Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Zgadzam się z Davą - to może byc szok 🙂
Mój były koń : 7 lat , ponad 175 w kłębie , okrągły , tłusty  : szacowałam sporo ponad 600 kg , wyszło ...570 kg 😉
Po nim konisko w podobnym wieku , ale 170 cm , w regularnym trenigu : 620 kg
Na koniec pieciolatek z wyglądu lekko chudawy , ale w treningu , też  170 cm w kłebie ,myślę sobie- ten  ledwie do 500 dociągnie- a na wadze 560 kg.
Tylko 10 kg mniej od mojego tłuściocha. Wagę generują w dużym stopniu mięsnie ...
No i teraz  , chcąc tego pięciolatka karmić pełnoporcjowo , wychodzi  min 4 kg musli + wysłodki + sieczka , na dzien
Czyli w miesiącu 6 worków musli .
[quote author=aroniasty link=topic=25.msg2640910#msg2640910 date=1485318311]
mi przy karmieniu nubą tak jak jest zalecane na worku ( 2 kg na dzień jako wyłączna pasza) schodzi niecałe 3 worki na miesiąc, 5 starczyłoby mi na 2 😉 - wychodzi po 3 miarki na dzień

To w zasadzie dość ciekawe, jako że worek ma 20kg, czyli przy Twoim dawkowaniu starcza na dokładnie 10 dni, a 2 miesiące to średnio 61 dni  🤣
[/quote]


Fakt - nie policzyłam  że koń na kilka posiłków dostaję mesz  w miesiącu( 2 razy w tygodniu) w , więc 5 worków starczy na 50 dni a nawet więcej bo jak ważyłam worek ostatnio to ważył troszkę więcej 😉

[quote author=Moona link=topic=25.msg2641117#msg2641117 date=1485348047]
[quote author=aroniasty link=topic=25.msg2640910#msg2640910 date=1485318311]
mi przy karmieniu nubą tak jak jest zalecane na worku ( 2 kg na dzień jako wyłączna pasza) schodzi niecałe 3 worki na miesiąc, 5 starczyłoby mi na 2 😉 - wychodzi po 3 miarki na dzień

To w zasadzie dość ciekawe, jako że worek ma 20kg, czyli przy Twoim dawkowaniu starcza na dokładnie 10 dni, a 2 miesiące to średnio 61 dni  🤣
[/quote]


Fakt - nie policzyłam  że koń na kilka posiłków dostaję mesz  w miesiącu( 2 razy w tygodniu) w , więc 5 worków starczy na 50 dni a nawet więcej bo jak ważyłam worek ostatnio to ważył troszkę więcej 😉
[/quote]


Zgadzam się z Davą - to może byc szok 🙂
Mój były koń : 7 lat , ponad 175 w kłębie , okrągły , tłusty  : szacowałam sporo ponad 600 kg , wyszło ...570 kg 😉
Po nim konisko w podobnym wieku , ale 170 cm , w regularnym trenigu : 620 kg
Na koniec pieciolatek z wyglądu lekko chudawy , ale w treningu , też  170 cm w kłebie ,myślę sobie- ten  ledwie do 500 dociągnie- a na wadze 560 kg.
Tylko 10 kg mniej od mojego tłuściocha. Wagę generują w dużym stopniu mięsnie ...
No i teraz  , chcąc tego pięciolatka karmić pełnoporcjowo , wychodzi  min 4 kg musli + wysłodki + sieczka , na dzien
Czyli w miesiącu 6 worków musli .



Myślę że każdy wie że mięśnie ważą o wiele więcej niż tłuszcz - nie tylko u koni, u ludzi też 🙂 Wynika to z tego że tkanka mięśniowa jest o prawie 20% gęstsza od tłuszczowej - mięsień o tej samej wadze będzie zajmował o wiele mniej miejsca 🙂

4 kg minimum musli na dzień dla konia 560 kg? To chyba raczej górna granica, bo przejrzałam z ciekawości pasze i dla koni sportowych w intensywnym treningu i nawet wtedy 4,5 kg to maximum podawania na dzień, szczególnie jeśli do tego dochodzą wysłodki i sieczka to 4 kg to nie będzie minimum.

Niektórzy nie mają szczęścia i nie mogą karmić owsem  👀 Mój nie toleruje , nawet jak dawałam 1 miarkę na dzień to mu pod kopułą się przestawiało i nie sposób było jego uwagi na niczym skupić, po prostu za szybko uwalniana energia,musi mieć paszę nisko-energetyczną a i tak na brak nie narzekamy 😉 po przestawieniu się na musli całościowo problem się rozwiązał , chociaż moja kieszeń cóż cierpi... ale i tak jest lepiej odkąd przeszłam na nubę, bo schodzi mi 2,5 worka na miesiąc co daje 200 zł miesięcznie za paszę a wcześniej karmiłam spillersem i schodziło mi 5 worków na miesiąc czyli 200 zł w kieszeni 😎
[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] Znowu brak edycji postów
Dava   kiss kiss bang bang
26 stycznia 2017 06:08
Aroniasty -> Dalej nie odpowiedziales ile wazy Twoj kon i jaka pasze dostaje?  😁
4kg paszy dla konia wazacego 560kg to nie jest gorna granica? Wg mnie nie, jesli kon jest w robocie, dostaje pelnoporcjowo albo zwyczajnie jest raczej z tych nie tyjacych z powietrza.

U nas 90% osob ogromnie niedoszacowalo wagi swoich koni. Czasami nawet o 100kg i wiecej. Ja tez 😜  Jakies takie przeswiadczenie panuje, ze kon nie za duzy, nie za maly, to bedzie 500kg jak nic, a to gucio  😀iabeł:
Jak macie jakis przepis na zwarzenie konia bez wagi (pomiary czy cos) to chetnie mozemy zrobic eksperyment. Tym waszym sposobem przelicze ile wazy moj kon, a pozniej na wage i zobaczycie jaka roznica 😉
Dava tutaj są dwa wzory do wyliczania tego z pomiarów samego konia:
https://zabookuj.eu/pl/hodowla-1/ile-wazy-kon.html
Muszę sama w takim razie zmierzyć rudą, bo też zawsze właśnie zakładam szacunkowo, że jak arab, spory jak na standardy rasy, to pewnie będzie ze 450 kg. Czyżby się miało okazać, że wcale nie? 😉
Dava - bardzo mi się podoba pomysł tego eksperymentu!  😀

Tutaj jest stronka z "programem" do obliczania wagi konia (trzeba zmierzyć obwód popręgu i dł konia) Wzór to (kg)=(heart girth2 x body length) / (11,880 cm3)
http://www.thehorse.com/articles/31852/adult-horse-weight-calculator
Podobno ta metoda lekko zaniża wagę konia, ale jest bardziej dokładna od np taśm do mierzenia.

Jestem bardzo ciekawa jak to wyjdzie!
Ja tak całkiem an marginesie przypomnę, że tłuszcz jest sporo lżejszy od mięśni. Często zatem koń na pierwszy rzut oka chudszy może się okazać cięższy od grubasa 😉
mam pytanie odnośnie czosnku w sieczce
stosując normalnie czosnek należy robić przerwę . A jak jest z czosnkiem dodanym do sieczki ? mógłby mi ktoś wyjaśnić ?
_Gaga, zdaje się, że już ze dwie osoby na tej stronie o tym pisały. 😉

Dava, też jestem ciekawa wyników tego eksperymentu. Zdarza mi się korzystać z tego wzoru. Np. ostatnio w stajni, w której byłam, waga zamarzła... i pokazywała, że koń ważył 622 kg, co nie było możliwe, bo pół roku temu ważył 520 i aż tyle to na pewno nie utył. 😁 Więc trzeba sobie było jakoś radzić, żeby oszacować masę ciała konia. Pewnie bym miała niezłą minę, jakbym nie znała poprzedniej, i mi waga pokazała taki wynik. Pocieszające jest dla mnie, że szacując, ile może ważyć koń z filmiku instruktażowego z tego linku pomyliłam się tylko o 4 kg (w porównaniu do wzoru). 🤣 Ale fajnie byłoby poznać różnicę na przykładzie kilku koni, żeby było z grubsza wiadomo, jaki margines błędu brać na obliczanie masy ciała z tego wzoru.

Ale tak sobie myślę, że jednak pomysł odrobaczania "z zapasem" w kontekście tego, że ludzie szacują masę ciała zupełnie nietrafnie, wcale nie jest taki zły... Choć ostatnio od kogoś usłyszałam, że "przecież zdecydowanie lepiej podać tej pasty nieco mniej, niż przesadzić i dać za dużo". 😵 Ta osoba stwierdziła, że ten koń ważący "622" wg niej to jakieś 450 kg, "no jak tak bardzo się upieramy, że to za mało, to niech będzie, że 500"... Pomyłka tylko o jakieś 110 kg... A potem zdziwienie, że koń zarobaczony, "no przecież odrobaczany regularnie!".
Aroniasty -> Dalej nie odpowiedziales ile wazy Twoj kon i jaka pasze dostaje?  😁
4kg paszy dla konia wazacego 560kg to nie jest gorna granica? Wg mnie nie, jesli kon jest w robocie, dostaje pelnoporcjowo albo zwyczajnie jest raczej z tych nie tyjacych z powietrza.

U nas 90% osob ogromnie niedoszacowalo wagi swoich koni. Czasami nawet o 100kg i wiecej. Ja tez 😜  Jakies takie przeswiadczenie panuje, ze kon nie za duzy, nie za maly, to bedzie 500kg jak nic, a to gucio  😀iabeł:
Jak macie jakis przepis na zwarzenie konia bez wagi (pomiary czy cos) to chetnie mozemy zrobic eksperyment. Tym waszym sposobem przelicze ile wazy moj kon, a pozniej na wage i zobaczycie jaka roznica 😉




W tym momencie nawet nie wiem - ostatnio ważyłam go jeszcze w lecie, bo mamy to szczęście że obok nas jest firma transportowa i ważą na wadze naczepy od tirów itp, wiec wystarczy sobie wprowadzić konia 😉 Mój ważył mało wtedy koło 500 kg, mimo że jest wielki -175 cm, ale to dlatego że jak go kupiłam to miał zero mięśni i był widocznie za chudy. Teraz na pewno przytył, ale bede warzyć dopiero wiosną bo teraz ślisko i strach wprowadzić konia na wagę , aż sama jestem ciekawa ile przytył. dostaje pasze nuby tą podstawową serię z umiarkowaną energią -wolno uwalnianą. Bardziej energetycznych nie daje bo koń i tak ma mnóstwo energii a jest jeżdzony 5 razy w tygodniu w tym 2 razy w treningu skokowym 😉  Czerpie tą energię chyba z kosmosu 😎

No ja kierowałam się tym sprawdzając sobie na stronie poszczególnych producentów i tam do podawania pełnoporcjowo było średnio właśnie 4 kg - a były to same pasza dla koni pracując w intensywnych treningach jeżdzone 5-6 razy w tygodniu , sądzę  że producent wie co mówi 🙂 Szczególnie że było napisane że koń do tego jeszcze dostaję wysłodki i sieczkę - więc nie jest to jedyna pasza , spójrz na post do którego się odniosłam
sumire, sorki ale gdy po raz kolejny czytam o "warzeniu" to tylko o piwie myślę i może mi się trochę mieszać w głowie 😂
Dziewczyny proszę na wadze się waŻy
Dava   kiss kiss bang bang
27 stycznia 2017 07:59
Aroniasty -> jak dla mnie dalej nie odpowiedzialas na pytano ile wazy Twoj kon (jak wazylas tak jak twierdzisz to z pewnoscia waga pokazala dokladna liczbe, a nie 'cos kolo'😉 i jaka pasze dajesz (tak trudno napisac nazwe?)  😁

Ekseryment zrobie ale tylko na moim koniu. Uwazam, ze ludzie powinni wazyc swoje konie (i rozmawiac z zywieniowcami). Nie chce tutaj wprowadzac w blad i brac odpowiedzialnosc za to, ze kazdy bedzie doliczal xxx do wagi swojego konia, bo mi tak wyszlo.
Producenci pasz powinni miec swoje wagi, bo jakos nie wyobrazam sobie jak przeliczaja dawkowanie i inne rzeczy skoro nie waza koni  🤔wirek:
Zreszta tak jak ktos juz pisal, wazne to jest rowniez przy weterynarzu, kiedy trzeba podac leki stosowne do wagi ciala.
Dava, no ja raz na jakiś czas ważę swojego - do nas przyjeżdża konsultant z OptiFeed z wagą. Przez te ponad 8 lat co mam konia jego waga się tak wahała między 610-630kg. Więc jeżeli koń wygląda pi razy drzwi na oko normalnie to przyjmuje że waży te 610kg. Zazwyczaj +/- 2 kg się zgadza.
Dava   kiss kiss bang bang
27 stycznia 2017 08:11
Jasne, jak robisz to regularnie to wiesz w jakich widelkach sie zamyka Twoj kon  :kwiatek:
Jak pierwszy raz wazylas to stawialas, ze ma ponad 600kg? Z ciekawosci pytam  😁
Dava, tak, ale z racji tego raczej, że wiedziałam ile inne konie ważą 😉 - porównywalne masowo czy wzrostowo
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2641901#msg2641901 date=1485498799]
sumire, sorki ale gdy po raz kolejny czytam o "warzeniu" to tylko o piwie myślę i może mi się trochę mieszać w głowie 😂
Dziewczyny proszę na wadze się waŻy
[/quote]
To mi już też, bo na początku odebrałam tego posta tak, jakbym zrobiła gdzieś byka. Aż przeczytałam od nowa, co napisałam, i stwierdziłam, że "hm, no nie, jednak nie"... A potem przeczytałam resztę postów. Nie lubię piwa, więc nie miałam takich skojarzeń i może jeszcze dlatego (w miarę) trzeźwo myślę. 😁 :piwo:
Jasne, jak robisz to regularnie to wiesz w jakich widelkach sie zamyka Twoj kon  :kwiatek:
Jak pierwszy raz wazylas to stawialas, ze ma ponad 600kg? Z ciekawosci pytam  😁

Szkoda, że nie ma u nas wagi 🙁 Mi zawsze mówiono, że taki standardowy duży koń to ok 600kg. Tak traktuję swojego (np. przy odrobaczaniu czy dawkowaniu pasz/suplementów), choć wet szacując do sedacji policzył na 550kg. Muszę go zmierzyć i spróbować tego przeliczania.
hahahah czyli jednak większość koni to ok 600kg. To może ktoś mi łaskawie wyjaśni, czemu wszystko zawsze jest kalkulowane na 500???? wrrrr strasznie mnie to denerwuje. takie oszustwo małe, suplementy ponoć na miesiąc....
Mi według mierzenia obwodu wcześniej wyszło że małopolak 620.. Ok ostatnio trochę nie pracuje no ale  😵
Co myślicie o podawaniu meszu 2-3 razy w tyg.koniowi po ochwacie ? Bezpiecznie ?
Kitty bo to chyba na konie do 165 cm jest ( 500) kg. Wysokie konie kiedys chyba nie byly tak popularne.
Ja mam sp, z typowo polskiej hodowli.. 167cm, pół folbluta i pół wlkp.
waga ok. 650 kg, ilość tkanki tłuszczowej niewielka. 500 to waży konik koleżanki, drobniusi i dość żylasty folblut....
A jaki bcs ma Twoj kon?  Nie wyglada na smukłego.  🤣
Gdyby mial 162 to moze by ważył 550? Jak myślisz?
Czy ktoś może mi powiedzieć jaki jest przelicznik wagowy konia na wagę owsa, którą powinien dostwać dziennie.Będę bardzo wdzięczna za pomoc :kwiatek:
ilość jedzenia dopasowuje się do energii, którą dany kon zużywa w ciągu dnia, a nie jego wagi (tzn waga jest wazna do ustalenia zuzycia energii ale najpierw trzeba wiedzieć ile ten kon sie rusza następnie wiemy ile zuzywa energii i później ja rekompensujemy zarciem)
Gdzieś tutaj widziałam taki przelicznik wagowy z rozpiską na konia pracującego  w rekracji 5 x w tyd, w ciągłym treningu sportowym, jazda 3/4 x w tygodniu+ lekki teren itp.Nie potrafię teraz znaleźć.
Dava   kiss kiss bang bang
30 stycznia 2017 20:39
Gdzieś tutaj widziałam taki przelicznik wagowy z rozpiską na konia pracującego  w rekracji 5 x w tyd, w ciągłym treningu sportowym, jazda 3/4 x w tygodniu+ lekki teren itp.Nie potrafię teraz znaleźć.


To jakis glupi na maxa przelicznik! Konia karmi sie zgodnie z jego zapotrzebowaniem energetycznym, wiekiem, tendencja do utrzymywania\tracenia wagi itd. Patrzy sie w sumie w zasadzie na wszystko  🙄
Cześć. Dlaczego makuch lniany nie można podawać z owsem lub jęczmieniem? Wyczytałam na stronie sklepu. Chodzi o jakieś złe stosunki poszczególnych składników? Orientuje się ktoś?
saganek, może zapytaj u źródła. Osobiście nie słyszałam powodu nie łączenia tych produktów w zbilansowanej diecie.
saganek a na jakiej stronie to wyczytałaś?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się