Jakie pasze dajecie swoim koniom?

My musieliśmy z oil w ogóle  zrezygnować bo kon w połowie drugiego worka wzgardzil. Tej bez oleju w ogóle nie chciał jeść. Teraz się przerzucilismy na meadow grass z dengie i póki co znika 🙂
Myślę o Nuba Grow1 Musli Balancer (http://www.nubaequi.pl/pl/pasze-balancer-seria-care/36-nuba-grow1-musli-balancer.html) dla mojego 18 miesięcznego podlotka. W związku z tym kilka pytań do bardziej doświaczonych w kwestiach żywieniowych:
1. Czy pasza będzie odpowiednia dla konia z tendencją do wzdęć?
2. Ile dodawać do 4 standardowych miarek owsa gniecionego dziennie (w sumie ok. 1,8kg?)?
3. Czy podawanie paszy nieregularnie np. 3/4 razy w tygodniu do obiadu ma sens i nie zaszkodzi? Koń dostaje niewielki obiad (0,5 miarki owsa, 2 garstki łuski słonecznika, kilka marchewek) tylko pod moją obecność, gdy trochę pobiega. Do kolacji marchewki.
3.5. I czy w takim przypadku nie lepiej zamiast balancera wziąć paszę kompletną i zastąpić nią obiad?
Dodam że nie mam możliwości podawania dodatków codziennie, bo w standardzie pensjonatu podawany jest jedynie owies.
Zastanawiam się nad różnymi opcjami: pasze, dodatki, peletki ziołowe, ale nie wiem co wyjdzie najkorzystniej dla dzieciaka.
Koń na co dzień stoi na padoku, ale nie jest zbyt ruchliwy, pobiega tylko wtedy kiedy u niego jestem i zabiorę go na spacer lub potruchta na lonży. Dosyć tłuściutki, co pewnie wynika z braku ruchu, ale w tym wieku ciężko jest mu zapewnić go więcej. Ok. 400kg, 155cm wzrostu
Alcatraz, a nie ma możliwości kupieni kilku takich małych wiaderek (3-4 litry mają), podpisać i stawiać koło boksu, żeby w trakcie karmienia tylko sypli do żłoba? Badania wskazują, że najlepsze dla konia są posiłki niezmienne. W ogóle. Prawie nikt tego jednak nie stosuje (może jeszcze kiedyś do tego dorośniemy? : P), ale jak chcesz dawać jeden posiłek inny, to najlepiej podawać go jednak codziennie.
Sivrite, niestety pudełka sie nie sprawdzają. Kiedyś chciałam tak robić z witaminami, to konie, które do boksów wracają same zaczaiły , że w pudełku są dobre rzeczy. Kilka minut i 4 kg witamin zniknęło. Druga rzecz, że konie u nas obiadów nie dostają i opcji nie ma żeby zrobić wyjątek.
Czyli lepiej, żeby młodziak leciał na owsie i sianie, bez żadnych suplementów, jeśli te nie mogą być podawane codziennie?
alcatraz, no to pod boks wiaderko z przykrywką, o takie:



Te przykrywki są solidne, żaden koń ich samodzielnie nie zdejmie, a na tyle szczelne, że nie zdradzają, że w pojemniku jest jakakolwiek jadalna zawartość. A same wiaderka są płaskie, na szerokiej podstawie, nie da się ich przewrócić ani końskim nosem, ani nogą.

Żadna pasza nie ma sensu zadawana z doskoku, a jeszcze jeśli będzie w jakiejś konkretnej ilości to może tylko narobić szkody. Jeśli cokolwiek bym się miała odważyć dawkować w ten sposób, to chyba tylko jakiś koncentrat witaminowo-mineralny, żeby dorzucać go naprawdę niedużo.
Rozwazam zakup balancera dla osobnika puchnacego z powietrza (chodzi w zasadzie o sama energie I przemycenie witamin) a jednoczesnie nie tolerujacego w diecie owsa.
Szukam czegos mocno energetycznego dajacego kopa  😉- czy w ogole jest sens bawic sie w balancer skoro je na ogol podaje sie wraz z owsem?
Nie widze sensu w tym wypadku mieszac go z inna pasza energetyczna zastepujaca owies bo bedzie to dla niego za duzo.
Alaska serio. Ja też składałam reklamacje i też dostawałam kolejne worki z tymi zlepkami do czasu aż melasa zniknęła w ogóle że składu sieczki. Teraz worek mam już po tej zmianie i nie mam nic do zarzucenia.
drabcio czy ta Meadow Grass zawiera granulowaną lucernę? Bo mój dżentelmen ostatnio się wypiął na Healthy Hooves z Dengie i zostawia granulki co do jednej. Ale z sieczki jestem bardzo zadowolona, skarmiałam 2 miesiące i jeśli chodzi o kopyta to ich stan się poprawił. Teraz weszliśmy na Pre Alpin Aspero z Hippolyta i mam nadzieję, że będzie jadł chętnie.  🙂
Cos granulowanego tam faktycznie widziałam, ale w ilości malutkiej 😉
Dava   kiss kiss bang bang
02 stycznia 2017 07:49
Cos granulowanego tam faktycznie widziałam, ale w ilości malutkiej 😉


Tak, o wiele mniej niż w Healthy Hooves albo Tummy  😉


Cobrinha -> możesz podawać balancery, które nie podaje się 'pół na pół' z owsem tylko mogą iść same 😉 Ja w ogólnie nie jestem fanką tych co trzeba sypać kilogramami.
A nie możesz np. do tego co dostaje, bo zakładam, że jakieś wysłodki czy coś, dodawać dobrych witamin, np. Chevinal plus?
Rozwazam zakup balancera dla osobnika puchnacego z powietrza (chodzi w zasadzie o sama energie I przemycenie witamin) a jednoczesnie nie tolerujacego w diecie owsa.
Szukam czegos mocno energetycznego dajacego kopa  😉- czy w ogole jest sens bawic sie w balancer skoro je na ogol podaje sie wraz z owsem?
Nie widze sensu w tym wypadku mieszac go z inna pasza energetyczna zastepujaca owies bo bedzie to dla niego za duzo.


Balancer raczej się nie sprawdzi w takiej konfiguracji. Jest zwykle tak zbilansowany, by uzupełniać to co zawarte w owsie i sianie (chyba, że producent dopuszcza stosowanie samego).
Ja bym w Waszym przypadku postawiła na żywienie pasza kompletną ( potocznie zwana pełnoporcjową).
Cobrinha mój tyje z powietrza i stoi tylko na musli z Nuby (Grow 3), energii ma akurat, a czasem nawet za dużo, sadło się bokami nie leje, więc tragedii nie ma. Daily ma całkiem sporo energii, może tego spróbuj?
Czy granulowaną lucernę (konkretnie z agrokompleksu) podaje się moczoną ? Osobiscie wydaje mi sie ze nie, ale ktoś mi tak powiedział, to pytam 🙂 będę wprowadzać powoli większe ilości (docelowo do 1kg/dzień) więc chcę zrobić to bezpiecznie 🙂
Alaska serio. Ja też składałam reklamacje i też dostawałam kolejne worki z tymi zlepkami do czasu aż melasa zniknęła w ogóle że składu sieczki. Teraz worek mam już po tej zmianie i nie mam nic do zarzucenia.


Racja, już nie ma melasy w składzie 😅 😅 😅 na stronie pro-linen zniknęła za składu 🙂
Ja w sumie nie trafiłam na te "kulki" o których pisaliście, a korzystam już jakiś czas z Alfibre regular (wcześniej miałam Alfibre Oil w której byłam zakochana, ale koń miał przerwę i przeszliśmy na regular i tak jakoś zostało haha)  ale mniejsza ilość melasy w diecie mnie cieszy  😂 😍 czekam niecierpliwie na nową dostawę  😍

Edit: dla pewności poszło pytanie do producenta  🏇
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
02 stycznia 2017 11:15
Rozwazam zakup balancera dla osobnika puchnacego z powietrza (chodzi w zasadzie o sama energie I przemycenie witamin) a jednoczesnie nie tolerujacego w diecie owsa.
Szukam czegos mocno energetycznego dajacego kopa  😉- czy w ogole jest sens bawic sie w balancer skoro je na ogol podaje sie wraz z owsem?
Nie widze sensu w tym wypadku mieszac go z inna pasza energetyczna zastepujaca owies bo bedzie to dla niego za duzo.


Cobrinha zerknij na lo-cal Bailysa. Jest to balancer, ale może być używany również jako wyłączna pasza treściwa. nie wiem tylko czy wartość energetyczna cie zadowoli.
Nie wiem do końca w którym wątku zapytać,  ale czy macie jakiś sprawdzony suplement/pasze dla konia po kolce?
Wielkie dzięki zerknę na ten balancer.
Niestety w tym wypadku karmienie pelnoporcjowe odpada... Mi chodzi tylko o zastrzyk energii.
Inni się martwią jak konia utuczyc a ja odwrotnie haha nie potrzebuje więcej kg. Jak był na owsie problemów nie było aleteraz jest niewskazany: (
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
02 stycznia 2017 17:10
Cobrinha a próbowałaś Hoveler Original Aktiv? Moje to jedzą w połączeniu z owsem. Też miałam problem, że były grube, teraz wyglądają ok i energii im nie brakuje.


Zuzu. jak u nas się przytrafia kolka to podajemy ReformMash. Podaję również profilaktycznie raz w tygodniu.
Paszy Hoveler jeszcze nie testowalam. Niestety przy brak tolerancji owsa nie kazda pasza nam pasuje.
Staram sie unikac wlasnie tych opartych na owsie.
Ze zrzuceniem zbednych kg problemu nie ma natomiast brak wystarczajaco dosc energi do pracy. Masywny kon plus tereny gorzyste nie ida dosc latwo w parze jak cos wiecej sie wymaga. Chlopak latwo nie ma wiec szukam optymalnego rozwiazania.
Poki co najlepiej nam sie sprawdzaja pasze Besterly po ktorych nie ma rewolucji w postaci rozwolnienia.
Jesli nic nie znajde jako dodatek energi jakiejs konkretnej to mowi sie trudno I trzeba bedzie sie pogodzic ze mam czołg do pchania  a nie kłada  😉
OT Cobrinha, a jak się objawiała nietolerancja owsa?
Ma rozwolnienie niestety😉
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
02 stycznia 2017 17:50
Cobrinha a próbowałaś innego rodzaju energii? Są przecież oleje energetyczne, albo syropy (np Plusvital czy Foran) czy coś w podobie PLUSVITAL ATP.
Cobrinha a próbowałaś innego rodzaju energii? Są przecież oleje energetyczne, albo syropy (np Plusvital czy Foran) czy coś w podobie PLUSVITAL ATP.

nie probowalam... jakos o tym nie pomyslama 😵
Dostaje chevinal plus z Foranu a to jedynie witaminy.
zaraz cos poszukam w plynie... mozesz cos sprawdzonego polecic?
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
02 stycznia 2017 18:01
Ja mam dla jednej takiej duuużej dziewczyny Plusvital Sport w syropie. Olejów sama nie próbowałam, bo akurat syrop się sprawdził i nie kombinowałam więcej.
Nie udalo mi sie znalezc w watku opinii o musli  Multi Free Agrokompleksu. Czytajac sklad bardziej przypomina bogatsza sieczke jak Energia z Podkowy.

Skład: susz z lucerny, sieczki (susz traw, lucerna susz cięty, łuska słonecznika, gałązki brzozy, słoma jęczmienna i owsiana cięta), łuska sojowa, susz jabłkowy, susz marchwiowy, otręby ryżowe, łuska owsiana, olej sojowy, jęczmień, makuch lniany, algi morskie, węglan wapnia, chlorek sodu, tlenek magnezu.

Czy ktos probowal?


Ja dawałam mojej kobyle z owsem i była baaaardzo zadowolona. Sierść super, energia na fajnym poziomie i żłób zawsze wylizany do czysta 😉
Probowalam ogarnac temat preparatow energetycznych I powiem sczerze, duzo tego na rynku polskim nie ma,
wiec jesli ktos jeszcze jakis testowal procz polecanych przez  Constantia to bede wdzieczna za opnie, moze byc na pw.
Cobrinha  - może tu coś znajdziesz?
http://shop.bober.com.pl/index.php?cPath=1226_1234
Jak polukałam w necie to większość tych preparatów opiera się na aminokwasach - więc taniej byłoby zapodać koniowi nieco lucerny lub bogaty amiokwasowo a o niebo tańszy stary dobry calwet:
http://www.larix.lublin.pl/preparaty-i-dodatki-paszowe-dla-zwierzat-gospodarskich/20028-dolfos-calwet-2kg.html
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
03 stycznia 2017 11:37
Zuzu. przez kilka dni podawaj mesz i stopniowo wdrażaj to co jadł dotychczas.

W końcu nadarzyła się okazja do testowania paszy GASTRO+.
Więc za jakiś czas, będę mogła więcej powiedzieć 🙂
Cobrinha zobacz jeszcze Struktur Energetrikum, Plusvital też mogę polecić, sprawdził się u nas
A nie jest to tak ze Plusvital zawiera dodatkowo witaminy wiec podawanie go rownoczesnie z Chevinal Plus mija sie z celem?
Nie chce przesadzic  😉
Jak na razie najbardziej kusi mnie VETFARMLAB ProBooster Equine 1500g
Dziekuje wszystkim za rady. Cos wybierzemy.
:kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się