Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Wojenka   on the desert you can't remember your name
14 kwietnia 2017 08:38
Wytyczne dawkowania RedMillsa są dla mnie niezrozumiałe 😉


Co jest dla Ciebie niezrozumiałe? 🙂
Dziękuje bardzo za odpowiedzi 🙂
gllosia, bezwzględny zakaz ruchu 3 tyg, potem mogę zaczynać step w ręku.


zapomniałam jeszcze dodać, że moja dostawała melisę z podkowa-liny w tej niższej dawce i bardzo ładnie na nią działało, nosiło ją co prawda jak wychodziły konie na dwór a ona musiała zostać tylko z jedną sąsiadką  😕 a i sianko miała cały czas ale pakowane do siatek 🙂
Powodzenia i szybkiego powrotu do zdrowia 🙂
Witam, mam sprawę, która pasuje do kilku wątków, ale wydaje mi się, że ten wątek będzie najodpowiedniejszy do tego.  Mam konia, 26 lat już skończył i z różnych powodów dłuższy czas nie chodził pod siodłem, jedynie na padok. I teraz nadszedł czas by koń wrócił do "pracy" (czyli tereny na stęp-kłus). Oczywiście, koń jest wdrażany do takiej aktywności stopniowo. I tu pojawia się moje pytanie, czy znacie jakąś dobrą i niedrogą paszę dla konia-emeryta? Aktualnie dostaje trawokulki + musli podstawowe sukces + witaminy Marstall + Gelapony Arthro. 


Będę wdzięczna za każdą odpowiedź🙂
26?;>
26?;>


26, przecież jest napisane 😉 Co w tym dziwnego?

jogurtmalinooo
Co do paszy dla seniora, szczerze powiem, że mało mam doświadczenia w tej kwestii, bo nie mam seniorów do wykarmienia, ale... bardzo dobre opinie słyszałam o paszy D&H Sixteen Plus: http://www.dodsonandhorrell.com/product/sixteen-plus-mix
Pasza zawiera m.in premiks witaminowy, lizynę, dodatek MSM i glukozaminę, nie wiem co dokładnie jest w witaminach Marstalla i tym Arthro, ale może z czegoś można byłoby zrezygnować.

Patrząc na ogólną renomę firmy i jakość pasz, które od nich znam, pasza powinna być warta uwagi, a w przypadku tak mocno zaawansowanego wiekiem konia nie kombinowałabym z podstawianiem pasz innego typu niż typowa pasza dla seniorów, nawet jeśli na pierwszy rzut oka jest mniej "bogata".
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
15 kwietnia 2017 07:25
jogurtmalinooo Super że Senior wraca Ci do pracy, na pewno odmłodnieje 😉
Moja lat 25, lekko pracująca ale nie pod siodłem po różnych próbach pasz dostaje musli Saracen Veteran. Koń ładnie wygląda i chętnie zjada (ja daję w formie papki na ciepło, bo nie do końca radzi sobie z granulkami). Z tym, że moja dostaje jeszcze wysłodki z otrębami pszennymi, otręby ryżowe, trochę jęczmienia i sieczkę plus cortaflex, bo na wiosne stawy moooocno dokuczyły.
Moja kobyła jeszcze 2 lata temu chodziła regularnie zawody do klasy L, oczywiście po wcześniejszym umówieniu stanu zdrowia konia z weterynarzem,  więc młoda duchem na pewno jest. Zawsze kiedy przychodzi kowal lub wet to nie mogą uwierzyć ile ona ma lat  😀

Dziękuję za porady!
[quote author=k2arola link=topic=25.msg2671273#msg2671273 date=1492084857]
Wytyczne dawkowania RedMillsa są dla mnie niezrozumiałe 😉


Co jest dla Ciebie niezrozumiałe? 🙂
[/quote]

Na przykład ten Conditioning Mix - nie wiem jak sprawdzić dawkowanie dla tej paszy na polskiej stronie. Teraz zajrzałam do wersji irlandzkiej - tam jest już lepiej🙂

angelika04 to może wysokoenergetyczny balancer w połączeniu z jęczmieniem mikronizowanym?

jogurtmalinooo w porównaniu do ww pasz taniej wyjdzie Ci zastosowanie Nuba LongLife Musli Balancer z owsem(o ile koń może jeść owies). Jeśli koń nie ma niedoborów możesz wtedy zrezygnować z dodatków witaminowo- mineralnych.
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
18 kwietnia 2017 11:46
Czy mamy na rynku pasze, która składem odpowiadałaby Brandonowi XS i przy okazji miałaby trochę więcej energii? Od razu napiszę, że Brandona XP już mamy i powoli włączamy do diety, ale rozglądam się jeszcze za dodatkową alternatywą.
Ja przekopałam większość ofert paszowych i nie znalazłam nic zbliżonego do Brandona XP  😉
Macie jakies doswiadczenie z ta pasza? https://pro-linen-shop.pl/mobile/pl/p/Pro-Linen-Day-Complex-Sport-Musli---musli-dla-koni/382

Mysle nad podawaniej jej zamiast Build Up z Dodsona.
tulipan, cos w tym jest, mój koń jadł wiele pasz, a kop po Brandonie jest niezastąpiony.
Moon   #kulistyzajebisty
18 kwietnia 2017 12:41
karolina_, skarmiłam jeden worek i czym prędzej wróciłam do Hilight Improvera. Kulek jakoś oklapł z masy i generalnie nie chciało mu się. Nie wiem, może to się zbiegło z paskudną zimową pogodą, mrozami (czasowo tak by wyszło) jednak na Improverze zupełnie inny koń.
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
18 kwietnia 2017 12:46
tulipan, cos w tym jest, mój koń jadł wiele pasz, a kop po Brandonie jest niezastąpiony.


tulipan, xxagaxx dzięki za info. Mam nadzieję, że xp podziała na dziadka i nie wywoła u niego rewolucji w układzie pokarmowym. 
bjooork, a La Roslett? Brandon to to nie jest, ale może by Wam podszedł? Choć nie wiem, czy tam jednak nie ma czegoś, czego nie możecie (melasa, otręby owsiane - niby na samym końcu składu, ale...). :/ Tak poza tym to chyba naprawdę nie ma nic zbliżonego.
[quote author=karolina_ link=topic=25.msg2672542#msg2672542 date=1492515275]
Macie jakies doswiadczenie z ta pasza? https://pro-linen-shop.pl/mobile/pl/p/Pro-Linen-Day-Complex-Sport-Musli---musli-dla-koni/382

Mysle nad podawaniej jej zamiast Build Up z Dodsona.
[/quote]


Pasze mają podobną zawartość białka, za to Pro-Linen ma znacznie więcej tłuszczu, i nieco mniej włókna. Energia jest na podobnym poziomie. Build Up ma w stosunku do Day Complex Sport uboższy skład witaminowy, poza tym pasza Pro-Linen zawiera dodatkowo organiczny selen, drożdże i wysokoprzyswajalne chelaty.
Podsumowując, zmiana paszy w tej sytuacji nie powinna spowodować ani nadpobudliwości, ani nadmiernego wyciszenia konia, nie powinna spowodować spadku masy - wręcz przeciwnie, wysoka zawartość tłuszczu powinna zrobić swoje w dobrym kierunku, a te wszystkie dodatki witaminowe i mineralne powinny mieć dobry wpływ na zdrowie, sierść i ogólną kondycję konia.
Spróbuj - nie ma przepaści między tymi paszami, a może akurat?

Moon
Ty miałaś trochę inny charakter paszy, jeśli karmiłaś Improverem  :kwiatek: Więc to rozumiem nagłą różnicę. U karolina_ nie powinno być żadnych negatywnych efektów, a ewentualnie pozytywne.
Jedno mnie dziwi - czemu Twój koń opadł z energii, skoro energii strawnej Sport ma więcej niż Improver?
Moon   #kulistyzajebisty
18 kwietnia 2017 20:24
xxmalinaxx, też mi się to nie podobało, toteż Kul miał zrobiony "skan" kulistego ciała - od wizyty masażystki, po badania krwi konsultowane z wetką. (Które notabene wyszły wręcz książkowe) suma summarum wyszło, że połączenie paskudnej pogody i chyba deko za cienkiej derki dało takiego Kulowego niechcieja. Zrobiło się cieplej, wróciliśmy do poprzedniej paszy i w ciągu skarmiania jednego worka koń pięknie odżył i "odklapł" 😉 więc może faktycznie niewspółmiernie porównanie do improvera 😉
Ale to sama teraz zauważyłaś, że nie do końca wpływ paszy to był 🙂 Dlatego taka zdziwiona byłam, ale skoro badania w normie, wszystko w normie, to ja bym obstawiała jeśli już, samą reakcję organizmu na zmianę paszy  :kwiatek: W każdym razie, jak pisałam, u karoliny powinno być ok 🙂

Swoją drogą, Improver Hilighta jest mniej rozreklamowaną paszą, a ze składu wygląda dość fajnie. Pamiętam, że ktoś go dawał na woli, ale wtedy po otwarciu worka jakoś nie kusił - taka sobie średnia pasza. Była jakaś zmiana?
Moon   #kulistyzajebisty
19 kwietnia 2017 07:30
xxmalinaxx, nie wiem czy była jakaś zmiana, ja w sumie podaję ją (z przerwami - zmiana konia, i inne takie) od ładnych kilku lat i wg mnie zawsze była taka sama 😉 Poza składem, bardzo mi odpowiada że nie jest pylasta, lekko wilgotna wręcz - dobrze miesza się z proszkiem na ścięgna, który Kul dostaje, dzięki temu proszek nie opada na dno żłobu i faktycznie wciąga go, a nie rozdmuchuje 😉
Mnie się właśnie kojarzy jako sucha. I taka dość jednolita. Dorwę z ciekawości worek, to zobaczę 🙂
darolga   L'amore è cieco
19 kwietnia 2017 22:46
Czy mamy na rynku pasze, która składem odpowiadałaby Brandonowi XS i przy okazji miałaby trochę więcej energii? Od razu napiszę, że Brandona XP już mamy i powoli włączamy do diety, ale rozglądam się jeszcze za dodatkową alternatywą.


A ReVital Cubes Eggersmanna? Białko strawne na nieco wyższym poziomie (83,5 g kontra brandonowe 77 g; do tego lepsze źródło, bo otręby ryżowe), odrobinę więcej energii zgodnie z oczekiwaniami (9 MJ vs. 8,5 MJ), mniej cukru (tylko 4%), nieco mniej włókna (różnica 1,6%), nieco więcej tłuszczu (0,9% różnicy), ale dużo bogatszy skład i korzystniejszy bilans (porównanie w każdym parametrze wypada korzystniej dla Eggersmanna - jest bardziej skondensowany). Postać ta sama (miły smaczny granulat), założenie podobne, wielkość worków taka sama, cena w zasadzie taka sama, ale Eggersmann zdecydowanie ekonomiczniejszy.

http://www.eggersmann.pl/pasze/revital_cubes.html
Ale to ma być pasza ze składem XS, ale poziomem energii XP (13 MJ/kg). No i składy tych pasz są kompletnie inne.
Eggersmann: otręby ryżowe, wysłodki owocowe, mączka z lucerny, siemię lniane, lignoceluloza, melasa z trzciny cukrowej.
Brandon: Kompleks nukleotydów, proso, płatki jęczmienne, płatki kukurydziane, wysłodki buraczane, kiełki kukurydzy, kiełki ryżu, wytłoki jabłkowe, otręby pszenne, balsamiczny ocet jabłkowy, węglan wapnia, drożdże piwne, sól, mieszanina nasion roślin oleistych (siemię lniane, nasiona słonecznika, czarny kminek), mieszanina olei tłoczonych na zimno (olej lniany, olej słonecznikowy), palatynoza.

Domyślam się, że skoro bjooork karmi XSem to ma konia z problemami żołądkowymi, a wtedy nie same parametry paszy mają znaczenie, ale właśnie skład. Ja przekopałam cały internet w poszukiwaniu paszy energetycznej ze składem odpowiednim dla koni z problemami gastrycznymi i na prawdę ciężko jest znaleźć cokolwiek poza Brandonem.
darolga   L'amore è cieco
20 kwietnia 2017 07:51
Jasne, ciężko będzie znaleźć dwa identyczne produkty. Mimo wszystko moje doświadczenie pokazuje, że ReVital doskonale sprawdza się u koni z problemami gastrycznymi właśnie, jedna non stop kolkowa (nie wrzodowa) kobyła odkąd na tym stoi - spokój, z resztą w wiodącej kolkowej klinice to bardzo lubiana pokolkowa i pooperacyjna pasza. A fakt, że daje jej dość mało to dla mnie też argument, bo mniejsze obciążenie przewodu pokarmowego treściwym, dla delikatesów jak znalazł. Mój wrzodowy też na tym stał w okresie intensywnego leczenia oka, normalnie by się zwinął z bólu nawet mimo omeprazolu lub zatkał w mig, obyło się bez tego, a w gratisie znaczna poprawa kondycji, o co przy wycieńczonym organiźmie niełatwo. Brandona nie dawałam, ale na zapytanie o alternatywę nasuwa mi się od razu powyższy produkt, jako też taki z linii pasz weterynaryjnych, a że oczekiwana energia to +/- 13 nie zrozumiałam, mea culpa :-)
W każdym razie jeżeli priorytetem ma być skład to ok, odpada, jeśli kryterium ma być spełnianie założeń, to jest to moim zdaniem opcja warta rozważenia.
Dava   kiss kiss bang bang
20 kwietnia 2017 09:04
Ten Brandon dla wrzodowych koni u konia mojej koleżanki zadziałał ... no kiepsko ;/
Dobrze, że u innych się sprawdza  :kwiatek:

Moon, xxxmalinaxxx Improver Hilight (to ten Horse & Pony mix?) to fajna bazowa pasza, tylko ze sporą ilością melasy (mi nie przeszkadzała ona nigdy). Jeśli ktoś potrzebuje coś dla konia exstra to celowałabym w coś innego 😉

[quote author=Dava Moon, xxxmalinaxxx Improver Hilight (to ten Horse & Pony mix?) to fajna bazowa pasza, tylko ze sporą ilością melasy (mi nie przeszkadzała ona nigdy). Jeśli ktoś potrzebuje coś dla konia exstra to celowałabym w coś innego 😉
[/quote]

Dziewczynom chyba chodzi o Improver Conditioning,  nie Horse & Pony. Również karmię częściowo tym pierwszym (z owsem). W stajni jeden koń dostaje też Horse & Pony i zauważyłam,  że jest w niej bardzo dużo sieczki,  której w Conditioning nie ma. Conditioning ma też więcej energii,  11,5Mj/kg i mój arab świetnie na niej śmiga treningi (przypominam,  że z owsem do kompletu). Sporo mi się poprawił w mięśniach odkąd zaczął dostawać tę paszę,  więc dołączam do zadowolonej grupy. 🙂
Używa ktoś paszy Eggersmann dla konia ochwatowego Revital Cubes. W sensie czy jest widoczna poprawa po niej rogu kopytowego? Producent podaje że ta pasza plus siano ew dodatek witaminowy jest wystarczający w żywieniu takiego konia. Klacz utrzymywana na zasadzie "jem i nic nie robię".
Używa ktoś paszy Eggersmann dla konia ochwatowego Revital Cubes. W sensie czy jest widoczna poprawa po niej rogu kopytowego? Producent podaje że ta pasza plus siano ew dodatek witaminowy jest wystarczający w żywieniu takiego konia. Klacz utrzymywana na zasadzie "jem i nic nie robię".


Pasza dla koni poochwatowych z melasą  😵 Też się kiedyś dałam nabrać  😎
Dawki najważniejszych dla kopyt minerałów ( magnez/cynk/miedź/biotyna) są niewielkie.
Kup mieszankę "na lato" od podkowy - tam są potężne dawki wszystkiego tego co potrzebują kopyta do odbudowy - a cena nieporównywalnie mniejsza.
Co to jest kompleks nukleotydów?
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
21 kwietnia 2017 06:31
Espana... z racji mojego wykształcenia ten składnik wzbudza u mnie zawsze uśmiech :P
Obstawiam że to jest właśnie składnik którego producentr nie chce ujawniać ma opakowaniu - żeby nie było "odpowiedników"
Moon   #kulistyzajebisty
21 kwietnia 2017 07:00
Dava, nie, chodzi o Hilight Improver Conditioning Mix. 😉
Dla Kula potrzebowałam wolno uwalnianej energii i nabudowania mięśnia, ale bez efektu dymiącej czachy i Condition Mix się póki co super sprawdza. Jak może zaczniemy regularnie startować, (khy, khy... :P) to wielce możliwe, że będę potrzebować czegoś co da jeszcze większego kopa i fajerwerki :P (chociaż dotychczas po prostu więcej owsa + musli dawało radę wystarczająco 😉 )
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się