Kącik folblutów

Evson, emeryt dobrze wygląda - Pan Kuleczek zrobił się z niego 🙂.
Na Młodego wsiadam w przyszłym tygodniu jakoś. Póki co lonżuję, czyszczę i zaprzyjaźniały się. Trzeba będzie przerwać trochę i z czasem chociaż szyję ogolić, bo kudłaty jest niczym mamut 😁.
Poza tym to pieszczoch i miziak - bardzo miły koń 😍.
Rosły nie jest, ale kalibrowy z szeroką klatką i sporymi czterema literami.

Z Czesławem (z Vimtem też 🙂😉 byliśmy dzisiaj na galopach kondycyjnych- obydwoje świetnie się bawiliśmy. Czesiu zaczął dobrze wyglądać, chętnie pracować i zdecydowanie jest w coraz lepszej formie.
W sobotę jedziemy poskakać parkur treningowy - hurra!
Mango z dzisiaj po bardzo wstępnym odgruzowaniu z ogromnych ilości zaschniętego błota:



Czesiu nie miał dziś zupełnie ochoty na pozowanie do zdjęć cykanych telefonem 😉:
czeggra1, zrobisz porównawcze portrety, pliiis? Się zastanawiam który "z twarzy" ładniejszy.
halo, pewnie 🙂, ale to dopiero jutro, bo dziś nie dam rady wybrać się do stajni 🙁.
Czesiu ma wyjątkowo malutką, wąsiutką główkę. Mango również niedużą, krótką i wąską od frontu, ale z boku dość szeroki pysk i w przeciwieństwie do Cześka ma potężniejsze ganasze oraz lekko szczupaczy profil nosa.
halo, mimo wszystko Czesiu moim zdaniem piękniejszy.  😁
czeggra1, pomyślnej współpracy! :kwiatek:
kahlan, dzięki, ale właściciel na wstępie okazał się nie fair, więc szybciutko i bezpiecznie dla siebie wymiksowałam się z układu 🙂.
Nie zmienia to faktu, że zwierzak jest bardzo miły i niech mu się wiedzie w życiu!
oooo to nieładnie. :/ dobrze, że udało Ci się z układu wymiksować.
Witam, 🙇
Zna ktoś klacz Gowena po Jape od Gujawa po Don Corleone  hod. SK Damis w Awajkach? Czy kojarzy ktoś po jakiej jest kontuzji ?  Ma ktoś jej stare zdjęcia ? Czy ktoś coś o niej wie ?
Witam, 🙇
Zna ktoś klacz Gowena po Jape od Gujawa po Don Corleone  hod. SK Damis w Awajkach? Czy kojarzy ktoś po jakiej jest kontuzji ?  Ma ktoś jej stare zdjęcia ? Czy ktoś coś o niej wie ?



Najlepiej spytać się hodowcy z Awajek , na pewno odpowie na pytania.
Tymczasem u nas z zeszłej soboty, pierwszy dzień w Eden Equestrian  😀:



Ale brudasy.  😂

Soniemu tak sie ostatnio spieszyło na padok, że az nie wyrobił na zakręcie.  😵 cały pozdzierany i opuchniety...  🤬
Sonkowa, oni jak tylko jest choć trochę gdzieś błota na padoku, to zaraz we dwoje są najbardziej utytłanymi końmi w Kent 😵. Dlatego tak hermetycznie opakowuję ich z każdej strony w derki 😂. Zazwyczaj mają dredy z zaschniętego błota w grzywie przy potylicy, ogonach i nawet we włosach w uszach.

Jak Soni biedak się czuje? Bardzo zbolały?  :przytul:

Mam krótkie filmiki z przedostatniego treningu z gimnastyką.
Pykali sobie wesoło (szczególnie Czesiu).
Z Vimtem zaczynamy robić ćwiczenia na siłę (podmurówek i rowów już się nie boi :hurra🙂, a Czesiu ma sobie wesoło pomykać i utrzymywać sprawność fizyczną, elastyczność. Nasz pół emeryt zaczyna nawet zaokrąglać się na skoku. Niby nic wielkiego, ale radocha była przednia.
Czesiowe podskoki:

Vimtowa gimnastyka:


Edit. dopisek

Najbardziej rozwalił sobie nadgarstek. Reszta to tylko porozcinana skóra. Nadgarstek cały mu spuchł i nabrało sie troche płynu ale bez żadnej kulawizny na szczescie. Po ruchu schodzi wiec przez swieta ma szlaban na padok (mamy straaaaszne błoto) i bedzie chodził do karuzeli. Najbardziej sie obawiam flegmony, bo w wakacje sie męczyliśmy akurat na tej nodze. Ale póki co nic nie wskazuje na to, ze sie pojawi. 😉
To trzymam mocno kciuki!
Czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć mi te oznaczenia z  thoroughbred database  (RUS) b. C, 2014 {12-b} DP = 7-0-17-4-0 (28) DI = 1.24  CD = 0.36
czesio kliknij "help" a potem "reading pedigree" - tam jest opisane co te wszystkie literki i cyferki oznaczają.
ok🙂 Dzięki
Dorobiłam się aktualnych zdjęć z moim pół emerytem:






Przedwczoraj było u nas +10 stopni, a w środku tygodnia -1/0 i gruda. Jutro znowu ma być cieplej, a w przyszłym tygodniu zapowiadają śnieg. Szalona pogoda 😵.
Czesiu zadomowił się w nowej stajni.  Karmiony jest twardym+ sieczką 4 x dziennie i 2 x dziennie dostaje trochę niemelasowanych wysłodków (siano tradycyjnie do woli) - wygląda i czyje się korzystniej. Je w zasadzie tyle samo, ale częściej i zdecydowanie zaczął lepiej wykorzystywać paszę. W tym miejscu była niegdyś hodowla folblutów i mają sposoby na podkarmienie oraz podtuczenie 😉. 
Wczoraj poskakał gimnastykę z trenerem i ewidentnie dobrze się bawił 😀 (ja też 🙂😉.
Chyba już czas najwyższy jakieś mini krosówki sobie skoczyć dla przypomnienia, bo sezon arena eventing skończy się zanim coś sobie pojedziemy  😉.

U nas od ponad tygodnia spore minusy i nie ma jak jeździć. W międzyczasie Tadek dostał kopa koło łokcia i była na l4,  jest już ok ale tylko się lonzujemy i czekamy na podłoże,,  niby już jutro ma być na plusie, oby,  bo wolne glutom nie służy 😉
Ja się cieszę z uroków hali i cały czas ciśniemy!  😀 W końcu przydałyby się jakieś starty ale moja uczelnia ani trochę mi w tym nie pomaga. 🙁
czy ktoś może wie, gdzie mogę znaleźć film ogiera Sword w ruchu?
kasiakliczkowska, napisz do Constantia, w Prudniku bodajże kryli tym ogierem, to może coś będzie wiedziała 🙂
Dzięki, to tak raczej z ciekawości- mam teraz młodą kobyłę po Swordzie, znam też konia koleżanki po tym ogierze, ale nie mogę znaleźć nic na YT 😉
czeggra1, Super jest widzieć Czesia, ale... jak już o startach mowa to zbieraj się do startów, zbieraj! Bo już się ślinię na myś o fotkach z arena eventing 🙂

Nic się nie odzywam, bo nie mam o czym 🙁 U nas jest tak sakramencki lód, że kuty koń nie wyjdzie ze stajni. Choć staram sie jak mogę, żeby G. spacerował w ręku. W lesie da się jeździć, ale nie mam jak bezpiecznie dojść do lasu. odpoczynek mu się należał, ale już tęsknię za odwilżą lub śniegiem, czas znowu wdrażać do pracy.
Młodym przewędrowałam do hali i już jest w prawie normalnym treningu.
Cześć wszystkim!
Od niedawna dzierżawię folbluta, prawie pięć lat, dość drobny chociaż ostatnio przechodzi prawdziwą metamorfozę  😍 przybyło mu mięśni i żebra zniknęły i mam wrażenie, że troche zmężniał 🙂
Niestety zima nie jest łaskawa, a my nie mamy hali.
Normalnie pracuje w siodle 3/4 razy w tyg + 1x tyg lonża
Teraz w zime wsiadam przynajmniej 2 razy w tyg + lonża
Młody ładnie chodzi w stępie i w kłusie, w galopie nakręca się i jest bardzo do przodu, ale jest po wyścigach, więc cierpliwie wyrabiamy spokojny galop
Pracujemy nad jazdą na przód, prosto, na kontakcie. Do tego praca na kołach, drągach. Przejścia, skrócenia, wydłużenia, rzucie z ręki.
Na wiosnę chcę zacząć jeździć z trenerem.
Ostatnio młodemu strasznie odwala. na lonży, bryka i szaleje. Warunki nie zawsze pozwalają mi wsiąść, ale chodzi przynajmniej 3 razy w tyg
rano dostaje 1x owies, 1/2 wyslodki, 1/2 otreby, moczone a na kolacje 1/2 owies 1/2 jeczmien gnieciony 1/2 otreby 1/2 wyslodki moczone
chce dodać do diety jeszcze siemie lniane i słonecznik. Nie chce mu zbytnio zmniejszać, bo dopiero niedawno udało sie go troche przytyć po tym jak trafił do mnie

Macie jakieś rady na folblucią głupawkę?

Jeżeli już obcinać coś z menu to co? Owies? Jęczmień?

😍 :kwiatek:
owies zabrać, bezdyskusyjnie
oiwes jest najbardziej "korbopędny" ze wszystkich pasz :-) zastąpić czymś innym np suszem z lucerny
U nas cały dzień lało (musiałam z tego tytułu odwołać trening po płaskim 🙁), ale mimo wszystko byłam dzielna i pojeździłam obydwóch moich kopytnych. Planowałam dziś ich tylko szybciutko ruszyć, ale się nie dało. Trzeba było uczciwie pojeździć i przede wszystkim młodemu trochę pary spuścić 😁. Zmokłam porządnie - do przysłowiowej suchej nitki (chłopakom derki do jazdy szczęśliwie nie przemokły) , ale nie żałuję, bo w rezultacie pracowali super 🙂. A teraz za oknem dla odmiany jest całkowicie biało - śnieg sypie. Angielska pogoda 🤔wirek:.

halo, ja jestem ewidentne na głodzie startowym 😂. Jak pogoda dopisze to w niedzielę jedziemy z Vimto na skokowe, a z Czesiem dopiero za dwa tygodnie. Nie mogę się doczekać. Czuję, że to będą udane wyjazdy 🙂.

goofymuffin, witaj 🙂!
Mam xx-a blisko 16 latka, który dalej jest wyjątkowo wesołym gościem. Jest już znacznie poważniejszy niż kiedyś (mam go od ponad 10 lat). Troszkę wyluzował na przełomie 12/13 roku życia i na tym koniec 😉. Z drugiej strony mamy też 6 letnią folblutkę, która nie jest z natury pobudliwa. Temperament to jednak kwestie osobnicze.
Twój pracuje niedużo z tego co opisujesz, a ma zapewnione padokowanie codziennie (więcej niż te 2h)?
Owies i jęczmień mocno rozgrzewa końskie łepetyny. Może lepiej sprawdziłby się jakiś nierozgrzewający głowy mix z dodatkiem sieczki owsianej, albo spróbuj na tydzień obciąć owies i poobserwuj zachowanie konia.
Jak ma zbyt dużo energii, to nie mam sensu dokładać mu twardego jedzenia. Nie obcinaj mu tylko siana - zawsze powinno być do woli.
A te wysłodki dajesz mu melasowane? Bywa, że konie są zbyt gorące po większych ilościach cukru. Ostatnio musiałam moim zmienić wysłodki podawane u nas w pensjonacie na niemelasowane i zmienić sieczkę z ziołowej, ale mocno melasowanej na taką z dużo mniejszym udziałem melasy. Raz, że tyle cukru to nic zdrowego dla zwierzęcia, a dwa styki chłopakom zaczynały się palić, nosiło ich 😉.

padokowanie codziennie od rana dopóki nie zrobi się ciemno, siano do oporu
wysłodki chyba mam melasowane, byc moze tu lezy problem, dzisiaj sprawdze!
owies zmniejsze do połówki rano i wieczorem
dzieki za rady  :kwiatek:
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
25 stycznia 2017 15:42
Wpadam z filmem sprzed kilku(nastu) dni 🙂 Dargana żyje i w sumie pracowała, ale obecnie przerwa w pracy od kilku dni - podłoże... Film z 1. kłusa, w dodatku po dość trudnym podłożu (dość miękko - łąka + śnieg, ale nierówno). Później całkiem fajnym kłusem szła i dobrym galopem - czuć było, że chciałaby sobie pobiegać, ale całkiem rozsądnie nie próbowała odpalać 🙂 Tylko przy psach podskakiwała radośnie "hopa hopa" 😁


Z nowinek, moja prawie 10 letnia kobyła wyrosła ze swojego siodła - czeka mnie zabawa! 😁
A my w weekend jedziemy na zawody!  🏇 Już tak bardzo mi się chceee!  😀
Wczorajszy trening był cudowny, na wszystko szedł, nie zastanawiał się. Jak będzie tak samo skakał to sukces murowany.  😍
Soni tyje coraz bardziej, jest wesoły, nawet pobryka sobie trochę. No aż go nie poznaje.  😍
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się