ciąża, wyźrebienie, źrebak

tajnaa Oby wszystko się dobrze potoczyło. Trzymam kciuki!
Kawusia   słodka kawa z mlekiem i już bez vanilii :(
03 kwietnia 2017 12:15
tajnaa, trzymam kciuki 🙂, ona chyba ma termin za miesiąc?
u nas myślę, że w tym tygodniu stadko się powiększy 🙂
Kawusia Mi się wydaje, że na ten miesiąc ma coś po 20-tym. 🙂

W jakim wieku klacz może przejść "menopauzę" ? Czy 17-latka jest już za stara na źrebaki? Klacz jest kryta 10-ty dzień po trzecim trochę się kręciła ale ruję ma nadal i ogiera przyjmuje. Lekarz będzie jutro pod wieczór. Ale temat już mnie męczy czy może mieć ruję bez jajeczkowania?
Ruję bez jajeczkowania to mają nawet młodsze klacze. Nawet bardzo często się to zdarza.
u nas myślę, że w tym tygodniu stadko się powiększy 🙂


U nas też lada dzień  👀
Wczoraj wieczorem pokazały się świeczki.
tajnaa, trzymam kciuki 🙂, ona chyba ma termin za miesiąc?

No niby za miesiąc ale cycuszki jakby większe.
Zrobiłam zdjęcie.
To chyba nie są normalne wymiona u pierwiastki?
Powiększone są nie? bo zgłupiałam.
melduję, że wczoraj wieczorem druga i ostatnia klacz w tym roku rozpakowała się 🏇
Zazdroszczę. Gratulacje 🙂
desire   Druhu nieoceniony...
05 kwietnia 2017 22:27
Gratuluje wszystkim, którzy sie już "wyźrebili", 😉 trzymam kciuki za następne maleństwa, które się tu dopiero pojawią  😅  😍

Akatash, co u Ciebie? Kobyłka daje rade?   :kwiatek:
U nas dobrze , kobyłka nie kładzie się codziennie, ale co drugi trzeci dzień kima sobie po kilkanaście minut na leżąco 🙂
Humorek jej dopisuje, a my obserwujemy ,w niedzielę odstawiamy hormon . Spodziewam się jajka niespodzianki na święta 🙂
Akatash,
właśnie się zastanawiałam co tam u Was 🙂 Dobrze, że już finiszujecie!

U mnie tym czasem 16 dni przed terminem wykluła się kolejna dziewczynka:
desire   Druhu nieoceniony...
06 kwietnia 2017 13:13
ancyk0991, gratulacje! piękny pyszczek 😍 tfu, tfu!
ancyk0991 Cudeńko  😍

montana Świetnie malowane  💘 
montana Świetne źrebaczki  😍  Zanim wet przyjechał ją badać to odbiła ogiera więc nie badał. Na 18 dzień kazał dzwonić, zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 Młoda dostała zastrzyk na pęknięcie pęcherzyka i pokryta została dwa razy i wróciły do domu. Mam nadzieje, że już powtarzać nie będziemy musieli 🙂
nokia6002 - dobrze kojarzę, że pisałaś w innym wątku, że kryjesz kobyły u gostka, który twierdzi, że ma ogiera na krycie własnych klaczy?
Dostałaś świadectwa pokrycia? Ogier jest w wykazie ogierów kryjących Twojego OZHK? Jeśli nie to będziesz miała źrebaki NN.
Nokia6002: Bez badania to trochę kicha. Podawanie hormonów i rezygnacja z USG ???
Nokia6002: Bez badania to trochę kicha. Podawanie hormonów i rezygnacja z USG ???


Wiesz, jakiś czas temu, w odległej (a może nie tak bardzo) galaktyce spotkałam się ze "specjalistą" (a polecany "do koni"😉, który po każdym USG, a badał kilkanaście klaczy, dawał jedną odpowiedź "podam zastrzyk i za dwa tygodnie będzie ruja". Co ciekawe źrebne też tak ocenił  😵
zielona stajnia Nie nie. Napisałam, że tam gdzie moje klaczy były na stanówce nie ma tabliczki "Punkt Kopulacyjny" A gostek co nie ma zgody na krycie innych klaczy to taki mój znajomy trochę. Świadectwa krycia dostanę oczywiście ale po potwierdzeniu ciąży, bo nie wiadomo czy nie będzie trzeba powtarzać krycia

melehowicz Rezygnacja z USG była podjęta przez lekarza z powodu odbicia klaczy i mówił, że nie będzie jej grzebał . Będzie badał 23-24 kwietnia aby potwierdzić źrebność.
A zastrzyk dostała druga klacz, która była zbadana przez lekarza i stwierdził pęcherzyk (badał wieczorem). Następnego dnia w południe przyjechał i dał zastrzyk na pęknięcie pęcherzyka i klacz był pokryta w tym dniu dwa razy. Wet powiedział: "Jeśli była to świeża komórka to do zapłodnienia doszło na 100%, a jeśli była to komórka ze starej rui to nie będzie źrebna" To było wczoraj. Dziś już nie widać aby miała nadal ruję, oby nie trzeba było powtarzać.
Może i do zapłodnienia doszło, ale nie raz są przypadki np. płynu w macicy itp. więc nie masz gwarancji ciąży, poprzez badanie USG można to sprawdzić i ewentualnie oksytocyna na oczyszczenie lub płukanie. W sumie jak pierwszy raz to można "ryzykwać" brakiem badania, tylko można się liczyć że trzeba będzie powtarzać, znowu dowozić, itp. itd.
falbana Będą badane jeszcze raz, aby potwierdzić źrebność. Jeśli nie będą źrebne wrócą do ogiera.
z tym pęknięciem pęcherzyka to jest różnie. Czasami hormon powoduje, że pęknie a czasami, że urośnie obok drugi i dupa, więc raczej ostrożnie się go daje.
Witajcie,
Mam takie małe pytanko , ma może ktoś nagrany filmik jak widać jak rusza się w brzuchu źrebak?
Była  bym wdzięczna.
I czy w słabiźnie klaczy ma prawo się coś ruszać ,np. pod wpływem pracy jelit czy coś takiego?
Przepraszam za może banalne pytania, ale ja pod tym względem zielona kompletnie jestem.
Wpisz sobie na YouTube " foal moving " będziesz miała kilka filmów jak rusza się brzuch gdy źrebak kopie🙂

A my dotrwali do 9 tego 😅 dziś ostatni raz hormon i od jutra czekamy na znaki . U nas będzie z tym problem bo mleko ma od 3 miesięcy , ostatnia spokojna noc przede mną🙂
Dziękuję Akatash  :kwiatek:

Trzymam kciuki za Twoją kobyłę  😉
Powodzenia .
a to moja grubaska 🙂
Słuchajcie albo stał się cud albo ja mam zwidy i zgłupiałam....  😜
Pamietacie pisałam,że był u nas wet i robil USG bo kobyła miała ropne wycieki.
Zrobił USG i powiedzial,ze zadnego źrebaka nie ma a zapalenie macicy po nim zostalo. Podał leki klacz wyzdrowiała ma sie dobrze.
Ale teraz dziwne mi bylo ze strasznie "napeczniala" jest,normalnie wybaluszona z dwuch stron jak balon,no ale nic moze przekarmiam czy co.....
No ale ostatnio kobyle czyszcze a jej sie az zebra ruszaja no szok poprostu.... ja juz nie wiem co ja mam myslec ..... zbaranialam  🤔wirek:
Mozliwe to ????
Weź innego weta i zróbcie USG 🙂 ... chociaż z tego co pamiętam ona jakoś wysoko źrebna była? to wystarczy ręką zbadać.
To ta klacz, która w 4 miesiącu niby "poroniła" a "szczątki" źrebaka miały się wg lekarza wchłonąć? ( nie pamiętam dokładnie jak to było przedstawione).
Jeśli tak, to ona teraz jest w 6miesiącu? Nie sądzę by ruchy źrebaka były aż tak bardzo widoczne.
Czy to się może zdarzyć (że źrebna)? - A mało to przypadków, kiedy lekarz się myli (szczególnie mało doświadczony)?  😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się