Nasza twórczość fotograficzna cz. II

madmaddie   Życie to jednak strata jest
05 listopada 2016 10:14
Nie demonizuje taniego sprzetu. Wiadomo ze dobry fotograf zrobi dobre zdjecie nawet lodowka, ale to nie o to chodzi. Tani sprzet ogranicza, co nie znaczy ze nie nadaje się do nauki. Ale ogranicza, warto o tym pamietac, a dobry kosztuje duzo. I niestety, ale wymagania wydaje mi się ze rosna odnosnie fotografow (no chyba ze slubnych, tu mozna byc Januszem, byle za pincet zrobic)
no chyba ze slubnych, tu mozna byc Januszem, byle za pincet zrobic


Haha, rozbawiłaś mnie tym stwierdzeniem  😁. Czasem jak patrzę na sesje ślubne, to płakać się chce. Wpadł mi ostatnio w łapki fanpage na fb, na który wrzucają własnie takich Januszów. No można się pośmiać, nie powiem  😁. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że mają na taki szajs odbiorców i nie widzą tego, że ich 'twórczość' dość mocno odstaje.
smartini   fb & insta: dokłaczone
05 listopada 2016 11:53
maluda, najlepiej po prostu wpisać w YT to, czego chcesz się uczyć. PS to ocean możliwości, bez sprecyzowania co chcesz robić, jaką już masz wiedzę a jakiej nie, na ile intuicyjnie radzisz sobie z programami to ciężko coś doradzić. Pytanie trochę jak 'jaki aparat kupić?' 😀
Celuję w kanał edukacyjny, a nie miliard filmów różnych autorów. Myślałam, że coś macie na oku. Ok, poszukam coś na własną rękę i ewentualnie popytam indywidualnie.
smartini   fb & insta: dokłaczone
05 listopada 2016 13:37
maluda, no ale żeby Ci coś doradzić to musisz doprecyzować potrzeby. Seri, nie obrażaj się :P
Ja mogę PHlern polecić ale nie wiem czy Ci przypasuje i poziomem i kierunkiem...
madmaddie   Życie to jednak strata jest
05 listopada 2016 14:23
niestety usługi fotograficzne mają biedę, bo przecież każdy ma lustrzankę. ja bym się w życiu nie podjęła ślubów nie mając body w zapasie i dobrych obiektywów, i dość dużo praktyki u boku innego fotografa, bo to jedyny taki dzień w życiu i ultra ważna uroczystość, więc nie wyobrażam sobie, że sprzęt mógłby mnie zawieść, albo ja bym miała skopać.
natomiast przejrzałam ostatnio stronę z ofertami fotografów ślubnych. takich którzy potrafią dobrze wyostrzyć, ustawić kolory, poprawnie naświetlić, skadrować według zasad (albo i nie według, ale żeby było ładnie) jest tyle co kot napłakał.

no ale po co wydawać grube hajsy na fotografa jak można pińcet.
Znajomi się dziwią, że nie robię zdjęć na imprezach, a ja nie chcę właśnie z tego powodu, co madmaddie mówi. A ludzie pstrykają za 150 zł, obrabiają w picasie i mają zadowolonych klientów, zero stresu.  🤣  Teraz mnie czeka 18nastka bliskiej koleżanki i się stresuję, że wyjdzie brzydko, chociaż ona mówi, że z jakichkolwiek fot będzie zadowolona.

edit: pomocy, bo zaraz coś rozwalę.  🤔 czyściłam komputer, usunęłam lightrooma, bo byłam pewna, że numer seryjny do ponownej instalacji jest w pudełku. I nie ma, mam tylko jakiś kod z 5 liter i 17 cyfr, nigdzie nie pasuje (bo albo ma byc 19 albo 24). Odzyskam jakoś ten kod czy muszę kupić nowy program?  😵
breakawayy, poka ten funpage 🙂

madmaddie, przejrzałam ostatnio masę ślubnych portfolio i konkurencja jest ogromna, a zdjęcia w większości są naprawdę ładne. Ceny też są ładne 😉, może to kwestia tego, że nie trafiałam na fotografów, którzy biorą 1000 zł za ślub + plener tylko 3x więcej 🙂 Patrzyłam na ostrość, kadry i prostotę - nie lubię przekombinowanych zdjęć ślubnych i na tej podstawie (i ceny tez, bo jednak założyłam pewną kwotę na fotografa, której nie chciałam przekroczyć)
Nie znam się zupełnie na aspektach technicznych fotografii, na zasadach robienia prawidłowych zdjęć, kieruję się jedynie gustem i teraz się zastanawiam czy mój gust zgadza się z prawidłami fotografii 🙂
madmaddie   Życie to jednak strata jest
06 listopada 2016 16:29
Cri, ja wiem ze sa. Po prostu widze, ze wiekszosc osob woli Januszowi zaplacic. I jak te Janusze się reklamuja. A moj ulubiony januszowy tekst to "ja się nie znam na tych przyslonach, robie jak czuje". Mnie to przeraza, bo nie zatrudnilabym się w kuchni nie umiejac gotowac, na programiste nie znajac jezykow programowania, nie oferowalabym napraw w domu nie umiejac wymienic uszczelki, etc. Etc.
Ja bylam na jakiejs stronie co skupiala oferty z Malopolski. Moze to tak się przedstawia po prostu na poludniu.
maluda, no ale żeby Ci coś doradzić to musisz doprecyzować potrzeby. Seri, nie obrażaj się :P
Ja mogę PHlern polecić ale nie wiem czy Ci przypasuje i poziomem i kierunkiem...

Się nie obrażam, po prostu chcę poznać cały program tak dla siebie. Ja zdjęć nie robię, nie zarabiam na tym, a chce się programem zwyczajnie pobawić.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
06 listopada 2016 18:28
maluda, PS jest jak excel. To tak jakbyś powiedziała, że chcesz poznać excela. Możesz w nim dodać 2+2, możesz prowadzić budżet domowy, możesz robić wykresy do badań psychologicznych, a możesz robić jakieś hardkorowe obliczenia.
I jak Ci teraz doradzić jak nauczyć się excela?
Prosiłam tylko o jakieś kanały edukacyjne. Ja wiem co mi próbujecie powiedzieć, ale zaznaczyłam wcześniej, że program chce poznać ogólnie (chcę się nim pobawić). Każda informacja jest na wagę złota. To na tyle z mojej strony, bo temat do niczego nie zmierza, a i offa robię.

smartini   fb & insta: dokłaczone
06 listopada 2016 18:40
maluda, nadal nie chwytasz 🙂 PS jest OGROMNY. I nie wiem czy chcesz się bawić w prosty retusz, proste fotomontaże czy grafiki i filtry... serio, tego tam jest ogrom :< Jakbyś napisała, że chcesz poznać LR to by nie było problemu ale PS jest na tyle uniwersalny, że bez doprecyzowania to nie ma jak polecać. Ani bez wiedzy w jakich programach już pracowałaś i na ile 'płynnie' czujesz się w tego typu zabawach.
Jak pisałam (i to nie raz), PHlern ma genialne tutoriale od prostego retuszu po kosmiczne fotomontaże. Ale czy to jest 'twój poziom' i to, w co chcesz się bawić to nie wiem. Mają też 'Quick start guide to Photoshop' w kilku odcinkach.
Nadal mam wrażenie, że trochę się bulwersujesz naszymi pytaniami, zupełnie niepotrzebnie 🙂

w temacie obróbki - dobry trening nie jest zły 😉
[img]https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14963359_10205788608433498_1210104727774375924_n.jpg?oh=9f8b8d7ddc8f3dcff7304b151b9ed5b5&oe=58D58B5D[/img]
RAW|LR|PS
smartini, będę ten kolaż pokazywać "niewierzącym" znajomym, którzy nie rozumieją czemu nie chcę im wysłać zdjęć bez obróbki.  🤣
Jeny, a ja zawsze taka oszczędna w tych suwaczkach, bo mam wrażenie, że przesadzam i wygląda nienaturalnie. A tu natural jak się patrzy. 😍
smartini   fb & insta: dokłaczone
18 listopada 2016 22:10
smartini jesteś dla mnie mistrzynią postprodukcji 😉

A ja ostatnio robię porządki w zdjęciach i wracam do sesji sprzed paru lat.
Zrobiłam sobie porównanie jak obrabiałam zdjęcia teraz i kiedyś.
I pomyśleć, że kiedyś człowiek był dumny z tego co robił a teraz się łapie za głowę  😁
Lotnaa   I'm lovin it! :)
22 listopada 2016 08:44
To ostatnie totalnie przepalone.

smartini,  😲
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
22 listopada 2016 10:54
Smartini, na ostatnim na dolnej linii szyi gniadego coś ci się nie wymazało/rozmazało, czy to jakiś przebłysk światła z tła? Taka jasna plamka odciągająca uwagę. Poza tym to mistrzowskie 😍

Ja ostatnio niby focę ale jakoś tak... bez weny. Niby mi się podoba ale nie do końca. Trochę się chyba wypaliłam 🙁

klik1
klik2
klik 3, chyba sporo za ciemne, słabe warunki oświetleniowe a nie chciałam za mocno wyciągać w lightroomie
klik 4
klik5
smartini   fb & insta: dokłaczone
23 listopada 2016 16:50
Misskiedis, faktycznie, nie wiem co się tam podziało na tej szyi, dzięki 😉 to trzecie można było spokojnie jeszcze wyciągnąć ^_^

jesień i jej skrajna kapryśność jest chyba najbardziej wymagającą pod kątem postprodukcji porą roku... nie ma ratowania zdjęć 'na pałę', ju robiąc fotę trzeba kminić co się z nią zrobi dalej, I LIKE iT
[img]https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/15203173_10205888688775444_637779780908159932_n.jpg?oh=b3b7241223d90a5f66e8d59bbbc7bd55&oe=58B664A8[/img]
standardowo RAW|LR|PS, warun był fatalny
Dziewczyny, chciałabym jakiś program do obróbki zdjęć, myślałam o LR.
Niestety nie wiem gdzie kupić program/dostęp.
Na alledrogo są albo po około 500 albo dostępy za 20-30 zł. Co to jest? Chce legalnie coś nabyć, ale nie pogardzę też jakąś wersją testową na np 2 tygodnie. Gdzie najlepiej sie rozglądać?
Darmową wersję próbną możesz pobrać ze strony Adobe.
Ja Lightrooma kupowałam w wersji studenckiej - nieco taniej niż zwykła, więc jeśli masz ważną legitymację studencką, to warto skorzystać.
Nie pamiętam już, gdzie kupowałam, ale zerknę do faktury jak będę w domu
smartini   fb & insta: dokłaczone
29 listopada 2016 14:49
Megane, trial LR trwa 31 dni, najnowsza wersja (CC, supportująca najnowsze formaty RAW z nowych aparatów itp) jest dostępna tylko w wersji subskrypcji, ale nadal jest to bardzo opłacalne, z tego co się orientuję to zrezygnować możesz kiedy chcesz (niczym Spotify), masz natomiast dostęp do najnowszej wersji programu, chmurowych bibliotek Adobe itp.
Teodora, dziękuję, własnie chciałam sciągnąć ale zastanawiałam się, czy to bezpieczna strona.

Nancy94, legitymacje studencką miałam jak się rodziłaś 😉 (jeśli Twój nick obrazuje rok urodzenia)

Smartini a gdzie można subskrypcje wykupić? Myslałam, ze kupuje się płytkę z programem i raz na jakiś czas wykupuje aktualizacje 😉
I jeszcze jedno... czy aby coś obrabiać w LR trzeba robić zdjęcia w RAW? Mam kupe jpg sprzed 100 lat i chciałam coś z nich powyciągać 😉
smartini   fb & insta: dokłaczone
29 listopada 2016 16:09
Megane, programów od dawna nie kupuje się na płytkach :P sub. kupujesz prosto od Adobe, możesz tworzyć pakiety z innymi programami (wtedy np LR+PS wychodzi taniej)
Adobe to twórca LR więc nie ma bezpieczniejszej strony do pobierania...... 😉
Chyba bardzo nie wiesz czym jest LR 🙂 to program do obróbki obrazów, nie tylko RAW
Kupić możesz też w tym linku, który wkleiłam.

Nadal możesz kupić program i mieć go na własność (i płacić za aktualizacje), ale możesz też kupić dostęp do programu - wtedy płacisz co miesiąc, ale w to są wliczone aktualizacje (i inne opcje, o których pisała Smartini). Musisz sama rozważyć, co Ci bardziej pasuje.

Subskrybcje są dostępne w różnych wariantach. Poza studencko/nauczycielską jest też np. "dla fotografów" – płacę miesięcznie 9 euro i mam LR i PS. Tylko to była chyba cena w promocji, ale warto popatrzeć.

Tak czy inaczej – zacznij od miesiąca za darmo i zobacz, czy to o taki program Ci chodzi.
To już wiem wszystko co i skąd 😉
Dzięki wielkie  :kwiatek:
Na pewno wyprobuje najpierw wersję testową.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się