kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Były stiple(?)
z volty -> stipl - rozgrywane na torze stiplowym, dystans 2-3 km, w tempie ok. 700 m/min, na torze znajduje się 6-8 przeszkód ; galop po torze z przeszkodami "do czesania" - żywopłoty
Kiedyś o tym czytałam jak szukałam info co to jest ten dosiad stiplowy  🤣
LatentPony   Pretty Little Pony :)
18 stycznia 2017 09:05
Rozumiem, że stiple były dodatkowo, tak? Czyli było ujeżdżenie, skoki, cross i stiple?
Zdaje mi się, że normalnie w czasie crossa, czyli była część z normalnymi przeszkodami poprzerywana stiplami, dlatego potrzebna była taka sroga kondycja 😉
drabcio, w czasie krosu jak już, ale nie "krosa" 😁
Pełna stara próba WKKW składała się z 4 odcinków:
Odcinek A: drogi i ścieżki
Odcinek B; steeple
Odcinek C: drogi i ścieżki
Odcinek D: kros

Aktualnie mamy - poza klasami (stopniem trudności) mamy jeszcze pełną próbę CCI i skróconą CIC. Pełna próba terenowa jest dłuższa i ma większą ilość przeszkód niż skrócona.
LatentPony   Pretty Little Pony :)
18 stycznia 2017 10:25
[quote author=_Gaga link=topic=1412.msg2637901#msg2637901 date=1484733867]
Pełna stara próba WKKW składała się z 4 odcinków:
Odcinek A: drogi i ścieżki
Odcinek B; steeple
Odcinek C: drogi i ścieżki
Odcinek D: kros
[/quote]

Przepraszam, ale wciąż nie do końca rozumiem  :kwiatek: czy te odcinki A-D dotyczyły jedynie części krosowej i oprócz nich jeszcze były tak jak obecnie próby ujeżdżeniowe i skokowe, czy całe WKKW to były jedynie próby A-D?

Czy te próby A-D to taki odpowiednik obecnego cross country popularnego chociażby w Wielkiej Brytanii? Z tego co wiem, niektóre przejazdy cross country mogą u nich trwać nawet do 15-20 min.
Odcinki dotyczyły pełnej próby terenowej, kros był jednym z jej elementów
Nie pamiętam dokładnych wytycznych do Dróg i ścieżek, ale było tego koło 10 km na próbę (?), a norma ustawiona pod kłus Steeple był to taki b. mocny galop z przeszkodami steeplowymi. Kros zbliżony do dzisiejszego - tylko mniej techniczny, bardziej siłowy i "na odwagę". Jechało się jedną próbę po drugiej z kontrolą wet pomiędzy (przed krosem szczególnie).
W pierwszy dzień było normalnie ujeżdżenie, w trzeci - skoki.

Maksymalna norma czasu na dziś na krosu CCI 4* (rozgrywany na świecie chyba z 5 razy w roku (?) to 12 minut, dystans 6 840 m . Nie ma 15 czy 20 minutowych krosów.
LatentPony : pierwszego dnia ujeżdżenie, drugiego próba terenowa złozona z czterech wymienionych przez Gagę odcinków, trzeciego dnia skoki na parkurze. Pomiędzy krosema skokami badanie weterynaryjne, o ile mnie pamięć nie myli dopuszczające konia do skoków.
janka, przeglądów wet było więcej, bo była też po steeplu i rano przed skokami (teraz ta rano też jest)
LatentPony   Pretty Little Pony :)
18 stycznia 2017 10:42
drabcio, _Gaga, janka, dziękuję, już wszystko mi się rozjaśniło  :kwiatek:

Jeszcze ostatnie dwa pytania: kiedy wycofali tę formę WKKW i jaki jest oficjalny powód zmiany formy?
Nie przypominam sobie aby ktoś oficjalnie pisał dlaczego WKKW zmieniło formułę rozgrywania próby terenowej. Kilka lat z rzędu coraz rzadziej rozgrywało się pełną próbę - przepisy dopuszczały rozgrywanie próby skróconej składającej się tylko z krosu. Oczywiście z pewnością miały na to wpływ naciski środowisk eko, oraz rosnąca świadomość zwana dziś "dobrem konia".
Niestety od ilu lat nie ma pełnej próby - nie jestem w stanie sobie przypomnieć 🙁
LatentPony   Pretty Little Pony :)
18 stycznia 2017 11:07
_Gaga, dziękuję bardzo za zaspokojenie mojej ciekawości 🙂 Niestety kompletnie nie pamiętam tych czasów, dla mnie zawsze WKKW istniało w takiej formie, jak obecnie, stąd też takie żółtodziobowe pytania. Ja to jednak gówniara wciąż jestem 🙂
Próbę terenową skrócono głównie ze względu na "małą medialność" oraz wyższą wagę ujeżdżenia, a co za tym idzie mniejszy % pełnej krwi.
espana, mniejszy udział koni pełnej krwi i koni ze sporym dolewem pełnej krwi to nie tylko skrócenie próby terenowej do odcinka D, ale i kompletna zmiana formuły budowania tej części próby.
Konie pełnej krwi są nie tylko wytrzymałe i dobrze galopują, ale i są "mało zastanawiające się"
Zmianę samej przeszkody wodnej widać np na tym filmie
ps: kiedyś można było się wywalić i jechać dalej
smartini   fb & insta: dokłaczone
18 stycznia 2017 11:27
_Gaga, WOW... konkretna ta woda
Gaga  niezłe  🤣 , zwróciłyście uwagę jak ładnie Polak sobie poradził na tej przeszkodzie 👍 .
Espana  formułę zmieniono ,żeby promować holenderskie i niemieckie konie i taka jest prawda , Kiedyś wszystkie KWPN , Hanowery czy Holsztyny nie miały czego szukać  w WKKW , a medialność to tylko  wygodna wymówka .  😀iabeł:
niesobia dyskusja z rodzaju co było pierwsze: jajko czy kura.
Napisałam, że zwiększyła się waga ujeżdżenia. Kiedyś wystarczyło przetuptać czworobok, jak się wygrało kros to się wygrało całą próbę. Teraz większe znaczenie ma ruch, posłuszeństwo konia na czworoboku, poprawność używania pomocy, etc. Stąd trzeba było zacząć używać koni półkrwi, które lepiej się ruszyły niż xx, za to nie miały tyle siły na galopowanie kilkunastu km. No i jeśli chodzi o promocję koni niemieckich czy KWPN to pierwsze miejsce wśród koni wkkw zajmowała księga stadna Selle Francais, więc trochę marna ta promocja  😎
Espana  Pitu pitu  WKKW  w swoim założeniu było sprawdzianem dla koni kawaleryjskich  ,  a nie dworsko  rekreacyjnych . Sama nazwa wskazuje ,że konkurs dla konia wszechstronnego ,czyli dającego radę  i  radzie długo dystansowym  ,, Drogi i ścieżki " i  szybkiego i odważnego  i posłusznego .  Teraz już taki nie musi być . Wytrzymałość i szybkość zostały zredukowane  kosztem  posłuszeństwa i skoczności . Czyli koniowość zamieniono , na małpiatość  😉 .
Może pierwotnie były takie założenia, ale potem wkkw stało się dyscypliną sportową, która podlegała ewolucji w myśl sportu, a nie wymachiwania szabelką na wojnie. Co innego w hodowli nowoczesnego konia sportowego jest ważne, nie musi skakać przez okopy ciągnąć trupa za sobą.
espana, nie zgodzę się z tym, że zwiększyła się waga ujeżdżenia ,zatem zmieniono próbę terenową. Dopóty dopóki rozgrywano pełną próbę - ujeżdżenie rzeczywiście było generalnie "do przetupania". Pierwsze 2 - 3 sezony rozgrywania zawodów w skróconej formule nadal wskazywało na większą wagę próby terenowej. To były jeszcze czasy, gdy za upadek były punkty, nie eliminacja. Dopiero zmiana sposobu punktowania krosu, oraz znaczna zmiana warunków technicznych tej części WKKW przesunęła szalę wagi prób w kierunku ujeżdżenia. Nadal jednak aby dobrze pojechać zawody od 2* w górę - trzeba mieć na prawdę galopującego w dystansie konia, który jest bardzo dobrze ujeżdżony, ponieważ stopień technicznej trudności krosu dziś jest kompletnie inny, niż nawet kilka lat temu.
Dla przykładu mój ulubiony kros w Badminton i ciekawa przeszkoda nr 21 (11:30 min na filmie)...
Zwiększyła się waga ujeżdżenia w stosunku do wagi próby terenowej. Kropka. Sędziowałam i wtedy i potem.
Espana masz blednę wyobrażenie czego wymagało się od koni kawaleryjskich . Za dużo filmów widziałaś , a za mało  w temacie  wiesz . Większość dzisiejszych  koni nie dało by rady  służyć w kawalerii , a  zwiększenie wagi ujeżdżenia , w stosunku do próby terenowej  to nie kropka ,tylko całkowita zmiana wymagań stawianych koniowi , a co za tym idzie  zmiana preferowanych koni w tej dyscyplinie .
espana, ja też sędziowałam wtedy i teraz i nie polemizuję z tym, ze zwiększyła się waga ujeżdżenia w punktacji zawodów. Polemizuję z przyczyną tej zmiany. Piszesz
Próbę terenową skrócono głównie ze względu na (...) wyższą wagę ujeżdżenia
Co zabrzmiało, jakby kiedyś ujeżdżenie miało wyższą wagę. Tymczasem - co próbuję spokojnie wyjaśnić - szala przesunęła się w kierunku ujeżdżenia po
a) zmianie formuły próby terenowej na skróconą
b) zmianie sposobu sędziowania (punktowania) próby terenowej
c) zmianie sposobu budowania toru krosu (z próby wytrzymałościowo - siłowej na techniczną)
Tylko tyle 🙂
I kompletnie nie zamierzam dyskutować - dziś aby wygrać trzeba niskie punkty z ujeżdżenia dowieźć do mety skoków 😉
niesobia Ja o niebie Ty o chlebie. Nie interesują mnie konie kawaleryjskie i nie oglądam filmików. A co do ostatniego zdania to napisałam dokładnie to samo, więc nie wiem o co chodzi.

[quote author=_Gaga link=topic=1412.msg2637998#msg2637998 date=1484743329]
espana, ja też sędziowałam wtedy i teraz i nie polemizuję z tym, ze zwiększyła się waga ujeżdżenia w punktacji zawodów. Polemizuję z przyczyną tej zmiany. Piszesz
Próbę terenową skrócono głównie ze względu na (...) wyższą wagę ujeżdżenia
Co zabrzmiało, jakby kiedyś ujeżdżenie miało wyższą wagę. Tymczasem - co próbuję spokojnie wyjaśnić - szala przesunęła się w kierunku ujeżdżenia po
a) zmianie formuły próby terenowej na skróconą
b) zmianie sposobu sędziowania (punktowania) próby terenowej
c) zmianie sposobu budowania toru krosu (z próby wytrzymałościowo - siłowej na techniczną)
Tylko tyle 🙂
I kompletnie nie zamierzam dyskutować - dziś aby wygrać trzeba niskie punkty z ujeżdżenia dowieźć do mety skoków 😉

[/quote]

niższą 🙂
Espana to ,że Cię nie interesują  to tylko świadczy o twojej ignorancji . Tak jak Ci napisałem genezą WKKW było sprawdzenie bojowej wartości koni , i na początkach była to konkurencja tylko dla wojskowych  , dopiero później dopuszczono do niej cywilów . a zmiany w formule WKKW zabiją  pierwotnego ducha tej konkurencji . Ale co ja tam wiem .
niesobia, z tym, że jak spojrzeć na statystyki to jest dużo mniej wypadków teraz... takich paskudnych
Więc niech sobie ta zmiana zabija ducha ale nie konie i ludzi 😉
niesobia co ma kawaleria do sportu? Sport zaprzęgowy też się wziął od dorożek i furmanek, a nikt dzisiaj nie każe koniom zasuwać kilometrów z miasta do miasta.
Nikt nie poruszył tutaj genezy pochodzenia wkkw, tylko różnic w przeprowadzaniu próby terenowej kiedyś i teraz.
Gaga to jest fakt , ale mimo wszytko szkoda mi starej formuły . Myśle ,że  jak by się popracowało  trochę nad poprawieniem bezpieczeństwa przeszkód krosowych  { Nie koniecznie muszą być jak zasieki  przeciw czołgowe , można by je robić z bardziej  bezpiecznych materiałów } dało by się utrzymać w WKKW , które nadal preferowało by konie szybsze , zwrotniejsze i przede wszystkim  bardziej wytrzymałe , a nie zadzierające nogi na uszy . Ale to pewnie się już nie zmieni  🙁 Espana  to pogadaj z zaprzegowcami  starej daty wtedy się  przekonasz czy nie żałują okrojenia im prób terenowych . W zaprzęgach  też były drogi i ścieżki .  A co ma kawaleria do sportu to już ci tłumaczyłem , ale  ty ciężko przyswajasz .
Nie przyswajam od kogoś, kto ma problemy z ortografią. Ja ją przyswoiłam w I klasie podstawówki i od potencjalnych autorytetów wymagam minimum tego samego. A Ty żadnym autorytetem dla mnie nie jesteś, przynajmniej Ty - wykreowany przez swoje wypowiedzi. Sport idzie do przodu a Ty dalej w PRL-u.
BLablabla  😂
smartini   fb & insta: dokłaczone
18 stycznia 2017 14:05
cóż, kiedyś Panowie chcąc rozwiązać jakiś spór robili pojedynki z bronią palną lub białą w roli głównej. Teraz obrażają się na twitterach... wszystko ewoluuje 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się