Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Soymax nie zawiera, witaminy daje się osobno
Dava   kiss kiss bang bang
09 stycznia 2017 14:31
Jak to po co?

Konkretny powód jest taki, że chcę zastąpić owies na jeden posiłek, bo jest mocno zasyfiony i powoli przestaje mi się chcieć przesiewać.


No bo nie znam musli bez zawartości minerałów  😉  Stąd jestem zdziwiona, że ktoś takowe posiada w swojej ofercie...
Chyba, że pisząc 'dodatki mineralne' masz na myśli coś zupełnie innego  😁
Pisząc “dodatki” miałam na myśli te minerały, które w procesie produkcji są dodawane, a nie te, które składniki paszy mają same w sobie - pewnie niezbyt fachowo się wyrażam, ale mam nadzieję, że da się zrozumieć.

equi.dream, dzięki.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
09 stycznia 2017 15:01
trusia a może zboża mikronizowane? Jarpasz ma takie: http://jarpasz.pl/kategoria/pasza-dla-koni/mikronizowana-mieszanka-ziaren na pewno wychodzi taniej niż pasza, a nie ma dodatku minerałów
Pisałam wcześniej odnośnie dodatkowych pasz, ale zgodnie z opiniami zrezygnuję z balancerów bo nie mam opcji dopilnowania stajennego.
ale z takim cackiem może uda się podawać witaminy:

Stąd pytanie: Jakie są Waszym zdaniem najlepsze witaminy dla ponad 1,5 rocznego wałacha? Żeby mi rósł zdrowy i duży 😉
Wcześniej dostawał Eggersmanny Horse Vital Plus, ale kilkukrotnie spotkałam się ze złymi opiniami, mimo że mój koń je ubóstwia.

Edit. Interesują mnie np. te dwie (ze względu na cenę i opis, niestety nie jestem znawcą w tym temacie)
1. http://salonmiko.pl/pl/p/MARSTALL-force-10kg/5651
2. [[a]]http://salonmiko.pl/pl/p/YARROWIA-EQUINOX-1%2C5kg/2525[[a]]
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
09 stycznia 2017 23:12
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
10 stycznia 2017 09:34
Witam 🙂 Możecie polecić jakieś musli dla 25 letniej klaczy, która od jakiegoś roku stała się dość wybredna i często w połwie worka kręci nosem. Długo ją odpasałam, od roku wygląda dobrze, krew badałam miesiąc temu i wyniki wyszły bardzo dobre, odstawiona od pracy pod siodłem chodzi codziennie na spacery. Pół roku jadła Saracen Veteran ale z trudem zmęczyła ostatnie dwa worki ( wydaje mi się że dużo tam było twardego granulatu, a pare zębów już nie ma i odmawia jedzenia twardszych pasz ) i to na nim ładnie przytyła. Później próbowałyśmy Baileysa Seniora (pachniał czosnkiem i zostawiała w żłobie) jakieś z miodem, później Havens green vet ale tam owies jest, a nie chce jej go dawać, Nuba dla starszych koni też jek nie podeszła, myśle że przez dużą ilość granulatu. Teraz je jakiegoś owocowego Eggersmanna ale to tak sztucznie pachnie, że aż mi się niedobrze robi, a ona go nie dojada. Polecicie coś? Smkował jej Saracen Show Improver ale to chyba słaby pomysł dla niepracującego konia? Jadła go jak ją odpasałam.
Oprócz musli dostaje wysłodki, trochę otrąb pszennych, mielony jęczmień na ciepło i na obiad szybkie wysłodki z Nuby i ich mesz który uwielbia. No i ma stały dostęp do siana.
Bede wdzięczna za pomoc 🙂




Robaczek M., próbowałaś Seniora z Eggersmanna?
Ten Frucht też dobry , bezowsowy i nisko energetyczny 🙂
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
10 stycznia 2017 10:19
Też tak myślałam ale ona wszystkie posiłki dostaje na mokro i jak jej zmieszam z tym musli to ma bardzo intensywny zapach i nie zjada tego chętnie. Seniora zamówiłam bo daaawno temu dostawała i ładnie jadła 🙂
Smakowało jej tez z Epony letnie ale podobno ciężko dostać i Spillers Senior ale po nim to miała za dużo energii 🙂 a te musli z Panto? Stosował ktoś?
Constantia a to wystarczy, żeby zapewnić mu zdrowy rozwój? Koń jest na samym owsie i sianie, dlatego chciałam coś co uzupełni mu wszystkie niedobory, a ze kompletnie się nie znam to muszę pytać 🙂
alcatraz (Constantina) ten suplement nie zapewni zrównoważonego rozwoju. Zawiera on tylko wapń i fosfor. Marstal Force też nie jest zbyt trafnym wyborem, bo zawiera sporo żelaza.
Celowałabym w suplementy stricte dla koni rosnących, które zawierają komplet dobrze zbilansowanych witamin i minerałów, ale też aminokwasy (np lizynę).

alcatraz  Jak działa to cacko patentnawitaminy
🙂
Poskracajcie linki, bo rozjeżdżają forum i się nie da czytać z telefonu! 🤬
k2arola No bedą pojemniczki wisieć przy żłobie :P Myślę, że jak będzie jak wół wisiało, nie będzie trzeba się po to schylać (ach, ciężkie życie stajennego) to łatwiej bedzie zapewnić codzienne podawanie.
Celowałabym w suplementy stricte dla koni rosnących

Znasz coś godnego polecenia? Aktualnie biegam po sklepach internetowych, czytam opisy (nie wiem czy można im wierzyć), składy (czarna magia) i już mnie trochę boli głowa 😀
trusia a może zboża mikronizowane? Jarpasz ma takie: http://jarpasz.pl/kategoria/pasza-dla-koni/mikronizowana-mieszanka-ziaren na pewno wychodzi taniej niż pasza, a nie ma dodatku minerałów


Rudzik, bardzo dziękuję. Nie wiesz, czy te zboża są pylące?

Tak czy owak planuję wypróbować Soymax i zboża Jarpaszu.
Wojenka   on the desert you can't remember your name
10 stycznia 2017 12:59
alcatraz, musisz porozmawiać z właścicielem stajni, trochę nie wyobrażam sobie, żeby niemożliwe było karmienie według zaleceń właściciela konia...
Moim zdaniem najprostszym rozwiązaniem będzie balancer z wysoką zawartością białka.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
10 stycznia 2017 13:18
[quote author=Rudzik link=topic=25.msg2634561#msg2634561 date=1483974088]
trusia a może zboża mikronizowane? Jarpasz ma takie: http://jarpasz.pl/kategoria/pasza-dla-koni/mikronizowana-mieszanka-ziaren na pewno wychodzi taniej niż pasza, a nie ma dodatku minerałów


Rudzik, bardzo dziękuję. Nie wiesz, czy te zboża są pylące?

Tak czy owak planuję wypróbować Soymax i zboża Jarpaszu.
[/quote]

niestety ja nie testowałam, natknęłam się na nie przy okazji
Wojenka Niestety tak jest w wielu stajniach, że w standardzie jest podawany tylko owies (wg zaleceń) i siano,  ale nic ponad to. Bo to "za dużo roboty żeby dla każdego z 25 koni spamiętać i poprzynosić odpowiednie suplementy, a przygotowanych wiader nie ma gdzie trzymać bo tabun koni wpadający do stajni i rozstawiający się po boksach to staranuje". I nie ma dyskusji. Poza tym raz karmi właściciel a raz stajenny, który nie jest na tyle godny zaufania, by pozwolić mu na roznoszenie dodatkowych pasz, nie wiadomo kiedy mu się sypnie o miarka za dużo lub za mało bo na jego oko tak powinno być.
alcatraz
Moim zdaniem najprostszym rozwiązaniem będzie balancer z wysoką zawartością białka.

Jak wyżej, dlatego balancer nie bardzo, już kombinowałam, rozmawiałam, na próżno (jak mnie dosięgnie irytacja lvl hard bede szukać innej stajni). A co do białka... cóz, szczerze mówiąc trochę się go poję od czasu probiotyku, nogi nam popuchły i koń ewidentnie nie był najszczęśliwszy.

Edit. A coś takiego np.: http://masterspolska.pl/produkt/vit-crix/ ?
Robaczek M. ja podaje mojej 25-latce Spillers Senior Conditioning Mix i bardzo ładnie na tej paszy wygląda także polecam🙂 jadła tez baileysa seniora i efekt nie był tak dobry

edit. Ze spillersa jest tez Senior Maintenance Mix mniej energetyczny to może by byłby lepszy jeśli Twoja miała za duże energii na conditioningu( nie wiem w sumie, którą z tych dwóch stosowałaś)
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
10 stycznia 2017 19:59
Constantia a to wystarczy, żeby zapewnić mu zdrowy rozwój? Koń jest na samym owsie i sianie, dlatego chciałam coś co uzupełni mu wszystkie niedobory, a ze kompletnie się nie znam to muszę pytać 🙂


To TU masz te same składniki uzupełnione witaminami. To są suplementy dedykowane młodym koniom.
Blondek, to chyba nowość, no i cena żart 😉
Constantia, wg etykiety do 18 miesiąca życia?
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
10 stycznia 2017 20:26
Napisane jest że "Od 12 – 18 m-ca – 3 miarki/dzień (60g.)" 😉 
Robaczek M., a nie chciałaś jednak spróbować z tym Show Improverem? Pytam, bo na mojego konia działa rewelacyjnie - chyba jako jedyna pasza "odpasająca". Od dłuższego czasu karmię Hipoolytem (podstawowym granulatem) + owsem, ale w pewnym momencie przestało to wystarczać, bo koń poszedł w trening, więc spróbowałam z Saracenem i efekt był powalający i bardzo widoczny. Nie dawałam dużej ilości - bo koń to wszystko razem dostawał = owies, Hippolyta i Saracena. No i siano, oczywiście.
Wcześniej próbowałam z olejem ryżowym - nic, zero efektu.
Baileys pełnoporcjowo - nic.
Hippolyt pełnoporcjowo - nic.
Saracen się skończył - koń dostał inną paszę (której nazwy nie pomnę) po której sąsiada z boksu rozsadzało - nic.
Ok, Twoja seniorka to nie koń w treningu, ale może gdybyś podawała mniejszą ilość, to zdawałoby efekt? Inna sprawa - wiadomo, jak ona gryzie? Starsze konie czasami wybrzydzają, bo najzwyczajniej w świecie nie mogą czegoś pogryźć. Nawet jeśli mają pełne uzębienie, to może już nie być to samo (zęby są bardziej starte, bardziej gładkie albo ich prawie nie ma - nie wiem, nie jestem wetem, ale z obserwacji wysnułam taki wniosek) To o czym piszesz - wysłodki, otręby etc... - to wszystko ma bardziej płynną konsystencję.

W końcu nadarzyła się okazja do testowania paszy GASTRO+.
Więc za jakiś czas, będę mogła więcej powiedzieć 🙂


My już testujemy od kilku miesięcy, koń delikatny na żołądku, rok temu miał różne nieprzyjemne objawy, potem przerwa w pracy i tylko sieczka, więc problemy zniknęły, a potem trafiliśmy na ten granulat i odkąd koń pracuje to dostaje i my jesteśmy zadowoleni, bo żadne nieciekawe objawy nie powracają, koń jest w fajnej kondycji, sierść zdrowa, chętny do pracy (a wcześniej był często przymulony), ogólnie widać, że czuje się świetnie i nic mu nie dolega ze strony układu pokarmowego. Wet zalecił raz w tygodniu zrobić kontrolę i sprawdzić czy coś może go boleć, ale nic takiego nie występuje. Do tego koń je do każdego posiłku garść lucerny i garść innej sieczki (żeby zwiększyć włókno), kilka malutkich marchewek i docelowo na cięższe treningi, zawody mamy St. Hippolyt Struktur Energetikum oraz olej lniany. Na dzień dzisiejszy na pewno ten granulat z Havensa pozostanie dla tego konia podstawową paszą w połączeniu z sieczkami.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
10 stycznia 2017 21:24
Dziękuje bardzo za pomoc 🙂
Zamówiłam Eggersmanna Seniora i zobacze czy to zjada.
Sankaritarina podawałam pełnoporcjowo tego Saracena i w krótkim czasie koń bardzo ładnie przytył i byłam bardzo zadowolona mimo sporej nadwyżki energii 🙂 i ja mam na myśli odkarmianie z takiej solidnej szkapinki. Już nie będę dodawać że przy śladowej ilości siana :/
Może faktycznie jak ta zamówiona pasza jej nie zasmakuje to wrócimy do Saracena. Niech sobie je to co jej smakuje na starość 😉
A co do zębów to dużo się niestety zgadza. Ma z nimi problemy, kilka już jej wypadło. Gdyby rok temu nie doradzono mi innego dentysty to myśle, że Seniorki już by nie było bo nie jadła już niczego poza otrębami (miała robione zęby co trzy miesiące- tak ją skrzywdził wet). Teraz je ładnie, wcina marchewki ale wole jej dawać większość w formie papki 🙂
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
10 stycznia 2017 22:25
gllosia Bardzo dziękuję za opinię. I cieszę się, że chwalisz.
Zostałam poproszona o pomoc z trudnym przypadkiem. Zaczęło się od tego, że koń kupiony w słabej kondycji.
Bardzo długo i bardzo wolno łapie masę. Wrzodów nie stwierdzono. Z początku zjadał wszystko do zera łącznie ze ściółką.
Siano w siatce ma na stałe, okresowo dostaje też sianokiszonkę.
Od jakiegoś czasu kręci nosem na owies, kręci nosem na muesli, które do tej pory jadł dobrze.
Profilaktycznie dostaje siemię lniane i przestawiliśmy go na ten granulat, jako że my Havensowi od lat.

Na dzień dzisiejszy jedyne co mogę powiedzieć to, że koń je granulat bardzo chętnie.
Dava   kiss kiss bang bang
11 stycznia 2017 06:47
Sprawdzicie ile ta pasza Gastro + ma skrobi dokladnie? Na info ze strony nie jest podane...

Lusia -> dodajecie mu na posilek kazdy sporo sieczki, powinno pomoc :kwiatek:
lusia722, ja bym spróbowała otrębów ryżowych. Mi to zatrzymało utratę masy mocno chorego konia.
alcatraz ten patent na suplementy fajny. Gdzie to się montuje? Na korytarzu stajni- konie wracające z padoku, jak zobaczą coś takiego pachnącego nei będą tego demolować? W boksie oczywiście też nie można tego zainstalować...
Ten suplement zalinkowany przez Constantinę ma całkiem rozsądny skład (nie analizowałam tego jakoś dogłębnie). Pytanie tylko czy Twój koń zje ot tak wsypany do owsa proszek?
Jeśli chodzi o dawkowanie to wg mnie spokojnie możesz go podawać do 2-2,5 r.ż.  W tym czasie zapotrzebowanie na wit-min zmienia się nieznacznie, różnica jest głównie w energii i białku, co akurat koń odstaje z owsem/sianem. Weź tylko pod uwagę zwiększenie masy ciała (przelicz dawkowanie).
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
11 stycznia 2017 09:02
Dava sieczek nie chce jeść za bardzo
_Gaga na razie zostanie na tym, nie chcę mu za dużych rewolucji robić.
Ale może za jakiś czas spróbujemy otręby dołączyć. On chudnie głównie przez słaby apetyt.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się