ciąża, wyźrebienie, źrebak

bjooork Czytałam ten materiał, sama zastanawiam się czy nie wprowadzić jęczmienia w ostatnim trymestrze mimo, że moja klacz z ziaren dostaje tylko trochę otrąb pszennych  😉 głównie po to żeby zapewnić jej w żywieniu wystarczającą ilość fosforu, wapno ma w wysłodkach. Przy zwiększonej dawce ziaren dosypuję wapno paszowe, dodatkowo oprócz suplementów.
monia jak odchudzasz swoją klacz?


Z 3 miarek wysłodek zeszłam na 2 z 2 miarek owsa zeszłam na 1, przyniosłam sobie kubek i daje po 1 lucerny, granulatu, musli i garść sieczki, do tego witaminy raz dziennie. Teraz dostaje tak dwa razy dziennie a nie 3, ma non stop dostęp do siana. Na południe daje marchew, jabłka .
Przeszłam też na owies czarny, jak dla mnie jest lepszy.
Na moje oko klacz na zdjęciach jest zapasienia, to nie jest dobry przykład kondycji hodowlanej klaczy. Nie chodzi mi o krytykowanie hodowcy, ale skoro pojawia się głos zachwytu nad kondycją klaczy to wskazuję, że nie jest to dobry wzór.


Fakt, że jest troszkę za okrągła, ale to typ który zjada wszystko spod siebie i nic nie przepuści (a i tak stoi u nas na trocinach!). Myślę, że troszkę teraz schudnie mając źrebaka u boku który ją doi 😉

Ale wolę ciut za grubą niż za chudą, jak np pewnego razu odebraliśmy klacz (ze źrebakiem) od krycia:


A tak ta klacz wyglądała kilka dni po wyźrebieniu:


Zdjęcia z tego samego roku, pierwsze jakoś czerwiec/lipiec a drugie kwiecień.

amazonka* Masz tego źrebaka jeszcze ? Jak teraz wygląda ?
Trzymajcie kciuki, bo u nas lada dzień pojawi się źrebię  🙂
Post pod postem, ale mam nadzieję że zostanie wybaczone 🙂 melduję ze mamy ogierka, ciemnogniady, gwiazdka, chrapka, trzy nóżki 🏇 🏇
Chyba cztery nóżki!  😁
Kawusia   słodka kawa z mlekiem i już bez vanilii :(
23 lutego 2017 07:39
W tych emocjach ciężko się liczy 🙂. Gratulacje!
Ten jest wyjątkowy i ma trzy nóżki 😉  😎
Borkowa, wrzucaj foteczkę szybko.
Gratulacje, zdrowia dla malucha i mamusi
Gratulacje!
maleństwo   I'll love you till the end of time...
23 lutego 2017 08:21
Pewnie, ze trzy nóżki białe 😉
borkowa gratulacje, pokazuj malucha!

amazonka* Masz tego źrebaka jeszcze ? Jak teraz wygląda ?


Został sprzedany do Niemiec jako odsadek, ale widziałam zdjęcie to odmiany są bardzo słabo widoczne obecnie, w kwietniu skończy 3 lata. Miał iść na ogiera ale właścicielka się mocno rozchorowała i nie wiadomo co z tego wyniknie, sporo koni sprzedaje  🙁
ej, ej ale popatrzcie na godzinę, o której pisalam 😁 😁 oczywiście miałam na myśli trzy skarpetki 🤣
było ciężko, w pewnym momencie zwiotczał, myśleliśmy że go straciliśmy, ale na szczęście wszystko dobrze się zakończyło, ufff 😵
Moja mamuśka. Jeszcze dwa miesiące  😅
My mamy termin na 4 marca  🙂 i kobyła mi pikuś robi bo wymienia zero  🙁 i musze letac w nocy, zawsze miała wymienić i jak puszczalo mleko to zaraz był źrebak,  a tu lipa  🙁 i latam w nocy  🙁
Juz się nie mogę doczekać
borkowa. maluch jest cudny  😍  niech się zdrowo i bezpiecznie chowa  :kwiatek:
gacek 🙂, może lepiej kamerę zainstalować?
Kawusia   słodka kawa z mlekiem i już bez vanilii :(
24 lutego 2017 09:54
gacek 🙂, ale co, kompletnie nic? U mnie pierwsza ma termin na 7 kwietnia i już zaczęła powoli wymię robić, pewnie nie dociągnie do terminu.
borkowa, gratulacje 😀! rozbrajająca fota! Niech się zdrowo chowa!

U nas jeszcze długo, bo termin jest na 10 czerwca. Klacz 7 letnia, pierwiastka i już jest całkiem mocno okrąglutka 😉.
czeggra 1 - to termin jak u nas, tylko, że u mnie 12 letnia perwiasta. Pochwal się fotą to porównamy brzuchy.
Aktualna fota będzie dopiero za 3 tygodnie - ja jestem w UK, a kobyłka w PL  🙁. Akurat w tym tygodniu byli u niej moi znajomi i mam świeże informacje 🙂. Jest też pod stałą opieką weterynarza i w miejscu gdzie są matki ze źrebakami. Liczę, że się opatrzy z tematem bycia matką 😉. Póki co bardzo złagodniała w stosunku do innych koni (ona z tych kwiczących i kopiących po scianach oraz w inne konie - typ zarządzający z wymaganiami co do sąsiadów).

falabana, wstaw zdjęcie swojej 🙂!
tajnaa, ona wolno wybiegowo i nie wiem czy nie zacznie mi rodzic na padoku gdzieś  🙂 a mam lekką zchize bo druga kobyła po skrecie macicy i cesarce 2 tyg przed terminem. No to latam  🙂
Kawusia,  no nic, zero wymienia, termin na pewno dobrze wliczony bo jednak skok był  🙂 z poprzednimi źrebakami 2 miesiące przed miała wymie,  a teraz NIC.
Czekam cierpliwie  nic innego mi nie pozostaje 
gacek 🙂, są jakie urządzenia doczepiane do ogona klaczy, które wysyłają sygnał jak klacz się zaczyna źrebić.
Jak długo klacz ma ruję i jak wygląda taki cykl ? Co jaki czas ruja jest ponownie?
Kawusia   słodka kawa z mlekiem i już bez vanilii :(
27 lutego 2017 15:10
tajnaa,  a podeślesz nazwę chociaż?  Bo przyda się na pewno,  a ja nie słyszałam o czym takim.
borkowa Gratuluję, słodziak  💘


Mój młody dziś poszalał, widać, że będzie kochał wodę  😜 
Jest takie rozwiazanie:
Birth Alarm, ale to jest chyba ściema
najlepsze to obserwacja objawów zbliżającego porodu  i kamerka...
Z tą obserwacją bywa różnie i nie jeden doświadczonych hodowca dał się zaskoczyć, ale kamera dzisiaj to nie jakiś duży wydatek.
Dlatego napisałem razem "kamera+ obserwacja". Sama kamera potrafi człowieka wykończyć, a szczególnie faceta (moim zdaniem).
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się