Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia

Dzięki dziewczyny  :kwiatek:
Stosował ktoś ściólkę div feed ?  http://ogloszenia.re-volta.pl/sprzet/szczegoly/26717
jak z jakością i wydajnościa?
subaru2009   Specjalizacja: Od lady do szuflady.
08 lipca 2017 21:53
Mam pytanie paleta pelletu ile średnio wystarcza na dwa konie ?
Subaru, to zależy od paru czynników. Jak długo koń jest na zewnątrz, czy obsługa umie sprzątać, czy koń trzyma mocz cały dzień, żeby się zlać w boksie, czy jest syfiarzem, wierci się w boksie i wszystko zakopuje.
U mnie najmniejsze zużycie to 6 worków 15kg na miesiąc a największe 15.
subaru2009   Specjalizacja: Od lady do szuflady.
09 lipca 2017 13:35
Wlaśnie chodziło mi o takie średnie w każdym przypadku. Właśnie średnią potrzebowałam tak od do. Znajoma mówiłą 5-6 worków/ mc . Z racji , że konie nie są truflami to może te 5-6 będzie ok. Dzięki wielkie  :kwiatek:
Czy trociny bukowe są dobre na ściółkę
Jeśli grube, to tak ale drobne się bardzo pylą i są mało chłonne.
U mnie na 4 konie paleta starczała średnio na miesiąc, ale:
-2 konie są wyjątkowo czyste, 2 pozostałe to prosiak i większy prosiak (połowa pelletu zjadana, druga połowa przez noc doprowadzana do tragedii).
- pellet pelletowi nie równy, kupowałam słomiany z różnych miejsc i jeden był super, drugi śmiedział niemiłosiernie na trzeci dzień mimo sprzątania 2x dziennie.

Jak już mówimy o pellecie... macie jakieś sprawdzonych producentów z przyzwoitymi cenami? Bo właśnie mi się kończy  :kwiatek:


Ja polecam Equi straw - u mnie się sprawdziło. Kupuję 2-3 razy w roku po 12 palet i jakość jest utrzymywana na przyzwoitym poziomie
Ja nie wiem jak Wam wystarcza 6 worków na miesiac... zgodnie z zaleceniem producenta pierwsze scielenie to worekna metr kwadratowy boksu, co przy boksie 9m na starcie daje juz dziewiec. Mam konie po 12h na dworzu, i no nie ma opcji zeby nawet miesiac to trzymac, robi sie pasztet mimo czystego konia, maks co trzy tygodnie wyrzucam do zera. U brudasa wrzucam po 3/4 worki na scielenie, ale za to wyrzucam co tydzień do zera. No nie widze opcji inaczej, zakladajac ze ma być naprawde czysto. Pellet to equi straw. Czy ja cos zle z nim robię czy jak?
Ja nie wiem jak Wam wystarcza 6 worków na miesiac... zgodnie z zaleceniem producenta pierwsze scielenie to worekna metr kwadratowy boksu, co przy boksie 9m na starcie daje juz dziewiec. Mam konie po 12h na dworzu, i no nie ma opcji zeby nawet miesiac to trzymac, robi sie pasztet mimo czystego konia, maks co trzy tygodnie wyrzucam do zera. U brudasa wrzucam po 3/4 worki na scielenie, ale za to wyrzucam co tydzień do zera. No nie widze opcji inaczej, zakladajac ze ma być naprawde czysto. Pellet to equi straw. Czy ja cos zle z nim robię czy jak?

Mam podobnie - na początek wrzucam 8 worków, przy codziennym podbieraniu średnio co 10 dni dorzucam 2 kolejne. Do zera wybierane jest co około 5 tygodni. Koń 12 h na dworze i nie jest jakimś super brudasem. Na 5 tygodni potrzebuję co najmniej 12.
Przy 6 workach już po tygodniu stałaby chyba na betonie...
Wy piszecie o pellecie słomianym a ja o pelecie z trocin świerkowych lub sosnowych.
Testowałam i jeden i drugi i słomiany ma zużycie większe o jakieś 20%.
Ktoś korzysta może z pelletu Ekogran (albo Inoova agro) ? Chce zmienić dostawcę i oni wydają się być najbliżej mnie (Kuj.-Pom.) ale już 8 dzień nie dostałam wyceny więc zaczynam się zastanawiać czy w ogóle warto ich dalej męczyć 😵
lardia, ja miałam w Oz obie kobyły na słomianym- jednej wywalalam raz na dwa-trzy miesiące całość, na bieżąco to, co zużyte plus dościelanie i codziennie kupy, ale ona kupkała w dwóch miejscach pod ścianami, u drugiej całość była do wymiany raz w tygodniu, mimo, że codziennie sporo wybierane i dościelane i i tak miała wiecznie syf 😉
Ja miałam odwrotnie niż Dorcysia tzn. właśnie pellet słomiany był dla mnie bardziej wydajny niż drewniany.
Ale i tak wychodziło ok. 16 worków miesięcznie. Koń miał wybierane kupy i mokre 2 x dziennie i od śniadania do obiadu był na padoku.
4 worki szły na pierwsze ścielenie (nie ma betonu, więc tyle wystarczyło) a potem dorzucałam worek co drugi dzień, bo mniej więcej tyle wybierało się wraz z nieczystościami na bieżąco. I dodam, że koń ładnie grzecznie załatwia się pod jedną ścianą i nie młóci ściółki przez noc.
Dziewczyny a torf? ktoś trzyma i może podzielić się wrażeniami ?

Przyznam że szukam jakiejś najtańszej opcji- kobyła nie jest alergiczką tylko świnką i zjada spod siebie całą słomę..co za tym idzie robi się zaraz gruba. Ten typ co tyje z powietrza :-/

Trocin też nie próbowałam, czy one jeśli chodzi o wydajność są takie same jak pellet?
Ja mam konia na torfie mieszanym z trocinami. Jednak większa cześć stanowi torf. I ogólnie to nie jestem zadowolona. Trzeba bardzo dobrze wybierać mokre, bo inaczej to jest makabra z amoniakiem
Kopyta mocno oberwaly przez to. U nas się nie sprawdził wcale 🙁
Najbardziej byłam zadowolona z pelletu sosnowego o kopyta były tez super
mikstura dzięki za info

a pellet sosnowy jak się ma do słomianego jeśli chodzi o wydajność i cenę?
mam niestety taki problem ze w obecnej stajni w której koń stoi jest bardzo marna obsługa ..sama sprzątam ale wiadomo że jak to jest raz dziennie to zaraz robi się syf i w sumie to muszę co tydzień wymieniać całość..więc szukam czegoś taniego. Chciałabym się zmieścić w 100 zł miesięcznie, czy to jest realne ?
vissenna   Turecki niewolnik
31 sierpnia 2017 14:54
Hekate1 a nie lepiej umówić się z pracownikiem który czyści boksy, by czyścił twój boks staranniej w zamian za jakąś opłatę? Powinno wyjść taniej niż kombinowanie ze ściółkami.
vissenna niestety ale mało kto potrafi dobrze sprzątać boksy.
ja teraz już dopłacam za "sprzątanie" ...i efekt jest taki że i tak sama zawsze jak jestem wywalam taczkę gnoju..a jak mnie nie ma jeden dzień to na drugi już jest słabo.
Tak ostatnio obliczyłam że zamiast dopłacać za sprzątanie wolę to wydać na dodatkowy pellet - na jedno mi wyjdzie :-/
Szukam dlatego jakiegoś taniego rozwiązania bo u mnie starsznie słabo z tą obslugą pelletu, ceny pensjonatu nie chcą opuścić i nie sprzątają tego w tej cenie... generalnie jako
alternatywę rozważam ostatnio zmianę stajni 😉 tylko nic sensownego nie mogę znaleźć
Na pewno się już przewijało, ale może mi ktoś podpowie.  :kwiatek:
Zamówiłam pierwszy raz Equi straw. W tej chwili jest w boksach od 2 tygodni i jak dla mnie to nadaje się już do całkowitego wywalenia, mimo że sprzątam codziennie starannie, na środku boksu jest ubity, śmierdzący materac. Może robię coś źle? Konie w boksach są tylko na noc. Kupy wybierane oczywiście codziennie- pytanie co z moczem? Codziennie wybieracie do czystego to miejsce gdzie koń sikał? Na stronie czytałam, że to co się zbryla wywalać codzień, mi tam nic się nie zbryla, robi się "plama" ciemniejszej ściółki, którą wybieram.  Wywalając z kolei całą tą ściółkę, która miała kontakt z moczem to nie mam pojęcia jak paleta ma starczyć na 5 miesięcy dla 2 koni, jak deklarują na stronie.  🙄
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
20 września 2017 12:51
lenalena, ja wybierałam mocz codziennie, ale materac ubije się również pod wpływem ciężaru konia (może też wilgoć Ci gdzieś podchodzi do boksu i pelet ją łapie?). Ten materac codziennie rozbijałam widłami, łatwo wtedy rozpoznać gdzie jest mocz, a gdzie sucho.
5 miesięcy dla 2 koni  🙄

Nooo chyba, że konie stoją w boksach okazjonalnie, raz na parę nocy. W przypadku codziennego nocowania, paleta na dwa konie starczy Ci na max 3msc. Przykro mi.
Dzięki. 🙂
Rudzik, chyba spróbuje tak jak mówisz, codziennie wzruszać tą ściółkę całą.
Dorcysia, tak mi się też wydaje, że te dane na stronie producenta to takie mocno naciągane.  😤
Przy 10 koniach stojących na ściółce Equi Straw średnie zużycie ściółki na konia (któremu się regularnie sprząta) to 16-20 worków miesięcznie i nie chce wyjść inaczej. Czyli paleta starcza na 1 konia na 3-4 miesiące.
No to ściemniają konkretnie- 1 paleta na miesiąc na 10 koni, to jednemu powinno styknąć prawie na rok.  🙄
😀 Jedna paleta na 10 koni nie starczy nawet na pierwsze pościelenie.
Pytanko: czy trociny z modrzewia lub z meranti nadadzą się dla koni?

Pytanie od ściółkowego żółtodzioba. Planuję przestawić konia na pellet słomiany - jakie podłoże powinno być pod spodem w boksie? Czy konieczny jest beton, czy wysypywanie na ubitą ziemię (zbite klepisko) też się sprawdzi? Z góry dziękuję za podpowiedzi.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się