ciąża, wyźrebienie, źrebak

witam, mam pytanie czy zdarzyło Wam się, że badana klacz w 15 dniu ciąży nie była źrebna - tak stwierdził lekarz a mimo to urodziła źrebaka.
Mam wątpliwość co do jednej ze swoich klaczy - doktor ale już inny ma być po nowym roku, ale z ciekawości chciałem spytać o wasze doświadczenia. 
[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] Dublowanie wątków
Nie ma w tym nic dziwnego. Klacz to nie komputer - zarodek mógł jeszcze nie zejść z jajowodu, a ponadto trochę mniej cierpliwości w przeszukiwanie narządów i numer gotowy
galopada_   małoPolskie ;)
29 grudnia 2016 19:18
Czy sa jakies badania na temat zazrebiania starszych klaczy? W jakim wieku najpozniej mozna pokryc klacz pierwszy raz? Czy sa badania, ktore zapobiegna ewentualnym komplikacjom?
Żadnych liczb granicznych nie ma. Ogólne zasady mówią im młodsza tym lepiej (oczywiście po osiągnięciu dojrzałości rozrodczej, nie mylić z dojrzałością rozpłodową). Wszystko zależy od stanu zdrowia, i cech osobniczych. Wet powinien zrobić usg i ewentualnie inne badania (np wymaz z narządów rodnych ) obserwować owulacje i powiedzieć czy warto zaźrebić czy nie. Niestety nie jest w stanie przewidzieć komplikacji w trakcie ciąży, porodu i po porodzie.
whisperer13 a co dla Ciebie oznacza starsza? 20+/15+/10+? Moja (zaraz) 12 latka jest obecnie w 7 miesiacu ciazy. Bedzie to jej pierwszy zrebak. Samo zazrebienie poszlo bez problemu, w czasie ruji sprawdzali kiedy ma najplodniejszy dzien i wtedy zazrebiali. Zaskoczyla przy 2 ruji nasieniem swiezym poprzez inseminacje.
Condina   Charakter, Charisma, Klasse.
04 stycznia 2017 23:06
też mam 12latkę pierwszy raz zaźrebioną. Pierwsza inseminacja była skuteczna, ale klacz zresorbowała zarodek. Druga inseminacja skuteczna i zarodek utrzymany... tfu tfu..

Ja już bym strasznie chciała zrebaczki... U nas pierwszy maluch ma się pojawić w połowie marca...
Troszke mnie uspokoiliscie, dziekuje: )
Zastanawialam sie, czy nie za pozno na moja hot czternastke.  😂
Nie zwlekaj!
Przepraszam Was ze nie dalam znac jak z moja kobylka  🤬
Ale wracam z dobrymi wiadomosciami 🙂
Kobylka zrebna  😅  😅
Jednak moje przeczucia mnie nie zawiodly 🙂 caly czas na mnie szczurzy jak dotykam brzuchola juz calkiem wiekszego :-) wredotka moja :-)
Ale z usg bylo duuuuzo stresu 🙁 balam sie o nia troche ze ten stres jej zaszkodzi....
Ogolnie to strachliwa i nie ufna z niej kobyla,kazda obca osoba to dla niej stres a co dopiero takie cos :-)

I przeczytalam wszystkie 283 strony  😅
Czuje sie o tone madrzejsza  😁
Moja też z tych starszych pierworódek - 11 latka, obecnie źrebna 6 miesiąc. Z zaźrebieniem było trochę zachodu bo za pierwszym razem po inseminacji był płyn w macicy, drugi raz pęcherzyk pęk później niż przewidywaliśmy i kurier zawalił, za trzecim się wkurzyłam i sama pojechałam pkp na drugi koniec polski po nasienie, macica płukana profilaktycznie i źrebna. Obecnie wszystko ok więc jeszcze poród. Staram się by chodziła regularnie bo energią ją rozpiera, humory miewa, ale i myślę, że dobra kondycja do porodu wskazana a nie kondycja ala spaślak pastwiskowy. Dopiero 6 miesiąc a już moocno okrąglutka. Boję się co to będzie.
Moja też w 5-6 bo z moja to takie cyrki ze grzeje sie chociaz zrebna  🤔wirek: ale liczac normalnie od ostatniego skoku to 5 ,chociaz patrzac na jej brzuchol ktory teraz sie powiekszyl to bym powiedziala ze jednak 6.... i jak u Twojej falabana juz dosyc duuzy jak na nia. No i tez juz nie taka mloda bo 12 latka ale zrebaki juz miala wiec doswiadczona mamuska  🙂
A jesli chodzi o ruch to jak najbardziej zeby byla w formie i podolala przy wyzrebieniu :-) nawet w ostatnich miesiacach praca na lazy w stepo-klusie juz bez galopow oczywiscie :-) a i stepowe spacerki sa lepsze niz stanie i tycie w boksie :-)
Ja mojej nie jeździłam praktycznie od początku ciąży, ale ruch ma 24h 🙂
Termin ma na maj, a brzuchol też pokaźny. 1 źrebak.
To jestesmy w klubie oczekujacych  😅
Zycze Wam zatem spokojnego (chociaz to latwe napewno nie bedzie 🙂 ) oczekiwania i szczesliwego i bez problemowego wyzrebienia  🙂
u nas pierwsze źrebię pojawi się w lutym, a kolejne pod koniec kwietnia, już nie mogę się doczekać 😵 😂
Oooo to czekamy na zdjecia Twojego lutowego maluszka  💘
u nas pierwsze źrebię pojawi się w lutym, a kolejne pod koniec kwietnia, już nie mogę się doczekać 😵 😂


U nas podobnie, 1 w lutym, 2 w kwietniu i 2 w czerwcu  🙂
Pierwsza ta dama , zdjęcie z grudnia czyli 9 miesiąc
*o* jaka piekna klaczka (tfu tfu ) i brzusio jaki okraglutki no prawie jak u mojej w 5 ? Matko to jaki bedzie w 11 ? Bedzie sie turlac beczka  😂
Witam, ma ktoś bądź miał okazje pracować z końmi po ogierze Ulco? Mam kilka pytań:-)
Szukam informacji na temat zapalenia łożyska w ostatnim trymestrze ciąży. Jak długo trwa leczenie i czy przynosi rezultaty,jak duża jest wyleczalnosc i donoszenie ciazy . W internecie bardzo mało informacji na ten temat ,obecnie walczę 5 ty dzień. Objawy wykryte bardzo szybko , leki wprowadzone szybko. Dostaje 5 ty dzień antybiotyk domięśniowo , saszetki przeciwzapalne , hormon i trimerazin. Klacz w dobrym zdrowiu i humorze , nic po niej nie widać . Za dwa trzy dni mamy kontrolę , szukam info co dalej , jakie szanse mamy .... Wet mówi czekać , ja chodzę po ścianach :/
Wrzucam zdjęcia z książki. Może coś więcej jak wyczytałaś w Internecie.
MODZI nie wywalajcie tych za dużych zdjęć, bo z innych sie nie rozczyta dziewczyna.
Akatash,
jakie konkretnie objawy wskazały na problem?
Akatash,
jakie konkretnie objawy wskazały na problem?


Powiększone wymie i obecność mleka 3 miesiące przed terminem , obecnie doszedł lekki wysięk z dróg rodnych ( brudny srom, nie jak na fotach powyżej )

Tajnaa
Dzięki , niestety nie ma tu rokowań co mnie najbardziej interesuje 🙁 nawet po angielsku dość mało informacji . Nigdzie nie mogę znaleźć info czy leczenie trwa do końca ciąży ?

Wisi nademna jakieś fatum , zeszłej wiosny cesarka z źle ułożonym zrebakiem, teraz zapalenie łożyska u drugiej Kobyłki. Dbam chucham i nie mam .....
Akatach
tu masz pełny tekst, który wstawiła tajnaa (włącznie z obrazem usg po 3 tyg. leczeniu: https://edraurban.pl/layout_test/book_file/69/atlaschorobzrebiat-rozdzial1.pdf

Ja też się trochę martwię, bo do porodu jeszcze 3 mies., a kobyła już powoli zapuszcza podwozie 🙄
Zachowanie w normie, upławów brak, mleka też... Wczoraj właśnie z wetem rozmawiałam...
Wg moich książek, rokowania marne.(jeśli to zapalenie łożyska) Tj zazwyczaj ciąże kończą się poronieniami, wczesnymi porodami, lub urodzeniem źrebięcia niezdolnego do życia.
Info z książki pt. Rozród koni, jak chcesz jakieś kopie, to daj znać
Pocieszam, że ciężko to się diagnozuje, bo na podstawie badań krwi nic nie wyniknie /bariera krew-łożysko/, a na USG też ciężko, bo łożysko jest pofałdowane i znaleźć miejsce odklejania jest ciężkie. A jakiś wypływ z pochwy ma?
Trzymam kciuki za nietrafioną diagnozę.
tajnaa

jeśli pytanie do Akatash to:

Powiększone wymie i obecność mleka 3 miesiące przed terminem , obecnie doszedł lekki wysięk z dróg rodnych ( brudny srom, nie jak na fotach powyżej )



jeśli do mnie to pytanie, to nie.
nie doczytałam. Sorki.
Rokowanie.... to chyba jedyna książka, w której opisane jest jakiekolwiek leczenie. W innych poronienie jest wynikiem zapalenia łożyska i tyle, a dobór i zadziałanie leków które pokonają barierę krew-łożysko.... No słabo. 🙁
Generalnie widać zapalenie łożyska dopiero po poronieniu.
Wg moich książek, rokowania marne.(jeśli to zapalenie łożyska) Tj zazwyczaj ciąże kończą się poronieniami, wczesnymi porodami, lub urodzeniem źrebięcia niezdolnego do życia.
Info z książki pt. Rozród koni, jak chcesz jakieś kopie, to daj znać


Mam tę książkę , podasz nr strony ? Może w nerwach , ale nie znalazłam tam za dużo informacji oprócz tego że poronienie może być skutkiem zapalenia łożyska .

Kolejny dzień bez zmiany. Moja pani wet jest doświadczona w rozrodzie i miała już do czynienia z zapaleniem łożyska , jednak nie poda mi żadnych rokowań mojej klaczy bez kontroli, więc czekam 🙁

Czytam ile potrafię po angielsku , jeden autor podaje 80% wyleczeń w grupie leczonych koni i kontrolnie 100% poronień w grupie nie leczonych . Daje mi to jakaś nadzieję ....
Akatash,
będzie dobrze! Musi być! :przytul:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się