutą jęczmienną + siemię lniane. Koń lonżowany na wypięciu, głównie stępem, ok. 3 razy w tygodniu, jak humor dopisuje to jadę w teren.
Powiem tak - mój to naprawdę ekstremalny przypadek, źle prowadzony przez większość życia, źle przyswaja, ma krzywy zgryz, zęby lecą, serce nie najmocniejsze, zwyrodnienia, w marcu cudem go odratowaliśmy (przekręcona okrężnica). Po tej kolce dostaliśmy absolutny zakaz stawiania go na słomie i dawania siana. Tak więc stoi na pellecie ze słomy i je, jak już wyżej wspominałam, trawokulki.

Jako ciekawostkę powiem, że zaskoczył absolutnie wszystkich - od lat był sporo za chudy, niczym nie mogłam go utuczyć. Po zamianie siana na trawokulki zrobił się dwa razy większy 😉
[quote author=ganasz link=topic=210.msg2606735#msg2606735 date=1476976221]
ja podawalabym w formie meszu.
[/quote}
Tak włąsnie myslałam, a jak dawkować lucerne ? Mieliscie do czynienia z tą paszą Senior ?
Bardzo Wam wszystkim dziękuję.  :kwiatek: Najbardziej za słowa otuchy, bo teraz wiem, że będę mogła chociaż walczyć w jakiś sposób, a jest o co 🙂
Konsultowałam się jak na razie z jednym weterynarzem telefonicznie. (Niestety mnie rozłożyło i nie jestem dojechać do stajni, a chce to zrobić osobiście.) Pan Weterynarz powiedział, że na pewno nie może być aż tak źle jak opisał nasz dentysta, bo koń już przestał by dawno jeść. Kazał się nie martwić, na razie karmić, tak jak jest. Będę się umawiała z nim na przyszły tydzień.
Sam koń po zabiegu dochodzi do siebie, je tak jak jadł wcześniej, nie ma problemów. Znajoma na niego wsiadała na kantarze póki co i wszystko jest ok
Jest mi dużo lepiej na sercu, jak czytam, że macie starsze konie, które funkcjonują mimo ubytków zębów czy innych chorób. 🙂

Mam jeszcze orientacyjne pytanie. Jakimi trawokulkami karmicie i jak wychodzą Wam ilościowo?

KLIK
Pozdrawiamy z Łosiem i bardzo dziękujemy za wszystko jeszcze raz :kwiatek:
[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] Przeogromne zdjęcie
ja podawalabym w formie meszu.


Ganasz, a jak dawkować lucernę ?
co do lucerny, to może ktoś inny się wypowie ja na razie nie podaję. ale zastanawiam się nad podawaniem lucerny zimą.
Sprawdzone trawokulki i chętnie zjadane po namoczeniu i dodaniu różnych smacznych dodatkach jako podwieczorek (czwarty posiłek) 1/2 do 1 miarki dziennie PreAlpin Wiesencobs 25 kg St Hippolyt
post po poście, bo tu jakaś cisza u pełnoletnich  😎
Wadera - 21.03.1987 (Łowicz x Waluta) & Team , pozdrawiamy kącik  :kwiatek:
ganasz, wow! jaka forma!Pięknie wygląda. uwielbiam na nią patrzeć.
[quote author=ganasz link=topic=210.msg2606735#msg2606735 date=1476976221]
ja podawalabym w formie meszu.


Ganasz, a jak dawkować lucernę ?
[/quote]

Dawkowanie trzebaby dopasować do poziomu min białka, Ca i P z paszy. Może w sklepie Mastersa Ci przeliczą?
Sama lucerna jest wartościowym dodatkiem z uwagi na jakość białka.
A może podawać ją z siemieniem?
Odezwałam się do Mastersa 🙂 pomogli !
Mam do was pytanie, czy są jakieś skuteczne sposoby by koń nie wyskakiwał z pastwiska?  👀
W moją staruszkę wstąpiła młoda dusza, od jakiegoś czasu notorycznie przeskakuje przez elektryczne pastuchy. Nie chodzi sama, cały czas w niezmiennym stadzie. Dodatkowo mam trochę stracha, że może sobie coś zrobić, albo ponaciągać i znowu będzie leczenie.
Jak kącik seniora to i ja ze swoim tfu tfu już 31letnim seniorem się przywitam 🙂
a poznałam chłopa w wieku blisko 11 lat temu. Pozdrowiam wraz z mamutem wszystkich seniorów !
Mam do was pytanie, czy są jakieś skuteczne sposoby by koń nie wyskakiwał z pastwiska?  👀
W moją staruszkę wstąpiła młoda dusza, od jakiegoś czasu notorycznie przeskakuje przez elektryczne pastuchy. Nie chodzi sama, cały czas w niezmiennym stadzie. Dodatkowo mam trochę stracha, że może sobie coś zrobić, albo ponaciągać i znowu będzie leczenie.


Z doświadczenia wiem, że metoda jest jedna - odpowiednio zwiększyć wysokość ogrodzenia. Tak 1,8 powinno wystarczyć  😀iabeł:
Właśnie dzisiaj biegałam (nie za seniorem) po oziminie sąsiada.
desire   Druhu nieoceniony...
12 listopada 2016 14:46
klaudiabolusiowa, piękny wiek i konisko w dobrej formie  :kwiatek:

mój Mały pozdrawia Hubertusowo!  😍 😍 💘
[img]https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/15036535_1277526832288989_2445238615882710414_n.jpg?oh=a165e4bc5c39bf16c139a5a52672f827&oe=58CFF256[/img]


Przeogromne zdjęcie! Może być max. 960 px.
Moja maleńka wczoraj skończyła 20 lat!!!  😍 Kiedy to minęło!
k2arola pisze,

Słyszałam ostatnio też teorię, że konie trzymane w stajni, gdzie światło jest włączone do późna, nie obrastają tak bardzo jak konie trzymane w naturalnym oświetleniu. Wiadomo, że sierść rośnie zależnie od długości dnia / nocy, a nie temperatury, ale czy organizm konia na sztuczne światło reaguje tak samo jak na naturalne? Ktoś zgłębiał ten temat?


Gdzieś kiedyś czytałam, iż klacze trzymane w chowie stajennym, z dużą ilością światła mogą mieć ruję cały rok. A jak wiadomo cykl ten jest uzależniony od długości dnia, ilości światła,  a więc analogicznie może i jakość pokrywy włosowej też jest od tego uwarunkowana .
trochę naciągana teoria, konie stojące w jednej stajni różnie zarastają przecież.. 😉
Każdy koń dziedziczy co innego po przodkach ,tak jak ludzie  😉
Kastorkowa   Szałas na hałas
21 listopada 2016 18:14
Mam u siebie w stajni 22letniego "dziadka" mojej znajomej. Duży wlkp. Mamy problem zębowy (vet 2x w tym roku robił zęby), w zasadzie nie ma co piłować: zęby starte mocno, koń zostawia coraz więcej "wyplówek" z siana w boksie, w żłobie, na padoku, wszędzie.  Nie chce mu ograniczać siana, niech je ile chce, ale by miał to czego mu potrzeba, chcemy mu podawać trawokulki. Dostaje wysłodki z otrębami i różnymi dodatkami dla seniora, bo ma troskliwą panią. Jednak możliwość gryzienia się ostatnio u niego znacznie pogorszyła.

Czy:
moczyć trawokulki 2 czy 3x dziennie (konie u mnie dostają 4x dziennie sianko w tym ze 2 x na padokach o tej porze roku),
moczone podać można razem z moczonymi wysłodkami (kurcze- jak to się zmieści w żłobie????)
Ile wody na np 1l trawokulek?
! Wiem,z e na 30 min prze dpodaniem trzeba namoczyć, ale tylko tyle wiem.

W temacie preparowanego siana jestem Zielona. Podaję  naturalne.

Dzięx za pdpowiedzi.
Asio musisz wyprobowac zalezy jake trawokulki kupisz. Moczyc trzeba tak dlugo az sie zrobi gesta papka sama zauwazysz ile potrzeba wody. Ja mojemu koniowi czasami mieszam wyslodki trawokulki i trawokulki Baleysa te ostatnie sa dosc twarde i musza sie dlugo moczyc ale sa chetnie zjadane wiec dodaje dla smaku..Ale ogolnie jedziemy na pro linen.  Pro linen wystarczy moczyc pol godz.. Ja daje mniejsze ilosci jednorazowo tak do pol kg suchej masy na raz. Jak dam za duzo to koń zostawia. No i zawsze garstka otrąb dla smaku.
A moze poobserwujcie jakie siano koń woli czy np cieńsze czy grubsze. Mój czasam je siano czasami nie i szczerze mowiac nie wiem od czego to zależy. Chyba po prostu potrzebuje urozmaicenia ;-)
Hej Miszka !  :kwiatek:

Pani dziadka kupiła Pro-Linen Light.
Dziadzio owszem- woli delikatniejsze sianko, ale i tak zostawia zmielone "krokiety". Nie ma już zębów i żuje dziąsłami, a te mają stany zapalne.  Papeczki chyba będą najwygodniejsze, a do żłobu wiadro wysłodków ledwo dźwigam. Jest to problem dla samego konia. Inny vet w ten piątek ma jeszcze go obejrzeć, może coś wymyśli. Jak nie, wiaderka papek+ sianeczko pozostanie tylko dla rozrywki.
Nie ma jak mieć konie wrzodowe (2), stare itd. a takie właśnie trzymają u mnie moi znajomi. Moje też się starzeją, jak każdy...
Śmieję się, że to szpital: geriatria, ortopedia, gastrologia i psychiatria 🙄.
czy ktoś podawał te trawokulki, cena atrakcyjna  http://www.trawokulki.pl/
Ja nie podawałam ale słyszałam , że syfioza 🙁
Mam pytanie może głupie, ale kiedy koń powinien przejść na emeryturę? W jakim wieku zacząć ograniczać jego prace?

ganasz, pellet do pieców.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się