Akwarystyka, czyli Holendry, ryby i rybki

Jak masz szkło to szkoda kasy🙂
To 45 litrów to idealne ta taki fajny qubik kretwetkowy z jakś ccentralną aranżacją.
Dokup sobie fajną lampę:
http://aquael.pl/produkty/akwarystyka/oswietlenie/175-leddy-smart  - ładna i dobre parametry na taki litraż
albo tą (droższa ale fajoska): http://www.azoo.pl/pl,9,24,302,produkty-akwarystyka-slodkowodna-preparaty-azoo-plus-oswietlenie-flexi-mini.html
i masz super akwarium.

A u mnie niestety woda kranowa jest tak gówniana, że się do akwarium nie nadaje... i niestety ale już zakładam filtr odwróconej osmozy w domu🙁 ...

safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
01 lutego 2017 16:53
Tylko gdzie ja upchnę 45 l?? Aaaa lecę mierzyć. Może zamiast regału na książki?
W temacie "gdzie akwarium i na czym" - tak dla inspiracji:
(aktualnie mój ulubiony kanał na jodupie  😍 bo my właśnie swoją szafkę pod akwarium zrobiliśmy sami)

... chodzenie do sklepów akwarystycznych potrafi być równie niebezpieczne dla zapaleńców co chodzenie do sefory🙂
Wczoraj kupiłam 10 neonek, dwa kiryski lamparcie i dwa czarne (a przyszłam po 3-4 spiżowe🙂. Ale chyba to będą moje ulubione ryby. Piękne są! I takie - wesołe i nieagresywne.
Od razu się żywiej zrobiło w akwarium choć mieczyki jak wpuściłam neony to myślały, że żarcie dają🙂 i je makabrycznie przez kilka pierwszych minut goniły - dopóki właśnie nie nasypałam jedzenia, którym się zajęły i teraz jakoś tak spokój.
Niestety neonek potem naliczyłam tylko 9.. więc albo już jedna na dzień dobry jednak jakimś cudem żywot straciła (co mi się wydaje niemożliwe bo jednak mieczyki jeszcze mam nienajwiększe) albo nie umiem ich dobrze policzyć jak część pływa a część się chowa w krzaczorach.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
03 lutego 2017 21:49
kotbury, pokażesz jakieś zdjęcia?

Akurat oświetlenie problemem nie jest, bo tatuś uzdolniony i pokrywy robi bardzo eleganckie  😁

Dla mnie sprawą kluczową jest filtr - musi być absolutnie bezgłośny. Mam tak lekki sen, że nawet tykanie zegarka mnie budzi. Chyba tylko ta kwestia mnie powstrzymuje.

Ten zestaw wygląda ciekawie, ale  nigdzie indziej go nie znalazłam
Zdjęcia wychodzą mi paskudnie, takie jakieś zielone całe, jakby woda też była zielona. Wstawiam film:

Tu tez mi telefon (kamera) wariuje i raz są normalne kolory (takie niebieskie bardziej w odbiorze) a raz się robi całość taka zielona paskudnie (nierzeczywista).
Jest też lekko obraz zniekształcony bo ja mam akwa z szybą płaską (nieprofilowaną)- ale reszta ok.
To jest jeszcze dalekie od ideału, no ale już się fajnie patrzy na to. jak to mój syn mi mówi - "idź sobie mama odpocznij przed swoim telewizorem"

Safie, zestaw, który wstawiłaś ma filtr taki z szeroką wylewką wody (nie wiem jak to się nazywa) - będzie chlupał, choć dla ryb (tlen w wodzie) super.

A dziś pierwszy raz karmiłam swoje ryby z ręki🙂. Taka głupia rzecz, a cieszy, że się nie boją i spomiędzy palców jedzą, One cwaniaki bardzo dobrze już rozpoznają domowników. Mojego męża olewają zupełnie. Do dzieci, jak te podchodzą do szyby to płyną się pogapić i serio oglądają pokazywane im zabawki (i odstawiane teatrzyki), a jak ja tylko przechodzę koło akwarium to płyną do mijesca gdzie karmienie jest🙂
kotbury, bardzo ładne ci wyszło to akwa. Ja nie przepadam za roślinami ale to jest na serio przyjemne w odbiorze.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
09 lutego 2017 08:02
Kotbury, ładnie 🙂 nie myślałaś o dodaniu jakiejś czerwonej rośliny dla kontrastu?

Dla krewetek to i tak chyba lepsze wewnętrzne z duuuużymi gąbkami
Myślałam o czerwonych roślinach jednak boję się, że mam za mało światła i nie chce mi się z nawożeniem tak kombinować (na razie).
Plan jest taki, że za jakiś czas jak będzie restart i inny aranż (bo już widzę, że żabienice mi jednak się nie uchowają) to jak zrobię skalną górkę i korzeń inny duży, wystający ponad taflę to obsadzę czymś czerwonym wyżej, to będzie miało więcej światła i się wybarwi.
Jedna z roślinek, która tam jest powinna być bardziej czerwona ale włśanie z baraku światła i żelaza jest zielona (zielono-szara).
maleństwo   I'll love you till the end of time...
14 kwietnia 2017 10:31
Wpadam się pochwalić nowym zbiornikiem. Nareszcie coś normalnej w miarę wielkości (72 litry - większego już nie mamy na czym postawić), mąż postanowił tym razem sie jeszcze bardziej postarać i lata sprawdzać parametry wody, poprawiać, utrwalać. Odpukać, funkcjonuje to bdb, cieszy oko, a rybki chyba zadowolone. Tym razem mamy brzanki - sumatrzańskie i mszyste - oraz piskorki w ramach woźnych 😉

Tu zaraz po założeniu


Tu dziś


I absolutnie uroczy piskorek, no rozczulają mnie

Ale fajny klar macie!


U mnie chwilowy "spadek", z którego już wychodzimy powoli.
Miałam atak zielonych nitkowych glonów i sporo roślin co się rozrosły musiałam przetrzebić... wszystko trochę z mojej winy bo zaniedbałam nawożenie i opierniczanie męża za prześwietlanie. Ale kupiłam sobie włączniko-wyłącznik światła automatyczny tylko muszę ogarnąć zaprogramowanie go  😎

Ryby o dziw zniosły tą sytuację doskonale.
Niestety dwie molinezje padły mi... przy porodzie, dziwne. O tyle dziwne, że urodziły dosłownie po kilka sztuk potomstwa- za to b. dużego. Na tyle dużego, że w ogóle  nie trzeba było tego odławiać i nic nie zżarło (nawet ramirezki, które mamy teraz). Zastanawiam się czy mi jakiś sklep przyjmie ryby... bo jak nie to będę chyba do palmiarni musiała podrzucić (żart).

Dobry skrobak do szyb potrzebuję i nie wiem co kupić - ktoś coś?
kotbury, jeden z fajniejszych, jakie miałam: http://sklep.zoolandia.pl/aqua-szut,aqua,szut,,skrobak,magnetyczny,do,czyszczenia,szyb,0,1,4159.html

W 5 minut robiłam nim porządek z szybami w 250-l akwa. Czasem jak zaszalałam to odpadał od szyby, ale rzadko. Mega fajnie doczyszczał i nie trzeba było łap do akwa pakować.
maleństwo   I'll love you till the end of time...
14 kwietnia 2017 12:37
kotbury, klar czyli przejrzyście?  No staramy się,  po dodaniu bakterii przez chwilę zawsze gorzej, ale potem cacy. A auto wyłącznik polecam. Przynajmniej jak nas nie ma to ryby mają dzień i noc.
Dołek też był,  grzanki przyniosły ze sklepu ospę, zwalczyliśmy to podniesieniem temperatury na kilka dni. Ofiara w postaci jednego piskorka, nie wytrzymał upału. I jedną brzana padła jakby na zawał,  normalnie płynęła,  płynęła i cym, nagle sztywny trup .. .
Czekamy jeszcze na dziuplę i będą jeszcze cztery otoski, bo dwa ślimaki nie ogarniaja glonów do końca.
maleństwo Polecam Ci zrobić gdzieś "piaszczystą drogę" - super wygląda i piskorki będą przeszczęśliwe, bo na razie trochę smutno wyglądają na tych kamieniach  😉 Do tego jeszcze trochę zielska dorzucić i będzie cacy  😀
Coś takiego jak tu np.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
14 kwietnia 2017 13:19
Takie piaszczyste ścieki, czy plaże pięknie wyglądają, ale ponoć strasznie ciężko je utrzymać
safie, ja miałam podłoże całe z piasku. Szczerze mówiąc utrzymywało się je lepiej niż żwirkowe. Dobrym pomysłem jest przyuważenie w którym miejscu w akwa osadza się najwięcej syfu na podłożu i tam zrobienie jakiegoś dołka lub przeszkody - wtedy większość syfu zbiera się tam i da się go rurką z sitkiem fajnie wyciągnąć. U nas w dużym i długim akwa takie miejsca były dwa - bo po dwóch stronach mieliśmy filtry i  one nadawały ruch wodzie.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
14 kwietnia 2017 14:24
epk, mnie chodziło o mieszanie żwiru z piachem - piach się będzie rozmywał i stracimy efekt
maleństwo   I'll love you till the end of time...
14 kwietnia 2017 14:57
wera5510, no właśnie wiem, że piskorka wolą drobniejsze, aczkolwiek dowiadywalismy się,  że nie powinny mieć źle i na grubszym. Rośliny się rozrastają, ale na pewno jeszcze coś dojdzie, bo początkowo z przodu była jeszcze jakaś taka "rzeżucha " (ja się nie znam i dla mnie to są szczaw, pietrucha  itp), ale się nie przyjęła. Czytałam że brzany lubią mieć i krzaki, i kawałek wolnej przestrzeni do brykania.
Taką ścieżkę idzie wysypać przy pełnej wodzie?
safie Nie jest tak źle z tym utrzymaniem tej ścieżki, miałam takie coś przez ponad rok i fajnie funkcjonowało, raz tylko dosypywałam piachu, bo mi kiryski skutecznie wszystko rozgrzebywały  😉
maleństwo Ja robiłam w czasie podmiany wody, czyli przy praktycznie pełnym akwarium i nie było problemu. Wiadomo, trzeba to robić delikatnie i będzie mętnie przez jakiś czas, ale potem się wszystko ładnie wyklaruje. Można też kombinować z obramowaniem tej ścieżki (np. jakimiś większymi kamieniami), by się piasek z żwirkiem nie mieszał  🙂

edit. znalazłam zdjęcie mojej konstrukcji po już bodajże paru tygodniach funkcjonowania 😉
Wracając jeszcze do czyszczenia szyb - jako osoba dość leniwa,  kupiłam 2 glonojady (prosiłam o dziewczynki) i ślimaka. Ślimak w ciągu paru tygodni zwiększył swój rozmiar ok. dziesięciokrotnie i jest obecnie największą rybą w całym akwarium.
Natomiast glonojadow w tej chwili mam kilkadziesiąt,  i mam wrażenie,  że co tydzień ich przebywa...
Nie mam pomysłu,  gdzie mogę ten przychowek  oddać.



maleństwo Piskorki potrzebują piachu, bo przesiewają go przez skrzela. I dołożyłabym więcej roślin, bo zdecydowanie wolą być schowane w ciągu dnia.

celsijs Obawiam się, że padłaś ofiarą sprzedawców zoologicznego :P Zarówno ampularia (ślimak) jak i zbrojniki są kiepskim wyborem na glony. Zbrojniki jedzą glony tylko jak są małe, potem wcinają normalny pokarm zamiast glonów, za to śmiecą sporo. A ampułka owszem glony wcina, ale też sporo wydala syfku. Jakiej wielkości masz akwa? Bo jak nie duże to przy tym ślimaczku powinnaś częściej wodę podmieniać.

Na glony najfajniejsze są otoski (stadko), kosiarki (tylko przy dużym akwa) i krewetki.
Sivens,  u mnie to nawet się sprawdziło -  szyby są czyste,  podmieniam wodę raz na 2 tygodnie i dotąd zawsze musiał am przetrzeć gąbka wszędzie,  a teraz nie trzeba.
Tylko ślimak zezarl wszystkie rośliny 🙁
Akwarium 120 litrów.  Chyba będę powoli rezygnować z tego,  nie myślałam,  że to wszystko wymaga tyle pracy...
maleństwo   I'll love you till the end of time...
15 kwietnia 2017 18:14
Sivens, już pisałam, że roślin przybędzie. Np. dziś  mąż dowodził.

celsijs, ampularia! Uwielbiam je. Strasznie kosmici. Nasze akurat zawsze nieźle zarły glony.
celsijs Czyli ampuła zjadła glony i zabrała się za roślinność. Gdybyś jednak planowała kontynuację to rzucaj jej tabletki roślinne, albo warzywa to zostawi rośliny w spokoju 😉
Dziękuję 🙂
Tabletki dostaje,  ale i tak woli rośliny...
Jak myślę o zakończeniu tego interesu,  to akurat ślimaka mi by było najbardziej szkoda. On jest ciągle w ruchu. Jak jeszcze były pływające rośliny,  to śmiesznie na nie polowal -  łapal całym sobą,  zwijal się w kłębek i skakał na dno 🙂
Muszę pokombinować z dłuższym wężem do spuszczania wody,  żeby nie trzeba było latać w tę i wewte z miską do łazienki...
Wera - piękne akwa!

Maleństwo - ta mała rzeżucha to tzw. mały heniek - i jeśli się nie przyjął to może znaczyć, że za mało światła. On lubi duże naświetlenie.

Ścieżka z piachu trudna, jak się ma właśnie rośliny trawnikowe, czy coś co ryje w podłożu.

Rozmnożonych zbrojników zazdroszczę🙂
kotbury Dzięki, choć niestety akwarium nie istnieje już od 3 lat, czasem korci mnie, żeby postawić sobie znowu jakiś zbiorniczek, ale na razie na to czasu nie mam 😉
Dróżka jak już mówiłam - fajna rzecz i nie jest niemożliwa do ogarnięcia. A zadowolenie ryb (i to nie tylko tych stricte grzebiących) - bezcenne  😀
asds   Life goes on...
24 kwietnia 2017 12:29
My Ladies!

Zmieniam skład i profil zbiornika i z tego powodu mam na wymianę za korzenie/kamienie lub rosliny gupiki endlera standard i yellow tiger. Rybki zdrowe i wyrośnięte - karmione pokarmem Hikari Guppy. Mam około 30-40 sztuk na wymianę.

Warszawa, Raszyn i okolice 🙂
Pytanie z serii (chyba) głupich. Jak napełniacie bardzo duże akwaria? Podłączacie jakimś wężem do kranu i lejecie(macie jakiś sprawdzony patent)? I to samo pytanie jeśli chodzi o spuszczenie wody?  👀
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
24 kwietnia 2017 17:17
kasska, widziałam, że mega zapaleńcy przy budowach domów sobie planują, żeby koło akwariumów były krany i odpływy
😜
ale pewnie da się to zrobić bez przebudowy mieszkania 😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się