Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Ostatni worek meszu (z pokrzywą), który zamawiałam z Agrokompleksu, różni się znaczcie od wcześniejszych. Na plus. Jest więcej dodatków widocznych gołym okiem, mam też wrażenie, że jest właśnie bardziej "gluciaty".
To może ja sprostuję. W Meszu Nuba Classic Mash nie ma żadnych zbóż (na zdjęciu są widoczne łuski owsa). Wychodzimy z założenia, że mesz zwykle nie jest podawany zamiast posiłku treściwego tylko jako dodatkowy posiłek, dlatego nie ma sensu do składu dodawać owsa, jęczmienia itp.
Skład: siemię lniane, łuska owsa i otręby owsiane, otręby pszenne, wytłoki jabłkowe, marchew suszona płatkowana, burak suszony płatkowany, mączka z lucerny, pietruszka susz, seler suszony, cukinia suszona plastry, chleb świętojański, chlorek sodu, węglan wapnia.
W nowym meszu też zbóż nie będzie. 😎

titina przelicz sobie ten mesz pod kątem Ca:P. Trzeba tam dodać wapnia, bo w takich proporcjach jak podałaś stosunek wynosi w dużym zaokrągleniu 1:4, a powinien być minimum 1:1.
Nie myślałaś, żeby dodać więcej siemienia? Niecałe 100g na kilogram to mało, jeśli chodzi o uzupełnienie w diecie kwasów omega-3.

blackstones daj znać, że chcesz próbkę przy następnym zamówieniu 😀

I dziękuję wszystkim za pozytywne opinie - mega nas cieszą🙂  :kwiatek:
o ja mogę się jeszcze jedna rzecza pochwalić. Odkąd daje pasze nuba, moja kobyła się tak nabudowała miesniowo, że musimy siodło poszerzyć. Nie sądziłam, że ona da rade wiecej się nabudować, bo jest dość drobnej budowy, ale przy odpowiednim zywieniu i treningu wygląda jak mały pakerek 🙂.

A za to mój młody 3,5 letni wałach, który ma 169cm wzrostu, sierpień/ wrzesien (czyli za nim dostawał nube grow3), był ospały i dość szczupły. Teraz nabiera krągłości i zrobił się bardzo żywotny. Nawet mu się bierze na wygłupy pod siodłem. (pierwsze brykanie pod siodłem zaliczone bez upadku a sadzić w góre przodem jak i zadem potrafi). 🙂
To jak tak chwalicie, to ja znowu Nubę pochwalę. Od pół roku jesteśmy na Slimmer Musli i jest to pierwsza pasza, na której koń SCHUDŁ (mimo że stosowałam różne inne dla grubasów wcześniej) - a ruchu wcale nie ma więcej niż miał. Od razu wspomnę, że siana dostaje normalnie, a paszy tyle, ile pisze, żeby dawać na taką wagę. Zwierzak teraz jest bardziej żywotny, dynamiczny, a sierść piękna i lśniąca, kopytom też się nic nie dzieje, więc obstawiam, że nic futrzakowi nie brakuje. Teraz stosuję wspomniany mesz Nuby i wygląda i pachnie tak, że bym sama wciągnęła  😡 ...


titina przelicz sobie ten mesz pod kątem Ca:P. Trzeba tam dodać wapnia, bo w takich proporcjach jak podałaś stosunek wynosi w dużym zaokrągleniu 1:4, a powinien być minimum 1:1.
Nie myślałaś, żeby dodać więcej siemienia? Niecałe 100g na kilogram to mało, jeśli chodzi o uzupełnienie w diecie kwasów omega-3.

I dziękuję wszystkim za pozytywne opinie - mega nas cieszą🙂  :kwiatek:



U mnie konie dostają dodatkowo olej lniany .
Jaką lucernę poleciacie?


Ja bardzo polecam sieczkę z lucerny. Na pewno poprawi strawność, a i ma dużo białka i włókna. Ja korzystałam z wielu, ale teraz narazie jestem zadowolona z Masters sieczki bo mam dodatek olei i ogólnie jest fajna. 
To może ja sprostuję. W Meszu Nuba Classic Mash nie ma żadnych zbóż (na zdjęciu są widoczne łuski owsa). Wychodzimy z założenia, że mesz zwykle nie jest podawany zamiast posiłku treściwego tylko jako dodatkowy posiłek, dlatego nie ma sensu do składu dodawać owsa, jęczmienia itp.
Skład: siemię lniane, łuska owsa i otręby owsiane, otręby pszenne, wytłoki jabłkowe, marchew suszona płatkowana, burak suszony płatkowany, mączka z lucerny, pietruszka susz, seler suszony, cukinia suszona plastry, chleb świętojański, chlorek sodu, węglan wapnia.
W nowym meszu też zbóż nie będzie. 😎

titina przelicz sobie ten mesz pod kątem Ca:P. Trzeba tam dodać wapnia, bo w takich proporcjach jak podałaś stosunek wynosi w dużym zaokrągleniu 1:4, a powinien być minimum 1:1.
Nie myślałaś, żeby dodać więcej siemienia? Niecałe 100g na kilogram to mało, jeśli chodzi o uzupełnienie w diecie kwasów omega-3.

blackstones daj znać, że chcesz próbkę przy następnym zamówieniu 😀

I dziękuję wszystkim za pozytywne opinie - mega nas cieszą🙂  :kwiatek:




A kiedy zamierzacie wprowadzić nowy mesz do sprzedaży? My już 3 worek meszu ciągniemy - przetestowałam wszystkie dostępne, wszelakich firm ( oprócz sukcesu bo jak zobaczyłam i powąchałam to zastanawiałam się czy mi ktoś przypadkiem ziemi tam nie podrzucił). Mój koń autentycznie czekając aż mu wrzucę do żłobu tupta w miejscu sobie niecierpliwie  😍 Więc docelowo zostajemy przy tym , na paszy też stoimy od Was całościowo i wychodzi nam super - worek na 9 dni, przy czym wcześniejszy spillers na 4-5 😉 Już pisałam do Was e-maila z zachwytami nad wyglądem kopytnego -pięknie się zaokrąglił, grzywa i ogon marzenie 🙂

Czekam na więcej opcji - może jakieś smakołyki albo batony?🙂 A ten mesz kokosowy brzmi super, sama bym spróbowała 😁

Czy takie karmienie wedlug was byloby dobre dla konia 9 letniego, malopolskiego, mocnej budowy, ktory trenuje 4-5 razy w tygodniu. 2 razy skoki do 100 cm, 2 razy ujezdzenie z drazkami, raz lonza lub oklep. Chcialabym zwiekszyc ilosc energii.  Dotychczas kon dostawal owies, sieczke i granulat, teraz wprowadzam tez otreby pszenne.
( jedna miarka ma 1,5 l)
Rano: 1 owsa + 1 sieczki Sukces
Poludnie: 1 owsa +1 granulatu podst. Sukces
Wieczor: 1 owsa + 1 otrebow pszennych
Tutaj wychodzi okolo 3 kg owsa na dzien plus dodatki okolo 2 kg. Czy zmienilibyscie cos? Przepraszam za brak polskich znakow, ale takowych nie posiadam 😀
k2arola o właśnie! Cuksy miętowe! Zostały mi ze 3, a koń je kocha miłością ogromną, będą w sprzedaży?  😜
doloruu zacznijmy od tego ile waży miarka poszczególnych komponentów, które podajesz. Jeśli faktycznie masz miarkę 1.5l, czyli standardową to 1 miarka owsa całego waży około 800g, gniecionego około 400g, sieczki 200 - 300g, a granulatu około 800g. Więc nie podajesz 3kg owsa dziennie, tylko 2.5 kg całego lub 1.2 kg gniecionego. Ja bym na Twoim miejscu zaczęła od zwiększenia ilości granulatu i sieczki, a nie dodawaniu czegoś innego w mikroskopijnej ilości.
tulipan, pomylilam sie. Otrebow jest 1,5 litra po zalaniu czyli okolo 200 gram suchych. 1,5 litra mojego owsa wazy 1kg. Granulatu tez 1 kg. Wychodzi na to, ze owsa podaje 3 kg, a dodatkow ok. 1,5 kg
Ok, ale ja nadal zwiększyłabym ilość granulatu i sieczki zamiast dodawać otręby  😉
Otrebow mam do skarmienia 30 kg  😜 wiec jie za bardzo mam jak zwiekszyc ilosc granulatu, chyba skarmie ten worek i zostane czy granulacie i sieczce jak tak uwazacie. Ale jak na razie bedzie dostawal sam owies, czeka go areszt boksowy po dzisiejszym kuleniu i wizyta weterynarza 🙁
doloruu ale same otręby tak mają w sobie dużo fosforu, dlatego zwykle bilansuje się ich podanie wysłodkami (dużo wapnia) i ogólnie uwzględniają inne składniki diety. Poza tym jak koń ma areszt to obetnij mu owies też ! Garść owsa, garść sieczki, żeby mu smutno nie było jak reszta je i tyle.
A jeśli chodzi o główne pytanie: to chyba też zależy jakiej energii potrzebujesz. Czy takiej która daje ,,kopa" czy takiej wolno uwalnianej. W przypadku drugim całkiem nie źle sprawdza się dodatek oleju do diety, zwłaszcza u koni z natury pobudliwych, nerwusów czy ,,do przodu".
Ja jestem strasznie zawiedziona jakością sieczek Dengie, kupiłam pare worków Healthy tummy i alfa a oil i bardzo żałuje. 3/4 worka to jakiś pył którego koń nie chce nawet tknąć. Skusiłam sie na Pro linen i jest różnica nie do porównania.
Alaska tak, teraz bedzie tylko na ok.300 gramach owsa. Masz jakis pomysl jak rozlozyc mu na 3 posilki owies, sieczke, otreby i granulat jak juz bedzie w treningu?

arika00, kupilam teraz sieczke Sukcesu i nie jestem z niej zadowolona
Krucha, klujaca, kon nie szaleje.
Wczesniej mialam Pro Linen i uwazam , ze jest to super sieczka. Kon chetnie zjada, pachnie, dlugie zdzbla. Nastepna sieczka bedzie znow Pro Linen.
Alaska tak, teraz bedzie tylko na ok.300 gramach owsa. Masz jakis pomysl jak rozlozyc mu na 3 posilki owies, sieczke, otreby i granulat jak juz bedzie w treningu?


Dalej masz w diecie te niezbilansowane otręby (chociaż nie wiem też dokładnie ile zamierzasz ich dawać).
No to wszystko zależy od upodobań i zależy ile czego chcesz dawać i kto się tym zajmuje? Ja osobiście robię koniowi wiaderka na posiłki każde w zasadzie identyczne składem, do porannego dodaję tylko witaminy.
W każdym razie podzieliłabym to jakoś, żeby objętościowo było podobnie tzn. nie było sytuacji, że rano koń ma ledwo przykryte dno żłobu, a wieczorem dostaje wiadro żarcia. A sieczkę ja daję tak samo do każdego posiłku, a to ile jej daje głównie zależy od ilości treściwego, tak żeby to była pasza/owies z sieczką i faktycznie spełniała swoją funkcję zwalniacza jedzenia. 😉

Ja jestem strasznie zawiedziona jakością sieczek Dengie, kupiłam pare worków Healthy tummy i alfa a oil i bardzo żałuje. 3/4 worka to jakiś pył którego koń nie chce nawet tknąć. Skusiłam sie na Pro linen i jest różnica nie do porównania.


Reklamowałaś?
arika00, nie chce mi sie wierzyć 🤔
Jestem teraz akurat na wcześniejszych feriach i nie mam zrobić jak zdjęcia a reklamacja jest złożona jeszcze odpowiedzi nie dostałam.
smartini   fb & insta: dokłaczone
20 stycznia 2017 20:22
arika00, ja też jestem w szoku, w całej przygodzie z dangie nie trafiłam na pół słabszego worka 🙁
arika00, ja też jestem w szoku, w całej przygodzie z dangie nie trafiłam na pół słabszego worka 🙁



mój po sieczce dengie miał kolkę  💃 Po kilku dniach od podawania , a żadnych innych zmian nie było, z początku nie skojarzyłam , ale po przegłodzeniu i potem znowu wprowadzeniu tej sieczki po 2 dniach to samo - wzdęty cały brzuch już , nie mam pojęcia dlaczego tak zareagował bo wprowadzaliśmy stopniowo od garści  po 1 miarkę do posiłku ale weterynarz kazał sieczkę odstawić  i problem się juz nigdy nie powtórzył.
Ja z dangie mam juz kolejny worek alfa oil i to samo.... pełno pyłu, którego kon nie chce jeść.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
21 stycznia 2017 06:18
arika00, nie chce mi sie wierzyć 🤔



Ja mam nadpoczęty worek Healthy hooves. Porobię dzisiaj zdjęcia, bo u mnie to samo. Sporo pyłu, a koń nie chce jeść niezależnie od tego z czym pomieszam. Szkoda, bo ma ciekawy skład i jest dobrym pomysłem na przemycenie dodatkowych dawek miedzi i cynku.
Mam zdjęcie Healthy tummy niestety tak wyglada "sieczka" bez przesiania. Po przesianiu pył to ponad połowa worka.
arika00 no nieźle... Mnie czasami się trafiało trochę pyłu na dnie, ale to wyrzucałam... A tu faktycznie masakra :/
Mam wrażenie, że sieczki Dengi się popsuły. Ja kiedyś karmiłam sporo Healthy tummy i ona zdecydowanie inaczej wyglądała.
epk no właśnie im dłużej się zastanawiam, to też odnoszę takie wrażenie, że ona rok temu, jak zaczynałam nią karmić, zupełnie inaczej wyglądała. Tylko do mnie jakoś "podprogowo" to docierało, może dlatego, że nigdy nie miałam aż takiej masakry jak arika, albo po prostu jechałam na przekonaniu, że jest najlepsza i tyle. Po tym teraz, to chyba już do niej nie wrócę, wolę ProLinen...
A wiecie co... mam chyba podobne obserwacje. Czaiłam się, że jak będzie gdzieś dobra promocja to kupię właśnie healthy hooves, bo cena dość wysoka. Przechodząc jakiś czas temu stajnią zobaczyłam, ze ktoś ma pod boksem taką czerwoną Oil - z ciekawości zaglądnęłam i właśnie byłam zdziwiona, sporo pyłu, może nie tak dużo jak na zdjęciach, jakaś taka ciemna w ogóle i wyglądała średnio apetycznie. W porównaniu do tych już dobrych worków Prolinen wybieram Prolinen. 😉
Hmm no my na tych meadow grass jedziemy i sa idealne dla kaszlaka, niedlugo otwieram jakąś molasses free fioletową, jak będzie z pyłem to reklamuje bo przecież specjalnie pod kaszlaka  😵
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się