Derki

hmm to może od razu lepiej 135? Normalne 135 - start i fouganza polarowe leżą OK
Ja mam derkę przeciwdeszczową na polarze z HKM i polar ucieka do tyłu. Muszę ją wymienić na coś z wypełnieniem.

Na zimę kupiłam derkę Waldhausen 300g z przedłużana szyją i mam z nią ten sam problem jak w tej przeciwdeszczówce HKM. Nie wiem jak to lepiej wytłumaczyć, ale spód ucieka na zad, a wierzchni materiał się faluje. Miał ktoś już taki problem z derkami tej firmy czy to wina konia?
majek   zwykle sobie żartuję
11 stycznia 2017 12:15
A co sądzicie ogolnie o derkach na polarze albo z polarem pod spodem? Nigdy o tym nie myslalam, ale tutaj w pracy tego nie lubia bo polar matowi siersc I ta traci polysk. No I taka konstrukcja jest ciężka. Czy macie jakiekolwiek zdanie na ten temat?


Odkad kon mieszka w UK nie uzywa polarowych derek. Polar jest nieprzyjemny jak kon ogolony, a jak nieogolony to polar oblazi futrem.
Zdecydowanie wole bawelniane z wypelnieniem.
Mam specjalna derke do osuszania z jakiegos kosmicznego materialu, ale zadko uzywam.

Z ciekawostek: u nas w stajni na zime (fakt, ze rzadko jest minusowa temperatura) ubiera sie tak: derka bawelniana z wypelnieniem a na to na padok przeciwdeszczowka ciepla.
NIe mam grubej derki przeciwdeszczowej. Po sprowadzeniu z padoku zdejmuje sie wierzchnia warstwe.
A co to znaczy bawełniana z wypełnieniem i przeciwdeszczowa ciepła? Jakie gramatury tych derek stosujesz?

Mój w ostatnie mrozy śmigał w stajennej 150g, a na wierzch padokówka 200g z kapturem 200g.
Myśle że chodzi o cośw styl stajennej i padokowej.
A co to a szalona derka osusająca?

Ja właśnie ściągnęłam z padoku trzęsącego się konia 🙁 Zaczeła się śnieżyca i prze 15min jego ciało zdążyło wpaść w panikę  😁. Ale jest po raz pierwszy ogolony po caaaaałości i chyba troche się nogi zdzwiły 😉.
Stał w caballowym grubym polarze + 200gr z kapturem (ale stare, ubite). Teraz wsadziałam 375g (też stare) i na to tę z kapturem. To mój zestaw na -15, wiec nie wiem co będę robić w mrozy skoro ten zestaw poszedł w ruch przy +1... 
Wiem co to derka stajenna i padokowa, pytam jakimi gramaturami ocieplane  😉
No wieeem tego to ja nie wiem, ale sama ze sobą też dywaguje czy to o to chodziło  😉 😉 😉
majek   zwykle sobie żartuję
11 stycznia 2017 12:50
bawelniana - taka jak kolderka. Chyba sie to derka stejenna po prostu nazywa. Moja ma chyba 150, ale u nas jest teraz 8 stopni.
Na to padokowka taka gumowana od spodu. Padokowka jest wieksza niz ta bawelniana i mimo, ze kon sie tarza jak dziki w blocie nigdy nie byla mokra.
No i mozna ja uprac w pralce i bedzie sucha na nastepny dzien (wazne, zeby prac w niskiej temperaturze, zeby sie ta guma nie sprala).
Jeszcze jedno - te padokowki cienkie u nas sa strasznie tanie (moja np kosztowala 22 funty na ebayu, a pasuje jak ulal, pewnie ja wymienie po tym sezonie)
Plus jest tego taki, ze to padokowka cienka szybciej schnie niz moja dotychczasowa gruba  (jakies 200) padokowka, ktora Esent nosil dotychczas.

No i stajenne mowia, ze latwiej im te przeciwdeszczowe po prostu zakladac i zdejmowac, niz zamieniac derki ze stajennych na padokowe.
Na to padokowka taka gumowana od spodu.


Jak to wygląda?  👀
majek   zwykle sobie żartuję
11 stycznia 2017 13:31
Material pokryty jest guma z jednej strony od spodu, tak jak kurtki przeciwdeszczowe. Jak sie zrobi dziura mozna go potem zeskubywac, bo odchodzi. To sie wyciera po jakims czasie i odchodzi w praniu w cieplej wodzie.
Nie polecam zakladania samej tej derki, bo strasznie wyciera wlosy, ale na inna derke juz ok.


BTW kupilam sobie nikwax do prania derek, ktos uzywa? Faktycznie derka sie robi waterproof?
Mam jedna ktora chcialam odratowac
Jeżeli derka straciła właściwości przeciwdeszczowe to żaden środek jej ich nie przywróci. Impregnuje się derki, które są przeciwdeszczowe. Te które przepuszczają wodę są nie do odratowania niestety. Nawet producent pisze, że Nikwax przedłuża okres wykorzystania i utrzymuje właściwości odzieży, obuwia i sprzętu.
majek   zwykle sobie żartuję
11 stycznia 2017 13:49
tak myslalam, dzieki
Czy ktoś miał do czynienia z tą derką z Decathlon?
http://www.decathlon.pl/derka-stajenna-stable-200-gran-id_8216105.html\

Macałam ją w zeszłym tygodniu w sklepie i tak zaczęłam się zastanawiać czy warto dawać 2 lub 3x więcej za podobną derkę Horseware Amigo.. Przy kilku koniach, ogólny koszt zrobiłby różnicę..
gllosia
Ja mam tą derkę, ogólnie fajna, na mojego konia troszkę wąska w klacie i dopinamy na ostatnią dziurkę, Nie obciera na kłębie, moja ma już kilka dziur ale mam ją trzeci sezon więc ma prawo 😉
Dava   kiss kiss bang bang
11 stycznia 2017 15:48
Czy ktoś miał do czynienia z tą derką z Decathlon?
http://www.decathlon.pl/derka-stajenna-stable-200-gran-id_8216105.html\

Macałam ją w zeszłym tygodniu w sklepie i tak zaczęłam się zastanawiać czy warto dawać 2 lub 3x więcej za podobną derkę Horseware Amigo.. Przy kilku koniach, ogólny koszt zrobiłby różnicę..


Jeśli i tak kupujesz takie stajenne 'ceratowe' jak ja to mówię derki to mega warto. To samo co innych wiodących firm, tylko tańsza (miałam eskadron, tattini, horseware itd.). Ja od dłuższego czasu nawet w stajni wolę ubrać coś 'mocniejszego', np. Stable 400 z Deca, albo inne padokowe dery.
Plamkakochanie, a wyciera na łopatkach? W sumie to bym wolała, żeby w ciągu 3 lat to obyło się bez dziur 😉

Dava, no właśnie nie jestem przekonana czy chce kupować takie.. One mają raptem 200D.. Tylko padokowe są już odpowiednio droższe.. Przy kilku koniach to już nie lada wydatek, a ja na ten moment mam konie w ogóle nie niszczące (odpukać). Tylko od razu pojawia się pytanie jak długo to wytrzyma. I właśnie też zastanawiam się czy taka derka z Horseware skoro ma 210D to jest tak samo trwała jak taka z Decathlona czy jednak jest mocniejsza i warto dołożyć więcej i może posłuży kilka lat..
gllosia, - a padokówke z Deca po prostu? Ona nie będzie w cenie stajennej Horseware? 😉
gllosia, nie lepiej Horze Spirit?
gllosia
Nie wiem, czy to ma jakieś znaczenie dla obcierania/nie obcierania ale ja podszyłam ją polarem. Jeśli zgodnie z przeznaczeniem koń stoi w niej w stajni to nic się nie dzieje ale jeśli wychodzi na padok to niestety siersc na lopatkach sie wyciera.. pomoże na to koszulka pod derkę. Nie ma tych rozcięć na łopatkach i to pewnie dlatego. Materiał może nie jest bardzo trwały ale dla porównania w tym sezonie derka z materiału 600d dwa razy mi sie rozerwała a derka o której piszę tylko raz i to niewielka dziurka na grzbiecie 😎
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
11 stycznia 2017 18:58
Gllosia Mam 200g stajenną, 200g padokową, 300g padokową wszystkie z Decathlonu.
I żadna nie obciera, a kucyk ogolony na 1mm. Leżą super, nie kręcą się na koniu.
W tej 200g wydaje mi się, że trochę ubiło się wypełnienie, ale zupełnie mi to nie przeszkadza. Za tę cenę mogę kupować kolejną.
Materiał jest taki jak w stajennych Eskadronach chyba nylonowy, ale mój kuc demolka ma ją prawie roki stoi w niej niemalże cały sezon i jest cała.
Padokowa 300g +kaptur to mój najlepszy zakup ever. Przeżywa wszystkie głupie pomysły kucyka.
Obecnie nosi jak widać na zdjęciu 200g + 300g padokową i kaptur.
Udało mi się dziś obfocić Startową derkę na polarze, przepraszam, że taka ubrudzona ale zdjęcia tuż przed praniem.
Rozmiar 145 cm na koniu, który normalnie nosi 135.





Użytkowana od października, póki co tylko jeden karabińczyk nie wytrzymał  😉
w niecałe 24 h miałam już hkm highneck w stajni, miałam około minuty na przymiarkę, a jak jeszcze mi się rozwinęła i zsuneła z kona i go "atakowałam" rozwiniętą derką którą chciałam zarzucić, powiewającą na wietrze to zwątpił, ach  lenistwo nie popłaca, wystarczyło kantar ubrac hahah
No nic, ale w końcu przymierzylam kolor, nawet nieźle na gniadym (brąz jasny u góry i ciemny na dole), na szyi fajna ciaśniejsza- dobrze leży nigdzie nie będzie ściekało, przód też wyglądał fajnie, no i nie wyglądała na grubą, właściwie jak macałam to nie czułam tam nic (wypełnienie 100 czuć jak jakąś warstwę w środku?) w weekend porobię fotki i potestuje w ruchu 😉
Klik

Wytłumaczy mi ktoś powód istnienia tych "zapięć"? Do tych z tyłu przymocowany jest sznurek, co by się półderka nie przesuwała (acz nie wygląda na pomocny w tym temacie : P), ale sensu pozostałych 3 par nie ogarniam. To ozdoba? : D
Trzeciej pary na zdjęciach nie widać, na filmiku jest pokazana. Jest przy samym rzepie do zapięcia o puślisko, ale nie ma nic wspólnego z tym zapięciem. Więc może mnie ktoś oświeci, do czego te cuda? : D
W życiu derki nie używałam na konia (raz awaryjną do spania w namiocie jak mi się śpiwór rozpadł), ale kojarzy mi się z możliwością przypięcia czegoś jeszcze jako druga warstwa. Przeciwdeszczowa???
Sivrite, SzalonaBibi ma rację. Służą do podpięcia tej polarówki do półderki przeciwdeszczowej. klik tu na zdjęciach dalszych dobrze widać że w tej przeciwdeszczowej w odpowiednich miejscach są zostawione przerwy przy lamówce żeby wszedł ten zaczep z polarowej  🙂
Sivrite, w opisie masz jak byk napisane "Można używać jej osobno lub razem z półderką Allweather. " 
Więc pewnie te zapięcia do przymocowania tejże derki Allweather 😉
gllosia, - a padokówke z Deca po prostu? Ona nie będzie w cenie stajennej Horseware? 😉


oglądałam je, wyglądają super, ale niestety nie ma koloru, który by wchodził w grę.

[quote author=_Gaga link=topic=43.msg2635490#msg2635490 date=1484159160]
gllosia, nie lepiej Horze Spirit?
[/quote]

ona też ma tylko 200D


Plamkakonie, pomyślę o niej jeszcze. Ja w sumie tego typu derki zwykle używałam jako spodnie, nadają się idealnie i już nie ma takiego strachu o materiał. Tym razem jednak szukam 200g, która by działa jako przejściówka, czyli kładziona samodzielnie.. Więc musi być mocniejsza.

lusia277, dzięki. Tą 200g stajenną to jednak głównie pod inne derki używasz? Czy stoi też w niej samodzielnie? No cena jest bardzo atrakcyjna i derka jest ładna, dobrze wykonana. To futerko na kłębie też w porządku.
Dziękuję, problem rozwiązany. : D Kurde, fajna ta półderka, chyba kupię i wypruje te dzynksy. : )
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
12 stycznia 2017 23:28
Gllosia nie tylko wiosną i jesienią stoi w niej samej.
Tylko kiedy  jest mu zimno  wkładam ją pod inną derkę.
Chciałabym upolować tą  kakaową 300g lub 400g właśnie z Decathlonu, ale wątpię że  się  znowu uda.
[quote="majek"]Z ciekawostek: u nas w stajni na zime (fakt, ze rzadko jest minusowa temperatura) ubiera sie tak: derka bawelniana z wypelnieniem a na to na padok przeciwdeszczowka ciepla.
NIe mam grubej derki przeciwdeszczowej. Po sprowadzeniu z padoku zdejmuje sie wierzchnia warstwe.[/quote]
Nie pocą się konie?
ja wiem, że w Anglii inny klimat, więc może przez to... ale np. swojego trochę bym się obawiała tak zostawić z uwagi na to, że pobiega, słońce przygrzeje na 5 minut, koń się spoci i potem będzie w chłodnej stajni w tej mokrawej derce. 🤔

Dzięki za odpowiedź. Czy coś warta - czyli żeby nie przemakała i chociaż sezon wytrzymała. Cena bardzo fajna jak na ten rodzaj derek, ale bez sensu by było gdyby okazało się, że za 2 tygodnie trzeba kupować nową. Koń średnio obrośnięty, bardziej puchata niż latem ale włos niezbyt długi, dwa lata temu była bardziej obrośnięta.


Wszystkie york arctica, które oglądałam są fioletowe, więc granatowa w kratę to chyba inny model. Doradźcie proszę z Waszego doświadczenia przy jakich temperaturach taką 300 g można zakładać? Czy przy np. przy -10 to nie przesada ? Czy może 200 g wystarczy. Wiem, że zależy od konia ale jak u Was to wygląda.


Nie mam teraz czasu szukać, ale granatowa stajenna to prawdopodobnie Jala... natomiast granatowa w gratę to chyba nie 300 gr. Arctica tylko fioletowa.
Wiesz co, ja swoją mam pierwszy sezon i nie była na zewnątrz przy jakiejś mega-ulewie, ale tak, to nie mam nic do zarzucenia. zawsze możesz dodatkowo zaimpregnować preparatem do impregnacji np. odzieży górskiej. Ogólnie derka się nie przesuwa, solidnie wygląda, solidnie jest uszyta. No i faktycznie 300gr.
Mam jeszcze 100gr z Yorka (ta z gwiazdkami) i szycie to samo - wszystko spoko, nie przesuwa się. Stajenną w kratę miałam pożyczoną (byłabym ją kupiła, gdyby nie rozmiar) i też ok.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się