buty dla koni

gacek, ja uzywam Equine fusion all terrain juz od 2 lat.Mam 2 pary na dwa konie.Generalnie sa to najlepsze buty jakie mialam,latwo sie je zaklada,nie obcieraja,nie spadaja,wkladki sa bardzo wytrzymale. Jedyny minus to,ze ciezko trafic z rozmiarem,klacz ktora w cavallo chodzila w rozmiarze 3(126-133mm), nie wchodzi na dlugosc w rozmiar 13 equine fusion(126-135mm) 🤔
Moona czy o takich wkładkach pisałaś? Jakie są grube?  Czy "termoplastyczne" oznacza że się dopasowują do kształtu spodniej strony kopyta? (tzn czy ugniatają sie bardziej niż pianka EVA?)  I jak z trwałością?

Tak, o takich.
Grubość to kilka mm. Tak ze 2-3mm? Nie mam teraz jak zmierzyć. Raczej cienki niż grube.
Troszkę się dopasowują do kształtu kopyta - jak zakładałam je bezpośrednio na kopyto (a nie pod "podkładkę" będącą częścią gaiteru), to je wyciągam lekko "pofalowane". Ale to nie jest taki materiał, który się zgniata, opisałabym go jako twardą gumę.
Używam od kilki miesięcy, trwałość bez zarzutu.
O, to nie powinno mieć wpływu na dopasowanie buta.
Dzięki za szczegółowy opis  :kwiatek:  Za zdjęcia wydawały mi się raczej dość miękkie, a nie było jak pomacać.
Moona - ja robię konia co te wkładki w kilka dni przedarł  😁 A Eva przedzierał w kilka godzin, heh. Ale ogólnie fakt, ze te Cavallo są trwałe ale dla niektórych koni - np ze słabą podeszwą, ktorą trzeba wesprzeć - za cienkie.
frynia, ja mam takie do jednego ochwata, powiedziałabym, że wyglądają na b. Trwałe i nie wiem jak kom mogę by je zużyć  🙂
A ja wrócę jeszcze do pianki Eva  😁
Jako, że szybko chciałam sprawdzić słuszność tezy o takim wykorzystaniu pianki - wycięłam wkładki z karimaty (jakoś grubość 0,7cm). No i kuc załatwił mi je w 5minut. Dosłownie się klapły. Wyjęłam cienkie jak kartka (wiadomo, że nie w każdym miejscu). Potem próbowałam z podwójnymi (1,4cm). To samo.
I pytanie - czy ta pianka z hurtowni/sklepu kupowana w arkuszu jest jakoś mocniejsza/twardsza niż ta już przetworzona na karimaty?
Bo ja już nie wiem co wkładać w te buty  😵 . Wkładki z Cavallo odpadają.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
17 marca 2017 21:13
Moja jest gęściejsza niż typowa karimata. Dostałam puzzle na parkiet sportowy z pianki eva. Spłaszcza się do 1/4 grubości tam gdzie jest obciążenie. Wkładam potem po 2 spłaszczone i jest ok. Przy butowaniu 24/7 żywotność to jakiś tydzień.
Na_biegunach  , dziękuję za odpowiedź  :kwiatek: . Zamówię jednak w arkuszu i zobaczę.
w Kauflandzie sa takie podkładki pod kolana jak sie pieli w ogródku , idealne na podkładki , z jednej sztuki wyjdzie na dwa kopyta , tylko nie wiem czy nie będzie za wysoka do butów, ale do owinięcia kopyta  taśmą ( jako pierwsza pomoc ) na pewno sie nada.
LatentPony   Pretty Little Pony :)
27 marca 2017 07:31
Czy konia do butów trzeba jakoś specjalnie przyzwyczajać? Na początek lekkie jazdy w butach? Na logikę tak mi się wydaje, ponieważ jednak but zmienia zazwyczaj mechanikę ruchu. Zmienia w większości przypadków na lepsze, ale jednak zmienia, więc stawy i ścięgna powinny mieć czas na przystosowanie się do zmian. Dobrze myślę, czy przekombinowałam?

Czy ktoś używał Equine Fusion Equine all terrain do rajdów? Interesuje mnie czy piętka lub koronka się odparza, obciera.
Dodatkowo, sam rzep mało mnie przekonuje, mam wrażenie że w przypadku styczności z błotem, wodą but może odpiąć. No i materiał wierzchni...czy jak tam dostanie się woda to czy szybko wyschnie czy niestety....?
Teraz wyszedł nowy model Equine Fusion Equine all terrain ultra - wygląda fajnie, taki trampeczek, mam wrażenie jakby materiał był bardziej oddychający niż w all terrain. Niestety wg rozmiarówki potrzebowałbym slim a przy takich mocowaniach butów nie produkują wersji slim.

Także mam dylemat co wybrać...all terrain lepiej pasuje do kopyta a all terrain ultra będzie na szerokość luźniejszy, ale ma fajniejszy materiał wierzchni i wg mnie lepsze mocowania.

Niestety nie każdy koń może nosić buty przed koronkę, bo ze względu na rozmiar czy kształt kopyta nie będą się trzymać.

Ma ktoś jakieś doświadczenie....i może cię podzielić....
LatentPony, Easyboot na opakowaniu butów podaje, żeby przystosowywać konia do nich stopniowo - rozłożyć to w czasie i zaczynać od krótkich odcinków.
Myślę, że tu dużo zależy od tego jak koń zareaguje na pierwszy raz w butach. Jeśli jest ok, to myślę, że nie ma co cudować.
Bardziej zwróciłabym uwagę na potencjalne obtarcia na początku niż na mechanikę ruchu.

Rodzi się inne pytanie - co w sytuacji, kiedy koń chodzi w butach tylko czasami, powiedzmy z kilkutygodniowymi/kilkumiesięcznymi przerwami? Należałoby taką zabawę w przyzwyczajanie przeprowadzać za każdym razem?
nie spotkałam sie z sytuacją gdy konia trzeba było ,,przyzwyczajać,, jedna moja klacz, potrzebuje kilku kroków stępa luzem zeby zmniejszyła sobie wykrok aby nie stukać tyłami w podeszwy przodów i to jest całe przyzwyczajanie
Racjonalna   Patrz w niebo, ale uważaj na kupy
27 marca 2017 15:13
LatentPony, Cavallo także podaje, że konia trzeba stopniowo przyzwyczajać, cyt. "Pierwszego dnia koń powinien chodzić w butach 5-10 minut. Przez kolejne dni zwiększamy czas o kolejne 5-10 minut, aby koń mógł spokojnie przyzwyczaić się do nich."
LatentPony   Pretty Little Pony :)
27 marca 2017 18:52
Dzisiaj zaczęliśmy od godzinnego spaceru w lesie, ale jechaliśmy tylko i wyłącznie stępem. Butów potrzebuje jedynie na start na krosie (ewentualnie także trawiastym parkurze). Jak w takiej sytuacji przyzwyczaić?
Czy wypad raz w tygodniu w teren wystarczy? Dodam, że mamy dallmery.
Hej 🙂 chciałam zakupić swojej klaczy buty do rajdów czy macie coś przetestowanego co zdaje egzamin - przede wszystkim chodzi o wygodę konia.  Może cavallo sport buts?  Z góry dziękuję za odpowiedzi
U nas się bardzo sprawdziły epic glove  😉
Dziękuję 🙂 możesz napisać coś więcej?  A używał ktoś tych nakładek na kopyto?
Stosowane na rajdach do 40 km oraz zwykłych terenach do ok 15 na różnym terenie, raz czy dwa na placu, koń nigdy sie nie obtarł ani nie odparzył mimo temperatur +20 i dłuższego chodzenia w butach, czasami nawet się zahaczyło o kałużę i było git. Nie skakaliśmy w nich,  nigdy sam ich nie ściągnął, teraz zmieniliśmy strugacza, doprowadzamy kopyta do innego kształtu i zamówię te same tylko inny rozmiar 🙂
kiara   Wczoraj to historia, jutro to tajemnica...
30 marca 2017 16:57
Latent Pony Ja swojej klaczy nic nie przyzwyczajałam, po prostu założyłam i poszła w Dallmerach, ale buty choć dopasowane było mocno i to przez kowala - spadały w galopie wręcz na potęgę. Doszło do tego , że je pomalowałam na żarowiasty pomarańcz żeby było mi łatwiej ich szukać po lesie :-(. Praktycznie każdy terenowy galop kończył się szukaniem butów po krzakach. Nie dotyczyło to absolutnie jazd na ujeżdzalni.
Do butów dokręciłam na zimę hacele, a po pierwszym terenie nie został ani jeden, także  pomyśl czy to dobry wybór zwłaszcza na kross 🙄
Nie mam innego pomysłu, nie lubię kucia i dziurawienia kopyt 🙁 ale widziałam ostatnio na fb takie nakładki na kopyto, nie wiem jak wyjaśnić...  Nie but tylko bardziej jak podkowa ale jakoś przyklejana czy coś do puszki kopyta
Gdzie na facebooku to znalazłaś? Ciekawi mnie teraz rozwiązanie 😉
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
31 marca 2017 09:52
Pojawiały się wcześniej, chyba nawet  w tym wątku. Podkowy zapinane na rzepy przyklejone na ścianie kopyta. Zdaje się, że były pomarańczowo niebieskie?
Mam old mac'i i pod względem trzymania się na kopycie są najlepsze. Są zabudowane - na upały na dłuższe używanie raczej nie polecam.
Racjonalna   Patrz w niebo, ale uważaj na kupy
31 marca 2017 13:18
Tak tak właśnie te,  zdawały się być lepszym rozwiązaniem ale ja już zglupialam 🙁 co mam dla tego konia na nogi założyć... 
LatentPony   Pretty Little Pony :)
20 kwietnia 2017 10:07
Latent Pony Ja swojej klaczy nic nie przyzwyczajałam, po prostu założyłam i poszła w Dallmerach, ale buty choć dopasowane było mocno i to przez kowala - spadały w galopie wręcz na potęgę. Doszło do tego , że je pomalowałam na żarowiasty pomarańcz żeby było mi łatwiej ich szukać po lesie :-(. Praktycznie każdy terenowy galop kończył się szukaniem butów po krzakach. Nie dotyczyło to absolutnie jazd na ujeżdzalni.
Do butów dokręciłam na zimę hacele, a po pierwszym terenie nie został ani jeden, także  pomyśl czy to dobry wybór zwłaszcza na kross 🙄


Zaliczylismy już 2h teren, z dzikimi galop ami na dlugich prostych. Buty ani drgnely, nie mówiąc o spadaniu 🙂 jestem mega zadowolona, koń chyba też. Korzenie, kamienie, woda, błoto i śnieg - na każdym podłożu zdały test na 6. Dopasowywalam sama i chyba jest ok. Dzisiaj pierwszy test z hacelami i trening skokowy na ujezdzalni.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
30 kwietnia 2017 14:11
http://crossboot.cz/ Nowe czeskie buty, próbował już ktoś?
kiara   Wczoraj to historia, jutro to tajemnica...
30 kwietnia 2017 15:29
Latent Pony Bardzo się cieszę, że u Ciebie zdały lepiej egzamin niż u mnie 🏇 Oby tak już zostało :-)
jakieś opinie o tych butach ? ktoś miał z nim i styczność ?

https://www.gnl.pl/buty-dla-konia-hkm.html
gdyby ktoś szukał butów do kupna to zapraszam do moich ogłoszeń .
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się