Jakie pasze dajecie swoim koniom?

kucyna w pomorskim przedstawiciele przywożą z Niemiec prosto do stajni. Podobno szykuje sie wielki come back epony na polski rynek.
Zatem czekam, żadne pasze nie dawały u moich takich efektów jak epona i ceny normalne. Próbowałam juz zastąpić je hartogiem, st. Hip., dodsonem ale bez większego zachwytu. Dawaj znać gdyby cos się pojawiło.
Zamawiał może ktoś z Was te trawokulki: http://allegro.pl/eko-trawokulki-susz-z-traw-20kg-najtaniej-okazja-i6636869281.html ? Firma, od której kupowałam dotychczas mocno mnie zawodzi ostatnio, jarpasz coś pozmieniał i zrezygnowali z tych fajnych trawokulek (wymieszali je z lucerną...), więc mam niemały problem. Karmię pełno-porcjowo, zamiast siana, więc cenowo nie mogą zabijać. Może ktoś jest w stanie polecić mi coś sprawdzonego?
BUCK   buttermilk buckskin
11 grudnia 2016 10:06
Timianowa – pamiętałam że ktoś już o tych trawokulkach rozmawiał, cofnęłam się do str.541 i to byłaś Ty i całkiem rozsądne odpowiedzi i informacje już były udzielone. Ale skoro towar nadal Cię nęci, to ja zamiast producenta peletu do pieców, spróbowałabym trawokulki od divfeed, z tym, że uczciwie informacja jest taka - w marcu 2016 (jeszcze przed sianokosami) towar był w 3 kategoriach jakości: 1. jakość identyczna jak pro-linen ; 2. jakość zwietrzałych trawokulek ; 3. jakość „prosto na gnojówkę”. Mimo tego ja bym zaryzykowała próbny zakup worka z partii z produkcji z tegorocznych sianokosów, bo może doświadczenie w produkcji podniosło już jakość  na poziom 1.  za co trzymam kciuki  🤣
P.S. lucerna od divfeed była bez zarzutu, właśnie kończę ostatni worek 🙂
BUCK o te trawokulki z wczorajszego posta nigdy nie pytałam, nie znam tej firmy, ale widzę, że zajmują się produkcją pasz, a nie pelletu do pieców, stąd mój post. Kiedyś pytałam o te z http://trawokulki.pl/, ale raczej by potwierdzić moje obawy, że to do pieca, nigdy bym tego ot tak, bez opinii, nie kupiła biorąc pod uwagę podejrzaną cenę 😉 Do divfeed zraziłam się okrutnie (dawałam wiosną, kwiecień? maj?), nie wiem czy chcę ponownie ryzykować. Śmierdziały, a w wiadrze ubijały się tak, że koń nie był w stanie tego zjeść. Niestety nawet połowa tego co wtedy zamówiłam nie była fajnej jakości.
timianowa szkoda tylko że ten sprzedawca z allegro skopiował opis produktu ze strony Pro-Linen i nawet się nie pofatygował żeby wymazać nazwę producenta.
BUCK   buttermilk buckskin
11 grudnia 2016 14:09
Timianowa  :kwiatek: SORKI  :kwiatek:  masz rację to dwie różne firmy !  to już tylko dodam, że moim zdaniem rol-pol to raczej posrednik szeroko-pojętych artykułów rolnych niż producent, zatem trudno powiedzieć czyimi trawokulkami handluje....
Jednak nie sądzę żeby miał trawokulki Pro-Linen w takiej cenie.

Edit: wysłałam pytanie do sprzedawcy o producenta trawokulek  i odpowiedzi nie otrzymałam,  a z opisu aukcji zniknęła treść skopiowana ze strony Pro-Linen
Zapytam tutaj, bo nie bardzo wiem gdzie: czy St hippolyt  ma jakiś program lojalnościowy?  👀
Wiecie taki, że miarka, czapeczka, czapraczek, dereczka. Nigdzie się nie mogę doszukać, więc pewnie nie ma, ale chciałam się upewnić. 😉
Post pod postem, ale ja na inny teraz temat.
Wpadam pochwalić Nubę Equi. Otręby ryżowe niczego sobie, wszystko z nim jak trzeba. Następnym razem chyba skuszę się na te miętowe. 🙂
Bardzo miło zaskoczyła mnie próbka do zamówienia. Porcja jakaś konkretniejsza, że można z tego koniowi zrobić posiłek i faktycznie przetestować. Dostałam Nuba Speedy Beet Mix. Fajne, praktyczne połączenie wysłodków, otrąb, siemienia. Drobne granulki, które po zalaniu gorącą wodą z kranu były już gotowe po półgodzinnej lonży. Plus także za zbilansowanie, nie trzeba się martwić wapniem i fosforem oraz za brak zboża. Ładnie pachnie, aromatycznie, ale niezbyt nachalnie. Koń zjadł ze smakiem. Nawet kolor po namoczeniu był taki w porządku, nie odrzucał, ani nie pomyślałam ,, o matko jakie okropne błoto"
Jedyny mankament to dla mnie cena. Dość sporo jak na wysłodki z otrębami, ale poza tym jestem bardzo na tak. Dawno mnie tak pozytywnie nie zaskoczyła żadna pasza.

Teraz czekam na jakaś super sieczkę i paszę podobną jak ta powyżej, ale nie wymagającą moczenia. Miałam swego czasu problem ze znalezieniem czegoś takiego. Jedynie Agrokompleks był mnie w stanie zadowolić. 😉
Mam kilka zółtodziobowych pytań co do otrębów pszennych. Czy mogę koniowi podać na próbę "ludzkie" ze sklepu 😁, żeby sprawdzić czy marudzie będzie smakować? 150g suchych to ok porcja na początek (koń stoi cały czas na owsie)? Można zalewać zimną wodą czy musi być gorąca?
Ludzkie to raczej to samo tylko droższe.  Musi być zwilzone ale nieważne jaką wodą.  My mamy zalewane razem z wyslodkami wiec lekko ciepłą.
Dramuta12, mogą być ze sklepu. Porcja OK. Zalać lepiej gorącą wodą (z zimną słabo się łączą) ale zimną też można. Pytanie tylko po co chcesz same podawać otręby? Łatwo nimi przebiałkować konia, łatwo zaburzyć równowagę fosfor - wapń...
_Gaga, chciałam podać jako dodatek do owsa, do tego wapń.

Dziękuję za odpowiedzi. 🙂
Dramuta12, to może ryżowe otręby? Granulowanych się nie moczy, można kupić już stabilizowane, a efekt podawania na prawdę widać 🙂
_Gaga, myślałam o tym, ale koń nie mój i nie będę w niego tyle inwestować. 😉 Swojego bym najprawdopodobniej na Saracena przestawiła, ale - wszyscy wiemy jak to z nieswoimi końmi jest.
edit. Przepraszam za przekręcenie niku w poprzednik poście 😡
Fakt, w takiej sytuacji zamiast otrąb dorzuciłabym jakieś tańsze witaminy (np. Bestermine Animki , albo Dolfos K) 🙂
A złym pomysłem byłoby dodanie do otrębów bestermine(oprócz wapnia)? Koń słabo przyswaja pasze i wyglada jak wyglada... W najlepszej kondycji była po ZT, dostawała do paszy drożdże. No i oczywiście codzienna praca robiła swoje. Chciałabym wyprowadzić ją narazie ze stanu ogólnej sucharowatości (badania wyszły ok).
Dramuta12, szybciej , bezpieczniej i niedrogo utuczysz wysłodkami z dodatkiem otrębów 🙂 Wtedy nie trzeba sięgać po wapń. Oczywiście, że witaminy można do tego dodawać. Na pewno nie zaszkodzą.
Zęby ktoś jej sprawdzał?
mam zaboksowaną 19-letnia klacz, wczęśniej przed kontuzją dostawała dziennie 80 dkg gniecionego owsa i 1 kg musli Coolmixa Saracena, teraz muszę zabrać owies a bez niego zawsze chudła, nie mogę dodać jęczmienia i muszę uważać z wysłodkami bo muszą być bilansowane otrębami, a na jęczmień i otręby zawsze reagowała puchnięciem nóg. czy dodanie otrąb ryżowych to dobry pomysł ? wiem ze one są na budowanie masy mięśniowej a w tym wypadku mięśnie nie pracują, czy mozna zostawić ten 1 kg musli czy też obciąć ? to jest szybko chudnąca angloarabka i po 5 dniach od kontuzji już widac spadek masy  a gruba to ona nigdy nie była 🙁
a jak z dostępem do siana? Może np owies + sieczka i olej?
siano ma cały czas pod nosem, je bez problemu, apetyt ma, ale ona z tego typu ze na samym sianie  będzie można sie na niej uczyć anatomi 🙁 owies, olej dodadzą jej energii, a ona nie powinna chodzić a co dopiero kręcić sie po boksie na chorej nodze
blucha, spróbuj tych pasz przeznaczonych dla koni kontuzjowanych. Ja swego czasu koniowi ze złamaną nogą dawałam Convalescenta z Dodsona, połowę mniej niż zaleca producent i sieczkę safe&sound również z Dodsona i nie nosiło go i dobrze wyglądał. Wychodziło mi worek muesli i worek sieczki miesięcznie, także do przeżycia finansowo.
Blucha mój koń też wrażliwy na białko, dostaje otręby ryżowe do wysłodków, zima sieczkę z lucerny i nie mam żadnych problemów. W Magic Horse możesz kupić otręby po 10 kg, a i zamówić paszę pod Twoje potrzeby, np.  bez zboża w ogóle. Jeszcze kozieradka jest na utrzymanie masy, świeżo zmieloną zaparzyć wrzątkiem.
Przychodzę z zapytaniem czym karmić konia, ktory długo stoi i ma multum energii? Nie mam pojęcia co mu dać, stał na garści owsa, pózniej na jęczmieniu, teraz na miarce sieczki na posiłek ale dalej jest zbyt nadpobudliwy. Ktos moze polecić jakąś sprawdzoną paszę, skuteczny suplement uspokajający?  🙇
Stoi z powodu choroby? Magnez, serdecznik u nas dobrze działa po dłuższym stosowaniu, melisa.
Może sieczka z dużą ilością melasy i rzeczy które niekoniecznie są wskazane przy areszcie 😉
_Gaga, zęby ma zrobione. Podejrzewam, że może mieć wrzody, chociaż oprócz sucharowatości (żeber co prawda nie widać) nie ma objawów. Przed kupnem na pewno będziemy robić gastroskopię i jeśli wszystko będzie ok to przestawię ją już na saracena. 🙂
valley, jak stoi, to będzie miał nadmiar energii niestety 🙁
Dramuta12, stawiałabym jeszcze na robale. Tak, czy siak najlepszym wyjściem z tanich są wysłodki jednak 🙂
Jakie macie zdanie na temat paszy Sukces? Mam zamiar kupić ich paszę hodowlaną dla 2 letniej klaczy i chciałabym się też dowiedzieć jakie jest jej dawkowanie dla młodego konia oraz czy można stosować ją pół na pół z gniecionym owsem. 🙂
Wie ktoś może gdzie wysyłają za darmo paszę St. Hippolita? Albo może ktoś polecić inną paszę na problemy oddechowe?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się