Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?

Wystarczą (o ile same nie są zbilansowane), teoretycznie stosunek Ca:P mają jeszcze bardziej niekorzystny niż pszenne. Tylko patrz, skąd bierzesz, bo niektóre filmy mają bilansowane, a z Magii np. w badaniach laboratoryjnych którejś partii wyszło, że mają więcej (!) wapnia niż fosforu. Nie wiem, czy dalej mają tę partię, czy już kolejną, najlepiej pytać właścicielki o zawartość. Niebilansowane ma też chyba Agrokompleks i Jarpasz.
sumire, Dziękuję pięknie!  :kwiatek: Tak mi się coś zdawało, że coś takiego czytałam na forum, ale jak przyszło co do czego to nie mogłam znaleźć tych informacji. Na oku mam zwykłe wysłodki i zwykłe otręby, więc nie powinno być problemu, ale dzięki na zwrócenie uwagi, będę o tym pamiętać.
Jak odchudzić konia, który od roku na samym sianie jest i jeszcze go energia rozwala.
Codziennie padokowany (cały dzień) w stadzie, regularnie jeżdżony, całkiem ostatnio podniesione wydatki energetyczne zostały (bardziej świadoma jazda - trening), i tzw. dupa blada.
Wozi mnie jak worek kartofli, energia rozpiera a zadek rośnie.
kotbury, co to znaczy "regularnie jeżdżony"? Jak często chodzi i jak intensywnie (co robi)?
No GP nie jeździmy🙂 ale aktualnie mamy tak -
wtorek - jazda intensywna, dużo galopów (bardzo dużo, wtorek dniem galopowania)
Środa  - normalna jazda - nie wiem jak to nazwać - pełlna.
Czwartek wolne,
Piątek - normalna pełna jazda
Sobota trening - ultra pot po dupsku (dupskach🙂
Niedziela  - rozjeżdzonko po treningu, impuls i do przodu ale bez przesady
Czyli 5 razy w tygodniu. Dorzuciłabym opcjonalnie w poniedziałek lonżę - jeśli masz taką możliwość.
Obawiam się, że jeśli współpracujesz z trenerem to nie tyle energię, co co kondycję zbudowaliście konkretną.
A z tym już ciężko coś poradzić 😉
Poza tym masz 100% pewności, że koń nie dostaje owsa? (tak a propos wożenia)
Już więcej niestety czasu nie mam jak poświęcić.
Ja tylko nie rozumiem skąd tak nagle ta kondycja 😎 Bo w takim trybie już jakiś czas jesteśmy. I sobie myślałam, że zima, trawy nie ma - to może będę jednak jakąż paszę musiała włączyć a tu takie trubo wrotki.  i dupsko do tego rośnie.
Jedyny pomysł jaki mi przychodzi do głowy to jeszcze wymoczenie siana (mówią że się wtedy trochę skladników wypłucze) tyle że przy - 15 chyba słaby pomysł  😂
Kotbury Jak masz możliwość podawaj siano w siatkach oczko 2,5 cm albo 3,5 cm, koń będzie wolniej jadł. Jeśli masz łasucha który "lubi jeść pełną gębą" to go na pewno spowolni.
Ja tylko nie rozumiem skąd tak nagle ta kondycja 😎 Bo w takim trybie już jakiś czas jesteśmy.

No właśnie stąd. Kondycję buduje się miesiącami przecież...
Możesz sprawdzić ile koń siana dostaje? Chociaż obcinanie siana to akurat słaby pomysł... :/
Obcinanie siana nie jest dobrym pomysłem, dlatego tak jak napisałam siatki w takim przypadku są dobre jak ma się konia, który ma taki apetyt, że żre a nie je. Ja mam takiego głodomora, wiesz mi, buzia jej się cały dzień nie zamyka. Jeszcze jednego dobrze nie pogryzie a już sięga po następne siano. Siatki ją spowolniły, bo zaczęła brać miej do pyska na raz. Klacz ma stały dostęp do siana przez całą dobę, tyle, że wolniej je. Wcześniej potrafiła zjeść o 1/3 więcej niż druga moja klacz. Teraz ilość siana, którą zjadają jest podobna.  W reszcie przestała wyglądać jak źrebna klacz przed porodem.
Słyszał ktoś, coś na temat podawania ziemniaków?
Mogą wywołać u konia podwyższoną temperaturę?
Podaje ktoś na przytycie konia?
Jak byłam mniejsza (wieki temu) to ziemniaki podawali handlarze, aby konia szybciej utuczyć i puścić w świat...

Dokładnie tak jak maluda pisze. Ziemniaki są wysokoenergetyczne i tuczące. Szybki efekt w krótkim czasie.
No tak. Ale czy mogą być z tego jakieś powikłania?  Czy są nie zdrowe i w jakich ilościach podawac?
Imo istnieje wiele różnych innych rozsądnych i niezbyt drogich sposobów na utuczenie konia.  😉
No tak. Ale czy mogą być z tego jakieś powikłania?  Czy są nie zdrowe i w jakich ilościach podawac?

U jednego konie wciąż padały z powodu kolek, ale czy bezpośrednia przyczyna leżała w ziemniakach to do dzisiaj nie wiem.
Osobiście bym nie podawała, bo na wyciągnięcie ręki masz np. jęczmień, też dobry na przybranie masy.

A jęczmień podawać cały?
Jęczmień jest za twardy dla koni. Trzeba moczyć albo gnieść/ śrutować. Ja zawsze gniotłam systematycznie cały w gniatowniku do owsa.
Ja zaś zalewałam wodą wieczorem i rano podawałam.
nokia6002
ja podawałam kiedyś ziemniaki ale żadnych efektów nie było i przestałam
jęczmień w moim wypadku też średnio się sprawdził, koń ma mnóstwo energii a na masę raczej mu nie idzie  😤 ale jeśli podaję to śrutowany i zmoczony w formie papki 🙂
Ziemniaki się dawało koniom opasanym na rzeź. 5 do 10 kilo dziennie, żeby miały efekt tuczenia. Nie są zbyt wartościowe dla koni (i mają chociażby mnóstwo niezbyt zdrowej skrobi), no ale jeśli chodzi o opas na masę, to się sprawdzają...
Jeśli jednak koń nie ma być zjedzony, to lepiej go tuczyć czymś dla niego zdrowym. Wysłodki (30-40 zł zapas na miesiąc), otręby pszenne (podobne koszty), otręby ryżowe (już trochę drożej, koło stówki), albo kondycyjne musli (2-3 worki na miesiąc da naprawdę dobry efekt). Ziemniaki to cios poniżej pasa 🙁
Tez tak myślałam, że zdrowe to nie jest. Pytalam z ciekawości.  Mam teraz możliwość kupienia mieszanki owsa z pszenicą lecz więcej jest owsa. I nie wiem czy kupić takie zboże. Facet chce 60 zł za metr u nas z owsem ciężko. Raz dostałam worek gniecionego splesniałego owsa... fuj... jak podawać taka mieszankę?  NA wieczór zawsze szykuje otręby pszenne można to połączyć z mieszanka?
nokia6002, pszenica bardzo puchnie. Jeśli już musisz ją podawać to tylko moczoną kilka - kilkanaście godzin. No i z otrębami pszennymi przebiałkowanie gotowe. Dobrze jeśli tylko przebiałkowanie...
Jeśli ciężko z owsem przemyśl jęczmień, tylko jęczmień trzeba podawać gnieciony.
Dava   kiss kiss bang bang
11 stycznia 2017 07:11
Ziemniaki jesli juz sie podawalo koniom to z parownika, ochlodzone  😉
Surowe ziemniaki sa trujace dla koni, wie to kazdy rolnik starszej daty  😉

Nokia --> z jakiego powodu chcesz utuczyc konia?
Ile kon dostaje siana?

Proste sposoby: full siana, jeczmien gnieciony, olej lniany, otreby z wyslodkami, sieczka kaloryczna
Czy kon byl badany? Moze nieodrobaczony, moze warto zrobic badania krwi i kupy?
dava nie ja konia tuczyc nie chce nie jest chuda tylko mięśni jej brak ale nic nie robi młoda jest. TYLKO tak zapytałam o ziemniaki nie chce ich podawać. 

Wiec jednak się wstrzymam z tą mieszanka jak postoja 2-3 bez owsą na samych wysłodki ch to nic im nie bedzie, a w tym czasie poszukam czegoś lepszego. Wolę dać parę zł więcej i kupić dobrej jakości owies. MAM ponad pół worka otrąb pszennych. Podaje je z owsem, marchwią, witaminami, olejem i makuchem z czarnuszki na wieczór, a rano wysłodki z marchwią siana ma fuull nawet aż nadmiar słomę tez podaję ale nie bardzo ją je.
Cześć. Mam pytanie, może ktoś się z czymś takim już spotkał?
Mam klacz, 18 lat w tym roku. Pracującą pod siodłem, w sezonie nawet 6 razy w tygodniu, ale nie są to jakieś treningi, ot co.. Jazdy, przejażdżki. W okresie wiosna/lato klacz strasznie schudła.. powód? Robale, trochę to trwało ale udało sie je wyplewić. Klacz przytyła, ale nie wystarczająco. Dostaje wysłodki i niby jakaś poprawa jest, zebra znikły, dostała fajny brzuszek, ale kości biodrowe strasznie wystają. Badania krwi są w normie, weterynarz zaleca ponowne odrobaczenie i zęby będzie mieć robione, czy to pomoże? Teraz, wiecie jak to w zimie, macha ogonem w boksie i na padoku, jeździmy mało. Jak już to jakieś lonże... Aha, no i klacz miała opoje na nogach, obcięliśmy jej dawkę wysłodków i pomogło, weterynarz mówi, że teraz jak jej białko "nie wychodzi bokiem" też powinno być lepiej. Ale kurcze, no nie wiem, może jakieś witaminy?  🤔 Czy moze czekać na zrobienie zębów i zobaczyć czy będzie poprawa? Kobyła nie wykazuje żadnych oznak choroby, je normalnie, lata, werwy i temperamentu jej nie brakuje.. No nie jest już chuda, tylko wiecie.. Zawsze mogłoby być lepiej.  😎
dava nie ja konia tuczyc nie chce nie jest chuda tylko mięśni jej brak ale nic nie robi młoda jest. TYLKO tak zapytałam o ziemniaki nie chce ich podawać. 


No nieeee, takiej magii, żeby podać coś i bez pracy zrobić koniowi mięśnie to nie ma 🤣
Ale na pocieszenie weź pod uwagę, że brak mięśni nie przeszkadza koniowi w niczym - poza zdrowym i efektywnym noszeniem jeźdźca na grzbiecie. Więc skoro koń nie pracuje, to nie ma żadnej przesłanki ku temu, żeby wyglądał jak Pudzian.
MalinaZGryzina, klacz powinna była zostać odrobaczona jesienią. Jeśli nie była odrobaczona zaczęłabym od tego. I oczywiście od zrobienia zębów... Co więcej nie słyszałam aby koń miał opoje od wysłodków... Od owsa, otrębów, itp - tak, ale od wysłodków?
No właśnie dziwne, nie? No w każdym badz razie ma obcięte i wysłodki i owies i pomogło.
Co do odrobaczania, była normalnie. Ale przyjechały do nas konie w nie za ciekawym stanie i przeniosły robale... W tym tygodniu będzie weterynarz robił zęby, liczę na to ze to pomoże. Bo cholera, 18 lat to nie jest taki wiek, by koń normalnie przytyć nie mógł.
A krążenie może na to wpłynąć? Bo istnieje podejrzenie, ze ma słabe...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się