Jakie pasze dajecie swoim koniom?

hehi, zależy jaką biotynę podajesz, jakie witaminy, jaką glukozaminę. Trzeba przeczytać składy i sprawdzić czy się coś nie powiela.
_Gaga - nic oprócz cynku się nie powtarza 😀 z msm rezygnuję ponieważ znalazłam glukozaminę już z MSM więc tak naprawdę to zostaje glukozamina i biotyna.
Czy witaminy o takim składzie będą sie nadawały dla młodziaka żywionego owsem gniecionym i sianem?
Skład 1 kg
Wapń 130 g L-karnityna 30 mg 000 mg 1200 chelatują cynk
Fosfor 60 g Vitamin B12 6 mg miedzi 700 mg
Sodu 40 g Witamina C 3000 mg 300 mg chelatu miedzi
Niacyna 30 g 600 mg magnezu 3,000 mg manganu
Witamina A 500.000 jm Biotyna 15 mg Chelat manganu 1000 mg
Witamina D3 80000 IU Kwas foliowy 200 mg 20 mg, kobaltu
Witamina E 6000 mg wapnia pantotenian 500 mg 20 mg Jod
Witamina K3 300 mg Chlorek choliny 10 000 mg 20 g organiczny selen
400 mg Witamina B1 5100 mg żelaza L-lizyna 60 g
Witamina B2 500 mg 1000 mg chelatu żelaza DL-metionina 20 g
Witamina B6 250 mg cynku 2800 mg L-treoniny 5 g
(Nutri Horse Junior)
Dava   kiss kiss bang bang
14 stycznia 2017 19:09
Witam wszystkich
Na chwilę obecną mój koń jest karmiony otrębami pszennymi, wysłodkami i dostaje suplementy. Planuję jednak zrezygnować z dodatkowych pasz, zrobić badanie krwi/włosa i dokładnie wiedzieć czego konik potrzebuje, ale na razie chciałabym dawać mu tylko owies z witaminami. Koń musi dostawać też różne suplementy i tu moje pytanie czy mogę je mieszać? Np podawać glukozaminę, witaminy, biotynę i ewentualnie jeszcze jakieś suplementy? Chciałabym oprócz glukozaminy podawać np paletki na stawy od Nuby.

EDIT: w marcu chciałabym go również odpiaszczyć, czy muszę podawać środek osobno? czy mogę dodawać do suplementów?


OMG  🤔

dostaje i owies i witaminy i otręby i wysłodki i suplementy? Po co chcesz jeszcze dowalać tysiąc rzeczy?

Te zalecenia weta to dlaczego? Nie słyszałam nigdy o sensowności podawania MSM przez 10 dni, to bez sensu. Zapytaj się dokładnie po co, i o co chodzi.
Jakie dokładnie suplementy koń dostaje (firmy)?

Dobry wet powinien Ci od razu powiedzieć o badaniach krwi (nie podstawowe, tylko rozszerzone), to one Ci powiedzą, czy coś trzeba koniowi dawać dodatkowo.

Ile koń dostaje siana i owsa?
Zrób badanie krwi, dowiedz się ile koń dostaje siana, ile koń waży i skonsultuj się z dobrym żywieniowcem z doświadczeniem. Koń przy zbilansowanej diecie nie musi dostawać tysiąca rzeczy 😉
Owies i balancer/dobre musli/witaminy ogólne -> i będzie gites  :kwiatek:

Koń źle wygląda/ma problemy ze zdrowiem, że tak w niego pakujesz?
Na chwilę obecną mój koń jest karmiony otrębami pszennymi, wysłodkami i dostaje suplementy. Planuję jednak zrezygnować z dodatkowych pasz, zrobić badanie krwi/włosa i dokładnie wiedzieć czego konik potrzebuje, ale na razie chciałabym dawać mu tylko owies z witaminami.

Dava - je wysłodki i otręby + suplementy. Był bardzo chudy a dostałam te pasze w gratisie(koń stoi w gospodarstwie). Po rezygnacji chciałabym dawać owies + witaminy, ale na razie z witamin rezygnuję do badania krwi. MSM miałam podawać w celu polepszenia efektów glukozaminy. Glukozamina od Equine america(ma MSM więc rezygnuję z MSM, wcześniej stał na takiej bez). Więc wychodzi na to, że konik po skończeniu z otrębami i wysłodkami będzie jadł glukozaminę i biotynę 😀 no i po badaniach ewentualnie witaminy.

Edit : ale dziękuję za rady 😍
Hehi ja wnioskuje z tego co piszesz, ze wcale nie przesadzasz. Kazdy suplement jest na co innego. Na stawy, na kopyta i witki ogólne.
Z kolei zgadzam sie z tym co napisane powyzej, zeby sprawdzac sklady bo czsam niektore skladniki sie powtarzaja ( widac, ze to ogarniasz), no i konsultacja z dietetykiem na pewno jest dobrym pomysłem🙂
Kraja --> czyli mogę podawać te wszystkie suplementy razem z owsem, tak? 😀 Zamierzam skonsultować się z dietetykiem ale to dopiero po przeprowadzeniu badania krwi, które zamierzam zrobić na wiosnę, ponieważ teraz mam niestety sporo wydatków a chciałabym skonsultować się od razu po otrzymaniu wyników badań ^^
A czemu chcesz zrezygnować z wysłodków i otrąb na rzecz owsa?
Arroch --> podawałam to na przytycie, koń nie do końca chętnie to jadł, poza tym niestety w ofercie stajni nie ma zalewania wysłodków i moczenia otrąb, a niestety nie mam czasu codziennie jeździć i tego robić, cudem udało mi się namówić na podawanie suplementów bez dopłaty :/
Dzięki za info o misce, udało mi się wyhaczyć na bergo więc będzie w poniedziałek, nie będzie stersu że któregoś dnai nei będzie w czym koniowi dać jeść - w stajni pojawił się kolekcjoner wiader, w ciągu miesiąca chyba 4/5 wieszanych dostało nóżek...

Czy ktoś stosowal? Albo widział? Jakaś nowa chyba? Na raz elecimy na denge meadow grass bo okazyjnie była  😜
[url=http://allegro.pl/sieczka-tradycyjna-dla-koni-naturalna-pasza-i6680528941.html#thumb/1]http://allegro.pl/sieczka-tradycyjna-dla-koni-naturalna-pasza-i6680528941.html#thumb/1[/url]
Polecam Prolinen Quarter Horse Musli. Świetna pasza !
PARTreininghorses, ale chyba dla Quaterów?
drabcio, toć to siano jest.... drogie siano 😉 pytanie po co chcesz to dawać ?
Wpadam polecić Nubę Easy, wyciszyła psychopatkę nie do poznania, a podchodziłam do paszy bez emocji, bo zniechęcił mnie owies w składzie. Zwracam honor, pasza super, dołączam do grona zadowolonych z Nuby  🏇
_Gaga do spowolnienia jedzenia  jako małe urozmaicenie ,ponieważ w tej chwili dostaje po pół miarki gniecionego owsa na posiłek
siano może i drogie, ale sieczkarni nie znalazłam w okolicy, a żeby do tego jeszcze porządne siano było do 'zsieczenia'  🙄
drabcio widzę,  że z Poznania jesteś,  w jakiej stajni stoisz?  Może mogę Ci podpowiedzieć fajną sieczkę w dobrej cenie bez wygórowanych kosztów wysyłki...
Łopuchowo 😉

rozglądam się na przyszłość, zostało jeszcze 1,5 worka meadow grass i molasses free od dengie
drabcio poleciało pw  😉
dzięki, niestety sieczek pro-linen zwierz nie toleruje (obu) 😂
Katharina   "Be patient and trust in the process"
15 stycznia 2017 18:53
Zastanawiam się nad podawaniem trawokulek. Jakie mają zdecydowane +, które do mnie przemówią ?  :kwiatek:
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2636824#msg2636824 date=1484494724]
PARTreininghorses, ale chyba dla Quaterów?
[/quote]

Otóż nie 😉 Tzn, nie tylko. Nazwa nazwą, ale jakbyś poczytała skład Gaga, to jest bardzo dobra pasza także dla koni na diecie z obniżoną zawartością cukru, ja rozważam ją dla mojego wrzoda. Znam też przypadek stosowania jej z powodzeniem dla koni ujeżdżeniowych. Pasza jak pasza. Jak zje ją nie-quarter to też wyżyje  😁
xxmalinaxx, możliwe. Osobiście nie szukam nowych pasz. Mam swoje, wybrane, pasujące moim koniom.
To był raczej lekki sarkazm, bo wpada tu ktoś kompletnie nowy z nazwą paszy pisząc że jest świetna  🤔
Po pierwsze - ale o co chodzi?
Po drugie żadna pasza nie jest świetna dla wszystkich koni. Sądzę, że gdyby to co jedzą na codzień moje konie dostał koń Gillian, to by para nie dojechała parkuru do dwójki. Gdyby moje konie nakarmić ich paszą już ze stajni wyfruwalibyśmy cwałem mogłabym nie zdążyć usiąść za kierownicą  😁
Dava   kiss kiss bang bang
16 stycznia 2017 06:56
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2636824#msg2636824 date=1484494724]
PARTreininghorses, ale chyba dla Quaterów?


Otóż nie 😉 Tzn, nie tylko. Nazwa nazwą, ale jakbyś poczytała skład Gaga, to jest bardzo dobra pasza także dla koni na diecie z obniżoną zawartością cukru, ja rozważam ją dla mojego wrzoda. Znam też przypadek stosowania jej z powodzeniem dla koni ujeżdżeniowych. Pasza jak pasza. Jak zje ją nie-quarter to też wyżyje  😁
[/quote]

To lepiej sprawdz sobie zawartosc skrobi w tej paszy, bo ma pierwszy rzut o niej nie pisza 😉
Przy paszach dla wrzodowcow powinno sie na nia patrzec w pierwszej kolejnosci...
Dava sprawdziłam skład zarówno skrobi jak i cukru, moja dedykowana typowo pod wrzoda pasza ma niewiele mniej. Poza tym pytałam p. Biazik, specjalistki od wrzodów 😀 , i też była na tak, jeśli chodzi o musli ProLinen, to konkretne Quarter jak i Day Complex.

Gaga ale się strasznie trzęsiesz nad tym, ktoś wpadł i napisał, najwyraźniej był zachwycony 😉 Ja tam osobiście rozumiem celowość posta i myślę,  że ktoś zainteresowany może dopytać samej autorki, a fajnie by było, jakby poza krytyką i ględzeniem można było przeczytać coś pozytywnego 🙂 Czepiasz się dla czepiania, ot co.

A mi dr Biazik powiedziała, że mogę karmić czym chcę, tylko mam treściwe podawać w minimum 4 posiłkach i bezwzględnie koń ma mieć stały dostęp do siana. Powiedziała również, że mogę spokojnie podawać owies, ale pod warunkiem że będę go skarmiać w połączeniu z włóknem. Mój wrzód jedząc owies i intensywnie pracując wygląda tak:


Je owies (!) i to cały (!!), do tego musli kondycjonujące (no dramat!) i sieczkę. To wszystko podzielone na cztery posiłki + piąty posiłek to glut z siemienia z sieczką.
Bo to wszystko zależy od konkretnego przypadku i organizmu. Moja po kolce jest specjalnej troski, owsa nie dajemy. Ale też nie będę jej dawać tylko siemienia i siana  😂
Dobry przykład, tulipan  ten Twój wrzodek.
Trzeba dostosować jedzenie do konia. Mój na samej paszy i sieczce wyglądał gorzej niż obecnie na owsie i paszy. Dla niego kluczowe jest siano, duża ilość posiłków i duużo sieczki (najlepiej z olejem).
Dava   kiss kiss bang bang
16 stycznia 2017 09:28
Oczywiście, że należy dostosować do konia. U nas w stajni wrzodowce tragicznie reagują na paszę z cukrem i skrobią  🤔wirek:

Ja ogólnie jestem za obserwacją zwierząt popartą badaniami krwi. I za dodawaniem sieczki do każdego posiłku, co np. u mojego konia się nie sprawdza  😁 (nie chce jeść)

Badania na temat koni wrzodowych tak się zmieniają z roku na rok, że niedługo będzie zielone światło znowu na coś innego 😉
tulipan, a jaką paszę i sieczkę teraz stosujesz? Tak z ciekawości 😉 A olej? Kukurydziany?
xxmalinaxx, co Cię ugryzło? 🤔? Jedno zdanie napisałam 🤔 Nie krytykuję, nie ględzę, ot rozbawił mnie czyjś post (skutecznie to popsułaś - tyle Twojego 😉)

tulipan, z ciekawości - podają Ci w pensjonacie 4 posiłki dziennie, czy część musisz sama ogarnąć?
cubbins obecnie Dodson & Horrel Build Up Mix i sieczka Dengie Alfa A Oil (ona jest już z olejem sojowym)  🙂 Paszy dziennie podaję około 2.8 kg, sieczki niecałe 2 kg i 2.5 kg owsa.

Gaga na szczęście tak. W okresie wiosenno letnim drugie śniadanie i obiad dostaje na padoku, a w zimie drugie śniadania na padok, a późny obiad już w boksie. Piąty posiłek podaję sama  🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się