Dopasowanie siodła

Niestety moje siodło mi na konia nie pasuje i choć je uwielbiam nic zrobić się nie da.
Bawię się w podkładki itp, ale wiadomo, to takie doraźne działanie, a trzeba zająć się poważnie.

Ostatnio fizjoterapeutka powiedziała, że trzeba zająć się tym koniecznie...
Niestety, teraz nie mam kasy, ale mam nadzieję, że za 2-3 miesiące będę mogła coś kupić.

I teraz tak, przymierzałam ostatnio ze 3 siodła, wszystkie lecą na tył. Czyli pewnie standardowe nie wchodzi w grę (teraz jeżdżę z podkładką pod tył), a trzeba brać coś na wymiar.


Jak to wygląda? Jak się za to zabrać?
Lepiej zainwestować np w nowego daw maga (myślę o GP lub MK) czy szukać po czymś używanym i kogoś kto mi przerobi?
Myślałam wziąć coś z equishopu, ale ceny mnie przerażają... więc albo nowe polskie, albo używane zachodnie wchodzi w grę (raczej, bo wiadomo, zależy jak się uda)

Gdybym dajmy na to zdecydowała się na daw maga to jak to wygląda? Płacę i za tydz mam siodło? Czy najpierw zaliczka, a za 2 miesiące odbieram zrobione na wymiar? Czy może płacę z góry i czekam 2 miesiące?
A jak to wygląda w equishopie? A może macie kogoś godnego polecenia kto dopasuje mi używane siodło? Jakie są tego koszta tak na oko?

Chciałam kupić siodło za max 3-4 tyś... ale wiadomo, że tu chodzi o plecy konia, więc co się uda to będzie. Jak znajdę idealnie pasujące nam obojgu za 6 czy nawet 8 to trzeba będzie się spiąć, kredytem pomóc, ale kupię to lepsze. Jak dopasuje coś za 3 tyś, to będzie git 🙂 Ostatnio zakochałam się w prestige x paris, był za 1700e do kupienia, gdybym miała, brałabym od ręki...

A i właśnie, drugie pytanie. Podoba mi się to x paris, podoba mi się to czy tamto. Ale w żadnym nigdy nie siedziałam! Ostatnio miałam na próbę CWD, super siodło, ale po 1 minucie wiedziałam, że nie dla mnie. Czy jest gdzies szansa obejrzeć kilka siodeł, wsiąść i ocenić czego się szuka? co pasuje? taka wypożyczalnia siodeł, jak jest wypożyczalnia butów dla koni? albo coś w tym stylu? bo tak w sumie... to ja sama nie wiem co chcę :/
A czy te trzy siodła, które przymierzałaś, nie leciały na tył dlatego, że były za wąskie?
zielonaroza, a co masz teraz? Jakie siodło? Bo piszesz, że Tobie odpowiada. Jakie masz oczekiwania, co jeździsz? CWD i Paris to raczej płaskie siodła, typu close contact. Jednocześnie mają niskie panele, więc jeżeli większość siodeł leci Ci na tył, to może nie okazać się najlepszym rozwiązaniem. Chyba, że jak pisze sumire, to, co testowałaś do tej pory było po prostu za wąskie. Bez oceny budowy konia trudno w ciemno coś zaradzić, ale jest kilka sklepów dysponujących saddlefitterami, moze udałoby Ci sie kogoś takiego ściągnąć. Z "wypożyczalniami" siodeł jest o tyle ciężko, że mało który sklep jest w stanie zatowarować się na taką skalę, żeby mieć pełen wachlarz testòwek, a komisy jakoś się nie przyjęły.

Poprawiłam pogrubienie 😉
...za to są osoby handlujące siodłami, także używanymi (niektóre jednocześnie ogarniają temat pasowania), więc można kogoś ściągnąć na przymiarkę z kilkoma modelami, żeby przynajmniej orientacyjnie wiedzieć, w co celować. Może po prostu te trzy testowane przez Ciebie siodła miały zbliżony kształt paneli, który akurat nie był odpowiedni dla Twojego konia. Z podstawowych przyczyn "lecenia na tył" - albo za wąsko z przodu (łęk, za mocno dopchane panele), albo panele, które są za niskie z tyłu (częste u koni, które mają dość proste plecy). Czasem jeszcze jest tak, że koń ma słabo umięśnione plecy i/lub mocno zaznaczony kłąb i mimo teoretycznie dobrego łęku przód siodła leży pod górkę. Ale to jeszcze nie świadczy o tym, że musisz szukać koniecznie siodła na miarę. 😉 Akurat Daw-mag możliwości modyfikacji ma dość ograniczone, jeśli koń ma niezbyt standardowe plecy, to średnio polecam (chyba, że komuś się bardzo chce ich pilnować i odsyłać siodło do poprawek milion razy). Czas oczekiwania od mierzenia siodeł testowych do dostania swojego to teoretycznie 8-10 tygodni, w praktyce często wychodzi duuużo dłużej (3, 4 miesiące, bywa, że z poprawkami wychodzi pół roku). Jeśli już, to cisnęłabym przedstawiciela o wpisanie w kolejkę do produkcji, ale z opcją przymiarki siodeł testowych na jakieś 2-3 tygodnie przed wejściem do produkcji. W innym wypadku koń od momentu zamówienia do otrzymania siodła ma sporą szansę bardzo się zmienić (been there, mimo zamówienia "z zapasem" rozmiarowym, bo koń dopiero wracał do roboty, siodło, które przyszło, leżało bardzo pod górkę i generalnie źle - testówka w momencie przymiarki leżała w porządku). Zawsze jest jeszcze opcja poproszenia przedstawiciela (lub kilku) o przyjazd na przymiarkę z kilkoma modelami i potem ewentualnie szukania takiego siodła na rynku wtórnym. To nie jest usługa bezpłatna, ale też przynajmniej wiadomo, czego szukać. 😉
Proszę o pomoc mam wielkiego pol slazaka z dziwnym kręgosłupem (fale) juz to dosc wypracowałam ale cieżko mi znaleść siodło na niego. Mamy teraz Millenium L i tak : na łopatkach jest idealnie , ale pomiędzy przedni lek włożę jeden palec, przy skokach jak odda mocno zsuwa sie a przy normalnej jeździe tył lekko sie unosi. Całe panele dobrze leżą. Co włożyć pod siodło czy zmienić? Jak miałam węższy lek to w przód włożyłam idealnie 2plce ale łopatki mu blokowało. Co poradzicie? 🙇
jaga2015 Ciężko coś powiedzieć bez zdjęć gołego grzbietu, siodła na nim z boku i z przodu. Może siodło ma zbyt mocno wygiętą terlicę przód- tył, a Twój koń potrzebuje bardziej prostej? Bez zdjęć nic nie doradzę.
Jeszcze raz, jakby ktoś miał aktualne dane, bo znalezienie czegokolwiek w kilkusetstronicowym wątku graniczy z cudem. Gdzie, w jakim czasie i (mniej więcej) w jakiej cenie poszerzę łęk w siodle? Mój czołg chyba znowu zrobił się większy a na razie czekam z robieniem siodła na wymiar do czasu aż osiągnie docelowe rozmiary. Wiem, że całe życie będzie się zmieniać, ale póki rośnie i zaczyna konkretny trening pod siodłem to wszystko dzieje się naprawdę szybko.
Mam baaardzo starego stubbena skokowego i jeździ mi się w nim dobrze więc jakby go na jakiś czas do konia dopasować byłoby super. Latem/jesienią było przyzwoicie. Dzisiaj wsiadłam po miesięcznej przerwie i jakoś było ciasno...  🙄
Pan Andersz- cena zależy od siodła 100-200 zł plus przesyłki. http://www.rymarstwo.ig.pl/  Najpierw należy sie upewnić, czy siodło nadaje się do poszerzenia.
A czy Sommer dalej robi poprawki u nas? Strona na fb jest nieaktualna, chciałabym dobrze dopchać panele z opcją lekkiego dodania w tyle siodła, bo minimalnie nie dochodzi do grzbietu.
Dzięki, Marysia  :kwiatek: Muszę napisać i dopytać. Trochę mi głupio, bo robiłam rozeznanie w prawie siodła na wymiar i nie zdecydowałam się. Pewnie i tak na tym się skończy za jakiś czas. Sporo hucułów widziałam, ale takie czołg zdarza się nieczęsto  🤔
Co myślicie?
[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] Zdjęcia - giganty
No... siodło. Jakieś. Jakiś kawałek.
Zerknij do wątku. Gdzieś tutaj na pewno jest wzór jak poprawnie zrobić zdjęcia do oceny (m.in. siodło musi być dopięte popręgiem). Biorąc pod uwagę, że podobne zdjęcia wrzucałaś w bodajże 2 inne wątki, a tam na tych zdjęciach leży siodło luzerm, obstawiam, że tutaj też są zdjęcia z siodła niepodpiętego popręgiem.
Fokusowa tak, robi. Na początku grudnia p.Ząbczyk poszerzał mojego Sommera  😉
julka177 mogłabym jakiś aktualny namiar poprosić (może być na pw)? Zadowolona jesteś?  :kwiatek:
Jestem zadowolona, natomiast ja wysyłałam mu siodło z informacja o ile je poszerzyć, kobyła była wcześniej mierzona przez inna osobę i to ona je dopasywywała 😉
Czy ma ktoś z Was może długie nogi (długość wewnętrznej strony uda 50 i wyżej)? Chodzi mi o rozmiar tybinki, jaki posiadacie?
Mógłby ktoś zerknąć? :kwiatek:
Siodło jest za szerokie na pewno stąd gruby lamicell memory. Niepokoi mnie jednak fakt że z tyłu czapraka zrobiły się wytarcia sierści (kiedyś przy innym siodle,ale  też zimą ,sierść w tym miejscu również była przystrzyżona.), Ostatnio włożyłam pod tył kocyk, żeby go troszkę podnieść- zdjęcie dolne w tym porównawczym, bo zastanawiam się nad acavallo memory z korektą tyłu.Z lamicellem pod przedni łęk kiedy siedze wchodzą mi ciasno dwa palce, bacik przechodzi swobodnie przez całą długość siodła.W kłusie siodło nie anglezuje, a koń ładnie się wyciąga i schodzi głową w dół. Siodło służy mi tylko do jazdy w teren.



Mojemu sie tak zrobilo od lamowki, pad byl za dlugi
Czaprak nad kłębem powinien być podciągnięty do góry.
marysia550 kiedyś pod kiefferem tak mi się robiło przy padach. Na następna zimę kupiłam hkmy na polarze  i problemu nie było.Ale ktoś sugerował ze to wina siodła.
Iskra de Baleron wszystkie pady mam proste grzbietem,zawsze podciagam i zawsze mi siadają 😵
palemka nie ma usprawiedliwienia  😉
Przecież przy tak założonym czapraku twój ciężar opiera się na kłębie, zamiast na panelach siodła i właściwych mięśniach grzbietu.
Iskra de Baleron to jak mam to zrobić skoro i tak zawsze mi ten dziubek opada 🤔 Może podpowiesz coś :kwiatek:
Iskra de Baleron, jak to utrzymać przy żelach, podkładkach itp.?
I jakim cudem ciężar może spoczywać na... czapraku? 🤔
Jedynym wytłumaczeniem podnoszenia czapraka / padu nad kłąb jest cyrkulacja powietrza.
Gdy kładę siodło to mam podciągnięty czaprak w kanał/tunel w siodle.
Może jestem starej szkoły? Gnębili mnie za to niemiłosiernie i weszło mi w nawyk.

Pewnie przy porządnych, anatomicznych czaprakach to nie ma aż takiego znaczenia - w końcu są wyprofilowane.

I jakim cudem ciężar może spoczywać na... czapraku?

Normalnie 😉
Jeżeli położysz czaprak płasko na grzbiecie, a na to siodło. Dopniesz popręg, wsiądziesz, to twój ciężar zacznie działać w dół, prawda?
Siodło będzie więc ciągnęło w dół również ów czaprak - prawda?
Zatem zacznie on naciskać na kłąb.
Jeśli zrobisz "dzióbek" - to po obciążeniu siodła i tak pozostanie lekki luz.

Najprościej to sprawdzić wsuwając rękę pod czaprak gdy siedzimy w siodle 😉

Jak gadam głupoty to walcie śmiało - zamilknę   😜
Jochen Schleese też zwraca na to uwagę, a chyba się trochę zna 😉
Iskra de Baleron, ja też osłyszałam, tylko jak zrobię ten dziubek to on mi zawsze zanika  🤔
A nie uważacie że to siodło mocno leci na tył? Dla mnie ewidetnie. -> czyli jest za ciasne, a jeśli przedni łęk tak nisko, a ciasno- to może po prostu nie ten kształt siodła- potrzebuje szerszego, ale wyciętego przedniego łęku.
Iskra de Baleron, ja też osłyszałam, tylko jak zrobię ten dziubek to on mi zawsze zanika  🤔


To zrób wieeelki dziób 😉 Przesadnie podnieś czaprak z przodu i z tyłu. Nie ma opcji żeby przy dużym zapasie nic nie zostało.
Iskra de Baleron, przy korzystaniu z  zelu jest to bardzo trudne. Np. Akton jest ciężki, zawsze opadnie na kłąb, ale jeśli na poczatku jest dziób to czaprak nie będzie aż tak "ściskał" kłębu
kontestacja , te travelling saddler, o których pytasz co Ci, którzy dopasowuja siodła metodą T. Burttona? Mają zakład gdzieś chyba kolo Drezna? Jesli tak to byłam na ich jednym szkoleniu i chciałam zrobić korektę swojego siodła u nich ale jednak się nie zdecydowałam. Oglądałam też u nich siodła do kupienia. Po zapytaniu Pani, pokazującej mi siodła jaki to rozstaw łęku, usłyszałam odpowiedź, że 17 cali  🤣
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się