Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?

Obawiam się , że dostaniesz info ze związku, że zbonitują jak przyjadą opisać źrebaka. Tak naprawdę to lepiej dowiedzieć się kiedy bedzie ktoś z inspektorów w pobliżu i  zaciągnąć go kobyły indywidualnie.


tylko łap tego który potem będzie bonitował, żeby potem nie było zdziwienia 🙁 ja w tamtym roku poprosiłam o wstępną, nieoficjalną bonitacje, usłyszałam ze kobyła och i ach na 81 pkt, do oficjalnej bonitacji przyjechał jednak ktoś inny i kobyła dostała ledwo 76 pkt  🤔
blucha,
prawda jest taka, że bonitacja zawsze będzie oceną subiektywną.

Mam klacz prościutką na nogach, z suchymi stawami i ścięgnami. Bardzo poprawna. Dostała ona taką samą ilość punktów za nogi jak klacz znajomego ze sztorcem, baranią nogą i postawą szpotawą  🤣

Mało tego, znam ogiera z licencją ocenionego na 81pkt - i fakt: nie można ująć mu urody czy możliwości skokowych. Zdziwiłam się jednak mocno, gdy zobaczyłam na żywo jego spód - w życiu nie spodziewałabym się tak wykręconej nogi u ogiera dopuszczonego do rozrodu z tak wysoką (?) punktacją! A jednak 😉

Dlatego wiesz - bonitację zrobić trzeba, ale ja bym aż tak bardzo nie przywiązywała do niej wagi. Na ilość punktów trzeba brać poprawkę 😉
melehowicz, masz rację, tylko sądziłam po korytarzu, że to będzie petarda, ale może potrzebuje czasu.

Nic nie pisałam o nim jako ogierze, bo zawsze był delikatny i nie wysoki, więc nie "typowy" ogier.
Jednak żeby ocenić go jako ogiera, to trzeba poczekać na potomstwo i to jak będzie sobie radzić w sporcie, a na to za wcześnie.

A to, że nie wygląda jak "knur" nie znaczy, że nie będzie przekazywał najlepszych cen, szczególnie z Quidama, którego ja jestem fanką ogromną ( zresztą mam 2 gagatki z matki po Quidam de Revel).
Blucha, a to nie jest tak, że zmieniono skalę ocen? Wiem, że miała powstać nowa, własnie taka w której np 72 pkt to ocena dobra (kiedyś chyba 78???)
Kurcze, kiedys mialam gdzies starą rozpiske z punktami i nie moge tego znaleźć 🙁
Perlica:
Ogier musi wyglądać jak ogier inaczej ma coś z hormonami nie tak!
Ogólnie zgadzam się z twoimi uwagami.
Megane: Skala pozostała taka sama, tylko trakeny maja inną. Niestety obniżono wymagania wpisu ku mojemu oburzeniu. Bonitację szczegółową znajdzie sz w każdym programie hodowlanym na stronie PZHK.
melehowicz, ale jak tak nie wygląda to znaczy, że zachodzi ryzyko że mało testosteronu to słabe nasienie ? Czy jak to jest ?
Nie znam się na hodowli  🙁
Melehowicz, nie chodzi mi o ocene głowa, szyja, kłoda...
Ogolnie programy hodowlane swoje, nota końcowa swoje 😉
Mnie tez ta obniżka oburzyła, bo tworząc nową, uzytkową rasę powinno sie podnosić poprzeczke a nie ją opuszczać, no ale cóż... moze kiedyś coś się w końcu zmieni
Zapewne pomieszało ściany bonitację z indeksem ogiera . Ten to się zmienił w sposobie obliczania.

Perlica czy mam ci tłumaczyć różnicę pomiędzy Usainem Błotem a Arturem Barcisiem. Przepraszam za dubla, pomyłkowo wyszedłem przed zakończeniem postu.


Scaliłam posty.
Chodzi mi o widełki, ze np 72 p.b. to ocena dobra, 75 - jakas tam, 80 bdb itd.
Ogier 78 db, 80 - ...
Parę lat temu powiedzmy dobra ocena u klaczy SP była 75 pb. (teraz 72) dostateczna teraz 65, wcześniej około 70.
Nie chce teraz rzucać cyferkami, bo nie pamietam, a nie moge znaleźć tej rozpiski 😉
Kiedyś ją gdzieś znajdę, albo ktoś ten problem wczesniej rozwiąze 😉
Condina   Charakter, Charisma, Klasse.
30 grudnia 2016 15:06

Ogier musi wyglądać jak ogier inaczej ma coś z hormonami nie tak!



że niby jak??? co to za stwierdzenie? 
melehowicz, takie zoobrazowanie do mnie dociera.
Ale chyba jednak wolałabym mieć dziecko z Barcisiem, jak coś  😂
Condina nigdy nie widziałaś ogiera?
To taki koń tylko ma krótszy łeb, ale tylko z pozoru, bo ma szerszą mózgoczaszkę.
Taki koń ma dużo szerszą szyję w pionie i w szerokości, bo ma bardziej rozbudowane umięśnienie i więcej otłuszczenia.
Taki koń ma też mocniej rozbudowany przód zarówno kościec jak i mięśnie.
Taki koń ma kłodę z nogami w obrysie wpisaną w kwadrat.
Zimą nie porasta zimową sierścią - grzeją go jądra 🤣.
Jego zachowanie to szlachetne (nie walnięte) libido na czterech nogach.
Condina   Charakter, Charisma, Klasse.
30 grudnia 2016 20:43
dzięki za wyjaśnienie.. wiedocznie amator ze mnie :-P
Condina: nigdy nie miałem cie za amatora.... Ten tekst był trochę na złość : Pamiętaj że nie zadaje się pytań jeśli nie jesteś gotowa na odpowiedź. To odpowiedzi maja zabójcza moc .. nie pytania! Mam nadzieję, że  :kwiatek:
Melechowicz, a dla mnie Quvee jest bardzo dobry. I sie jeszcze pokaże. Cały czas powtarzam, ze to nie koń dla Maksa. Teraz siedzi w niemczech, tam sie odpowiednio rozwinie. I to jednak Quidam, wiec ma prawo późno dojrzeć.
Życzę mu jak najlepiej. Kto wie , może mnie przekona...Trochę abstrahując prezentuję niepopularny pogląd, że ogier odnoszący sukcesy w sporcie to nie zawsze wybitny reproduktor. Dla mnie absolutną gwiazdą stacji ogierów Wachty jest Cassilio.
Dla mnie number one i la calidad. I calidad to kolejny któremu Maks nie pasuje
Oba zasługują na uwagę, kto wie może w najbliższym sezonie? Chociaż marzy mi się inbred na Heraldika.
A moim skromnym zdaniem obserwatora to na tego konia pasuje lekki styl jazdy , np..takiego Ehninga  🙂
No cóż! Ehning i Kutcher uważają w odróżnieniu , od większości polskich jeźdźców i trenerów skokowych , że koń nie może spóźniać zadem podczas lotnej zmiany nogi w galopie. Zdaje się ze Ludwiczak tego próbował wymagać od Maksa?!
Condina   Charakter, Charisma, Klasse.
02 stycznia 2017 13:39


Condina: nigdy nie miałem cie za amatora.... Ten tekst był trochę na złość : Pamiętaj że nie zadaje się pytań jeśli nie jesteś gotowa na odpowiedź. To odpowiedzi maja zabójcza moc .. nie pytania! Mam nadzieję, że  :kwiatek:


Wiesz, ja po wyglądzie ogiera nie potrafię stwierdzić jakie ma hormony. Znam klacze w typie bardzo ogierowatym. Sama taką miałam kiedyś i nie miała żadnych problemów potem z rozrodem. Mogę foto podrzucić jeśli chcesz.
Nie boję się zadawać pytań i nadal będę. I mam nadzieję, że polscy hodowcy: i ci amatorzy i ci profesjonalni też będą pytać.
W czerwcu organizujemy po raz pierwszy w Polsce czempionat źrebaków holsztyńskich wraz z kwalifikacją żrebaków do aukcji w Elmshorn i Barendorfie. Dzień wcześniej będzie spotkanie dla hodowców i miłośników koni z "władzami" Związku Holsztyńskiego. Będzie okazja do pytań... i mam nadzieję, że także do "zabójczych" odpowiedzi. Zapraszam serdecznie.
Cech płciowe II rzędu o niczym nie przesadzają, ale dla mnie samiec gatunku ma być typowy w budowie czyli samczy. Jak ogier przypomina klacz to zaczynam mies wątpliwości. I tylko tyle. Propozycja udziały w konferencji ciekawa - może się coś uda zrobić w tym kierunku. Chociaż  mnie bliżej do związku , którego pełna nazwa holsztyniarzom z trudem przechodzi przez gardło - KWPN (ale członkiem nie jestem).
Condina   Charakter, Charisma, Klasse.
02 stycznia 2017 17:45
Chociaż  mnie bliżej do związku , którego pełna nazwa holsztyniarzom z trudem przechodzi przez gardło - KWPN (ale członkiem nie jestem).


to też bardzo złośliwe stwierdzenie... na pewno "SPką" łatwiej niż "Holsztyniarzą". Ja chyba nie nadaję się do wymiany "poglądów" na takich anonimowych forach... Eh...

Tak czy siak, zapraszam hodowców w czerwcu do nas. Mamy nadzieję, że uda się zebrać ciekawą stawkę źrebaków. Będzie można porównać i  podyskutować.
A co sądzicie o ogierze Salazar rasa polski koń szlachetnej połkrwi po ELMERO matka SULIMA po DAWIDOFF ? Miał  ktoś z nim do czynienia ? Widział , slyszal  potrafi ocenic?
Condina: rzeczywiście trochę zbyt serio traktujesz takie zaczepki. Uważam, że takich spotkań brakuje w Polsce. Masz już jakiś pomysł na tematykę takiego spotkania/konferencji.
Tak serio to trzeba przyznać, że to że SP  jeszcze się utrzymuje to w dużej mierze dzięki materiałowi genetycznemu związków Holsztyńskiego i Hanowerskiego. Do KWPN sięgano kiedyś trochę mniej - dzisiaj już więcej.
Uważasz, że powinienem się przedstawić z imienia i nazwiska?
Do KWPN sięgano kiedyś trochę mniej - dzisiaj już więcej.


No nie ...  😵 W drugiej połowie lat 90 ubiegłego wieku rozpoczęły u nas karierę  ogiery KWPN Elmero, Elvis, Firstgraaf, Garantie, Harvest, Kingsten, Le Bon, Le Voltaire, Lombardo, Luron, Maaik, Markies V, Mason, Midas, Mazzel, Mordechai, Niels, Nobody, Trawant. Zostawiły w sumie ponad 1500 źrebiąt.   
heykowski: szukasz dziury w całym!! "Kiedyś a ostatnio/dzisiaj" - 20 lat to w hodowli jedno pokolenie koni więc to "ostatnio" - tak to widzę!!
Ponadto żaden z nich nie był uznany w macierzystym związku, a obecnie-współczesnie używa się ponad 70 ogierów uznanych w KWPN w doskonaleniu SP i WLKP
heykowski: szukasz dziury w całym!! "Kiedyś a ostatnio/dzisiaj" - 20 lat to w hodowli jedno pokolenie koni więc to "ostatnio" - tak to widzę!!
Ponadto żaden z nich nie był uznany w macierzystym związku, a obecnie-współczesnie używa się ponad 70 ogierów uznanych w KWPN w doskonaleniu SP i WLKP


ELMERO był uznany w KWPN.

A tak z czystej ciekawości, bo ja zielony jestem możesz wymienić nazwy tych 70 uznanych ogierów (przez KWPN) dopuszczonych obecnie do krycia w rasie sp i wlkp. ?
A ja zapytam, jakim to cudem 20 lat to Jedno pokolenie w hodowli koni???
SILVER_GOLD: nie będę tu wymieniał, bo "się mi" nie chce, ale łatwo możesz się sam zapoznać zaglądając na taka oto stronę:
http://pzhk.pl/hodowla/rejestr-ogierow/ogiery-uznane/

halo: przyjąłem sobie , że 20 lat to  czas życia konia , wielu tez by się zgodziło, że część ogierów bywa aktywnych rozpłodowo w podobnym czasie (pewnie mniejszość). Wiem, że w odniesieniu do ludzi to  najczęściej o pokoleniu mówi się myśląc o czasie od 20 do 40 lat, jednak czy słusznie? Ja przyjąłem 20 - można się nie zgodzić nie będę się upierał. Jednak w kontekście tematu , jak słusznie zauważył SILVER_GOLD chyba tylko Elmero był ogierem uznanym w księdze KWPN (może jeszcze któryś , nie wszystkie heykowski wymienił, bo choćby ze słynnej piątki brakuje Marama i Marino - też nie uznane w KWPN) - czyli "kiedyś" sięgano rzadziej, "teraz"-(od 2003 r.) częściej. Nie wnikam przy tym w przyczyny (materialne, organizacyjne, polityczne i inne). Po prostu stwierdziłem i już.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się