Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Dava no nie zostało to uargumentowane do końca,ale tak jak mówię nikt mi nic nie będzie narzucać,więc skoro poprosiłam,że koń ma dostawać na kolacje owies+otręby+sieczka to tak będzie (no i będzie to zmoczone bo przy otrębach musi)..Zastanawiałam się tylko czy woda może,np.; wypłukiwać z sieczki jakieś składniki lub cokolwiek,dlatego się zapytałam tutaj. A wiesz Dava czasami jest tak,że ludzie maja inne zdania i postąpili ze swoim koniem inaczej...Ja bardzo szanuje zdanie osoby u której trzymam konia,często się konsultuje i słucham rad, ale oczywiście nie w 100%.

Pati2012 a Ty masz konia sportowego czy co się dzieje bo paszy na rynku jest od groma...troszkę ciężko Ci doradzić jeśli nie piszesz Nam żadnych konkretów...Ten koń skacze,jest koniem rajdowym??? ile razy w tygodniu pracuje? co to za rasa i ile teraz dostaje jeść i czego,że nie ma siły do pracy? Opisz cokolwiek
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
12 marca 2017 17:28
Spokojnie, już uzupełniam. 9 lat, dość duży koń, SP, pracujący w "ambitniejszej rekreacji" 5/6 razy w tygodniu. Przy dużej ilości cukru pojawiają się problemy kopytowe. Aktualnie karmiony wysłodkami, otrębami, słonecznikiem+olej lniany i w razie potrzeby suplementy
zapewne nie kazali moczyć sieczki bo zadaniem sieczki jest zająć paszczę  ,,na dłuzej,, bynajmniej dla mnie jest taki sens, a zmoczona zbryli sie i szybciej koń wymiecie z korytka


Eee tam, jak się dobrze wymiesza i dobrze zmoczy to się nic nie zbryli, mnie to się osobiście nie zdarzyło. 😉
Mój koń często dostaje zmoczoną sieczkę, szczególnie przez okres wakacji, bo inaczej to on swoich suplementów nie tkanie, czytaj wydmucha sobie proszek. Jak ma na mokro i porządnie zmieszane nie ma problemów.
Spokojnie, już uzupełniam. 9 lat, dość duży koń, SP, pracujący w "ambitniejszej rekreacji" 5/6 razy w tygodniu. Przy dużej ilości cukru pojawiają się problemy kopytowe. Aktualnie karmiony wysłodkami, otrębami, słonecznikiem+olej lniany i w razie potrzeby suplementy


Masz 2 opcje:
https://animalia.pl/dla-koni/pokarm-pasze/granulaty/konie-sportowe,p/
tutaj masz 3 strony paszy dla koni sportowych...przeanalizuj sobie opisy,skład,zalecane dawki plus cene. Pamiętaj,że pasze typu balancer zazwyczaj stosuję się jako uzupełnienie owsa..skoro Twój koń go nie dostaje to szczerze mówiąc nie wiem czy jest sens brania ich pod uwagę. Ja bym na Twoim miejscu pozostał przy energii strawnej na poziomie ok 12-13 MJ nie więcej,żebyś się na nim nagle nie zaczęła zabijać.
A jeśli naprawdę potrzebujesz mega energii to możesz zaryzykować jakieś rozwiązanie dla koni wyścigowych i tutaj masz kilka propozycji, ale to już może walnąć w głowe konia dość mocno:
https://animalia.pl/dla-koni/pokarm-pasze/granulaty/konie-wyscigowe,p/

Zamieściłam linki ze sklepu animalia bo ja z niego pasze zamawiam,ale oczywiście jak znajdziesz odpowiednią pasze to możesz ją sobie zamówić z dowolnego miejsca (nie jest to z mojej strony żadna reklama sklepu)

P.S. dzięki za rady dotyczące tego moczenia...no właśnie tak na chłopski rozum wydawało mi się że nie powinno być z tym problemu 🙂
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
12 marca 2017 19:29
Ratina - dziękuję pięknie 😉


Z ciekawie zapowiadających się pasz to ostatnio miałam okazję zajrzeć do worków "Magic Horse" (rany, ale nazwa). Ziołowe pasze wyglądają rewelacyjnie i przepięknie pachną. Sportowe musli też mnie rozłożyło na łopatki nazwą - Torbeda Musli 🤣 Ktoś to podawał koniom?



karmiłam w zeszłym sezonie paszami Magic Horse a dokładniej konie pracujące - Torpeda Musli i Torpeda Restart a dziadki na emeryturze Flower Beet. Poza sezonem przeszłam na paszę "owies na sucho" i "owies na mokro" a dla emerytów na Winter Beet. Osobiscie efekty widziałam 🙂
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
13 marca 2017 07:05
U nas prawie cała stajnia stoi na Magic Horse (w tym konie chodzące naprawdę wysoki sport). Dla mnie największą wadą tej firmy jest kiepski PR i marketing 😉 Większości pasz z oferty nawet nie ma dodanych na stronie. Ja u wszystkich koni, które tym karmię efekty widzę (mój prywatny stoi na tym pełnoporcjowo). I a propos obecnej dyskusji - w nich nie ma grama melasy.
Ja się zgłaszam po prawie 2 tyg., w sumie wszystko poszło ilościowo w górę: owies, St. Hippolyt Struktur E, siano. Do tego doszedł olej ryżowy no i Luzerne Mix z St. Hippolyt, którą mogę jak na razie polecić, zobaczymy jak będzie z efektami, ale nie pyli, bardzo fajnie wygląda i kobyła nie kręci nosem – mimo, ze jest z tych wybrednych.
No i jest lepiej, koń ma więcej energii, nieco się rozbudziła.
Będę jeszcze tak czy siak próbować przerzucić na inne pasze energetyczne, to ewentualnie jeśli do zmian dojdzie dam znać jak efekty, jeszcze raz dzięki za sugestię. 😉
Melanie moje też jedzą też sieczkę i jestem z niej bardzo zadowolona, wszystkie 3 wcinają. Daj znać jak po zmianie na Olympica.
Właścicielom spalających się masowo szajbusów polecam Vital Fibre Hippolyta, moje odkrycie roku, koń z tych, co widzi rzeczy, których nie ma i dodatkowo lubi brykać bardzo się poprawił na tej paszy + zaczyna w końcu wyglądać jak koń.
Pati2012, a zliczałaś ile mniej więcej energii teraz Twój koń dostaje? Może po prostu za mało w stosunku do zapotrzebowania?
Jeśli energii z paszy dostaje sporo to przyczyn jej braku można dopatrywać się w niedostatecznej podaży minerałów i witamin. Szczególnie teraz - w okresie późnej zimy i wczesnej wiosny.
Podając olej trzeba się liczyć z tym, że organizm konia musi się przyzwyczaić do jego trawienia. Dopiero po kilku tygodniach koń efektywnie wykorzystuje go na energię.
U nas prawie cała stajnia stoi na Magic Horse (w tym konie chodzące naprawdę wysoki sport). Dla mnie największą wadą tej firmy jest kiepski PR i marketing 😉 Większości pasz z oferty nawet nie ma dodanych na stronie. Ja u wszystkich koni, które tym karmię efekty widzę (mój prywatny stoi na tym pełnoporcjowo). I a propos obecnej dyskusji - w nich nie ma grama melasy.


Potwierdzam, my w sezonie też na paszy z Magc. Świetna pasza w rozsądnej cenie. Musli torpeda sama mam ochotę zalać mlekiem i zjeść 😉
milusia   czas na POZYTYWNE zmiany!!!
15 marca 2017 18:27
Jaką paszę wysokoenergetyczną polecacie? Coś co da faktycznie powera  😀
Dava   kiss kiss bang bang
15 marca 2017 18:28
A dla jakiego konkretnie konia?  😁
milusia   czas na POZYTYWNE zmiany!!!
15 marca 2017 18:45
Mojego  😉 😀 A tak serio to Rudzisz po rozruchu zaczyna już mocniejszą pracę i brakuje ostatnio mocy, wiem że ona się pojawi jak złapie kondycję (pewnie wtedy będę go wyciszać  :hihi🙂 ale na razie chcę go trochę wspomóc, bo brakuję fajerwerków  🍴
milusia - Hoveler Active, tylko że ona naprawdę daje kopa, znajomi bardzo sobie chwalą, a ja mam okazję obserwować konia na tej paszy i działa jak należy. Sama mam bardzo gorącą kobyłę i muszę ją raczej wyciszać, więc stosujemy inną paszę Hovelera - Relax i tu też są efekty.
milusia   czas na POZYTYWNE zmiany!!!
15 marca 2017 20:01
Gosic-super, dziękuję za odpowiedź  :kwiatek:
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
15 marca 2017 20:16
Gosic relax bardzo fajna pasza. Jesienią zmienili troszkę jej skład i jest jeszcze fajniejsza. Dobrze się sprawia nawet u wrzodowców. A Activa również polecam  🙂
Constantia - no ja karmię Hovelerem już prawie rok i jestem bardzo zadowolona. Kobyła też się ucieszyła ze zmiany składu, bo w poprzednim Relaxie marudziła trochę na te dropsy warzywne, a odkąd zmieniony - żłób jest wylizany do ostatniego ziarenka  😉
Ostatnio St Hyppolyt bardzo reklamuje sieczki. Mają klika rodzajów i piszą że jedna na podtuczenie konia, druga na wrzody trzecia na odchudzenie a jeszcze inna do sportu .....

Czy to nie jest trochę nabijanie ludzi w butelkę, we wszystkich jest siano i lucerna (czasami z dodatkiem ziół), różnią się poziomami białka i włókna. Ale jak 20 kg kosztuje 80-90 zł to sie zastanawiam jaki jest sens podawania siana z lucerną za grubą kasę i jak to się przekłada na faktyczną skuteczność - jeszcze rozumiem na odchudzenie konia ale jako zamiennik paszy sportowej !!??

Czy ktoś z Was używa sieczki jako paszy treściwej w sporcie ???
Tak,ja.I to Hippolyt właśnie.W stosunku 1 miarka musli,1 granulatu i 1 sieczki na posiłek.
Tak,ja.I to Hippolyt właśnie.W stosunku 1 miarka musli,1 granulatu i 1 sieczki na posiłek.


A którą sieczkę używasz ??
Ja przestawiam konia na dietę pod rajdy..oczywiście nie dystans 160km po pustyni 🙂, no ale na P 🙂 ...dostaje sieczkę z lucerną od grudnia ( ja akurat kupuje Pro-linen)...ja mam przekonanie,że włókno w każdej ilości ,przemycane pod różnymi postaciami jest zdrowe dla konia..poza tym taka sieczka dodana do owsa skutecznie zwiększa ślinienie się i powolniejsze przyjmowanie pokarmów,także ja osobiście polecam zakup dla konia sieczki. Nie musi być to oczywiście sieczka od razu za 120zł..można kupić taka za 70zł (należy tylko zerknąć na skład) taki worek wystarcza na jakieś 2 miesiąca,więc naprawdę nie wychodzi to ogromny koszt 🙂


A melasy dla pracujących koni się nie boję, moje żrą podstawowo pasze z zawartością cukru 5 i 7% (i ta druga to jest już pasza melasowana!), podobnie jak sporo mi znanych koni w treningu i wszystkie czują się, chodzą i wyglądają top.


NIe każdy koń jest w treningu oraz nie każdy koń sportowy może być karmiony taką ilością cukru.
RatinaZ skarmiasz 15kg sieczki w 60 dni i mówisz, że daje to jakikolwiek efekt???? wybacz mi  😂 25dkg dziennie na konia....
Daje efekt - wplnijszego jedzenia, lepszego przeżuwania= pasza lepiej przygotowana aby trafić do żołądkka, zalety:
- wydziela się mniej kwasu naraz w dużje ilośći - mnij problemów z błoną i ścianami żołądka (wrodzy)
- lepsze trawienie skrobii - nie trafia tyle niestrawionej do krańcowych odcinkó jelita - mniej ochwatu, czy efektów zatruć pokarmowych, mniejsze odpały "głowy"

Tak, smarmianie papsz treściwych z sieczką dla niektórych koni daje oooogroooomneefekty.
Z resztą kiedyś konie nie dostawały pasz treściwych rozumianych tak jak te dizś- dostawały OBROK - czyli treściwą zawsze pomieszaną z sieczką.
Oczywiście! Tylko nie w tej ilości. 25dkg sieczki, mimo że lekkiej, po podzieleniu chocby na dwa posilki to i tak znacznie za malo.
Czy ktoś z Was używa sieczki jako paszy treściwej w sporcie ???

Czy w kontekście tego zdania ktoś jest mi w stanie podać sensowną definicję paszy treściwej i paszy objętościowej?
[quote author=Luckygda link=topic=25.msg2661496#msg2661496 date=1489657569]
Czy ktoś z Was używa sieczki jako paszy treściwej w sporcie ???

Czy w kontekście tego zdania ktoś jest mi w stanie podać sensowną definicję paszy treściwej i paszy objętościowej?
[/quote]

Pasza treściwa to pasza wysokokaloryczna. Wikipedia mówi, że jest to >5kcal/g. Więc sieczka - nie ważne, z czego - ni cholery się nie łapie.
Mój koń je sieczkę lucerne,musli sport i granulat la rosslet w 3/4 pełnoporcjowo, ponieważ owies je tylko na śniadanie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się